Racjonalista - Strona głównaDo treści
Św. Frydolin

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
18-11-2009 11:33stilb (1323 punktów)Św. Frydolin
Ocena 6 na 6
Przypadkiem znalazłem w Wikipedii legendę o sw. Frydolinie
pl.wikipedia.org/wiki/Św._Frydolin

Urso, który podarował Frydolinowi wielki kawałek ziemi (w dzisiejszym szwajcarskim kantonie Glarus) miał zostać przywołany do życia i wyciągnięty z grobu przez Frydolina ażeby potwierdził swoją darowiznę w sądzie, ponieważ brat Ursa - Landolf chciał zagarnąć ziemię po swym bracie. Przed tym wydarzeniem Frydolin modlił się gorliwie o sprawiedliwe rozwiązanie sprawy na kamieniu przy kościele w Rankweil, nagle święty wtopił się w kamień i usłyszał głos, że ma iść po Ursa a on potwierdzi podarunek w sądzie (kamień, w który wtopił się Frydolin znajduje się do dzisiaj w kościele w Rankweil). Frydolin z Ursem udali się do sądu w Rankweil. Gdy Landolf zobaczył w sądzie swego niedawno grzebanego brata z Frydolinem, ogarnął go taki strach i zawstydzenie, że zrezygnował z procesu i podarował Frydolinowi jeszcze swój kawał ziemi (również w kantonie Glarus). W tych okolicach Frydolin zakładał liczne kościoły pw. św. Hilarego i stąd wzięła się dzisiejsza nazwa kantonu -Glarus.

Gość nie przebierał w środkach by osiągnąć swój cel.
Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Bartek Górecki (1514 punktów)
>Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi?
>
Narzuca się kilka określeń:
- istne piekło
- sodomia i gomoria
- dno i wodorosty

Pozdrawiam


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
18-11-2009 13:53 
 Ocena 1 na 1
Lucyna Sępska Quenallata (4714 punktów)
>>Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi?
>>
>Narzuca się kilka określeń:
>- istne piekło
>- sodomia i gomoria
>- dno i wodorosty
>
>Pozdrawiam

Ja jestem za ostatnim, z tymi wodorostami... Czy mogę przekazywać dalej?
Bartek Górecki (1514 punktów)
>Ja jestem za ostatnim, z tymi wodorostami... Czy mogę przekazywać dalej?

A proszę ja Ciebie uprzejmie!


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
19-11-2009 07:54 
 Ocena 3 na 3
Meretseger (61860 punktów)

>- dno i wodorosty
Ja zawsze mówię "dno i dwa metry mułu", ale wodorosty są subtelniejsze
19-11-2009 11:39 
 Ocena 2 na 2
Bartek Górecki (1514 punktów)
>>- dno i wodorosty
> Ja zawsze mówię "dno i dwa metry mułu", ale wodorosty są subtelniejsze
No i niech cały stwór pana chwali
Powyższe powiedzonko z ust ateisty brzmi dość obraźliwie dla katoli(ków) - testowałem wielokrotnie

"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
Meretseger (61860 punktów)
No to identycznie jak ze św. Stanisławem i wskrzeszeniem Piotrowina - rycerza Piotra Strzemieńczyka, który miał w sądzie poświadczyć nadanie na rzecz biskupa. Polska legenda pochodzi z XIII wieku. Nie wierzę w przypadkowe zbieżności...
18-11-2009 14:28 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Przykro pomyśleć, co się działo z prawowitymi właścicielami dóbr, gdy święci tak szaleli.
Kowalska (14008 punktów)
>Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi?

   Fajnie będzie wyglądał. Kościół kat. dla każdego coś ma. Nawet Doda ma swoją patronkę

Cytat:
Doda z Reims (żyła w 2. połowie VII w.) - opatka, święta katolicka.

Doda była drugą opatką klasztoru założonego przez św. Balderyka z Motfaucon dla jego siostry Bowy (Bony). Doda była siostrzenicą Bowy. Wspomnienie obu świętych kobiet przypada 24 kwietnia.


pl.wikipedia.org/wiki/Doda_z_Reims
18-11-2009 15:19 
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>Ciekawi mnie tylko jak będzie wyglądał katolicki raj z takimi swietymi?
>    Fajnie będzie wyglądał. Kościół kat. dla każdego coś ma. Nawet Doda ma swoją patronkę
> Cytat:
Doda z Reims (żyła w 2. połowie VII w.) - opatka, święta katolicka.
>Doda była drugą opatką klasztoru założonego przez św. Balderyka z Motfaucon dla jego siostry Bowy (Bony). Doda była siostrzenicą Bowy. Wspomnienie obu świętych kobiet przypada 24 kwietnia.

>pl.wikipedia.org/wiki/Doda_z_Reims


Dodano punkt autorowi wypowiedzi . Pozdrawiam.
18-11-2009 20:12 
 Ocena 6 na 6
Adamiak (36436 punktów)
>Doda była siostrzenicą Bowy. Wspomnienie obu świętych kobiet przypada 24 kwietnia.

   Jakoś mi co roku umyka.

   Jerzy.
19-11-2009 11:25 
 Ocena 7 na 7
Bartek Górecki (1514 punktów)
>>Doda była siostrzenicą Bowy. Wspomnienie obu świętych kobiet przypada 24 kwietnia.
>   Jakoś mi co roku umyka.

Buahaha No to jesteś bezbożnym, bezwstydnym, przesiąkniętym relatywizmem bezideowcem, wiedziałeś?

"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
19-11-2009 13:04 
 Ocena 8 na 8
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
> Buahaha No to jesteś bezbożnym, bezwstydnym, przesiąkniętym relatywizmem bezideowcem, wiedziałeś?

No, no - Bartku... Toś dał teraz Adamiakowi solidne podstawy, by Cię do moderacji podał... .
Ale ja nie o tym chciałem - ciekawi mnie raczej, jak na odkrycie Kowalskiej zareaguje komitet "Pro Polonia" broniący czci Naszej Prawdziwej Madonny przed tą bezbożną, amerykańską... .
Bronić tu obcej świętej Dody przed swojską Dodą skandalistką, czy odwrotnie może?
Będą mieć zagwozdkę chłopaki... .
19-11-2009 13:56 
 Ocena 4 na 4
Kowalska (14008 punktów)
>Ale ja nie o tym chciałem - ciekawi mnie raczej, jak na odkrycie Kowalskiej zareaguje komitet "Pro Polonia" broniący czci Naszej Prawdziwej Madonny przed tą bezbożną, amerykańską... .
>Bronić tu obcej świętej Dody przed swojską Dodą skandalistką, czy odwrotnie może?
>Będą mieć zagwozdkę chłopaki... .

   Faktycznie mogą mieć kłopocik. Ale Wrzodak z Giżyńskim dadzą radę.

   Mnie za to co innego zaciekawiło. Zna ktoś z Was jakiegoś Kwadrata?

Cytat:
Kwadrat Apologeta (I/II wiek) - święty chrześcijański. Żył w czasach apostolskich, był uczniem Apostołów (auditor apostolorum). Gdy do Azji Mniejszej, w której mieszkał Kwadrat, przybył cesarz Hadrian, otrzymał od świętego Apologię - książkę, w której bronił wyznawanej przez siebie wiary (stąd przydomek).

Kwadrat prawdopodobnie był biskupem, ale jego siedziba biskupia nie jest znana. Przypuszcza się, że mogły to być Ateny. Niektórzy uważają, że Apologię Kwadrata należy utożsamiać z Listem do Diogeneta.

Wspomnienie św. Kwadrata Kościół katolicki obchodzi 26 maja i wówczas to przypadają imieniny osób o tym imieniu.
19-11-2009 14:20 
 Ocena 5 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>    Mnie za to co innego zaciekawiło. Zna ktoś z Was jakiegoś Kwadrata?

Hmmm... ciężko... . Tu raczej różni jajogłowi przeważnie... .

> Cytat:
Kwadrat Apologeta (I/II wiek) - święty chrześcijański.
>Wspomnienie św. Kwadrata Kościół katolicki obchodzi 26 maja i wówczas to przypadają imieniny osób o tym imieniu.


A w ogóle, to bym tego nie rozgłaszał, bo zaraz się okaże, że i twierdzenie Pitagorasa z Chrześcijańskich Korzeni wyrosło... w dzień Matki naszej, Kościoła Świętego.
19-11-2009 14:42 
 Ocena 5 na 5
Meretseger (61860 punktów)
A kto zna świętego Restytuta (wspomnienie 9 grudnia)?
19-11-2009 15:10 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>A kto zna świętego Restytuta (wspomnienie 9 grudnia)?
No, to wpadliśmy jak śliwka w g... Polonia cała Restituta przecie... . Zrobią go patronem Komisji Majątkowej i dopiero teraz się wezmą na całego za Restytucję własności... . Św. Frydolin to przy tym pikuś.
19-11-2009 17:04 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>A kto zna świętego Restytuta (wspomnienie 9 grudnia)?
   I pomyśleć, że kiedyś pretensjonalnym mi się zdało "Hortensja", eh.
19-11-2009 14:48 
 Ocena 3 na 3
Bartek Górecki (1514 punktów)
>Bronić tu obcej świętej Dody przed swojską Dodą skandalistką, czy odwrotnie może?
>Będą mieć zagwozdkę chłopaki...

Na rozgrzewkę niech obronią Dodę przed Nergalem Tylko którą Dodę!?


"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
19-11-2009 15:53 
 Ocena 2 na 2
Kowalska (14008 punktów)
>>Bronić tu obcej świętej Dody przed swojską Dodą skandalistką, czy odwrotnie może?
>>Będą mieć zagwozdkę chłopaki...

>Na rozgrzewkę niech obronią Dodę przed Nergalem Tylko którą Dodę!?

   Przyda się rozgrzewka. Najlepiej niech św. Restytut restytuuje św. Dodę na św. Kwadracie od Komisji Majątkowej. To będzie niezła wprawka przed poznaniem tej oto świętej:

Cytat:
Święta Seksburga (zm. ok. 699) - królowa Kentu, później ksieni w klasztorze w Ely, święta katolicka.


   Z tą to będą kłopoty. Nie dość, że imię takie jakieś, to jeszcze ta data śmierci...

    Wspomnienie św. Seksburgii przypada 6 lipca.
19-11-2009 15:27 
 Ocena 3 na 3
Bartek Górecki (1514 punktów)
>No, no - Bartku... Toś dał teraz Adamiakowi solidne podstawy, by Cię do moderacji podał... .

A argument, że działałem w dobrej wierze będzie okolicznością obciążającą czy łagodzącą?

"Sensem świata jest oddzielenie życzenia od faktu" K. Gödel
19-11-2009 15:33 
 Ocena 4 na 4
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>>No, no - Bartku... Toś dał teraz Adamiakowi solidne podstawy, by Cię do moderacji podał... .
>A argument, że działałem w dobrej wierze będzie okolicznością obciążającą czy łagodzącą?

To chyba zależy czy z Dużej czy z małej litery ta D/dobra W/wiara będzie... O Umiłowaniu prawdy na wszelki wypadek też bym wspomniał... . O musztardzie nie trzeba - mam musztardę.
19-11-2009 15:26 
 Ocena 3 na 3
Adamiak (36436 punktów)
>>   Jakoś mi co roku umyka.
> Buahaha No to jesteś bezbożnym, bezwstydnym, przesiąkniętym relatywizmem bezideowcem, wiedziałeś?
   Nie, ale już wiem...

Wróć do listy wątków działu Bazgroły
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365