Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 1 (przedawniony)
27-12-2019arkoKsiążeczka
Pisałem u Was ale nie było czasu i konto sam sobie zablokowałem.

Można to pokazać ?. Nie mogę linka dać do opowiadania. 90 % pseudonauki (chociaż ja w to wierzę co napisałem) i 10 % o religi
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
27-12-2019NadczłowiekSamotność jest rajem
Samotność jest rajem

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 89 (przedawniony)
23-12-2019chillyshotorbitusProblem z zacmieniem Slonca roku 2017
Jak to mozliwe ze podczas zacmienia cien ksiezyca podazyl z zachodu na wschod Ameryki, "zgodnie z kierunkiem obrotu Ziemi wokol wlasnej osi".

Aby odwzorowac uklad sloneczny i zwizualizowac rzeczywista sytuacje posluzmy sie uproszczonym modelem z trzema przedmiotami symbolizujacymi uklad gwiazda, planeta, ksiezyc.

Sloncem (nieruchome zrodlo swiatla) niech będzie pomarancza - kladziemy owoc przed soba po lewej stronie na stole najlepiej (obojetnie jakie przedmioty) .

W odleglosci 20 cm w jednej poziomej lini "w srodku" malutki pomidorek symbolizujacy Ksiezyc (w naszym modelu bedzie poruszal sie po orbicie ziemskiej z "zachodu na wschod"/"z gory na dol" na stoliku) i oddalona o kolejne 5 cm mala morelke symbolizujaca Ziemie, ktora obraca sie patrzac na rysunek rowniez w te sama strone z "zachodu na wschod", czyli w naszym modelu przeciwnie do kierunku wskazowek zegara (tak jak to sie rzeczywiscie w ukladzie slonecznym dzieje) .

Przeanalizujmy nastepnie z ktorej zatem strony w takim ukladzie powinnien pojawic sie cien i dokad powedrowac.

Ksiezyc okraza Ziemie w ciagu 27 dni, wiec oddalony na orbicie spowolniony, przez co opozniony byc musi w stosunku do obracajacej sie szybciej od niego planety, lecz gdyby tak rzeczywiscie bylo cien powinnien byl nadejsc wpierw od strony wschodniej, a nastepnie podazyc w kierunku zachodu.

Pomarancza stoi nieruchomo, a w powolny ruch wprawiamy Ziemie (krecimy morela odrobine szybciej niz dookola niej orbitujacym tuz obok Ksiezycem, ktory nadlatuje..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 124 (przedawniony)
17-12-2019Henryk.KTeoria grawitacji sprzeczna z Heliocentryzmem.
Proponuję tezę, iż teoria grawitacji Isaaka Newtona wyklucza istnienie Wszechświata. Nie oznacza to oczywiście istnienia czegokolwiek, lecz ma nam uświadomić, że nasz świat jest zbudowany na diametralnie odmiennych zasadach.
Uzasadnienie.
Podstawą wyobrażeń o naszym układzie słonecznym jest Teoria Heliocentryczna zaproponowana przez M. Kopernika.
Uzasadnienie matematyczno fizyczne, potwierdzające ten model, zaproponował Izaak Newton. Jest to sławny wzór na grawitacyjne przyciąganie się dwóch ciał. Wiążąc go z siłą odśrodkową, która pojawia się podczas ruchu ciała po okręgu, uzyskano genialne wprost narzędzie do wyliczania mas planet, ich prędkości, oraz odległości od Słońca. Ze wzoru tego wyprowadzono inne zależności, które pozwalają w łatwy sposób uzyskiwać kolejne wielkości fizyczne. Jedną z takich wartości jest energia potencjalna Ze wzoru wynika, że wraz ze wzrostem tej odległości maleje energia potencjalna pomiędzy nimi . Jest to jednak sprzeczne z tym co realnie postrzegamy.
Dla wyeliminowania tej sprzeczności wymyślono bardzo pomysłowy trick. Jest to szczególnie eksponowane w odniesieniu do lotów kosmicznych. Zostało jednak uogólnione na całą fizykę.
Przyjęto, iż dla zmiany orbity na wyższą potrzebna jest dodatkowa energia. W naszej rzeczywistości jest to pełni słuszne. Sumowanie obu energii skutkuje, tym iż na wyższej orbicie energia potencjalna jest większa niźli na niższej.
Jednak w odniesieniu do teorii grawitacji pomysł ten jest absurdalny.
Na cóż dodawać ciału..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 108 (przedawniony)
16-12-2019Dragan DargomierPłynie Wisła
Bardzo dobra artystka:
youtu.be/qQWL5wtnpyo

Szopen:
youtu.be/mEFc-5Xturo
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
15-12-2019nic nie mówięFizyczność vs. Abstrakcja
Wielokrotnie słyszałem/czytałem już stwierdzenie innych ludzi, że abstrakcja jest TYLKO opisem fizyczności. Z naciskiem na „tylko”.

Znaczenie tego „tylko”, jeżeli dobrze je zrozumiałem było takie, że abstrakcja choć jest to jej nie ma, choć się nią posługujemy i jest nam przydatna, to nie istnieje.

Chciałbym się skoncentrować na spójności fizyczności i abstrakcji.

W fizyczności mamy materię zebraną w ograniczone ciała.
W abstrakcji mamy przestrzeń zebraną w ograniczone argumenty.

W fizyczności mamy ruch zebrany w ograniczone czynności.
W abstrakcji mamy czas zebrany w ograniczone działania.

W fizyczności mamy stałe związki z transformacjach ciał i czynności.
W abstrakcji mamy stałe związki w transformacjach argumentów i działań.

W fizyczności odnajdujemy prawidła w transformacjach.
W abstrakcji odnajdujemy prawidła w transformacjach.

Wszystko wskazuje na to, że fizyczność i abstrakcja to jedność w dwóch postaciach.
Fizyczność jest zewnętrznoumysłowa.
Abstrakcja jest wewnętrznoumysłowa.

Co powiedzie na koncepcję jedności i dwupostaciowości fizyczności i abstrakcji?

Rzeczywistości objawia nam się naprzemiennie w zewnątrzu naszego umysłu i we wewnątrzu naszego umysłu, pozostając wciąż jedną rzeczywistością w dwóch postaciach.

Jeżeli się z tą koncepcją nie zgodzicie opiszcie jak sami wyjaśniacie sobie kwestię matematycznych i językowych prawidłowości.

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 24 (przedawniony)
12-12-2019MikudaBiblia bez przypisów?
Jestem tu nowo zarejestrowany więc powituję wszystkich!
I od razu przechodzę do pytania:
Chcę sobie kupić jakieś papierowe wydanie "bełkotu św..." yy biblii znaczy się
Czy jest jakieś konkretne wydanie, które nie zawiera ŻADNYCH przypisów/odnośników/manipulacji?
W ostateczności mogą być, jeśli są przeniesione na koniec a nie poupychane u dołu każdej strony.
A super by było gdyby miała paginatory.
Chcę w niej bazgrać notatki, zaznaczać i wklejać kolorowe zakładki

Jeśli takiej jakbym chciał nie ma to na jakim tłumaczeniu się skupić? Tysiąclecia?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 33 (przedawniony)
09-12-2019Dragan DargomierKoszyczek tematów paranoicznych
   Niezależnie od pory roku człowieka czasami coś nachodzi. Ma to różne przyczyny i konsekwencje. Żeby nie zaśmiecać i nie zanudzać, zakładam niniejszy wątek, by tu zrzucać swoje zapiski z nienormalności. Pierwsze wpisy wkrótce.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
30-11-2019mullPo co ma istnieć życie? Możemy po prostu przestać istnieć
Witam, jak zwykle temat z którym pewnie sobie nie poradzicie, ale spróbujemy.

Wymyśliłem jak zażegnać wszystkie problemy na świecie, tak to nie żart. No dobra to nie będzie całkiem dobre rozwiązanie, ale jedno z wielu które jeśli podjąłby KAŻDY to świat stałby się lepszym miejscem.

Otóż wymyśliłem, że gdyby KAŻDA osoba na Ziemi w tym samym momencie popełniła samobójstwo, tak że na świecie nie istniałby już żaden człowiek to populacja przestałaby istnieć. Co za tym idzie skończyły by się wieczne problemy ludzkości.

Chcemy się rozwijać jako ludzkość, żyć lepiej, wygodniej jednak i tak kiedyś umrzemy, powołujemy więc na ten świat kolejnych nieszczęśników którzy znów taplają się w błocie codzienności ludzkiej zmagając się z problemami znanymi od tysięcy lat.

Można by też wysterylizować każdą kobietę na ziemi (albo wykastrować każdego mężczyznę) i to też by sprawiło zanik ludzkości.

Jak powiedział Józef Stalin "Nie ma człowieka, nie ma problemu" i miał świętą rację, ale nie myślał żeby zastosować to do wszystkich.

Problemem są jednak ludzie którzy nie chcieli by zostawić świata są to osoby którym się żyje niesamowicie dobrze i chcieliby żeby zostało jak jest.

Zapraszam do merytorycznej dyskusji nad tematem.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 2 (przedawniony)
30-11-2019Dragan DargomierUrojenia podprogowe
   Czy treść urojeń jest zawsze bezpośrednio i świadomie dostępna w umyśle? Czy istnieją urojenia podprogowe, które - mimo że nie do końca uświadomione - wpływają na zachowanie?
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)