Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 26 (przedawniony)
02-02-2012krystkonŁączenie oddziaływań - suma czy iloczyn energii?
Wrócę do bramek logicznych. W tym wątku pomijam abstrakcję rozważając jedynie fizyczne aspekty działania bramek logicznych.

Chciałbym zaproponować inną definicję bramki logicznej na potrzeby tego wątku.

Bramka logiczna BL jest materialnym obiektem, który przenosząc oddziaływania obiektów A, B na C, dwa odrębne oddziaływania przekształca się w jedno.

Inaczej rzecz ujmując na wejściu bramki logicznej są dwa odrębne oddziaływania a na wyjściu jedno wynikające z obu oddziaływań na wejściu.

Interesuje mnie kwestia przeniesienia energii oddziaływań na wejściu bramki logicznej na energię oddziaływania na wyjściu bramki logicznej.

Czy ktoś już policzył wartości energii na wejściu i wyjściu różnych bramek logicznych?

Zakładając, że używamy tych samych energii na wejściu – czy na wyjściu bramek AND i OR mamy tą samą wartość energii?

Czy wartość energii na wyjściu bramki logicznej jest sumą czy iloczynem wartości energii na wejściu?

Zobrazuję to na bramkach logicznych w splątanych sznurach:


Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
01-02-2012GapaOdprawić księdza
Jako że zawsze staram się być miła, a teraz wyłącznie jestem monotematyczna w myśleniu, to mi się tak wymysliło:

Przychodzi ksiądz po kolędzie, kobieta nie ma ochoty z nim rozmawiać więc mówi:
-nie, dziękuję bardzo nie jestem zainteresowana.
Ale żeby nie robić księdzu przykrości widząc jego nagle posmutniałą twarz mówi:
O, niech ksiądz się nie przejmuje, Świadkow Jehowy też nie wpuszczam.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
31-01-2012TylkoPytam"Wielki Projekt" - Wasze opinie.
Witam

Chciałbym prosić osoby zainteresowane fizyką (najlepiej fizyków) o wyrażenie swojej opinii na temat książki "Wielki Projekt" Hawking'a. Czy jego argumenty wydają Wam się niepodważalne, czy jest "czego się uczepić"? Pytam ponieważ książkę prawie przeczytałem i usłyszałem, że Hawking i drugi autor opierają swoje rozważania na dość niestabilnych teoriach.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 7 (przedawniony)
23-01-2012michuOŚLA ŁĄKA
Hej, chciałbym zgłębić wiedzę na temat Oślej Łąki Racjinalisty, bo wydaje mi się to tatalnym sucharem... czemu? dlaczego? po co?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 287 (przedawniony)
21-01-2012liberawskiRacjonalizm a wiara w Boga
Czy racjonalizm w pewnym swoim rozumieniu wyklucza wiarę w Boga i rzeczywistość, która nie jest postrzegana zmysłami? Czy mogę być rozumnym i racjonalnym człowiekiem i jednocześnie przyjmować rzeczywistość nazywaną przez religie rzeczywistością nadprzyrodzoną? Czy jest wiara „do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty i wiara „nie do przyjęcia” z punktu widzenia racjonalisty. Wydaje się, że z psychologicznego punktu widzenia na co dzień posługujemy się zarówno wiedzą jaki i wiarą a coś takiego jak absolutna pewność dotyczy tylko części naszych przekonań.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
20-01-2012aspagnitoPotrzebna pomoc teoretyczna (przy napędzie nieinercjalnym)
Od dwóch tygodni walczę z moim wynalazkiem i ręce mi opadają. Dysponuję kilkoma silniczkami na 12V i staram się skonstruować układ, który porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym w jedną stronę szybciej, a w drugą stronę wolniej. Próbowałem 3 metod, ale albo silniczki za słabe, albo efekt mizerny.
Moje trzy metody:
-krzywka w kształcie ślimaczka na osi silniczka, która popycha to, co chcę, żeby popychała (koło zamachowe wzdłuż osi obrotu);
-druga metoda to silniczek ze swoją osią oddaloną od osi ruchu posuwisto-zwrotnego z korbowodem
-silniczek umocowany na ramieniu, a koniec tego ramienia umocowany jest do drugiego ramienia z tulejką, która porusza się po wałku ruchem posuwisto-zwrotnym. Jeśli oś silniczka jest blisko mocowania, a silnik ma duże bicia, to styczne dzielą okrąg na dwie nierówne części - w jedną stronę ramię wychyla się szybciej, a w drugą wolniej.

Próbuję skonstruować NAPĘD NIEINERCJALNY. Po prostu koło zamachowe (płyta winylowa) ma się poruszać ruchem posuwisto zwrotnym wzdłuż swojej osi - w jedną stronę szybciej, a w drugą woniej. Kiedy się szybko kręci, a staram się ją poruszać wzdłuż osi obrotu, ona wykręca się tak, żeby poruszać się w poprzek swej osi obrotu. Zaobserwować więc można coś w stylu "oporu".
Może ktoś z kolegów, lub koleżanek wie jak jeszcze można skonstruować taki "wibrator", albo z czego go wymontować?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
16-01-2012LegionDziwne dźwięki
Na świecie, dokładnie w okolicach sierpnia, można było uszłyszeć dziwny dźwięk. Może wiecie co to jest?
www.youtube.com/watch?v=JArPkrS4LYQ
www.youtube.com/watch?v=vcUDYBIrWio
www.youtube.com/watch?v=FGz489VqHjU
Przyznam, że trochę się boję, chociaż pewnie istnieje jakieś wytłumaczenie. Zauważcie, że na każdym z filmów są podobne dźwięki.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
12-01-2012krystkonJeśli działania fizyczne dzielą się - to czy się mnożą?
Spróbuję ponownie przełamać nieco modę na mechanikę kwantową. Wydaje się oczywiste, że działanie fizyczne dzielą się na wiele różnych działań.

Prosty przykład:
www.youtub(*)e=endscreen&NR=1&v=r2Kzl4RSVSo

Zwracam uwagę, że wszystkie złożone działania w tym przedmiocie wynikają wyłącznie z obrotów korby – z jednego prostego działania.
Można oczywiście przyjąć, że wynikają także ze struktury przedmiotu ale wówczas należałoby przyjąć (i wg mnie słusznie), że struktur przechodzi w działanie i na odwrót działanie w strukturę.


Chciałbym zapytać o to czy działania fizyczne mnożą się i jak mnożenie działań objawia się w rzeczywistości?

Mam nawet propozycję – koniunkcja – gdzie istnienie działania wynikowego zależy od istnienia każdego z działań przyczynowych. Inaczej mówiąc – określony wynik powstaje tylko w sytuacji złożenia się kilku pewnych działań jednocześnie.

Prosty przykład:
Na koniunkcji zbudowane są wszelkie zabezpieczenia (np. zawleczki). Działanie odbezpieczenia wynika ze złożenia się kilku rzadkich działań w koniunkcji. Proponuję rozważenie jakie działania muszą być wykonane przy odbezpieczaniu dowolnego zabezpieczenia, ile ich jest (w stosunku do jednego działania odbezpieczenia) i czy muszą się wydarzyć jednocześnie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
12-01-2012Mikuś FrąckiewiczCzy aborcja jest moralna?
Czy aborcja jest moralna? Moim zdaniem nie. Z jednej strony dziecko nienarodzone należy do ciała kobiety, a kobieta może rozporządzać swoim ciałem, a z drugiej strony jest to jednak zabijanie. Jakie jest wasze zdanie na temat moralności aborcji?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
10-01-2012Domestos z BidetuNowa - RELIGIA - w Szwecji
Kiedyś, choć nawet nie tak dawno, chwieliśmy ze znajomymi czcić samochody... W przy pewnych warunkach - opłacałoby się.
A tu dziś patrzę i oczom nie wierzę:

Piractwo oficjalną religią (w Szwecji)

Niby bzdurka, ale - pięknie obrazuje jak absurdem obchodzimy zakazy tego świata (czasem, też absurdalne).

Cytat:

Pierwszy wniosek Gersona został odrzucony, ponieważ mężczyzna nie podał w nim rytuałów wyróżniających Kopimism. Druga aplikacja została lepiej dopracowana i została przyjęta. Ciekawe, jakie to rytuały?


też mnie zaciekawiło...
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)