 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 24-09-2012 | coreless | Działania pozorne |
Pytanie filozoficzne, a pragmatyczne zarazem: czym różnią się 'autentyczne działania pozorne' od 'działań pozornie autentycznych', a ponadto jak odróżnić 'działania autentycznie pozorne' od 'działań niepozornie nieautentycznych' lub coś w tym rodzaju... chyba...  Bo mi się pomyliło!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 12 (przedawniony) | | 23-09-2012 | edna | dlaczego? |
ateizm zdobywa coraz wiecej zwolennikow. To fakt. Ale musicie byc ostrozni, bo ja jako osoba totalnie anty religijna, pomijajac buddyzm , i moze jakies tam inne hinduskie odmiany religii zupelnie nie zagrazajace ludziom, uwazam, ze ateizm moze byc rowniez niebezpieczny i wywolywac, siac nienawisc i wojny ostatecznie. Czytam watki na tym forum i wiele razy spotkalam sie z ateistami, ktorzy zieja nienawiscia do ludzi religijnych. A to nie powoduje zrozumienia i zaprzestania wiary tych ludzi wierzacych, lecz nienawisc i chec zniszczenia was. To tak jakby powiedziec dziecku, ktore czeka na mame, ze nie wroci dzis, wiadomo, dziecko zacznie cie bic i kopac i nienawidzic cie. I wojna. Tylko , ze w tym przypadku dziecko nie rzuca w ciebie zabawkami ale ma do czynienia z smiertelna bronia. Pisze, do Was , bo ostatnio zastanawiam sie nad stosunkiem mojego chlopaka ateisty do wyznawcow islamu, muzulmanow. On ich nienawidzi, nienawidzi tych fundamentalistow islamskich, nienawidzi fundamentalistow wszystkich religii ale zwlaszcza islamska uwaza za najbardziej niebezpieczna. Zaczal publicznie wyrazac nienawisc do nich i ta nienawisc przeraza mnie. Ostatnio pojawilo sie zdjecie w internecie kota przybitego gwozdzmi do krzyza, ktory to niosa nigeryjscy, czy z ghany muzulmanscy zwolennicy wiary, by odpowiedziec na antymuzulmanski film jaki powstal, okropny widok, i co najgorsze oni krzyzuja takie koty badz inne niewinne zwierzeta czesto, nie wiem dlaczego, ale tez straszne bylo to jak przeczytalam.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 35 (przedawniony) | | 20-09-2012 | coreless | Wymiana zderzaków |
Po czym poznać, że wystarczy tylko wymiana zderzaków, a kiedy należy wymienić całość - włącznie z szoferem? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 38 (przedawniony) | | 19-09-2012 | KalaSz | Jak w końcu jest z tym rozumem? |
Męczy mnie owo pytanie już nie od dziś. Czym się w życiu kierować? Uczuciem czy myślą, instynktem czy rozumem. Jestem zarejestrowana i tutaj na portalu typowo racjonalistycznym, i także na tych poświęconych duchowości. Dużo czytam, mniej piszę. A że ostatnio wpadła mi w ręce książka Radosława Milczarka "Czy możliwe jest życie przed śmiercią" i bardzo ciekawy fragment na temat rozumu, to pomyślałam, że podzielę się nim tutaj, niejako podając go Waszej racjonalistycznej obróbce. Co myślicie o takim postrzeganiu rozumu?
Oto ten fragment książki: Formalistyczny rozum, uzbrojony w teoretyczną wiedzę, będzie co pewien czas sprawdzał i podawał w wątpliwość życie organizmu oddanego głębokiemu odczuwaniu, pytając: dlaczego nie postępujemy wedle wyuczonych zasad? Przecież ustalono i określono, jak mamy się zachowywać, to czy aby nieprzewidywalny instynkt nie niszczy tych dobrych teorii życia? Czy rozum pyta po to, aby dotrzeć do prawdy, czy raczej aby przywołać organizm do intelektualnego porządku? A może specjalnie komplikuje mu życie manipulacyjnymi pytaniami, szczególnie że wewnętrzna wolność jest sprzeczna z istotą jego działalności? To ponowny etap walki pustej wiedzy o życiu z pełnią życiowych uczuć. Jeśli wyodrębniona nowa część rozumu współpracującego nie zablokuje się pod wpływem tej starej, samowładnej części, to siły prowadzące organizm do nieskończonego odczuwania ułatwią jej zrozumienie następnych niuansów życia, wskazując dwa aspekty. Pierwszy to zdolność rozumu do manipulacji.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 98 (przedawniony) | | 18-09-2012 | Jerzy Kijewski | Nowa "teoria wyjścia z Afryki" |
Na początku małpy zeszły z drzew po mięso. Nasz pierwszy krok ku człowieczeństwu zaczął się (prawdopodobnie) o tego, kiedy pewne małpy zeszły za ziemię po lepsze, bardziej kaloryczne pożywienie, jakie miały na drzewach – głównie po męso. Z czasem wykształciły dwunożny chód, ponieważ nieustanna bieganina, głównie za padliną, była szybsza na dwóch nogach niż na czterech kończynach. A więc te małpy, które pomału wykształciły szybszy dwunożny bieg, miały większe szanse w zdobywaniu mięsa i padliny, które były na ziemi. Także wyprostowana postawa wykształciła się przez długie miliony lat w nieustannej bieganinie po ziemi – głównie po mięso i padlinę. Gruba skóra padłego dużego zwierzęcia była główną przeszkodą, aby dostać się do (często wielkiej ilości), mięsa. Australopiteki, aby dostać się do mięsa padliny dużego zwierzęcia, rozgryzały skórę zębami. Tego rodzaju usuwanie grubej skóry było niezwykle trudną pracą. Dlatego rozwinęły niezwykle silny zgryz i wykształciły potężne szczęki, zęby, mięśnie żuchwy i niezwykle mocną strukturę czaszki i twarzoczaszki z grubymi wałami nadoczodołowymi. H. habilis zaczął rąbać skórę zaostrzonym kamieniem. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 1 (przedawniony) | | 17-09-2012 | marson | trochę teorii spiskowych |
Co sądzicie o klubie bilderberg?? W 2012 w spotkaniu uczestniczył nasz minister finansów Jacek Rostowski... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 13 (przedawniony) | | 15-09-2012 | edna | paraolimpiada |
Podsumowujac, olimpiada przyniosla 600mln zysku z biletow gdzie 200 mln to byly koszty utrzymania stadionow, natomiast paraolimpiada przyniosla 45mln zyskow z biletow, gdzie koszty utrzymania stadionow byly takie same czyli 200mln.Czyli paraolimpiada kosztowala kraj 150mln. 80 procent ludzi niepelnosprawnych zyje w niegodziwych warunkach, niektorzy nie moga sie ruszyc z domu bo nie stac ich na wozek inwalidzki, dlaczego nie przeznaczono tych pieniedzy na pomoc tym ludziom? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 12-09-2012 | coreless | Złotowłosa i Brunatny Baron |
Wszyscy chyba znamy tę nigdy nigdzie niepublikowaną baśń braci Grimm. Złotowłosa, pragnąc uchronić swojego synka Bączka przed zemstą baronów, musi zawrzeć pakt ze złowrogim Brunatnym Baronem. Gdy już znajduje się pod jego przemożnym wpływem, wypadki nabierają rozpędu... Czy to jednak nie było tak, że szlachetna, prawa, wprawdzie nie nieomylna, ale niezastąpiona Złotowłosa tak naprawdę zawsze czuła tajemny pociąg do Brunatnego? W takim razie czy rzeczywiście mamy w tej sytuacji do czynienia z gwałtem Brunatnego na prawej, niewinnej, "nie nieomylnej, ale niezastąpionej", a może jednak z realizacją jej długo skrywanych i tłumionych erotycznych fantazji? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 14 (przedawniony) | | 08-09-2012 | laik 80 | Teleologia czy bezładne działanie przyrody |
Witam Ten tekst jest fragmentem reakcji na pochlebną recenzję artykułu S E. Guthrie’a, który ukazał się w numerze 70. „Bez dogmatu” p.t. „Inteligentny projekt świata jest iluzją”. Tekst ten z różnych powodów nie był prawdopodobnie nigdzie publikowany. Od ukazania się tego artykułu minęło wprawdzie 6 lat, ale temat nadal jest aktualny i wart przedyskutowania. Z wywodów zawartych w tym artykule wynika, że jego autor bez cienia refleksji przyjmuje, opierając się na ustaleniach „cognitiwe science”, że świat (wszechświat, układ słoneczny, nasza planeta) istnieją bez żadnego sensu, bez ładu i składu, jako przypadkowy, niemający żadnego celu i uzasadnienia „bąbel”, w którym na drodze żmudnej (i jak by na to nie patrzeć ukierunkowanej) ewolucji pojawia się istota myśląca, nie tylko świadoma swojego istnienia („cogito ergo sum”  , ale zdolna też do poznawania budowy i charakteru tego świata, przy czym sporą część tego procesu poznawczego już zrealizowała. Autor podaje, że wiedza ta czerpie z różnych dyscyplin „w tym z psychologii, neurobiologii, informatyki i anrtopologii” a wikipedia dodaje jeszcze filozofię i językoznawstwo. Oczywiście, ani autor ani wikipedia nie wspomina przy tym o takich podstawowych dziedzinach wiedzy jak matematyka, fizyka, chemia czy biologia. Jednym pociągnięciem pióra autor wyrzuca na śmietnik nie tylko poglądy wielu filozofów ale również cały dorobek nowoczesnej fizyki. Dobierając.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 06-09-2012 | aspagnito | Katolicyzm jest logiczny, a racjonalizm nie. |
Religia Katolicka polega również na zawierzeniu Planowi Bożemu i wierze w wolną wolę. Racjonalista, który tylko używa tego sloganu celem nadania jakiejś rzekomo zdroworozsądkowej wartości swojemu ateizmowi, zapytany o wolną wolę będzie się upierał, że nie ma czegoś takiego. Nic dziwnego. W kryteriach logiki katolickiej wspierając Boga i jego plan i z nim "współpracując" człowiek jest coraz bardziej wolny i ma wolną wolę, która decyduje o słuszności decyzji, które człowiek podejmuje. Drugi biegun, który polega na sprzeciwianiu się woli Boga, to biegun który decyduje o coraz głębszym pozbawianiu wolnej woli, co jest naturalne... kiedy się karze, odcina się od przywilejów. Jest to biegun, który decyduje o tym, że będąc w sprzeczności z Wolą Boga jest się takim bezwładnym obiektem reakcji świata niematerialnego. Ten zaś fakt widoczny jest wśród racjonalistów, którzy wierzą (!) tylko i wyłącznie w reakcję. Przeznaczenie, które zgłębiają niesłusznie muzułmanie, katolicy wkładają do pudełka tabu, gdyż w momencie, gdy człowiek stara się je zgłębić, staje się nie tylko manipulatorem rzeczywistości, ale też i Bożych Planów. Period. | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |