Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
15-11-2014krystkon_1976Utożsamianie Wielkiego Wybuchu z eksplozją jest niefortunne
Za wiki:

>Utożsamianie Wielkiego Wybuchu z eksplozją jest o tyle niefortunne, że proces ten, tak jak rozumie i ujmuje go współczesna kosmologia, nie polegał na ekspansji w pustej przestrzeni, lecz dotyczył rozszerzenia się przestrzeni.

Gdyby przyjąć, że przestrzeń jest pewną stałą wielkością, to czy fałszywe byłoby stwierdzenie, że przestrzeń nie rozszerza się a jedynie różnicuje się?

Innymi słowy czy nie jest tak, że w jednolitej względem potencjału energetycznego przestrzeni zachodzi proces kumulacji różnych/odmiennych potencjałów?

Czy przestrzeń różnicuje się względem występujących w niej sił?

Czy w chwili Wielkiego Wybuchu siły w całej przestrzeni były jednolite i symetryczne?

Czy skutkiem Wielkiego Wybuchu była asymetria w rozkładzie sił?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 158 (przedawniony)
13-11-2014krystkon_1976Kto kreuje pieniądz i co dzięki kreacji pieniądza zyskuje?
Wątek bliźniaczy dla mojego wątku o kapitale.

Kolega szarley wyraża:
>Jestem wielkim zwolennikiem spółdzielczości, także mieszkaniowej, bo się w wielu krajach sprawdza, ale nawet do spółdzielni nie przystąpisz z zaoszczędzonymi czterema wypłatami i bez kredytu! Tak to możesz budować szopę na drewno.

Co jest inspirujące, bo zawiera w sobie święte przekonanie, iż choćby zebrało się 50 budowlańców do kupy, zajęliby sobie kawałek skorupy ziemskiej, odnaleźliby wapień, glinę i wodę to i tak nie dadzą rady zbudować dla siebie małego budynku wielorodzinnego bez banksterów i ich kredytów?

Chciałoby się zapytać „jakim cudem?”, przecież mają wszystko czego potrzebują więc po co im banksterzy do szczęścia?

Zauważyłem, iż ostatnio opis kreacji pieniądza na wiki podlega gwałtownej ewolucji. Pierwotnie emitentem pieniądza było państwo, teraz już pieniądz kreują bank centralny wraz z bankami komercyjnymi.

No ale jak banki komercyjne właściwie kreują pieniądz, jak powołują do życia kolejne, zupełnie nowe jednostki waluty i jaką mają one postać?

W wiki czytamy:
pieniądz kreować mogą także banki komercyjne, głównie w formie udzielania kredytów bankowych swoim klientom. Pieniądz ten jest traktowany, w teorii i praktyce, tak jak gotówka.

Natychmiast powstaje kolejne pytanie – skoro kredyt bankowy i ZAPIS długu jest w teorii i praktyce GOTÓWKĄ to dlaczego sprzedaż towaru z odroczonym terminem i ZAPIS długu nie miałby być w teorii i praktyce gotówką? Czymże ZAPIS długu w banku,..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
12-11-2014Christopher CJ JozwiakTraktat o Bycie
Dlaczego w ogóle cokolwiek istnieje?

1. Byt jest odwieczną emanacją Nicości, a ta wynika z logicznej konieczności: zasady tożsamości.
1.1 - ... absolutny niebyt jest logicznie sprzeczny, nic nie może nie być tym czym jest.

2. Byt jest tym czym jest, a niebytu nie ma.
2.1 - ... to jest jedyna prawda obiektywnie na 100% prawdziwa.

3. Emanacja jest losowa.
3.1 - ... bytami nie rządzi zdeterminowana konieczność, a nieobliczalność.

4. Emanacja jest matematyczna.
4.1 - ... poza czystą matematyczną abstrakcją nic nie mogło zaistnieć.

5. Nicość jest nieskończona.
5.1 - ... absurd skończoności.

6. Wiem, że wątpię więc jestem.
6.1 - ... co najmniej solipsyzm.

7. Wiem, że wydaje mi się.
7.1 - ... Świat = Matematyka.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
10-11-2014tokoroBuddyzm
Witam. Ostatnio zainteresowałam się buddyzmem, jednak bardzo opornie idzie mi nauka na własną rękę, dlatego proszę o to, aby ktoś opisał buddyzm (najlepiej byłoby, gdyby był to buddysta, jednak nie ma co wybrzydzać). Byłabym tez wdzięczna za opis dnia buddysty oraz jego życia w społeczeństwie, gdzie owa "religia" nie jest powszechna.
Pozdrawiam
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 10 (przedawniony)
08-11-2014makuśKościół jest święty ludzie są grzeszni
hej,
Bardzo często wierzący usprawiedliwiają historie ale i współczesne błędy kościoła ... niejaką grzesznością jego członków ...
Kościół jest według tego wspólnotą grzeszników a jednak ON sam pozostaje święty ...
Ciekawa kontrukcja w której właściwie każde zboczenie jest do pomyślenia ... Kościół zawsze pozostaje święty zupełnie niezależnie od tego ilu ludzi członkowie owego kościoła wymordowali czy to psychicznie czy fizycznie ...
Mdli mnie od tego ohydnego przekłamania , oszustwa , manipulacji
Naród Niemiecki jest święty ... wprawdzie było kilku przestępców ale nie zmienia to faktu , że sam naród jest święty
Partia jest święta ... wprawdzie wielu jej członków popełnia zbrodnie ale Partia sama w spbie jest święta ...

Poza tym coś zbyt dużo świętych jest w szeregach tych grzeszników ...
Ojciec święty na ten przykład ...
Jakim prawem nazywa się papieża Ojcem świętym ...
On nie jest grzesznikiem ?
I ci inni święci gotowani w oleju ... również są święci ...
A było przecież wielu papieży bardzo świętych inaczej ...
Mimo to niczego nasi wierzący się nie nauczyli i dalej nazywają swych papieży świętymi !
My jesteśmy grzeszni ale nasza Idea jest święta ....
... a więc uświęceni ideą ... nadajemy sobie samym uprzywilejowaną pozycje ...
Pozycje której po prostu nie wypada podważać , krytykować ... albowiem pozycja ta jest ... święta ...

Jest to myślenie tak bardzo przekłamane i prymitywne , że właściwie wyłącznie ignoranci lub cynicy mogą czegoś takiego bronić i usprawiedliwiać .....
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
08-11-2014Samborkatoliczki jadą na pielgrzymkę -zapis wideo z wnętrza auta
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
05-11-2014adelajda80Kościół----------moja krótka odpowiedź
Witam serdecznie. Jestem osobą wieryca i praktzkujc.


Psychologią się interesuję. Wypowiedzi masa. Tylko gratulować. Mamy wolność słowa.............wyznania.........poglądów..........

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
02-11-2014trocinyNowy spot promujacy Polskę
Pojawił się nowy spot promujący Polskę zamówiony przez MSZ. Co o nim sądzicie? Czy taka forma promowania jest skuteczna?


vimeo.com/110571931
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-10-2014makuśDzieci Boga
hej,
Nie chce tutaj rozpatrywać kwestii istnienia Boga ...
Chociaż bardzo ważnym pytaniem jest : Skąd on się wziął ?
Wierzący ignorują to pytanie twierdząc , że istniał zawsze - nawet zanim zaistniał ...
Jeżeli to komuś wystarcza ... jego problem ...
Natomiast jeżeli geneza Boga niemożliwa jest do odtworzenia to w jakimś sensie ... jego plany , zamiary , prawa nie mogą determinować człowieka świadomego ( stawiającego pytania i żądającego odpowiedzi - przy czym odpowiedzią nie jest ; Bo tak ! )
Jeżeli wiara w Boga ma być wiarą nierozumną , nieświadomą , niepojętą ... to świadczyłoby o tym , że Bóg jest ... idiotą i dlatego wymaga idiotycznej wiary ...
Człowiek mądry nie może chcieć czy oczekiwać avy w niego wierzyć bezrozumnie , bezwzględnie , bezwarunkowo
Skoro mądry człowiek tego nie oczekuje - dlaczego sądzimy , że czegoś tak głupiego może oczekiwać Bóg ?

Dzieci Boga ...
Czy jesteśmy dziećmi Boga ?
Co chcemy wyrazić używając tego porównania ?
O jakiej relacji mówimy ?

Relacje rodzice - dzieci zmieniały się na przestrzeni lat ... i nadal się zmieniają
Na jakiej podstawie mówiąc o relacjach z Bogiem pozostajemy na poziomie relacji z przed tysięcy lat ?

Właściwie wszystkie relacje uległy zmianie ... a wierzący nadal pozostają w kręgu tabu , które określa , że Ojciec ma prawo wymagać bezwzględnego i bezwarunkowego posłuszeństwa ...

Rodziny stają się partnerskie , relacje stają się horyzontalne a wierzący mimo tego , że sami w swoich rodzinach realizują model partnerski w..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
24-10-2014krystkon_1976Kto kreuje pieniądz i co dzięki kreacji pieniądza zyskuje?
Wątek bliźniaczy dla mojego wątku o kapitale.

Kolega szarley wyraża:
>Jestem wielkim zwolennikiem spółdzielczości, także mieszkaniowej, bo się w wielu krajach sprawdza, ale nawet do spółdzielni nie przystąpisz z zaoszczędzonymi czterema wypłatami i bez kredytu! Tak to możesz budować szopę na drewno.

Co jest inspirujące, bo zawiera w sobie święte przekonanie, iż choćby zebrało się 50 budowlańców do kupy, zajęliby sobie kawałek skorupy ziemskiej, odnaleźliby wapień, glinę i wodę to i tak nie dadzą rady zbudować dla siebie małego budynku wielorodzinnego bez banksterów i ich kredytów?

Chciałoby się zapytać „jakim cudem?”, przecież mają wszystko czego potrzebują więc po co im banksterzy do szczęścia?

Zauważyłem, iż ostatnio opis kreacji pieniądza na wiki podlega gwałtownej ewolucji. Pierwotnie emitentem pieniądza było państwo, teraz już pieniądz kreują bank centralny wraz z bankami komercyjnymi.

No ale jak banki komercyjne właściwie kreują pieniądz, jak powołują do życia kolejne, zupełnie nowe jednostki waluty i jaką mają one postać?

W wiki czytamy:
pieniądz kreować mogą także banki komercyjne, głównie w formie udzielania kredytów bankowych swoim klientom. Pieniądz ten jest traktowany, w teorii i praktyce, tak jak gotówka.

Natychmiast powstaje kolejne pytanie – skoro kredyt bankowy i ZAPIS długu jest w teorii i praktyce GOTÓWKĄ to dlaczego sprzedaż towaru z odroczonym terminem i ZAPIS długu nie miałby być w teorii i praktyce gotówką? Czymże ZAPIS długu w banku,..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)