 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 24-11-2009 | maciejo | O bobrze słów kilka. |
Długo się zastanawiałem czy wrzucić ten wątek tutaj czy w dziale religie jednakże zdecydowałem, że tu będzie mu lepiej jako, że tekst jest humorystyczny oraz by nie ranić uczuć religijnych, które mam głęboko w *****  A wątek dotyczy naszego poczciwego bobra, którego w swej nieskończonej mądrości w XVII wieku kościół katolicki uznał za rybę. Dzięki temu mięso tego zwierzęcia można było jeść w czasie postu. Prawne oparcie dla takiej decyzji leży w dwunastowiecznej summie Tomasza z Akwinu, który w swojej klasyfikacji fauny i flory skupił się bardziej na miejscu występowania gatunków, niż na ich anatomii. Innym „mylącym” powodem zakwalifikowania bobra do ryb mógł też być fakt, że gryzoń ten jest posiadaczem pokrytego łuską ogona oraz to, że raz zanurzony w wodzie bóbr wypływa na powierzchnię dopiero po ok. piętnastu minutach aby zaczerpnąć tchu... Na „rybiej” liście znalazła się też kapibara. Gratulujemy  Jak widać pobieżna analiza i brak chęci zrozumienia przyrody "metodą naukową" są prawie tak samo stare jak sam kościół. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 100 (przedawniony) | | 20-11-2009 | Mt 5,6 | Odp: Sokółka cd. - piszemy do Prokuratora Generalnego :) |
A ja myślę, że trafił swój na swego. Prokurator potraktował Konstytucję tak jak moderatorzy tego forum regulamin. Zwłaszcza moderator, który założył ten wątek. Może przyjmiecie go do PSR? Albo zrobicie moderatorem forum? Choć trzeba przyznać prokuratorowi, że nie nadużywa tak władzy jak Wojtek. I nie działa aż tak uznaniowo. No ale prawo, które jednak jakoś ogranicza prokuratora pozwala się odwoływać. Od decyzji Wojtka odwołań nie ma. No ale Konstytucja Rzeczpospolitej, w odróżnieniu od regulaminu tego forum, zakłada, że obywatel ma jakieś prawa, i przynajmniej udaje próby budowania społeczeństwa obywatelskiego. Motto dla Siurka: Mt 7, 5. P.S. Gdyby Siurek był prokuratorem Prezes PR dostałby 3 lata aresztu, ale wszelki słuch by po nim zaginął. Za to jego koledzy na urzędzie prowadzili by z desaparecido ożywioną polemikę. N'est-ce pas? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 22 (przedawniony) | | 19-11-2009 | stilb | Św. Frydolin |
Przypadkiem znalazłem w Wikipedii legendę o sw. Frydolinie pl.wikipedia.org/wiki/Św._FrydolinUrso, który podarował Frydolinowi wielki kawałek ziemi (w dzisiejszym szwajcarskim kantonie Glarus) miał zostać przywołany do życia i wyciągnięty z grobu przez Frydolina ażeby potwierdził swoją darowiznę w sądzie, ponieważ brat Ursa - Landolf chciał zagarnąć ziemię po swym bracie. Przed tym wydarzeniem Frydolin modlił się gorliwie o sprawiedliwe rozwiązanie sprawy na kamieniu przy kościele w Rankweil, nagle święty wtopił się w kamień i usłyszał głos, że ma iść po Ursa a on potwierdzi podarunek w sądzie (kamień, w który wtopił się Frydolin znajduje się do dzisiaj w kościele w Rankweil). Frydolin z Ursem udali się do sądu w Rankweil. Gdy Landolf zobaczył w sądzie swego niedawno grzebanego brata z Frydolinem, ogarnął go taki strach i zawstydzenie, że zrezygnował z procesu i podarował Frydolinowi jeszcze swój kawał ziemi (również w kantonie Glarus). W tych okolicach Frydolin zakładał liczne kościoły pw. św. Hilarego i stąd wzięła się dzisiejsza nazwa kantonu -Glarus. Gość nie przebierał w środkach by osiągnąć swój cel. Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 17-11-2009 | Jacek Tabisz | Kłamstwo rzeki (sonet) |
Kłamstwo rzeki
Dokąd płyniesz rzeko, w świetle rozrzucona, tnąc otchłanie dolin? Twoje bliskie źródła kłamią o początku. W czasu stu zasłonach jesteś kroplą gładką, pełną niczym kula.
Ten, kto z biegiem biegnie, ciebie nie zobaczy, bowiem mała fala ślepnie w sióstr swych gąszczu, nim na dno opadnie, bielą fal majaczy z głębią wód spojona, pusta w swym ośrodku.
Żadne z miejsc nie starczy, aby nurt podziwiać, można tylko szepty zdzierać z szali wiatrów i z miękkości trwania obraz chwili czytać.
O zjadaczko śladów, głodna wciąż bez smaku, mądra bez mądrości, silna w wirów czynach, rwij w dolinach rysy, rzeźb ozdobność kształtów!
13 listopada 2009 Wrocław
|
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 51 (przedawniony) | | 17-11-2009 | Ludomir Tulko | Krzywda powszechna. |
Najbardziej oburzające w ludziach jest to, co widzę i u siebie, że szkodzą i sobie, i innym. Tym przesiąknięte są wszystkie dziedziny społeczne. Już samo ujawnienie załatwia tę sprawę. Dziękuję. | Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 2 (przedawniony) | | 11-11-2009 | Jacek Tabisz | Supernowa |
Supernowa.
Ogień nowych czasów pędzi poprzez przestrzeń, gwiazda swoją stałość w nocy rozproszyła, łańcuch ciężkich cząstek zadrżał w jej ulewie i spadł złotym deszczem budząc rozkwit w pyłach.
Skry żelaznych drobin, łuki tłustych złoceń, ciemność strun ołowiu, ciężar gron uranu, wśród wodoru pustyń zbił się w nowe Słońce, tęczą dnia zabłysnął, zalśnił w planet tańcu.
Chwila goniąc chwilę w rytmie swych powtórzeń mechanizmy związków skryła w nowej sile, pierwsze kopie wzorów rosły w żywą strugę.
Oto teraz przedświt złoci dachy liczne, ptaki w pieśń ich rzuca. Z domów idą ludzie ze snów już zbudzeni. Biegną w gwiezdnym dymie.
22 października 2009 Jacek Tabisz
| Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 10 (przedawniony) | | 06-11-2009 | Zbyszek Bryłowski | Posłuchać warto. |
Zapraszam miłośników dobrej, rockowej muzyki(a jest ich tu sporo) do słuchania cotygodniowej audycji Romualda Jakubowskiego "Klasycy rocka" w radiowej "Jedynce" w każdy piątek od godziny 22.05 do 23.50. Ostatnio "leciały" m.in. nagrania zespołu Velvet Underground i z pierwszej płyty Pink Floyd. Ci, którzy pamiętają tamte czasy z przyjemnością posłuchają starych, dobrych Floydów, Genesis, King Crimson, Jethro Tull, Uriah Heep, Deep Purple i wielu, wielu innych, czasem nieznanych zespołów. Są też nagrania polskich zespołów rockowych z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Inni - młodsi, mają okazję zapoznać się z takim choćby nurtem jak punk rock(Sex Pistols, Ramones), poznać nagrania zespołu Black Sabbath(prekursorów takiego choćby Rammsteina). Autor audycji sukcesywnie porusza się w temacie od końca lat pięćdziesiątych. Audycja jest nadawana od wiosny tego roku, także "co nieco" już za nami. Pozostaje jednak jeszcze mnóstwo świetniej muzyki do wysłuchania. Przy okazji możemy sobie podyskutować, komentując to, co zostało przedstawione. Już jutro... Pozdrawiam - Zbyszek  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 43 (przedawniony) | | 02-11-2009 | Faith | Pytanie |
Jak można racjonalnie wyjaśnić zjawisko "opętania"?
(muszę chodzić na religię w szkole i mam księdza z obsesją na punkcie złych mocy itp., tego nie da się znieść, gdy słyszę co opowiada mam wrażenie że chodzę szkoły przyklasztornej w średniowieczu) | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |