Racjonalista - Strona głównaDo treści
Masa jest najważniejsza

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
24-09-2021 21:24MaxGolonko3 (3459 punktów)Masa jest najważniejsza
Woda powierzchniowa zniknęła prawie w całości z Marsa już około 3,5 miliarda lat temu, wraz z większością marsjańskiej atmosfery.

Naukowcy uważają, że ta dramatyczna zmiana klimatu nastąpiła po utracie przez Czerwoną Planetę globalnego pola magnetycznego, które chroniło atmosferę Marsa przed naładowanymi elektrycznie cząstkami lecącymi jak zawsze ze Słońca.

Ta, bezpośrednia przyczyna (znana od dawna), została teraz "zdegradowana" po wspomnianych niżej badaniach przez bardziej fundamentalny czynnik (masę planety).
Mars jest po zbyt mały, aby utrzymać wodę powierzchniową na dłuższą metę.
Prawdopodobnie istnieje próg wymaganej wielkości (albo masy) planet skalistych, by zatrzymały sobie wystarczającą ilość wody, aby umożliwić życie i tektonikę płyt.
Ten próg jest wyższy niż masa Marsa.

Zbadano 20 meteorytów marsjańskich, które wybrano jako reprezentatywne dla składu materialnego Czerwonej Planety.
Zmierzono obfitość różnych izotopów potasu w meteorytach, których wiek wahał się od 200 milionów lat do czterech miliardów lat (izotopy to wersje pierwiastka, które zawierają różną liczbę neutronów w swoich jądrach atomowych).

Użyto potasu jako znacznika bardziej lotnych pierwiastków i związków - takich jak woda, która przechodzi w fazę gazową w stosunkowo niskich temperaturach.
Odkryto, że podczas formowania Mars stracił znacznie więcej substancji lotnych niż Ziemia, która jest około dziewięć razy masywniejsza niż Czerwona Planeta.

Czyli już na starcie Mars miał pod górkę i morza były coraz to płytsze.
Nawet jeśli samoistnie i tam powstało życie jednokomórkowe to mogło nie doczekać mutacji dających etap płacht komórek i w końcu etap organizmów wielokomórkowych o nie malutkich rozmiarach.
Skamieniałości takich istot najchętniej byśmy tam znaleźli - jako niezbite dowody dawnego życia.

Ponieważ aż 30% Polaków nie wierzy w ewolucję gatunków czyli nie wierzy w naukę, wiec dla nich to powyżej to są "szatańskie wersety" tak samo jak czaszki australopiteków są oszustwami diabelskich archeologów, itp.

Siema
www.space.com/mars-too-small-ocean-rivers-lakes

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szarley (54913 punktów)
>Woda powierzchniowa zniknęła prawie w całości z Marsa już około 3,5 miliarda lat temu, wraz z
>większością marsjańskiej atmosfery.
>Ponieważ aż 30% Polaków nie wierzy w ewolucję gatunków czyli nie wierzy w naukę, wiec dla nich to powyżej to są "szatańskie wersety" tak samo jak czaszki australopiteków są oszustwami diabelskich archeologów, itp.

Ale ty p*****lisz max-konopko, ale ty p*****lisz

Co ma wspólnego odparowanie wody z Marsa z ewolucją?
Ty WIERZYSZ w ewolucję gatunków?
Ja nie, nie przyjmuję tego "na wiarę"
Ewolucja to nie jest dogmat!!! W ewolucję się nie wierzy.
Ale Ty wierzysz, że homoseksualism jest nabyty, wierzysz, że kopalnia niszczy powietrze, wierzysz w miliardy ton węgla dobywanego w Korei, wierzysz, że homoseksualistom nie przysługują prawa

"Z wiarą nie ma dyskusji, a i czasu szkoda" (A. Bogusławski)
Wierz dalej. Piotr stracił wiarę i zaczął tonąć, ty nie utoniesz

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
24-09-2021 21:53 
 Ocena 1 na 1
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>Ale ty p*****lisz max-konopko, ale ty p*****lisz
>Co ma wspólnego odparowanie wody z Marsa z ewolucją?

Jak to często u Ciebie bywa nie rozumiesz co czytasz.

Napisałem, że dawny rozwój sytuacji na Marsie utrudnił zajście pewnych mutcji bo zabrakło czasu.

Mutacje to pojęcie ściśle związane ze zjawiskiem ewolucji gatunków, które najpewniej zachodzi i na innych planetach bo nie jest zarezerwowane dla Ziemi

NIE WIEDZIEĆ CZEMU

pzdr
szarley (54913 punktów)
>Mutacje to pojęcie ściśle związane ze zjawiskiem ewolucji gatunków, które najpewniej zachodzi i na innych planetach

Twoje Credo mało mnie interesuje, tak jak Twoja religia

Dyktaturze sprzeciwiają się tylko ludzie mający potrzebę wolności. Łańcuchowy burek nie czuje tej potrzeby
24-09-2021 22:35Nie na temat
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
Dobrze że się uczysz... powoli.

Skład atmosfery jest zdeterminowany poprzez temperaturę i potencjał grawitacyjny.

p = nkT.

mgh = ...

i stąd temperatura wewnątrz Ziemi, czyli dowolnej planetki: T = ...

No, pracujcie dzieci... a może za 100 lat odkryjecie wreszcie... to co dziadek wam opowiadał z nudów przy kolacji.

Ziemia

ciśnienie ziemskiej atmosfery = 1 atm, zgadza się?

p = nkT =~ 1000hPa = 10^5Pa;

dlaczego akurat tyle, a nie np. 10 razy mniej lub więcej?

sprawdzamy:
n = 2.7e25 / m^3 - koncentracja cząstek w atmosferze
T = 300K -> jakaś tam średnia temperatura przy ziemi
k = 1.38e-23 J/K

co daje:
p = 2.7e25 x 1.38e-23 x 300 = 111780 Pa;
faktycznie - prawie dobrze (chyba temperaturę zawyżyłem: 300K = 27C).

No ale skąd akurat taki numer?

A może to robota grawitacji?

p = F/S = M*g/S
ciśnienie grawitacji na całą atmosferę o masie M!

masę atmosfery można wyliczyć:
M = rho * S * h, co daje:

p = rho h g,

co można sobie scałkować - z ziemi do 100 km, czy jakoś tak...
no ale wiadomo że 'efektywna' grubość atm. wynosi raptem 10km!

gęstość: rho = 1.2 kg/m3 chyba, zatem mamy:

p = 1.2 x 10000 x 9.81 = 117720 Pa;

jak widać zgadza wręcz perfekt!

Gdyby zmieniono skład, znaczy np. CO2 o masie 12+32 = 44, zamiast, N2 = 28
wtedy musiałby to się zgrać z tymi warunkami stabilności:
grawitacji i temperatury.
Jasne?
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>Jasne?

Tak, że nadal jesteś idiotą lub trollem z Frondy rodem.
Nawet masz drugie wcielenie którym sam siebie lajkujesz. Gdybyś był psem ...

Siema
p.s.
Pies to zaawansowany ssak który ma możliwość świadczenia sobie samemu seksu oralnego.
Tako rzecze nauka i jej zweryfikowane obserwacje.
***
To mi przypomniało jeszcze jeden fakt naukowy (socjologa seksualności).
Polscy homoseksualiści wynaleźli metodę masturbacji "na obcego".
Tak długo uciskają rękę aż ta ścierpnie i straci czucie dotyku.
Wtedy tą swoją ręką masturbują swoje genitalia.
To ustalenie na bazie wywiadów z takimi osobnikami - ale nie ja je przeprowadzałem
alsor (3283 punktów)
Już widać że matematyka jest czarną magią dla ciebie.

Podobne było w średniowieczu:
gdy Galileusz, a potem inni pokazywali co i jak tu biega,
wtedy tamtejsi guru-frajerzy szczekali gromko:
oj, nie, nie! to nie tak, ... luneta fałszywa - diabelskie dzieło!

A potem zapewne robili to co opisujesz... w celu relaksacji stresu poznawczego.

Masz - obejrzyj sobie swoich idolów w akcji:
www.cda.pl/video/6503003ff

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365