Często słyszę od religii abrahamowych uzasadnienie, że zło istnieje, ponieważ mamy wolną wolę. Chciałbym coś do tego dodać lub przynajmniej zaproponować licznik lub inny sposób myślenia o tym. Zakładając, że zło istnieje, ponieważ Bóg zamierzył, abyśmy mieli wolną wolę, czy Bóg jest ograniczony do tej binarności dobra i zła, czy też stworzył dobro i zło? Czy Bóg mógłby sprawić, że będziemy mieli całkowitą wolną wolę, ale tylko dobro? Jeśli nie, to czy jest to przyznanie, że nie wszyscy są potężni, a jeśli tak, w jaki sposób tworzenie zła za darmo będzie uzasadnione i dobre, gdy nie jest to konieczne ? |