Racjonalista - Strona głównaDo treści
N-word

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
10-08-2019 13:33The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
N-word
Ocena 1 na 1
Nigger. Złamałem tabu. Rozumiem, że to słowo może się kojarzyć z niewolnictwem (hiszp. negro). Ale Murzyni sami tak się nazywają (nigga), co znaczy raczej "bracie", niż "niewolniku". Taki trochę trybalizm, jedno, wielkie, amerykańskie plemię afro-amerykanów. Wielu czarnoskórych, którzy się wyłamali z tego są szykanowani przez swoich "nigga" (raczej byłych braci).

Wiadomo, że to wielkie tabu w USA. Alexis de Tocqueville pisał w "Demokracji w Ameryce", że Murzynom będzie ciężko się zasymilować.

Moim zdaniem nazywanie kogoś czarnuchem, białasem, żółtkiem jest po prostu nieuprzejme, a wręcz napastliwe, więc człowiek dobrze wychowany powinien się go wystrzegać w stosunkach interpersonalnych. Inna sprawa, jeżeli chodzi o prace naukowe (rasa negroidalna, rasa czarna) - musimy mieć jakieś słowa na odróżnienie poszczególnych ras ludzkich.

Trochę humoru: www.youtube.com/watch?v=IcBCy5SYEps
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

   To jest tabu urojone. Za użycie słowa Murzyn nic nikomu nie grozi. Zapoznaj się lepiej z Kodeksem wykroczeń i Kodeksem karnym, a przekonasz się, że to prawda.


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
10-08-2019 20:41 
 Ocena 1 na 1
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Powiedz to jakiemuś Latrellowi... wieczorem... w Nowym Jorku... in the Hood... Harlem, nigga...
15-08-2019 07:41 
 Ocena 1 na 1
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)
>Powiedz to jakiemuś Latrellowi... wieczorem... w Nowym Jorku... in the Hood... Harlem, nigga...

   A po co ja mam się odzywać do człowieka, choćby i Murzyna z Nowego Jorku? Jak człowiek umie chodzić, to nie znaczy, że ma to robić na kanapie! Jak umie mówić, to nie znaczy, że ma to robić na ulicy!

"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Gorilla (1205 punktów)

>Moim zdaniem nazywanie kogoś czarnuchem, białasem, żółtkiem jest po prostu nieuprzejme, a wręcz
>napastliwe

Ja jestem biały. Sam się nazywam białasem, bo to nie jest powód do wstydu i ty też tak możesz mnie nazywać. Każde określenie mojej przynależności do zbioru białasów jest dopuszczalne.

Jestem też zaściankowym z rodu szlachcicem. Możesz mnie nazywać szlachciurą, szlachetką, szlagonem, zaściankowcem - bo to wszystko prawda, bynajmniej nie wstydliwa.

Ale nie możesz mnie nazwać czarnuchem, bo nim nie jestem. Jestem białasem.

Nie możesz mnie nazwać chamem (dawne kulturalne określenie chłopa) bo z chłopów nie pochodzę.

Nie możesz mnie nazwać zboczeńcem ani dewiantem seksualnym, bo jestem heteroseksualistą bez żadnych odchyłek, czyli dewiacji.

Nie możesz mnie nazwać k... ą (dawne kulturalne określenie niewiasty powłócznej) bo nie kupczę swym ciałem.

Nie ma uwłaczających słów, są uwłaczające znaczenia. Negr nie dlatego się wkurza że go nazwano Negrem lub czarnuchem, lecz że sam uważa, że bycie czarnym jest w jego oczach gorsze niż białym.

Chłop dlatego obraża się na nazwanie go chamem, bo sam uważa że chłopskie pochodzenie jest gorsze.

Zboczeniec dlatego obraża się gdy go nazwać dewiantem, bo sam uważa że jego dewiacja nie przynosi mu chwały

K...a dlatego się obraża gdy ją nazwać k... ą, bo sama uważa, że dawanie zadu za pieniądze nie jest powodem do dumy.

O tym, że jakieś zjawisko jest powodem do wstydu, najlepiej świadczy częsta zmiana nazwy tego zjawiska. Np. prostytutkę zwano już ladacznicą, gamratką, zdzirą, niewiastą powłóczną, dziwką, wywłoką, a Kochanowski użył w swojej fraszce wysublimowanego na owe czasy łacińskiego określenia kobiety skrzywionej czyli "k...wa". Ale że znaczenie jest nieciekawe, to nawet i to wyszukane kulturalne, dworskie określenie spadło dziś do roli paskudnego wulgaryzmu.

Dla odmiany określenia ludzi poważanych nie zmieniają się - piekarz, kowal, matka, sędzia, żona...

Reasumując - niech amerykańskie czarnuchy same się wezmą za poprawę znaczenia słowa "czarnuch" a nie wymyślanie nowych słów.

Bo gdy na amerykańskich uniwersytetach będą dominować czarnuchy, gdy głównie czarnuchy będą robić odkrycia i wynalazki, gdy w indeksie DJIA będą dominować firmy założone przez czarnuchów, a gangi narkotykowe i inne będą się składały z prawie samych białasów i głównie białasy będą zasiedlać patologiczne slumsy - to wtedy słowo "czarnuch" zabrzmi dumnie, a amerykańskie białasy będą wtedy jęczeć że nie są białasami, tylko Euroamerykanami.
13-08-2019 11:17 
 Ocena 3 na 3
Krzysztof Wacławek (2319 punktów)

>Nie możesz mnie nazwać k... ą (dawne kulturalne określenie niewiasty powłócznej) bo nie kupczę swym ciałem.

Nazwanie kogoś kurwą ma też i inne obecnie jak najbardziej zasadne zastosowanie i znaczenie np :

"osoba robiąca coś, co jest oceniane negatywnie pod względem moralnym, "

Słownik polszczyzny rzeczywistej łódzkiego językoznawcy Piotra Fąki podaje słowo kurwa w czterdziestu siedmiu funkcjach komunikacyjnych, takich jak zachwyt, dezaprobata, groźba, złość, pogarda, rozładowanie napięcia a także zwykły przerywnik

Pod względem socjolingwistycznym słowo kurwa jest wulgaryzmem systemowym, istniejącym ze względu na swe cechy wyrażeniowe, niezależnie od znaczenia i kontekstu, w którym się pojawia. Ten typ wulgaryzmów narusza pewne konwencje kulturowe funkcjonujące w danej społeczności. Jest zarówno wulgaryzmem, jak i przekleństwem. W zdaniu pełni najczęściej funkcję ekspresywną: może wyrażać zaskoczenie: o, k***a, pierwsze słyszę!, podziw: o k***a, ale nogi!, złość: o k***a, aleś narozrabiał lub nienawiść: Ta sadystyczna k***a to zwykły zbrodniarz "
15-08-2019 07:44 
 Ocena 2 na 2
Dragan Dargomier (5636 punktów)
(zablokowany)

>Nazwanie kogoś kurwą ma też i inne obecnie jak najbardziej zasadne zastosowanie i znaczenie np :
>"osoba robiąca coś, co jest oceniane negatywnie pod względem moralnym, "

   Do mnie często tak mówią. Zawsze biorę to do siebie. Miło, jak ktoś na człowieka zwraca uwagę. Długo to nie trwa, niestety. youtu.be/VNf0wUHy9jQ


"Bierze się życie - oddaje życie. Bierze się od użycia - oddaje zużyte, rachunek czysty, sumy równiuteńkie - komu by się tam chciało o nadmiar targować". - Narcyza Żmichowska
Krzysztof Wacławek (2319 punktów)

>Do mnie często tak mówią. Zawsze biorę to do siebie. Miło, jak ktoś na człowieka zwraca uwagę. Długo to nie trwa, niestety. youtu.be/VNf0wUHy9jQ

Wolnoć Tomku w swoim domku

youtu.be/Z6FIQvYxaVs (warto poczekać oglądając film do numeru 5 ,przynajmniej jeśli ma się duszę artysty ,
szarley (54913 punktów)
>Moim zdaniem nazywanie kogoś czarnuchem, białasem, żółtkiem jest po prostu nieuprzejme, a wręcz napastliwe, więc człowiek dobrze wychowany powinien się go wystrzegać w stosunkach interpersonalnych.

Każdą grupę społeczną, narodową, etniczną, zawodową można nazwać normalnym określeniem i dla każdej z tych grup można wymyślić lub powielać określenia uważane za pogardliwe.
Rzecz w tym jaka jest intencja tego, kto słowa stosuje.

Niemiec na słysząc śląski (słowiański) etnolekt może powiedzieć neutralnie Schlesisch a może z pogardą Wasserpolnisch.

Polak może o sąsiadach powiedzieć Niemcy, a może gebelsy, w Niemczech słyszałem określenie Polaka mianem Zwieback co było aluzją do znaczących ubytków w uzębieniu polskich gastarbeiterów

Samowie nie lubią gdy nazywa się ich Lappi

Możesz napisać dziecko a możesz bachor

Policjant zaakceptuje nazwanie go gliną, ale psem to już raczej nie

Podobnie nazwania górnika rylem lub kretem



Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
10-08-2019 19:51 
 Ocena 1 na 1
Gorilla (1205 punktów)

>Podobnie nazwania górnika rylem

Powiedz tę swoją "rewelację" tym śląskim górnikom, którzy przybliżają Polakom specyfikę górnictwa w serii "RYL TV" na YouTube.
Polecam np. RYL TV KWK Pniówek na youtube.

Chętnie bym zobaczył taką scenkę na rynku w Pszowie:
Podchodzi do grupki ryli szarley z Gorillą. Szarley mówi:
- Panowie górnicy, ten oto gorol nazwał Czcigodnych Panów rylami. Dajcie mu łomot.
- To ty nie wiesz gupieloku, że my som ryle? Naucz się boroku ślunsko godka. Ryl to po gorolsku szpadel i tak my na siebie godamy. A ten drugi gorol to kto?
- Tu jest dokument potwierdzający mój udział w akcji ratunkowej po wybuchu metanu na KWK Wujek Ruch Śląsk w Kochłowicach...
- Jerunie... I ten gizd prowokator goda, że chopu co ryli ratowoł momy do zadku dokopać... terozki będzie łomot... Ino w drugo strono... 🤪😆😆
szarley (54913 punktów)
Gorilla:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,793387#w795081

Cytat:
Waruj!
Daj głos!



Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
Gorilla (1205 punktów)

>Waruj!
>Daj głos!

Wiela by to nie pomogło... Ciąg dalszy:

- Kaj ten gorol uciek?
- w hasioku sie zawarł... WARUJE pod ta klapa... Wyłaź ciulu!
- Chopy, DAŁ GŁOS, że nam rylom gruba rychtowoł!
- na klopsztanga klupać basztarda! Pyrlikiym pierona bez to felerne rychtowanie!
😆😆😆
szarley (54913 punktów)
Działa to także w drugą stronę. Można kurwę nazwać damą do towarzystwa, rakarza lekarzem, a słomę z butów wystającą szlacheckim herbem

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
11-08-2019 19:49 
 Ocena 2 na 2
Gorilla (1205 punktów)
Moje ego buja w chmurze
Oprócz mnie są same tchórze
Gdy na forum piszę, cóż...
To o każdym "tchórz, tchórz, tchórz"
Jam od Szwejka waleczniejszy
I do walki zawsze pierwszy
I na forum, w internecie
Lecz na żywo... Nie no, przecie
Trochę mi szwankuje zdrowie
Więc pod GiGiem w Mikołowie
Chyba jednak się nie stawię
Trzęsę się jak zając w trawie
By nie przyszła taka chwila
Że się natknę na goryla
Który z mej dziewczęcej głowy
Zrobi worek treningowy
Ring bokserski to nie dla mnie
Wolę się wyżalić mamie
W pierś partnera się wypłakać
Taka dola ma nijaka
Bo już chyba o mnie wiecie
Żem odważny... w internecie
11-08-2019 21:56 
 Ocena 4 na 4
Kulmin (4007 punktów)
Na ryneczku, przed ratuszem, obwieszczeniem ogłoszono:
"świat nie jest czarno-biały".
Wtem zebrani prawicowcy, jęli wrzeszczeć unisono:
"jak to? Oni czarni, my są biali"

"My mężczyźni wiemy lepiej gdzie kobiety jest spełnienie!"
Darli się panowie wniebogłosy.
"Broń boże, kariera, czy rozwój - białogłowej marzenie."
Myśleli, że mają wpływ na świata losy.

Lecz wtem się zerwał wicher kat i zagłuszył hurmę tę.
Krzyczeli dalej, nie widząc, że świat
już dawno poszedł w inną stronę.
11-08-2019 23:23 
 Ocena 2 na 2
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Dość tych waśni, polskiej ziemi syny,
Wybaczcie wnet wszystkie swoje winy
Bo życie nie jest łatwe, nawet gdy
takim się wydaje, na bok zwady!
Płyną subiektywizmów potoki,
Wśród mów kwiecistych jeno amoki,
Życie to walka - każdy ją toczy
W swej głowie i nieraz się tam zmoczy,
Ego hula niczym wiatr w dolinie,
Co złego to nie my... przeciw winie
Swojej i faktom, wciąż zaprzeczamy,
Tworząc jawę zgodnie z podziałami
Zastanymi, świętymi wojnami
Urojonymi, jaką następną
Wliczymy w poczet - chyba jesienną...


12-08-2019 00:00 
 Ocena 1 na 1
Gorilla (1205 punktów)
W Lewaczewie pod kościołem
Który już meczetem zwali
Postępiarze stali społem
By się swym lewactwem chwalić

Dzisiaj już kariery robią
Zamiast dzieci mieć niewiasty
W razie wpadki się wyskrobią
Tyłkiem świecą pederasty*
Lenie na koszt innych chlają
Kto chce robić - to haraczem
Urzędnicy go karają
Piękne życie jest lewacze!

Wtem z meczetu trzy tysiące
Muzułmanów się wylało
Do lewaków krokiem rączym
Idą i im powiadają
Wczoraj wszak wybory były
I ten rządzi kto w przewadze
Nasze głosy przeważyły
I stanowczo dziś wam radzę
Wyp...ć z okolicy
Co już zwie się kalifatem
Zboki i alkoholicy
Od dziś prawo jest szariatem
Na łeb chusty wasze baby
Od dziś rządzi nasza racja
Od dziś wy są nasze raby
Rozumiecie - demokracja.

Było rodzić więcej dzieci
Jak rodziły nasze matki
Dzisiaj wam półksiężyc świeci
Więc pakujcie swe manatki
Kto chce zostać - konwertuje
Reszta, taka nasza łaska
Psy lewackie, głupie ch..e
Poszli won. Na Madagaskar

* - tylko taki rym znalazłem🤪
12-08-2019 01:06 
 Ocena 3 na 3
The Bear Jew (2544 punktów)
(zablokowany)
Ja tam panie tego nie doczekam,
A jak przyjdzie mi, to się nawrócę,
Trudno, tak bywało przecie w wiekach,
Dżalabiję przyodzieję, zrzucę
Spodnie-rurki i pedalski sweter,
"Allahu Akbar!" puszczę wnet w eter,
Będę wtedy bratem dla mych braci,
A niewiernymi zajmą się kaci,
Wezmę sobie czarnookie żony,
Semiramidy ogrodów plony,
Dwie, trzy... nastoletnie dziewice,
Potulne, nie to co polskie wyjce,
Hadżdż odbędę, wszystkie obowiązki
wypełnię: modlitwa, Ramadan i
Jałmużna, w jasyr chrześcijan pojmę,
Pokornie przed Bogiem na twarz padnę...



Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365