Racjonalista - Strona głównaDo treści
Władza sądownicza nie jest potrzebna.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
30-08-2011 09:30Jarek B. (426 punktów)
(zablokowany)
Władza sądownicza nie jest potrzebna.
Ocena 8 na 8
Kilka dni temu w Gazecie Wyborczej mogliśmy przeczytać o najbliższych zamiarach MSWiA, które planuje wprowadzić zmiany w prawie pozwalające policji oraz innym służbom bez zgody sądu kontrolowanie naszych kont bankowych. Ja naprawdę nie wiem co ma wspólnego trójpodział władzy z takim oto postulatem poszerzania kontroli. Okazuje się bowiem, że sądy zdaniem służb policyjnych i pokrewnych są nam coraz mniej potrzebne, gdyż owe służby potrafią dojść do sprawiedliwości szybciej bez konieczności odwoływania się do władzy sądowniczej. Co na to wyborcy ? Wyborcy oczywiście najczęściej o tym nie wiedzą albo ich to nie interesuje albo i w ogóle nie wiedzą z czym taka zmiana prawa się wiąże. Wszakże już zadecydowano, że konsultacje społeczne zostały przeprowadzone i zasadniczo nie ma po co drążyć tematu. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą zwinność naszych rządzących, którzy zaledwie w cztery dni (!!!) uporali się z niepotrzebnym problemem konsultacji społecznych. Po jasną cholerę policji wiedza o stanie mojego konta bankowego (aż boję się myśleć jaka tutaj może być odpowiedź) ? W każdym bądź razie tak jak i każdy z obywateli III RP stałem się potencjalnym terrorystą, któremu taka kontrola znacznie utrudni przeprowadzenie ewentualnego zamachu terrorystycznego co byśmy żyli w bardziej przyjaznym i bezpiecznym państwem. Wzruszyłem się i od razu poczułem bezpieczniejszy ...

Cytat:
W jeszcze szybszym tempie odbyły się konsultacje społeczne. Według informacji ze strony internetowej MSWiA projekt umieszczono na niej 14 marca z informacją, że czas na zgłaszanie uwag jest do 18 marca.


wyborcza.p(*)luchow_i_kontroli_majatku.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

daddy (2737 punktów)
(zablokowany)
Prostym umysłom wydaje się, że w państwie policyjnym łatwiej kontrolować społeczeństwo, a tym samym łatwiej i dłużej rządzić ( i zyskiwać z tego tytułu profity). Historia się powtarza, i nie uczy niczego. Smutne.
Grzegorz (5685 punktów)
>Kilka dni temu w Gazecie Wyborczej mogliśmy przeczytać o najbliższych zamiarach MSWiA, które planuje wprowadzić zmiany w prawie pozwalające policji oraz innym służbom bez zgody sądu kontrolowanie naszych kont bankowych.
W ogóle od kilkunastu dobrych lat można zaobserwować ciągły proces zarówno rozszerzania uprawnień rozmaitych służb, jak i wysyp coraz to nowych rodzajów służb mundurowych i okołomundurowych. Mamy policję, CBA, służby celne, kontrolę skarbową, straż miejską, ABW, Służbę Ochrony Kolei, Inspekcję Transportu Drogowego czy Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. I pewnie jeszcze sporo, bo to tyle akurat zapamiętałem z okazji dyskusji które z nich mają prawo do używania przymusu bezpośredniego i innych nieprzyjemnych środków, i na co muszą mieć zgodę sądu.

Jak widać zmiany idą w kierunku tego aby byle strażak miejski czy kapelan służby więziennej mógł zarządzić od ręki czyjeś przesłuchanie, osobistą rewizję i przy okazji sprawdzić stan konta, jako główną przesłankę mając tak wygodną i pojemną wymówkę jak "uzasadnione podejrzenie".
Charakterystyczne że te zmiany przeprowadza przeprowadza partia posługująca się (chyba z rozpędu) nazwą "Obywatelska"... inną ciekawostką jest to że media, dość ostro reagujące na podobne zapędy za czasów wprowadzania IV RP, teraz wykazują minimalne zainteresowanie tematem...
Jarek B. (426 punktów)
(zablokowany)
>Charakterystyczne że te zmiany przeprowadza przeprowadza partia posługująca się (chyba z rozpędu) nazwą "Obywatelska"... inną ciekawostką jest to że media, dość ostro reagujące na podobne zapędy za czasów wprowadzania IV RP, teraz wykazują minimalne zainteresowanie tematem...

Interesujące jest również to, że tzw. opozycja parlamentarna w ogóle takim planom się nie sprzeciwia i ani myśli, aby wykorzystać plany wprowadzenia takiego pomysłu w życie jako broń polityczną przeciwko partii rządzącej w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Wygląda na to, że PO, PiS, SLD i PSL akurat zgodne są co do tego, że obywatela trzeba coraz częściej kontrolować.
Satyr (4285 punktów)
> Wygląda na to, że PO, PiS, SLD i PSL akurat zgodne są

Bo to jest jedna partia. Owszem, podzielona na kilka frakcji, które jednak mają wspólny interes w rozbudowie aparatu kontroli oraz sfery wpływów administracji rządowej.

Jak trzeba załatać dziurę np. po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to sprawy wloką się miesiącami. Jeśli jednak idzie o rozbudowę aparatu kontroli, tworzenie nowych agend i urzędów oraz ograniczanie ochrony sądowej, to procedura gna jak struś pędziwiatr. Te frakcje, które mają dla niepoznaki pełnić rolę opozycji oczywiście milczą. Jakoś mnie to nie zaskakuje.

Pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365