 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
Zobacz wypowiedzi..
Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 01-03-2011 | Hodża | Jak niewiele trzeba, aby zostać bogiem |
www.ahisto(*)zolnierzu-ktory-zostal-bogiem/Bardzo ciekawy artykuł na temat kultu cargo. Autor ciekawie łączy opowieść o mitycznym amerykańskim żołnierzu Johnie Frumie z naszymi, polskimi obserwacjami idealizacji Zachodu i niemal nabożnej czci okazywanej przedmiotom, symbolizującym zachodni styl życia. Jest to również artykuł o kapitalizmie i nie sposób uwolnić się od pytania, które pobrzmiewa między wierszami: czy kapitalizm jest religią. Z moich prywatnych obserwacji - pamiętam kiedyś, w czasach przed masową telefonizacją, musiałem zadzwonić ze wsi, na której mieszkałem u dziadków, więc w tym celu musiałem pójść do domu sołtysa. Tam w przedpokoju, na ścianie wisiała ozdobna, drewniana półeczka rzeźbiona w drewnie w stylu podhalańskim, a na niej stały trzy plastikowe kubki z McDonaldsa, jeden większy, ze słomką w środku i dwa mniejsze po bokach. Taki ołtarzyk. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 27-02-2011 | marek lipski | Zacznijmy od A |
Myślę więc wątpię. A więc warto zacząć od A - czyli od wątpliwości. A podstawowa wątpliwość ateisty powinna brzmieć: A co, jeżeli uznając, że Boga nie, ma popełniam pomyłkę?
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 26-02-2011 | marek lipski | Podziękowania dla użytkowników forum |
W październiku ubiegłego roku zamieściłem kilka trochę prowokacyjnych postów jako nieateista. Moim celem było lepsze poznanie punktu widzenia osób uznających siebie za ateistów. Otrzymałem sporo komentarzy, w większości bardzo krytycznych. Ale dla mnie bardzo cennych. Pozwoliły mi - te opinie i komentarze - lepiej zrozumieć poglądy osób trzymających "kij światopoglądu" za drugi koniec. Bardzo chciałbym tym wszystkim osobom podziękować. Gdyby nie te uwagi moja książka, nie napiszę jaka, aby nie bawić się w kryptoreklamę, byłaby uboższa. Szczere podziękowania.
Marek Lipski |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 53 (przedawniony) | | 25-02-2011 | prawdanaukowa | Czy nieznajomość natury Boga obala inteligentny projekt? |
Czyli dlaczego bezbożne teorie maja być bardziej naukowe od tych odwołujących się do dzialalności Boga Stwórcy? Czyli czy mozna badać świat bez weryfikacji natury Boga? Czy mozna badać swiat bez weryfikacji przedwielkowybuchowej rzeczywistości? Czy wnioski posrednie mogą być dowodem? Czy ateizm jest przekonaniem ontologicznym, opartym o wiare, czy jest on swiatopogladem opartym o dowody naukowe?
"Kiedyś (w drodze na konferenjcję naukowa)w samolocie spotkalo sie 2 fizykow; jeden ateista i drugi teista.
Teista pyta ateistę; jaka jest naukowa koncepja powstania wszechswiata?
Ateista odpowiada; byla nicosc, z tej nicosci powstala osobliwosc, a ona wybuchla i powstal wszechswiat.
Po chwili naukowiec/ateista pyta naukowca/teisty: CZEGO BY SIE CHCIAL PAN JESZCZE DOWIEDZIEC? "
Czy istniało zawsze jakieś "zawsze"? Biblia mówi , że Bóg jest Królem Wieczności, co znaczy , ze jest ponad czasem i matrią , która jest dostępna naszym zmysłom. A teraz do istoty rzeczy. 'Co' , 'Kto' by to nie było(byŁ) [przed powstaniem wszechświata], coś musiało istnieć, w jakiejejś formie (piszac po ludzku, bo inaczej nie potrafimy), przed 'powstaniem' wszechświata. Jakiś Wielki Poruszyciel. Nie ma faktu bez przyczyny (i to jest powszechnie obserwowane) ,wiec jeżeli nie wynajdziecie ateistycznego [według was 'naukowego'] wyjasnienia dlaczego tak sie stalo, ze wszechświat zaczał istnieć, teistyczna koncepcja stworzenia jest o wiele logiczniejsza od waszej, a przynajmniej dobra jak każda inna! Jeżeli uważacie.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 25-02-2011 | aspagnito | Mężczyzna TWORZY wartość dodaną do wartości KOBIETY |
Del Finał jak kryminał
Instrukcja obsługi statku kosmicznego Dżiordżio Pierdżiordżio Pieńć łamane przez Pieńć Jest czas siedem osiem dwa pięć cztery i inne szmery bajery. Sytuacja została opanowana. Paliwa starczy nam na podbój jeszcze jednej planety typu XYZ łamane przez Wu. Niestety do kabiny pilota wdał się wirus i tu uwaga, wirus ten przypomina w porywach radzieckiego bojownika o pokój, ład i sprawiedliwość. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wirus ten pochodzi ze struktur zbliżonych do innej zbombardowanej przez nas radosną twórczością planety. Planeta ta była w stylu "wylemykype Dżindżiru" i już od dawna planowaliśmy jej podbój. Niestety udało nam się to dopiero w ostatniej chwili po uprzedniej demaskacji pozycji siedem osiem wu wu wu. Kapitan Donald Kaczyński podchodzi do pulpitu: - Nazywam się Donald Kaczyński i podeszłem tudzież podszedłem do pulpitu! Kapitan Donald Kacyz}ski podszedł, tudzież podeszedł do pulpitu. - Nazywam się Donalad Kaczyński i chciałem zwrócić Państwa uwagę, iż w zaistniałych okolicznościach i z racji faktu, iż warto rozmawiać, a wręcz powtórzę tę hipo hipertezę, iż naprawdę warto rozmawiać, to ja Donald Kaczyński, prezes prawie wszystkich prezesów, chciałem powiedzieć, że są takie głosy, że to niby muszę jakoś w trybie pilnym odejść, ale to nie prawda. Od momentu, gdy zostałem czołowym turbomotylem podpierdzielaczem o kryptonimie Pimpuś Sadełko umiejscowionym w pempku wszechświata, skąd uciekają ode mnie wszystkie galaktyki,.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 25-02-2011 | fifi | Pragmatyczne szczęście |
Początkowo miała to być odpowiedź na ten post: www.racjonalista.pl/forum.php/s,398689/i,4Ale w miarę jak moja wypowiedź nieco się rozrosła, tworzę nowy temat. Oto jak miała brzmieć moja odpowiedź: Można krytykować styl (a właściwie jego brak) i motywacje czy mało trafne argumenty, ale sam temat i poruszona kwestia jest bardzo interesująca, przynajmniej dla postronnej osoby takiej jak ja. I trochę się zawiodłem gdy zamiast krytyki albo polemiki jedynie "pojechaliście" po autorze i wyrywaliście z kontekstu akurat najmniej znaczące fragmenty. Mam podobne wątpliwości co autor. Zdecydowanie jestem za racjonalnym podejściem do codziennego życia, szczególnie w opozycji do irracjonalnych przekonań. Intersubiektywność jest cennym wykrywaczem kłamstw i mistyfikacji chroniącym społeczeństwo od zgubnego fanatyzmu. Ale... Mam problem z pewnym aspektem wynikającym z racjonalizmu. Chodzi mi o determinizm. Mówię konkretnie o fakcie, że uczucia, impulsy i "spontaniczne" reakcje są powoli rozrysowywane przez neurobiologów i ogólnie pojętą naukę. Jasne, gówno jeszcze wiemy, ale pewne aspekty wymykają się naszym dotychczasowym ramom. W internecie natknąłem się na fajny obrazek: www.toothp(*)111/serotonin-and-dopamine.gifDoszliśmy, na drodze nauki, do sytuacji w której znamy ośrodki kontrolujące przyjemność i wiemy dokładnie jak i czym je stymulować. Jeżeli celem naszego subiektywnego życia jest szczęście (bo dlaczego, jeżeli byłoby ono dostępne, z niego nie skorzystać.. | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 21 (przedawniony) | | 23-02-2011 | Kowalska | Ałtostrady (w) przyszłości |
Dzisiaj minister Cezary Grabarczyk otworzył nowy odcinek obwodnicy. Znaczy się drogi. Ponoć jest to droga.10 kilometrów drogi kosztuje 10 miliardów 600 milionów.
Ktoś mi jest w stanie powiedzieć dlaczego to tyle kosztuje? Ja rozumiem, że kradną, ale żeby aż tak?.......
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 8 (przedawniony) | | 22-02-2011 | Złotek | Pamięć wody |
Ostatnio wpadłem na ciekawy film umieszczony na youtube.com. To co tam było przeszło moje najśmielsze oczekiwania. O to link do pierwszej części filmu: - www.youtube.com/watch?v=JrbDRG4fjFY Obejrzałem, ale pozostaje pytanie. Czy to wszystko rzeczywiście jest prawdą? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |