Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
01-11-2013MelissoCzy na zjazdach NSDAP kupowano głosy delegatów?
Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników była wprawdzie klasyczną partią wodzowską, jej lider sprawował niepodzielną władzę, a jego decyzje były ostateczne i niepodważalne, trudno jednak sobie wyobrazić, że nie istniały w niej różne frakcje czy różnice zdań, a podziały te przezwyciężano za pomocą różnych argumentów - czasami siłowych, a czasami ekonomicznych. Zainteresowały mnie zwłaszcza te drugie. Czy istnieją jakieś wiarygodne informacje na temat tego, czy i w jaki sposób w NSDAP zdobywano lojalność członków za pomocą przekupstwa - na przykład proponując im intratne stanowiska w państwowych przedsiębiorstwach lub inne przywileje? Czy argumenty ekonomiczne były w NSDAP wykorzystywane do rozgrywania wewnątrzpartyjnych gierek? A może lojalność wobec wodza, kreowanego na wielkiego modernizatora kraju, człowieka niezastąpionego i wybranego przez opatrzność (kult jednostki), była jedynym spoiwem wielkiej partyjnej machiny?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
30-10-2013attoOsmoza - drugie starcie: a może jednak perpetuum?
Znalazłem taki opis:
www.lhup.edu/~dsimanek/museum/osmosis.htm



Przyjmując ciśnienie osmotyczne dla morskiej wody 20 atmosfer, co daje z 200 m słupa czystej wody, ale słona jest cięższa, ma: 1.025 kg/m3.

Zatem ewidentnie istnieje wysokość dla której oba słupy się zrównają:
ciśnienie słupa słonej = 200m + słupa czystej

h * 1.025 = 200m + h
h = 200m/0.025 = 8000m

dla wysokości słupa słonej: 8km, słup wody słodkiej musi być już tak samo wysoki, zatem słodka może się wlewać z powrotem do słonej - z góry, a wtedy ciśnienie u podstawy maleje, więc nowa słodka przechodzi przez membranę, i tak dookoła.

I to jest perpetuum, bez dwóch zdań.

Kto potrafi to podważyć?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 23 (przedawniony)
28-10-2013kulka_na_moleMężczyzna - gorszy gatunek człowieka
[color=#330000]Wysłuchałem dziś rozmowy (w TOK FM) Pawła Sulika z "psycholożką" Hanną Samson, autorką książki "Zabić twardziela".
Dowiedziałem się, że wszyscy(!) mężczyźni mają problem z rozpoznawaniem i nazywaniem swoich uczuć (w przeciwieństwie do wszystkich(!) kobiet). Ponadto dowiedziałem się, że wszyscy(!) mężczyźni przeszli, przechodzą lub będą przechodzić tzw. "kryzys wieku średniego" zwany też "kryzysem męskości". Napisałem, że się dowiedziałem, ale tak naprawdę te opinie nie są dla mnie niczym nowym. Od lat ta czy owa (dużo rzadziej ten czy ów) sugerują, że mężczyźni są w stosunku do kobiet "wybrakowani". Owszem, niektóre(!) kobiety doznają w pewnym wieku dyskomfortu fizycznego/psychicznego w związku z tym, że ich gonady zaprzestały produkcji gamet (nie mogę pisać o jajnikach i komórkach jajowych, żeby nie być posądzonym o mizoginię), ale to mężczyźni mają kryzys "wieku średniego"/"męskości", i to mężczyźni wymagają w tym kryzysie pomocy ze strony psychologa, a jeszcze lepiej "psycholożki".

Odnoszę wrażenie, że pewne kobiety mają problem z akceptacją różnic między kobietami i mężczyznami, mniej lub bardziej świadomie czują się gorsze od mężczyzn (bezpodstawnie), w związku z czym na siłę próbują znaleźć w mężczyznach słabości, dzięki którym kobieta jawi się co najmniej równie silna jak mężczyzna, a nawet silniejsza/lepsza.

Nie wiem kto wymyślił pojęcie "kryzysu wieku średniego"/"kry..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-10-2013Marek MatejewskiMiała być Metallica a jest... Bziuuu!
Ostatnio Jerzy Owsiak wyraził po cichu nadzieję, że być może Macierewicz jest fanem zespołu "Metallica". Zdaje się jednak, że właśnie poznaliśmy muzyczne preferencje szefa Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M i nie są to metalowe rytmy.

Melodyjny kawałek, którego współautorem jest jeden z "ekspertów" Macierewicza, zdaje się być przy okazji najlepszą syntezą i podsumowaniem kilkuletnich "badań naukowych" członków Komisji. Prawie jak Kongres Wiedeński - tyle, że tamten tańczył (Anna Fotyga jest w razie czego w składzie Komisji)...

Polecam przy goleniu albo w przerwie na drugie śniadanie. Wpada w ucho cholerstwo.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 92 (przedawniony)
24-10-2013PeruniecSeksizm inaczej
Ostatnio oglądając pewien serial doszedłem do bardzo ciekawego wniosku, jako że bardzo dobrze to obrazuje co mam na myśli to posłużę się jego przykładem.
W serialu Life on Mars, główny bohater jest detektywem po wypadku, w śpiączce i przenosi się do lat 70, ale nieważne.
Ma on bardzo często inne poglądy i zbyt nowoczesne spojrzenie jak dla swojego szefa, który bo parę razy po prostu bije, a oni obaj, też się biją.
W kontynuacji, jest główna bohaterka, która ma tak samo różnice poglądów, tak samo krytykuje swoje szefa, a nawet w jednym odcinku policzkuje go, a potem uderza z pieści (jak sam potem przyznaje, mocno), jednak on jej nie oddaje, a nie oddaje bo jest kobietą, i gdyby tak zrobił byłby automatycznie uważany za złą postać, złego człowieka.
Mimo że w analogicznej sytuacji z dwoma mężczyznami, nikt by nic nie powiedział na oddanie.
A jednak mężczyzna nie może uderzyć kobiety nawet jeśli ona zaczęła, lub jest agresywna itp.
I jest to jaskrawy przykład seksizmu, o którym jakoś nigdy nie słyszałem żeby ktoś się upominał, ktoś konkretnie feministki .

Nie zrozumcie mnie źle, nie popieram przemocy wobec kobiet, czy w sumie żadnej innej, tak samo jestem Feministą, i wierze w całkowite równouprawnienie ale, całkowite bez wyjątków, i nie tylko to co daje jakieś bonusy jak parytety.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 12 (przedawniony)
23-10-2013Eryk 'Wilk' WilkowskiOstry bełkot pseudo-astronomiczny w hardkorowym biblijnym wydaniu
Nie mogę jeszcze dodawać linków, więc proszę wpisać w Google "wewnetrzny kosmos pusta ziemia gdzie mieszkamy". I wskoczyć na stronę o wymownym tytule 'zbawienie'. Chyba będzie druga w wyszukiwaniu.
.
Czy mógłby to ktoś omówić, bo nie wiem, czy mam jeb*nąć czy pie*rdo*lnąć. Miesza w głowie, czy to co oni piszą to prawda, bo wygląda dość profesjonalnie? Pytanie do fanów astronomii.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 64 (przedawniony)
21-10-2013KonowalCzy koniecznie trzeba dłużej zyć?
Natrafiłem na ten artykuł i trochę mnie zastanowił. Do tej pory praktycznie bezkrytycznie przyjmowałem że transplantologia jest cool.
Niestety nie mam całości artykułu, ale ogólny wydźwięk jest taki, że zamiana przepisów dotyczących stwierdzenia śmierci dała możliwość szybszemu pobieraniu organów. Nie wiem jak wy , ale widać niebezpieczeństwo, że mogłoby to otworzyć w przyszłości drogę dla prawa które pozwalałoby zrezygnować z ratowania życia jeżeli byłaby nikła szansa gdyby spowodowało to zniszczenie ewentualnych tkanek do pobrania dla celów transplantologicznych. No i z tym ludożerstwem też trochę racji.
Co o tym sądzicie?
część wypowiedzi tutaj wpolityce.(*)lbym-powiedzialbym-niech-umrze

może kto wynajdzie soś bardziej obszernego.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
15-10-2013Albert_JaroszParanoja filmików wideo
Czy ktoś znający się na optyce i grafice mógłby wyjaśnić takie zdziwienie twórcy filmiku z YT pt "Facet z dziwną czaszka w ochronie Obamy"? Chyba twórca sugeruje, że ochroniarz jest kosmitą, ale ciekawi mnie czy ten fenomen to złudzenie optyczne czy coś?
.
PS: Dlaczego co chwilę ludzie doszukują się wszędzie spisku, ukrytych kosmitów w ludzkich skórach.
PS 2: Czy na prawdę jeśli na serio kosmici by rządzili Ameryką to wystawiali by tak niedopracowanego ochroniarza, nie łatwiej zatrudnić zwykłego człowieka.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 6 (przedawniony)
14-10-2013Tomasz WydrzykowskiCzy Rosja i Chiny podbiją Europę?
Pewien gościu (niech pozostanie anonimowy) napisał na facebooku następujące słowa:

I wtedy szósty anioł wylał swą czarę za rzekę Eufrat (Eu - Europejska Unia) aby wyschły jej wody i droga dla królów Wschodu (współczesny Cyrus - Chi-Rus - Chiny i Rosja) stanęła otworem.

(Księga Apokalipsy)

Wezwę ze wschodu swojego pomazańca Cyrusa (Chiny i Rosja) i ukorzę przed nim władców narodów odejmując oręż z ich bioder (Zachód wkrótce wywróci się ekonomicznie i stanie się bezbronny) i skruszę przed nim spiżowe bramy (spiżowe wrota to jedno z wejść do Watykanu).

(Księga Izajasza)

Tak jak starożytny Cyrus bez walki zdobył potężny wydawało się niezwyciężony Babilon wykorzystując lekkomyślność i samozachwyt jego mieszkańców tak samo współczesny Chi-Rus zwycięży wkrótce wydawało się niepokonany Zachód gdyż broń władców Zachodu zostanie "odjęta z ich bioder" i Chi-Rusowi wystarczą przysłowiowe miotły aby zwyciężyć.

Co o tej wizji myślicie?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
13-10-2013Albert_JaroszBełkot buddyjski z ust naukowca - urojenie
Chciałbym prosić kogoś w temacie fizyki o weryfikację filmiku propagandowego buddystów pt "Nauka potwierdza Oświecenie!!! 1 / 2" z serwisu YouTube. Człowiek podający się za buddystę daje taki popis tworzenia tekstu religijnego z naukowych pojęć, że głowa mała. Generalnie chodzi o to: czy coś cokolwiek z jego gadki to prawda, czy owe oświecenie to prawda?

W mojej opinii ten cały Budda sprzed kilku tysięcy lat był po prostu chory psychicznie. Stworzył w swojej wyobraźni bujdy o oświeceniach, choć to całe owe niby oświecenie to jedynie stany psychiczne, urojenia zmysłowe, wzrokowe, i najzupełniej biologiczne sztuczki głowy, które z bujdami dla naiwnych religiantów nie mają nic wspólnego. Ja to wiem i czuję, i akurat tu nie mam pytań, ale i tak sugestie wzbogacające moje stanowisko mogą się przydać.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)