Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 49 (przedawniony)
11-03-2016krystkon_1976Nacjonalizm jako obrona zwykłych ludzi przed biedą
W historii ludzkości w 20 i 30 latach XX wieku, mieliśmy już do czynienia z potężną falą nacjonalizmu, przechodzącą w faszyzm i nazizm. Wielu historyków, socjologów, ekonomistów doszukuje się źródła tego społecznego zjawiska w Wielkim Kryzysie. Jak tłumaczyć jednak związek Wielkiego Kryzysu z nacjonalizmem?

Na wiki znalazłem artykuł o hierarchii potrzeb:
pl.wikipedia.org/wiki/Hierarchia_potrzeb
Cytat:
Abraham Maslow opisał własną teorie psychologiczną pod nazwą "Hierarchia potrzeb" w roku 1943 w artykule "Teoria motywacji człowieka" w naukowym czasopiśmie "Psychological Review". Następnie, Maslow dołączył do teorii obserwacje dotyczące wrodzonej ludzkiej ciekawości. W tym samym czasie pojawiły się inne teorie dotyczące psychologii rozwoju, niektóre z nich skupiały się na opisie etapów rozwoju u ludzi. Żeby opisać wzór na podstawie którego ludzkie motywacje są uwzględnione, Maslow użył następujące słowa: "fizjologiczny", "bezpieczeństwo", "przynależność", "miłość", "szacunek", "samorealizacja".


Dalej jest napisane:
[cytat]Potrzeby fizjologiczne są to wymagania fizyczne potrzebne do przetrwania człowieka. Jeżeli te potrzeby nie są zaspokojone, ludzki organizm nie może prawidłowo funkcjonować i ostatecznie nie będzie w stanie przetrwać. Potrzeby fizjologiczne są uważane za najważniejsze; dlatego powinny być spełnione w pierwszej kolejności.
Powietrze, woda i jedzenie to wymagania metaboliczne na przetrwanie wszystkich zwierząt i ludzi. Odzież i schronienie zapewniają..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 124 (przedawniony)
06-03-2016krystkon_1976Czwarta zasada dynamiki (zasada przemiany)
Dla uciechy gawiedzi wymyśliłem czwartą zasadę dynamiki.

-----------

Jeśli ciała zbliżają się do siebie w ruchu przyśpieszonym wzajemne oddziałanie ciał zostaje przyśpieszone, jeśli opóźnionym, opóźnione.

-----------

lub inaczej:

Jeśli nieruchome lub poruszające się jednostajnie względem siebie ciała oddziałują ze sobą, przekazując sobie pewną stałą w jednostce czasu ilość energii, zbliżenie tych ciał do siebie w ruchu przyśpieszonym, zwiększy ilość energii przekazanej w jednostce czasu.

-----------

Oczywiście mam pomysł jak to eksperymentalnie sprawdzić. Wystarczyć zmierzyć zmiany natężenia światła lub strumienia wody podczas przyśpieszania i spowalniania ruchu emitera względem detektora.

Można też zmierzyć długość czasu zwarcia metalowych kulek podczas ich zderzenia przy tej samej prędkości w ruchu przyśpieszonym i w ruchu opóźnionym. Można to osiągnąć wystrzeliwując kulki w kierunku grawitacji raz o zwrocie zgodnym a raz przeciwnym. Wg tego, spadająca kulka powinna odbić się szybciej od podstawy niż wspinająca się kulka (przeciwnie do grawitacji) od pokrycia pomimo, że w chwili uderzenia obie mają tę samą prędkość.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 17 (przedawniony)
02-03-2016krystkon_1976Wymiar, wartość złożona, wartość rozproszona
W cyklu pokręconych wątków w bazgrołach zacznę od prostych twierdzeń.

1. Wiele ciał wykonujących jedną czynność staje się poprzez wspólną czynność jednym ciałem.
2. Wiele czynności wykonanych przez jedno ciało, staje się poprzez wspólne ciało jedną czynnością.

Mogę podać przykład.
Wiele cząsteczek poruszających się w jednym kierunku z jednakową prędkością staje się jednym strumieniem.
Wiele uderzeń młotkiem w gwóźdź utwierdzony w desce staje się jednym wbiciem gwoździa.

Jak już wiecie z moim poprzednich wątków wymiarem przestrzeni jest ciało lub pustka między ciałami, wymiarem czasu jest czynność lub przerwa między czynnościami. W tym wątku dowiecie się, że ciało, które jest podstawą wymiaru przestrzeni może być wynikiem jednej czynności wielu ciał oraz, że czynność, która jest podstawą wymiaru czasu może być wynikiem wielu czynności jednego ciała.

Wyobraźcie sobie teraz postrzeganie przestrzeni, która może przyjąć tylko jedną z dwóch wartości - pełna / pusta. Taką przestrzeń można by wyrazić np. tak:



Wyobraźcie sobie teraz, że wasze złożone oko zdolne jest obserwować wiele takich przestrzeni jednocześnie. Wówczas w dwóch możliwych stanach przestrzeni pełna / pusta powstaje nowa WARTOŚĆ ZŁOŻONA, która mogłaby wyglądać tak:



A teraz wyobraźcie sobie, że na wasze złożone oko zdolne obserwować wiele przestrzeni elementarnych jednocześnie zostaje założona soczewkach, która całkowicie..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
29-02-2016krystkon_1976Granica ciała a granica czynności - początek i koniec
W ramach przekształcenia Bazgrołów racjonalisty w blog krystkona kolejny wątek. Na razie nie dotykam poważnych kategorii, bazgroły muszą mi wystarczyć, bo mam już dość poniżeń. Kiedy bazgroły staną się zbyt elitarne spróbuję w oślej ławce i jaskini trolli.

-------------

Jak wszyscy wiemy każde ciało, stanowiące podstawę wymiaru przestrzeni i każda czynność stanowiąca podstawę wymiaru czasu mają swoje granice - początek i koniec. Zastanówmy się nad związkiem granicy ciała z granicą czynności.

Niestety wiki nie pomaga zbytnio w kwestii tych rozważań, ponieważ ciało opisane jest w niej tylko jako zbiór elementów, kiedy dla czynności nie ma żadnego opisu.

Spróbujmy zbudować uogólnienie dla wszystkich zmysłów człowieka, które uwzględni doznanie początku i końca ciała, początku i końca czynności.

Mam następujące spostrzeżenie.

Wraz z początkiem i końcem ciała w przestrzeni postępuje początek i koniec czynności w czasie.
Nie ma takiego początku i końca ciała w przestrzeni, któremu nie odpowiadałby początek i koniec czynności w czasie.

Powtórzę wyrażany tu już wielokrotnie i do znudzenia wniosek.

Zmiana fizyczna jest przekształceniem przestrzeni w czas i / lub przekształceniem czasu w przestrzeń.

-------------------
W promocji zbuduję dla was jeszcze takie wnioski:
- nie ma ciała, które nie miałoby swojego początku i końca - nawet pustka ma swój początek i koniec
- nie m czynności, która nie miałaby swojego początku i końca - nawet przerwa ma swój początek i koniec
- nie ma ciała..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 42 (przedawniony)
25-02-2016krystkon_1976Poziom energetyczny obserwatora
Wszyscy wiemy, że ludzkie zmysły (zmysły obserwatora) działają w oparciu o przepływy energii pomiędzy ludzkim organizmem a otoczeniem ludzkiego organizmu zaczynającym się u granic ludzkiego ciała. Mogą być to zarówno przypływy energii do ludzkiego ciała jak i jej odpływy. Kiedy poczytamy o przepływach energii doszukamy się związanej z tym przepływem koniecznej różnicy potencjałów. Może być to zarówno różnica potencjałów w przestrzeni jak i różnica potencjałów w czasie.

Można w oparciu o to zbudować wniosek, że warunkiem koniecznym jakiejkolwiek zewnętrznej obserwacji jest istnienie różnicy potencjałów pomiędzy ciałem obserwatora a otoczeniem obserwatora. Kolejny nasuwający się wniosek jest taki, że gdzie następuje przepływ energii na skutek istnienia różnicy potencjałów pomiędzy obserwatorem a jego otoczeniem tam musi zachodzić także i zmiana różnicy potencjałów. Każda obserwacja musi zatem posiadać swój początek i koniec.

Jednym z podstawowych zmysłów ludzkiego organizmu jest wzrok. Przyjmijmy, że emiter światła i detektor światła są punktami przestrzeni o różnym potencjale, pomiędzy którymi następuje przepływ energii. Zaobserwujmy jak na tę różnicę potencjałów między tymi punktami przestrzeni wpływa działanie soczewki skupiającej lub rozpraszającej ustawionej między nimi. Chciałbym zwrócić uwagę z jakich sił przestrzennych składa się się soczewka.


Na drugim zdjęciu pokazującym..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 3 (przedawniony)
22-02-2016krystkon_1976Twierdzenie o liczbach złożonych
Nie jestem biegły w matematyce więc użyję języka takiego, jaki przychodzi mi do głowy, za co wszystkich matematyków przepraszam.



Liczba naturalna x = (b + c) jeśli liczbą złożoną wtedy i tylko wtedy jeśli istnieją takie b, c należące do zbioru liczb naturalnych, że a2 także należy do zbioru liczb naturalnych.

lub inaczej

Liczba naturalna x jest liczbą złożoną wtedy i tylko wtedy jeśli istnieją co najmniej dwa wektory o modułach należących do zbioru liczb naturalnych, takie że suma modułów i iloczyn skalarny są równe liczbie x.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 51 (przedawniony)
18-02-2016lawn mowerPiS-owska głupota
Cytat:
[Witold Waszczykowski] wyraził obawę, że "część opozycji może być bardzo rozczarowana", jeśli chodzi o jej oczekiwania co do konkluzji prac Komisji Weneckiej. - Rozpętano histerię i tworzy się wrażenie, że komisja przyjechała po to, by wydać werdykt, ukarać Polskę, przywrócić do władzy PO i prezydenta Komorowskiego - podsumował. (źródło)
Nikt nie zauważył tej histerii postulowanej przez min. Waszczykowskiego, a jeśli już ktoś miałby ją rozpętać, to logiczne, że byłby to PiS.
Waszczykowski strzelił sobie w kolano, a rykoszet poszedł w stopę Jadosława Kłamczyńskiego.
Cytat:
Minister Jarosław Gowin w telewizyjnym wywiadzie zarzucił, że dziadek Mateusza Kijowskiego, jednego z liderów KOD, był związany ze komunistycznym systemem represji. Okazało się, że to nieprawda. (źródło)
Kolejny "geniusz" PiS-owski, który pojechał w stylu "dziadka z Wehrmachtu", ale się przejechał. Tylko że "lud smoleński" wszystko kupi.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 34 (przedawniony)
15-02-2016Drobner...a prawda was wyzwoli...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 27 (przedawniony)
14-02-2016romaroDobrze jak jesteś religijny
Wykształcenie jest już mało ważne. Pracodawcy coraz częściej zwracają u kandydata uwagę na... religię



innpoland.(*)igie-wyznaje-kandydat-do-pracy
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 66 (przedawniony)
14-02-2016krystkon_1976Czy walka z obcym poglądem prowadzi do jednomyślności?
Miałem okazję już niejednokrotnie przekonać się jakie emocje wywołują u innych osób moje sprzeczne poglądy, przekonania, wierzenia, sprzeczna moralność. Mógłbym wyróżnić lekceważenie, pogardę, złość i w niewielkim stopniu także zainteresowanie. Spotkałem się z tym w różnych miejscach i z udziałem różnych, niezwiązanych ze sobą ludzi więc pomyślałem, że skoro to jest takie powszechne to przypuszczalnie to musi być instynkt.

Przypuśćmy, że agresja, wstręt, czy ignorowanie obcych poglądów to mechanizm obronny dla zachowania jednomyślności. Jednomyślność to w końcu podstawowy czynnik współdziałania.

Spójrzcie na zdjęcie z filmu i krąg obronny utworzony przez Spartan.

Krąg obronny jest wynikiem jednomyślnego współdziałania. Wyobraźcie sobie, że ktoś, coś zasiałoby realne wątpliwości w umysłach Spartan - jak zachować się, jaką podjąć decyzję. Jeden chciałby uciekać, drugi skoczyć do morza, trzeci ruszyć do boju, a każdy z nich wierzyłby, że to najlepsze rozwiązanie. Nie byłoby już wówczas kręgu obronnego i jego funkcji.

Dlatego może agresywne odrzucanie obcych poglądów jest psychologicznym mechanizmem chroniącym jednomyślność i stojące z nią funkcje przetrwania zorganizowanych i współdziałających osobników?

Już wielokrotnie wspominałem o tym, że dominacja, choć dla wielu zdominowanych nieprzyjemna, w ogólności prowadzi gromadę osobników do współdziałania pod przewodnictwem dominanta. Z podporządkowania się dominantowi wynika niejako..
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)