Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 15 (przedawniony)
11-09-2016krystkon_1976Hardware vs. Software - fizyczność kontra abstrakcja
Zagadka obrazkowa, która ma wyjaśnić podział rzeczywistości na fizyczność i abstrakcję.

Podpowiedź:

pixel.google.com/
www.android.com/

Zagadka:
Na podstawie analogii do przedstawionych w podpowiedzi obiektów odgadnij jaką sprzeczność wyrażają następujące obrazki:


vs.



Zadanie dodatkowe:
Przedstaw różnicę znaczeniową następujących fraz:
1. "przedmiot istnienia",
2. "istnienie przedmiotu".
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
05-09-2016Curtiss HelldiverNadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich
Zakończył się Nadzwyczajny Kongres Sędziów Polskich. Wydarzenie nieodnotowane od kilkudziesięciu lat, będące reakcją na działania obecnych, PiS-owskich władz (eufemizm, chodzi przecież o Jadosława Kłamczyńskiego), które zablokowały działania Trybunału Konstytucyjnego, nie dopuściły do powołania 10 sędziów na stanowiska (paraprezydent Duda), powołały "szeryfa" Zi0br0 wpływającego bezpośrednio na prokuratorów.

Mimo zaproszenia na kongresie nie pojawił się ani paraprezydent Duda blokujący nominacje sędziowskie bez podania przyczyny, ani premierzyca Szydło ani "minister sprawiedliwości" Zi0br0.

Ptaszki w PiS-ie ćwierkają, że Jadosław Kłamczyński wkrótce każe Szydło opuścić stanowisko, bo jest niezadowolony ze zbyt powolnego wprowadzania "dobrej zmiany".
Co będzie, gdy "dobra zmiana" przyspieszy? Zapewne Putin z Łukaszenką będą bić brawo.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
26-08-2016krystkon_1976Rozdział rzeczywistości na fizyczność i abstrakcję - dualizm
Mój ulubiony temat, akuratny na bazgroły.

Mam pewną propozycję jak można pojąć dualizm fizyczno-abstrakcyjny rzeczywistości. Chciałbym zacząć od definicji "obiektu"

Cytat:
Obiekt - wyodrębniony element rzeczywistości, mający znaczenie w rozpatrywanym modelu. Obiekt - element - może być materialny lub abstrakcyjny.

pl.wikipedia.org/wiki/Obiekt

Dostrzegam, że obiekty występują zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Łatwo wyobrazić sobie obiekt materialny w przestrzeni dlatego ja chciałbym skupić się przede wszystkim na obiektach w czasie. Zadaje sobie pytanie czym jest obiekt w czasie i czy jest materialny?
Jak odpowiecie na to pytanie?

Napiszę jak ja odpowiadam.
Obiektami w czasie są czynności, łączące w sobie określone właściwości, zbudowane z określonych elementów i są to obiekty abstrakcyjne, niefizyczne, niematerialne. We właściwościach czynności nie znajdziemy żadnej wartości z wymiaru przestrzeni. Podobnie zresztą jak we właściwościach ciała nie znajdziemy żadnej wartości z wymiaru czasu.

Mówiąc wprost:
fizyczność to właściwości wymiaru przestrzeni
abstrakcyjność to właściwości wymiaru czasu

Sprawdźmy czy piszę do rzeczy.
Niech ktoś zaproponuje dowolny obiekt, który występuje w przestrzeni i nie jest fizyczny.
Niech ktoś zaproponuje dowolny obiekt, który występuje w czasie i nie jest abstrakcyjny.

-------------------
Dodam jeszcze, że wg mnie każdy związek wymiaru przestrzeni z wymiarem czasu jest tzw. zmianą, tj. przekształceniem przestrzeni w czas lub..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
26-08-2016darzecMniejszość
www.pope20(*)abieraja-nowego-znaczenia.html

www.pope20(*)pl/liczba_wiernych_mapa_pl.jpg

W powyżej opublikowanych danych tylko co piąty mieszkaniec globu jest katolikiem, czyli 20 procent mieszkańców naszej planety. (dane z 2011 roku) Wraz z rozwojem cywilizacji liczby te maleją. Dane sprzed pięciu lat pokazują, że katolików na świecie jest bardzo mało.

www.katolik.pl/katolicy-w-izraelu-,309,416,cz.html

>Natomiast w całym Izraelu mieszka około 125 tys. chrześcijan różnych obrządków i wyznań. Są oni mniejszością wobec 3 mln żydów i 1,5 mln muzułmanów.

Słabiutkie wyniki. Tam gdzie bóg się objawił ludziom bardzo mikre.

Większość ludzi więc nie dostąpi zbawienia. Ha ha

Osławiony aksjomat extra Ecclesiam salus nulla sformułował w połowie III wieku św. Cyprian, biskup Kartaginy. Przekonanie o zależności zbawienia od przynależności do nowego Ludu Bożego towarzyszyło jego członkom oczywiście od początku. Włączające do eklezjalnej społeczności wiara i chrzest zostały wszak w Pańskim poleceniu głoszenia Ewangelii każdemu określone wyraźnie jako warunek zbawienia, do którego Bóg wszystkich chce doprowadzić (Mk 16,16; 1 Tm 2,4).
( www.opoka.(*)oteka/T/TD/poza_kosciolem.html )

Poza samą wiarą pozostje jeszcze tak wiele warunków do spełnienia.

A tu zonk. Panie boże przeczytaj to i do roboty. Siać, siać, siać.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-08-2016WłochowiczPrzyroda na dziś
Ziemia będzie niewyczerpanym źródłem życia, albo staczać się w stronę krajobrazu księżycowego w zależności od tego co robi z nią człowiek. Jeżeli tylko zużywa środki do życia, tylko je produkuje a więc nie zwiększa sprawności urządzeń do ich tworzenia to wyeksploatuje złoża, zamieni ziemię w zdewastowaną planetę. Te urządzenia powstrzymają eksploatację i zamieranie ziemi kiedy odejdą producenci i zostaną tylko twórcy. Czym więcej twórców tym większe tępo odnawiania urządzeń, przechodzenia na coraz bardziej oszczędną eksploatację, znajdywania w złożach coraz większego bogactwa tworzyw - podnoszenia ich wartości, mniejsze koncentrowanie się na nich jako na środkach już istniejących i czekających, mniejsze tępo ubywania złóż. Gdy utrzyma się obecna dominacja producentów to ludzkość wyczerpie złoża zanim proces zwiększania oszczędności ich czerpania doprowadzi do jego zaniku, uratuje je przed ostateczną utratą. Pokolenia żyjące zdominowane przez producentów odbierają pokoleniom nie narodzonym jeszcze nie odkryte życiodajne pokłady.
Człowiek istota prawdziwa to ten który odkrywa, odsłania w sobie tworzywo ukryte w realnej przyrodzie zarazem proces tworzenia, proces wykorzystania nowego tworzywa do tworzenia nowych rzeczy - w sobie tzn. w strukturze stwarzającej - następnie to poznanie realizuje. Powoduje wyrastanie z przyrody drugiej obok niej rzeczywistości. Tworzy ją pod wpływem pragnienia, to pragnienie to duch, też pragnienie Stwórcy, to też przeżycie tożsamości. Powstrzymuje..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
10-08-2016WłochowiczPrzyroda na dziś
Ziemia będzie niewyczerpanym źródłem życia, albo staczać się w stronę krajobrazu księżycowego w zależności od tego co robi z nią człowiek. Jeżeli tylko zużywa środki do życia, tylko je produkuje a więc nie zwiększa sprawności urządzeń do ich tworzenia to wyeksploatuje złoża, zamieni ziemię w zdewastowaną planetę. Te urządzenia powstrzymają eksploatację i zamieranie ziemi kiedy odejdą producenci i zostaną tylko twórcy. Czym więcej twórców tym większe tępo odnawiania urządzeń, przechodzenia na coraz bardziej oszczędną eksploatację, znajdywania w złożach coraz większego bogactwa tworzyw - podnoszenia ich wartości, mniejsze koncentrowanie się na nich jako na środkach już istniejących i czekających, mniejsze tępo ubywania złóż. Gdy utrzyma się obecna dominacja producentów to ludzkość wyczerpie złoża zanim proces zwiększania oszczędności ich czerpania doprowadzi do jego zaniku, uratuje je przed ostateczną utratą. Pokolenia żyjące zdominowane przez producentów odbierają pokoleniom nie narodzonym jeszcze nie odkryte życiodajne pokłady.
Człowiek istota prawdziwa to ten który odkrywa, odsłania w sobie tworzywo ukryte w realnej przyrodzie zarazem proces tworzenia, proces wykorzystania nowego tworzywa do tworzenia nowych rzeczy - w sobie tzn. w strukturze stwarzającej - następnie to poznanie realizuje. Powoduje wyrastanie z przyrody drugiej obok niej rzeczywistości. Tworzy ją pod wpływem pragnienia, to pragnienie to duch, też pragnienie Stwórcy, to też przeżycie tożsamości. Powstrzymuje..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
02-08-2016Curtiss HelldiverSens życia Polaków
ŚDM dobiegły końca, "Isia" zawodzi, o "Jerzyku" nie warto wspominać, o Kubicy nie słychać.
Co prawda jest sukces - mistrzostwo świata w zawodach na żużlu, ale kogo to obchodzi (6 miejsce na liście najważniejszych informacji sportowych):

Do otwarcia Igrzysk Olimpijskich jeszcze 5 dni, a kiedy Polak zdobędzie tam medal?
Jak my, Polacy, mamy żyć? Trochę pociesza, że w rocznicę Powstania Warszawskiego w apelu uhonoruje się Prezydenta Tysiąclecia Lecha Kaczyńskiego na równi z powstańcami, ale dalej będzie kilka dni do Olimpiady!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 99 (przedawniony)
01-08-2016Starog-Chrystus-HowghDeski nad Godłem Polski - profanacja?
Czy to już profanacja Godła Polski? - czy też dopiero nawalenie kupy nad Godłem i osadzenie w niej drewnianego symbolu, ową profanacją się stanie?



Pytanie zamieściłem w //ABC Racjonalisty// z uwagi na jego złożoność/wielowątkowość.
np. w/w zdjęcie może sugerować, że tzw. żołnierze wyklęci (AK) walczyli nie o swoją Ojczyznę i jej Godło ... lecz o "coś", co w ramach wewnątrz religijnego sporu (Symbolu-Godła) i tak byłoby najwyżej, niezależnie od strony "wygranej".

Wybaczcie ale ... dziwaczne fotografie inspirują do zadawania dziwacznych, może głupich? pytań:
Profanacja Godła Polski: tak czy nie ?
Profanacja wojaków z AK: tak czy nie ?

Profanacja intelektu Polaków? - patriotyzmu Polaków? , a może werbalna profanacja idei gatunku Homo Sapiens?

Ot tak tylko sobie zapytuje
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 30 (przedawniony)
29-07-2016Max GolonkoDowcip, humor kontynuacja poprzednich takich wątków :)
Kontynuacja:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,681101


- Sierżancie Kowalski! W nagrodę za waszą służbę, dostajecie awans z drogówki do śledczej - już nie będziecie marznąć w radiowozie.
- Ale panie komendancie, litości! Ja się jeszcze buduję.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
29-07-2016darzecKto zapłaci za jego błędy?
Tyle kar czeka na człowieka, który nie przestrzega przykazań tzw. boga, który jest niby wszechmogący. Narobił błędów i ludzie mają za to płacić ? Za jego błędy. Zło I szatan z tym związany to chyba jego dzieło. Prawda ? Przecież nic podobno się nie dzieje bez jego zgody i wiedzy. (jak prezes a PiS)Dlaczego pozwolił na istnienie innych religii i bogów ? Dlaczego nie dał szansy innym na poznanie siebie? dlaczego przyszedł tak późno? (ok 2000 lat temu z hakiem)Dlaczego tylko w jednym miejscu nie dając szansy innym na poznanie siebie ? I co? Teraz ludzie maja za to zapłacić ? Co z tymi, którzy nie mieli szans na poznanie go ? Czyja to wina ? Czyż nie jego ?
Dla mnie to sprawa oczywista. Takiego bytu nie ma.To pytania do tych, którzy w niego wierzą, a są tutaj tacy. Jestem ciekaw co oni o tym sądzą.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)