Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 20 (przedawniony)
12-05-2014avatarJak zostać agnistykiem czy ateistą
Jak zostać agnostykiem czy ateistą jeżeli zostało się nawet wychowanym w rodzinie religijnej? Należy po prostu uważnie przeczytać książkę Richarda Dawkinsa "Samolubny Gen" i zastanowić się nad nią. Niestety potrzebne jest do tego jeszcze minimum średnie wykształcenie i wrodzona cecha niezależnego myślenia. Zachęcam!
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
09-05-2014Sobczakchirurgia_testy
Witam serdecznie

Jestem studentem medycyny z Poznania. Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu dwóch testów, które sprawiają mi kłopot. Będę bardzo wdzięczny za wskazane odpowiedzi.

1) PIERWSZĄ FAZĄ GOJENIA RANY JEST:
a) obkurczanie rany
b) reakcja zapalne
c) hemostaza
d) przebudowa rany
e) wytwarzanie tkanki łącznej
2) W OSTATNIEJ FAZIE GOJENIA RANY:
a) wzrasta zawartość kolagenu przy niezmienionej wytrzymałości rany na rozciąganie
b) zawartość kolagenu spada wraz ze spadkiem wytrzymałości mechanicznej rany
c) zawartość kolagenu wzrasta wraz ze wzrostem wytrzymałości mechanicznej rany
d) zawartość kolagenu jest względnie stała przy wzrastającej wytrzymałości mechanicznej rany

3) PROSZĘ WYBRAĆ NAJPOPRAWNIEJSZE STWIERDZENIE: LINIE LANGERA ...:
a) wyznaczają przebieg rany
b) wyznaczają przebieg naczyń krwionośnych w danej okolicy ciała
c) wyznaczają rozkład naprężeń skóry w danej okolicy ciała
d) wyznaczają przebieg nacięć wykonywanych w escharotomii
4) MIEJSCOWYM CZYNNIKIEM OPÓŹNIAJĄCYMI GOJENIE JEST:
a) niedokrwienie
b) zakażenie
c) obecnośc tkanek martwiczych
d) oziębienie
e) wszystkie wymienione
5) GOJENIE RAN ZALEZY OD:
a) stanu odżywienia
b) wieku
c) płci
d) ewentualnego stosowania sterydów
e) ogólnego stosowania antykoagulantów
f) ewentualnego występowania cukrzycy
g) ogólnego stosowania niesterydowych leków przeciwzapalnych
PRAWDZIWE SĄ:
a) a,b,g b) b,d,e c) a,d,f d) b,c,g e)c,e,g

6)PIERWOTNE ZASZYCIE RANY MOŻLIWE JEST:
a) zawsze jest postępowani..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
04-05-2014Grzegorz KBazgroły w dziale nauka
<<Ks. prof. Michał Heller, wybitny filozof i kosmolog, w sobotę odznaczony został Orderem Orła Białego - najstarszym i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym. Uroczystość odbyła się w sobotę na Zamku Królewskim.
Prezydent odznaczył też innych ludzi nauki. Ks. prof. Michał Heller otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla polskiej nauki, za osiągnięcia w przełamywaniu barier między nauką i religią oraz za twórcze poszukiwanie odpowiedzi na pytania o sens, prawdę i piękno". >>

wyborcza.p(*)aczony___Za_przelamywanie.html

Tak oto bazgroły znalazły miejsce w dziale nauka, nauka zaś w dziale bazgroły.


<<Skończyłem czytać w tym momencie. Nieważne, co powiedział, to wystarcza, by go nie lubić.>>

Człowiek z marmuru, człowiek z żelaza, człowiek z nadziei, część czwarta: człowiek z kartonu.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
23-04-2014Wilhelm WokulskiO życiu inteligentnym
Jeśli we we wszechświecie mogą istnieć planety, na których rozwinęło się życie tzw. inteligentne, to z pewnością istnieją na tych planetach jakieś fora dla tejże inteligencji.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 43 (przedawniony)
12-04-2014nervyzombieArabia Saudyjska uznaje wszystkich ateistów za terrorystów
Dałbym link do artykułu ale nie mogę??

W każdym razie jak w tytule - ten kraj, który jest jednym z najbardziej zacofanych obyczajowo na świecie, a jednocześnie jeden z bogatszych - uznaje wszystkich ateistów za terrorystów i wrogów narodu.

Nie wiem w sumie co o tym sądzić, ale naprawdę chciałbym doczekać się czasów gdy ateizm będzie silny militarnie(ta wiem już raz był i zginęło 150 mln ludzi) i zobaczyć grzyb atomowy nad Mekką.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
08-04-2014Wiktor RichertNauka pod podstaw
Dzień dobry,

doszedłem do takiego etapu w moim (niestety z wolna postępującym) rozwoju intelektualnym, że nie wystarcza mi, by realizować się intelektualnie tylko w jednej dziedzinie. Obudziła się we mnie ogromna potrzeba, żeby poznawać świat z innych stron. Problem polega na tym, że szkoła nie tylko nie nauczyła mnie podstaw, ale wyrobiła także przekonanie, że ja nie powinienem zajmować się pewnymi dziedzinami ze względu na zatrważająco nikłe możliwości intelektualne. Nie mogę jednak dłużej oszukiwać siebie, że takie dziedziny nauki, jak chemia, fizyka i matematyka nie interesują mnie wcale. Strasznie chciałbym je poznać, tylko nie wiem, jak się za to zabrać. Ponieważ na tę chwilę nie wiem nic, więc lękam się trochę sięgać od razu po pozycje akademickie, których z uwagi na znikomy zasób wiedzy mógłbym nie zrozumieć. Z kolei podręczniki nie wydają mi się dobrym pomysłem, bo jeżeli dobrze pamiętam z czasów szkolnych, wyjaśniają "jak", nie tłumacząc przy tym najważniejszego - "dlaczego". Chciałbym się do Was zwrócić o pomoc. W jaki sposób zacząć przygodę z wymienionymi wyżej naukami? Po jakie pozycje na początku drogi sięgnąć? Czy istnieją takie książki, które tłumaczą te dziedziny od podstaw?

Pozdrawiam,
Wiktor
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 22 (przedawniony)
06-04-2014attoprosty dowód niełamliwości nierówności Bella
Od lat powszechnie głoszą, że w kwantowej są łamane te tzw. nierówności Bella, co tam sobie tłumaczą jakimiś nielokalnymi zjawiskami pt. splątania kwantowe.
pl.wikipedia.org/wiki/Twierdzenie_Bella

Oryginalna nierówność Bella jest taka:

|C(a,b) - C(a,c)| <= 1 + C(b,c)

gdzie: C(a,b) = -a.b/N
a, b i c to wektory typu {1,-1,1, ... }, długości N - liczba pomiarów powiedzmy spinów (1/-1 = góra/dół).

I przeróżni badacze twierdzą, że to złamano w różnych eksperymentach.
Ale jak można to wykazać?

Jedyny sposób to podać takie trzy serie: a,b,c które nie spełniają tej nierówności.

Ale przecież takie serie w ogóle nie istnieją, co bardzo łatwo można wykazać matematycznie:

a.a = N - zawsze, ponieważ (-1).(-1) = 1*1 = 1.
zatem mamy:

b.c/N = 1 * b.c/N = a.a/N b.c/N = a.b/N a.c/N = -C(a,b)*C(a,c)

czyli ta nierówność Bella to faktycznie takie coś:
|x - y| <= 1 - x.y, gdzie x i y należą do przedziału [-1,1]
no i to jest przecież spełnione dla dowolnych takich x,y, zatem nie istnieją serie a,b,c, które pozwalałby złamać tę nierówność.

Zatem co ci kwantowi fizycy tworzą - o co im w ogóle chodzi... a może oni elementarnej algebry nie znają, bo od razu poszli na studia w wieku 6 lat?

en.wikipedia.org/wiki/Bell_test_experiments
Cała plejada eksperymentów, no i o co im chodzi - co oni tam testują?

Równie dobrze można próbować podważyć eksperymentalnie, np. takie coś:
a^2 + b^2 <= (a+b)^2
i jeśli się to zdarzy jakoś... nie wiem jak, ale niech będzie - no to cóż z tego ma wynikać?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 70 (przedawniony)
30-03-2014Jennifer85Rosjanie "sudeccy"
Historia się złowieszczo rymuje. Oto mamy Cara, który bierze pod obronę mniejszość narodową, która przez "nieuczciwe" układy międzynarodowe podpisane "w chwili słabości" została oddzielona od Macierzy. Chodzi rzecz jasna o Ukrainę. I teraz: jak przekonać Zachód, że państwo "Ukraina" różni się w czymkolwiek od Czechosłowacji z 1938? Jak uniknąć ponownego Monachium?

Rozbiór Ukrainy zdaje się być wygodny dla wszystkich. Dla Rosji - ze względu na kontrolę nad Morzem Czarnym. Dla Rumunii - ze względu na okręg Odessy. Dla Polski - a jakże, ze wględu na bezpieczeństwo ziemi Przemyskiej i Podkarpacia (a może kolejne Zaolzie, tym razem z Lwowa i Równego?). Dla Zachodu, bo będzie spokój. Białoruś też pewnie dostanie jakiś ochłap. Tatarom da się autonomię, a Kijów będzie sobie rządził niewielkim państewkiem między Dniestrem i Dnieprem. Political fiction? A jeśli nie?

Oczywiście scenariusz jest niebezpieczny. Bo może stworzyć precedens w powojennej historii. I jeszcze jeden szczegół - Naddniestrze. Po co komu Ukraina z obecnym kształcie? Po nic. Ale jeśli się pozwoli Carowi na zbyt wiele, to przyszłość może być ponura dla wszystkich. Jak to równanie rozwiazać? Stać za Państwem Ukraińskim? Prawem narodów? Pokojem? Czy "pokojem" przywiezionym przez Chamberlaina?

Co o tym myślicie? Mała Ukraina narodowa, czy duża wielonarodowa? Święty spokój czy postawienie się Carowi?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
27-03-2014Lukasz83188Pogadamy na tematy egzystencjalne?
Jeżeli chcesz pogadać ze mną na tematy egzystencjalne zapraszam na Gadu gadu: 50286270
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 102 (przedawniony)
25-03-2014Grzegorz KMyśli
Żyd który nie wierzy w Boga, nie jest Żydem, zaś Żyd który wierzy w Boga, a mówi że nie wierzy, nie jest Żydem, jest "świnią".
Żyd który mówi że wierzy w Boga starotestamentowego jest Żydem, przy czym będąc Żydem jest również i "świnią" ponieważ mówąc, iż nie wierzy w Boga nowotestamentowego, w istocie nie wierzy w Boga.
W żadnym wypadku powyższe "myśli" nie mają intencji pejoratywnych. Stanowią one sublimację (subiektywną ocenę) szerszego zagadnienia. Ze szczególną dedykacją dla J. Coyne i A. Koraszewskiego oraz wszystkich innych im tożsamych.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)