 |
Przegląd wątków w dziale Bazgroły
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 370 (przedawniony) | | 14-09-2015 | Marco Rolle | Posłuszeństwo |
Czy uczestnicy tego portalu wyznają posłuszeństwo nauce? Dwa przykłady:
SŁUCHAJ IZRAELU Od czego mamy uszy i oczy i rozum – czyli o posłuszeństwie. 1. Czym jest posłuszeństwo? - Niewolnictwem ! 2. Komu powinniśmy być posłuszni? Religii ,Nauce. 3. Posłuszeństwo kapłanom i naukowcom – jak zmienia się z wiekiem? 4. Posłuszeństwo religii ,nauce w małżeństwie. Posłuszeństwo obowiązkom. W pracy. 5. Co to jest posłuszeństwo ślepe nauce i jaka jest granica pomiędzy nim a posłuszeństwem zdrowym? 6. Posłuszeństwo nauce (dogmaty, moralność, etyka seksualna). 7. Posłuszeństwo a wolność – czy posłuszeństwo nie jest ograniczeniem mojej wolności. 8. Posłuszeństwo a wspólnota – czy i jak posłuszeństwo prowadzi do budowania wspólnoty. (rodzina, społeczeństwo, wspólnota religijna, Kościół
Powiem tak ,przyglądam się temu portalowi,forum od kilku lat. Dlaczego jesteście niewolnikami? Dlaczego wyznajecie posłuszeństwo? | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 11 (przedawniony) | | 06-09-2015 | mateusz handzlik | katolicy nie mylić z chrześcijanami z bibli to satanisci ? |
skad jak i na jakiej powstal zwyczaj spowiedzi ?
kto jak i po jakim objawieniu i kogo ułożył treść mszy ?
gdzie w pismie swietym Bóg mowi o obowiazku niedzielnej mszy ?
co to znaczy spożywać ciało syna czlłowieczego ?
dlaczego kosciol glosi ze jezus po smierci stapil wiadomo gdzie. reinterpretuje slowo Boże.
i glosi trojce skoro w pismie swietym pisze, ze Bóg jest jeden,a jezus byl synem Bożym, a nie Bogiem.
| Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 17 (przedawniony) | | 31-08-2015 | krystkon_1976 | Związek pomiędzy czasem i przestrzenią |
Muszę trochę oderwać się od sporów i nieporozumień w wątku o kapitalizmie więc pozwolę sobie na taki rozrywkowy, nieuporządkowany strumień myślowy w bazgrołach. Może w jakiejś odpowiedzi znajdę coś inspirującego.
Rozważmy zatem związki pomiędzy czasem i przestrzenią. Przychodzą mi na myśli podstawowe przeciwieństwa w czasie i przestrzeni. Przeciwieństwa w przestrzeni - obiekt oraz próżnia, przeciwieństwa w czasie - czynność i bezczynność. Dostrzegam związek pomiędzy przestrzenią obiektu, próżni a czasem czynności którą wykonuje i bezczynności.
Weźmy pierwszy przykład z brzegu czas w którym kula wystrzelona z karabinu dosięga oddalonego o 100m drzewa. Wystarczy kulę nieco powiększyć lub nieco pomniejszyć aby czynność ta wymagała innego czasu. Ktoś zapyta jak to? Czy to oznacza że ta sama piłka raz nadmuchana lekko i z małą objętością a drugi raz nadmuchana mocno i z większą objętością, obie upadają ze stołu na podłogę w innym czasie? Ktoś zauważy, że to nieprawda. Ja zapytam wówczas gdzie właściwie położone są w przestrzeni obie piłki „na stole” (znaczy jedna lecz w dwóch odmiennych stanach co można uznać za dwie). Wówczas dojdziemy do wniosku, że położenie piłek określa ich środek ciężkości a zatem obie piłki znajdują się na różnych wysokościach. Dotknięcie podłogi przez piłki oznacza zatem odbycie podróży od środka ciężkości piłek w pierwotnym ułożeniu do podłogi. To oznacza, że w tym samym czasie jedna z piłek pokonuje drogę dłuższą niż druga.
Rozważmy inny przypadek... | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 137 (przedawniony) | | 29-08-2015 | Kaganek | Nowy wątek ku rozrywce c.d. |
Lekcja polskiego. - Jasiu! Jeżeli ja teraz powiem, że wychodzę za mąż to jaki to będzie czas? - Najwyższy!  | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 4 (przedawniony) | | 28-08-2015 | e-duch | Dlaczego powinniśmy zrezygnować z szowinizmu gatunkowego |
Witam Cytat z książki : Humanizm ewolucyjny - Dlaczego możliwe jest dobre życie w złym świecie ( Michael Schmidt-Salomon )
... Już Jeremy Bentham , ojciec nowoczesnego utylitaryzmu, ... w czasach kiedy niewolnictwo było jeszcze powszechnym zjawiskiem ,napisał : Niech nadejdzie taki dzień,kiedy pozostałe stworzenia posiądą prawa, ktorych ręka tyrana jedynie mogła ich pozbawiać.Francuzi już zrozumieli , że cxerń skóry nie jest powodem, by pozwalać na pastwienie się nad człowiekiem.Oby nadszedł dzień, w którym rozpoznamy,że liczba nóg, rodzaj owłosienia czy końcówka os sacrum są równie niewystarczającym uzasadnieniem podobnego traktowania każdej czującej istoty.Bo jakimże innym kryterium mielibyśmy się tu kierować?Zdolnością myślenia czy raczej mowy?A przecież dorosły koń czy pies to stworzenia nieporównywalnie inteligentniejsze od noworodka czy tygodniowego, a nawet miesięcznego dziecka.I choćby założyć,że jednak są inne,to na co by się to zdało?Pytanie nie brzmi:Czy potrafią myśleć?albo:Czy mają mowę?,ale:Czy są zdolne odczuwać cierpienie?...
Jak duży wpływ ma ta wiedza,refleksja,namysl na nasze postępowanie,rozumienie świata i rzeczywistości w jakiej żyjemy ?
pozdrawiam makuś | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 9 (przedawniony) | | 25-08-2015 | Max Golonko | Miejsce Islamu w Europie |
Europejski Polityk musi być przygotowany na trudne pytania i nie stosować tej samej zasady do wszystkich mniejszości. Example: Mam wrażenie, że Islamiści do zamachów werbują w Europie już dzieci. W Belgii to na pewno. Oni się nie patyczkują, a my, Europejczycy, popieramy multi-kulti?? Angola zdelegalizowała Islam i zburzyła meczety uznając tę religię za nieuchronnie agresywną. Podobnie postępuje Japonia. Czy zawsze interesy każdej mniejszości mają być ważniejsze niż słuszne interesy większości, z którymi kolidują? NIE ZGADZAM SIĘ Z ROZUMOWANIEM, ŻE DELEGALIZACJA ISLAMU NIC NIE DA BO PRZECZEKA I WYBUCHNIE Z CZASEM JAK OBECNIE RELIGIA W ROSJI. Otóż nie wybuchnie bo nie zostanie od-delegalizowany i w końcu wymrą jego najtwardsi zwolennicy. Koran jest nienaprawialnie agresywny i zaborczy (miejsce ateistów i katolików jest w więzieniu albo w grobie) więc umiarkowany Islam jest ich chwilową herezją - docelowo niewykonalny!! Jak oni "delegalizują" inne religie: wiadomosci(*)ztor-w-syrii-powod-ludzie.htmlBelgijski werbunek to to: fakty.inte(*)kiego-groza-belgii,nId,1871817Miłego dnia | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 20-08-2015 | Degre | Psychologia - proponowane lektury |
Od pewnego czasu zainteresowała mnie psychologia. Póki co, czytałem tylko o poszczególnych eksperymentach psychologicznych, kilka artykułów na necie a z "większych" zagadnień - wybierałem psychologię właśnie jako przedmiot dodatkowy na studiach (nie rozumiem, jak można było wybrać coś innego). Jednak mało mi. Drodzy racjonaliści - czy możecie mi podrzucić jakieś interesujące lektury zgłębiające tematykę psychologii? Na mojej osobistej liście szykuję się do: - lubimyczytac.pl/ksiazka/255711/gdzie-ci-mezczyzni- lubimyczyt(*)czego-dobrzy-ludzie-czynia-zloi jakiegoś podręcznika akademickiego, zapewne też Zimbardo. Dodatkowo pytam o wasze osobiste zdanie - czy warto ten kierunek studiować? |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 0 (przedawniony) | | 18-08-2015 | Alderyk Olrzyk | Jak 6 milionów razy 10 tysięcy daje 60 miliardów dolarów |
O symbolizmie liczby sześć milionów, wymienianej w określonym kontekście, była już kiedyś mowa w innym wątku. Dziś coraz częściej w podobnym kontekście pada okrągła liczba dziesięciu tysięcy. Jak można zauważyć, 10.000 pomnożone przez 6.000.000 daje 60.000.000.000 - liczbę, którą wymienia się w tym samym kontekście, ale nie w odniesieniu do liczby ludzi, ale sumy roszczeń spadkobierców tej połowy, którą symbolizuje liczba 6.000.000.
O ile liczbą 6.000.000 zwykło się tradycyjnie oznaczać sumę "globalną" (a raczej "pół-globalną"), niezależnie od tego, ile rzeczywiście dokładnie ona liczy, to symboliczną liczbę 10.000 najczęściej przywołuje się po to, by hiperbolicznie wyrazić za jej pomocą liczbę osób przebywających w konkretnym miejscu, związanych z daną osobą (na przykład wodzem lub przywódcą religijnym) lub wydarzeniem, czyli "lokalnie". Tak więc możemy dowiedzieć się, że pewien nauczyciel religijny miał 10.000 uczniów, albo że w danym miejscu zebrało się/mieszkało 10.000, albo że w takim to a takim miejscu zabito kiedyś 10.000.
W Psalmie 91 możemy przeczytać, że "Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy: ciebie to nie spotka". 10.000 symbolizuje więc niezliczoną liczbę, bardzo wiele, miriady albo miriady miriad, a 1.000 - wąskie grono wybranych najlepszych. Inny trop, pozwalający sobie wyrobić zdanie na temat tego, co może oznaczać liczba 10.000 również znajdziemy w Biblii: "Jednak lud odpowiedział: Nie wyruszysz! Gdybyśmy musieli.. |
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 106 (przedawniony) | | 14-08-2015 | e-duch | Nauka a światopogląd |
hej, witam
Chcą zadać pytanie o to czy nauka ma wpływ na światopogląd Pragnę skupić się na dwóch elementach 1) Heliocentryzm 2) Ewolucja
Dzięki nauce odkryliśmy , że nasza planeta Ziemia nie jest centralnym miejscem wszechświata i , że jesteśmy zwierzętami .
Obydwa odkrycia są , jak mi się wydaje, fundamentalne dla refleksji kim jesteśmy
Pierwszą refleksją jest odrzucenie koncepcji boga-stwórcy i koncepcji człowieka jako korony stworzenia Drugą refleksją jest namysł nad koncepcją człowieczeństwa pozbawionego magicznego uprzywilejowania Trzecią refleksją jest namysł nad jakością struktur społecznych jakie realizujemy Czwartą refleksją jest próba znalezienia filozoficznej , etycznej i ekonomicznej odpowiedzi na sytuacje w której to wyłącznie my decydujemy co jest wartościowe , dobre , właściwe i korzystne
Dziękuje za wszystkie kulturalne odpowiedzi
pozdrawiam makuś czyli e-duch | Zobacz wypowiedzi..
| Data ost. wpisu | Autor | Tytuł | Odpowiedzi: 5 (przedawniony) | | 12-08-2015 | krystkon_1976 | Różnice między relacją, zależnością, związkiem, funkcją |
Szanowni forumowicze czy moglibyście wskazać mi jakąkolwiek różnicę znaczeniową pomiędzy pojęciami relacji, zależności, związku, funkcji, implikacji bo jakkolwiek o tym nie pomyślę to wychodzi mi, że pod nimi wszystkimi kryje się jedno i to samo znaczenie.
Można na przykładzie będzie łatwiej. Wyobraźcie sobie, iż jeden, płaski, drewniany blat stawiamy na 4 podpierających go łącznie nogach. Skutkiem połączonych oddziaływań powstają liczne, związki, zależności, relacje, funkcje, implikacje. Co jest czym? Czy to wszystko jedno i to samo? | Zobacz wypowiedzi..
Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów
|
 |