Racjonalista - Strona głównaDo treści
 Przegląd wątków w dziale Bazgroły

« Wróć do działów Forum
Pokaż starsze wątki  /  Pokaż nowsze wątki

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
14-01-2020Dragan DargomierJak kupić dobrą perłę?
Czy ktoś z Sz. Użytkowników posiada wiedzę, jak kupić dobre perły? Chodzi mi o sprawdzone metody odróżniania pereł naturalnych od syntetycznych i pereł pełnych od pereł pokrytych tylko cienką warstwą masy perłowej.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 4 (przedawniony)
13-01-2020Dragan DargomierCzy istnieją syntetyczne diamenty?
Wydawało mi się kiedyś, być może pod wpływem medialnych zabiegów marketingowych, że rzeczywiście istnieją syntetyczne brylanty. Poszukując informacji na ten temat nabrałem jednak wielu podejrzeń, co do ich wiarygodności. Popularne kryształy, uchodzące za syntetyczne diamenty, okazują się tylko ich imitacjami ze szkła ołowiowego. Czy informacje o syntetycznych diamentach produkowanych na skalę przemysłową mogą być oszustwem?
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 5 (przedawniony)
11-01-2020ArminiusCzy pożar buszu strawi......australijski węgiel?
Szalejące pożary australijskiego buszu, bezprecedensowe w swej skali i konsekwencjach - wygenerowały nie tylko wielkie straty ekonomiczne (skala zniszczeń), ekologiczne ( masakra populacji wielu gatunków zwierząt i roślin) i zdrowotne ( liczba ofiar pożarów które zginęły w płomieniach jest stosunkowo niewielka, natomiast znacznie więcej osób doświadczy problemów zdrowotnych i zejdzie przedwcześnie z tego świata z powodu ogromnego poziomu zadymienia) - ale także sui generis rewolucję świadomościową. Jej skali jeszcze nie znamy - bo jest to fenomen in statu nascendi, ale już dzisiaj można z powodzeniem założyć, iż sporo Australijczyków( i innych mieszkańców planety) pod wpływem pożarów jak wyżej zmieni swój pogląd na sprawę globalnego ocieplenia i kryzysu klimatycznego.
W Australii kwestia ta ma swój szczególny wymiar, bo politycy tego kraju (podobnie jak politycy w Polsce) niezbyt chętnie akceptują tezę o antropogenicznym wymiarze kryzysu klimatycznego oraz o konieczności zainicjowania procesu odchodzenia od paliw kopalnych.
Zainteresowanym problemem podrzucam wywiad z australijskim naukowcem, pirogeografem, szefem Fire Center na Uniwersytecie tasmańskim w Hobart (artykuł jest z listopada ubiegłego roku, a więc z okresu gdy rozmiary australijskiego pożaru były jeszcze stosunkowo skromne w relacji do tego co się dzieje obecnie) oraz artykuł z prasy australijskiej na temat "niemieckiej drogi" odchodzenia od gospodarki węglowej, której politycy australijscy winni się uważnie przyjrzeć...
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 11 (przedawniony)
10-01-2020Dragan DargomierReklamy biżuterii
Atrakcyjne wizualnie cacka, wyłącznie na własny użytek.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 9 (przedawniony)
06-01-2020Dragan DargomierDiamenty - animacje cyfrowe
Animacje cyfrowe diamentów w ruchu.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 0 (przedawniony)
06-01-2020Hamerlik-KonopkaImplikacja - podejście intuicyjne
Nauczyłem się, że należy wierzyć własnej intuicji i za własną intuicją podążać. Należy ufać własnemu rozumowi. Obcy ludzie próbują często wtłoczyć nam cudze definicje, cudze opisy, które kłócą się z naszą intuicją i wprowadzają nasz umysł w stan niezrozumienia. Wówczas sądzimy, że nie potrafimy zrozumieć.

Zaprezentuję Wam swoje intuicyjne pojęcie implikacji.

Przyjąłem, jak inni, operacje logiczne koniunkcji i alternatywy za fundamentalne, z czego pierwszą pojmuję jako syntezę i określam działaniem prostopadłym, a drugą pojmuję jako rozkład/analizę i określam działaniem równoległym.

Działania dwuargumentowe
p˅q=w
p˄q=w
gdzie
p, q - argumenty
w - wynik działania

Implikację pojmuję jako działanie(relację) pochodne działań podstawowych koniunkcji i alternatywy, zachodzące między argumentami i wynikiem.

Implikacja w alternatywie
p˅q=w

p→w
q→w
~w→~p
~w→~q
~w→~p˄~q
w→ (p˄q)˅ (p˅q)

Implikacja w koniunkcji
p˄q=w

~p→~w
~q→~w
w→p
w→q
w→p˄q
~w→~p˄~q

Na zbiorach implikacja jest pochodną działań iloczynu i sumy zbiorów, działaniem pomiędzy zbiorami wejściowymi i zbiorem wynikowym.

Zbiór wynikowy jest pochodną zbiorów wejściowych a implikacja jest działaniem pochodnym działań na zbiorach wejściowych.

Czy cokolwiek rozumiecie z mojego intuicyjnego pojęcia implikacji?
Czy zgadzacie się z takim pojęciem implikacji?

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 14 (przedawniony)
02-01-2020Dragan DargomierFraktale, mandale, kalejdoskopy itp.
   Zawsze lepiej zmieścić takie rzeczy w jednym miejscu, żeby było je łatwiej znaleźć.
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 8 (przedawniony)
01-01-2020WielechowskiTakże tego:
Nie ma to jak namówić kogoś do złego, a później zmyć się, że niby to nie ja - prawda, że łatwe?
Co jest na rzeczy?
Ogłoszenie.


Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 78 (przedawniony)
01-01-2020Henryk.KTeoria Grawitacji wymusza Niebocentryzm.
Teoria grawitacji wymusza Niebocentryzm.

Spis treści.

1. Wstęp.
2. Zarys historyczny.
3. Teza.
4.Obliczenie sił działających na atom Bohra
centralnym polu grawitacyjnym.
5. Wyliczenia dla elektronu.
6. Wyliczenia dla protonu.
7. Uzasadnienie tezy.
8. Pytanie retoryczne.

1. Wstęp.

Nie planowałem wcześniej dokonania tego opracowania, ponieważ idea, którą pragnę przedstawić, pojawiła się w końcowym momencie rozważań nad energią potencjalną.
Zaskoczyła mnie ona niezmiernie, nie w przekonaniu, iż wyklucza on istnienie Wszechświata w formie jaką prezentuje nam współczesna nauka. To uświadomiłem sobie już znacznie wcześniej.
Nie przypuszczałem w najmniejszym stopniu, iż taki dowód może wypływać z Teorii Grawitacji Isaaka Newtona.
Byłem przekonany, iż teoria ta sama broni się doskonale przed jakimikolwiek wątpliwościami.
Pierwszy wyłom w tym monumencie pojawił się w chwili odkrycia fałszerstwa we wzorze na energię potencjalną w centralnym polu grawitacyjnym.
Druga wątpliwość została spowodowana myślą, iż jest ona świetnym modelem do tworzenia czarnych dziur.
Przeświadczenie, iż potwierdza ona Niebocentryzm, wypływało zaś z tej drugiej wątpliwości. I to właśnie najmocniej mnie zadziwiło.
Dzięki Teorii Grawitacji najbardziej rozwinęła się współ-czesna astronomia..
Zobacz wypowiedzi..

Data ost. wpisuAutorTytułOdpowiedzi: 52 (przedawniony)
31-12-2019Dragan DargomierJBJ w jednym miejscu
   Wątek jak wątek. Nikt ci nie napisze, jak sobie sam nie zrobisz. Kręconych niegrzecznych blondynów z kolegami przy gitarach się lubi w każdym wieku. Dobrze ich mieć w jednym miejscu. Kto za, kto przeciw, kto się wstrzymał - nieważne. Nic w tym nie ma.
Zobacz wypowiedzi..

Starsze [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14] [15] [16] [17] [18] [19] [20] [21] [22] [23] [24] [25] [26] [27] [28] [29] [30] [31] [32] [33] [34] [35] [36] [37] [38] [39] [40] [41] [42] [43] [44] [45] [46] [47] [48] [49] [50] [51] [52] [53] [54] [55] [56] [57] [58] [59] [60] [61] [62] [63] [64] [65] [66] [67] [68] [69] [70] [71] [72] [73] [74] [75] [76] [77] [78] [79] [80] [81] [82] [83] [84] [85] [86] [87] [88] [89] [90] [91] [92] [93] [94] [95] [96] [97] [98] [99] [100] [101] [102] [103] [104] [105] [106] [107] [108] [109] [110] [111] [112] [113] [114] [115] [116] [117] [118] [119] [120] [121] [122] [123] [124] [125] [126] [127] [128] [129] [130] [131] [132] [133] [134] [135] [136] [137] [138] [139] [140] [141] [142] [143] [144] [145] [146] [147] [148] [149] [150] [151] [152] [153] [154] [155] [156] [157] [158] [159] [160] [161] [162] [163] [164] [165] [166] [167] [168] [169] [170] [171] [172] [173] [174] [175] [176] [177] [178] [179] [180] [181] [182] [183] [184] [185] [186] [187] [188] [189] [190] [191] [192] [193] [194] [195] [196] [197] [198] [199] [200] [201] [202] [203] [204] [205] [206] [207] [208] [209] [210] [211] [212] [213] [214] [215] [216] [217] [218] [219] [220] [221] [222] [223] [224] [225] [226] [227] [228] [229] [230] [231] [232] [233] [234] [235] [236] [237] [238] [239] [240] [241] [242] [243] [244] [245] [246] [247] [248] [249] [250] [251] [252] [253] [254] [255] [256] [257] [258] [259] [260] [261] [262] [263] [264] [265] [266] [267] [268] [269] [270] [271] [272] [273] [274] [275] [276] [277] [278] [279] [280] [281] [282] [283] [284] [285] [286] [287] [288] [289] [290] [291] [292] [293] [294] [295] [296] [297] [298] [299] [300] [301] [302] [303] [304] [305] [306] [307] [308] [309] [310] [311] [312] [313] [314] [315] [316] [317] [318] [319] [320] [321] [322] [323] [324] [325] [326] [327] [328] [329] [330] Pokaż nowsze wątki
Aby pisać w tym dziale, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów
« Wróć do działów Forum


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)