Racjonalista - Strona głównaDo treści
Protuberancje a wyrzuty materii ku Ziemi

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
22-02-2022 15:34MaxGolonko3 (3459 punktów)Protuberancje a wyrzuty materii ku Ziemi
Grafika:
apod.nasa.(*)ge/2201/sunprom3_soho_2100.jpg

W 1999 roku ten (na większym zdjęciu) szczegółowy obraz został zarejestrowany w ultrafiolecie przez kosmiczne obserwatorium SOHO. Światło emitował zjonizowany hel. Widzimy gorącą plazmę uciekającą w kosmos.

Grafika inna:

www.esa.in(*)ant_solar_eruption_pillars.jpg

Mniejsze zdjęcie wykonała niedawno sonda, której właścicielem jest ESA, czyli po części i Polska. Sfotografowała największą słoneczną protuberancję w dziejach fotografii. Widać na fotografii zarówno całą tarczę słoneczną jak i całą erupcję. Sonda Solar Orbiter wykorzystała instrument Full Sun Imager (FSI), zaprojektowany tak sprytnie, by rejestrować całą tarczę naszej gwiazdy, nawet podczas bliskich przelotów obok niej. Protuberancja to duże struktury splątanych linii pola magnetycznego, utrzymujące gęste skupiska plazmy słonecznej nad powierzchnią Słońca - czasami mają postać łuków lub pętli. Protuberancje związane są często z koronalnymi wyrzutami masy (CME), a te jeśli są skierowane w stronę Ziemi, mogą powodować zaburzenia pracy satelitów, zorze polarne, problemy w sieciach przesyłowych, i inne. Koronalny wyrzut masy 15.2.2022 związany z protuberancją rozpostarty był na miliony kilometrów, ale fortunnie dla nas nie był skierowany w stronę naszej planety. Na Słońcu fotografowanym wtedy z Ziemi nie było śladów erupcji gdyż powstała po przeciwnej stronie gwiazdy.

Gdyby poleciał ku Ziemi byłyby kłopoty z satelitami, samolotami, łącznością a nawet dostawami prądu.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Grafika:
>apod.nasa.(*)ge/2201/sunprom3_soho_2100.jpg
>W 1999 roku ten (na większym zdjęciu) szczegółowy obraz został zarejestrowany w ultrafiolecie przez
>kosmiczne obserwatorium SOHO. Światło emitował zjonizowany hel. Widzimy gorącą plazmę uciekającą w
>kosmos.
>Grafika inna:
>www.esa.in(*)ant_solar_eruption_pillars.jpg
>Mniejsze zdjęcie wykonała niedawno sonda, której właścicielem jest ESA, czyli po części i Polska.
>Sfotografowała największą słoneczną protuberancję w dziejach fotografii. Widać na fotografii zarówno
>całą tarczę słoneczną jak i całą erupcję. Sonda Solar Orbiter wykorzystała instrument Full Sun
>Imager (FSI), zaprojektowany tak sprytnie, by rejestrować całą tarczę naszej gwiazdy, nawet podczas
>bliskich przelotów obok niej. Protuberancja to duże struktury splątanych linii pola magnetycznego,
>utrzymujące gęste skupiska plazmy słonecznej nad powierzchnią Słońca - czasami mają postać łuków lub
>pętli. Protuberancje związane są często z koronalnymi wyrzutami masy (CME), a te jeśli są skierowane
>w stronę Ziemi, mogą powodować zaburzenia pracy satelitów, zorze polarne, problemy w sieciach
>przesyłowych, i inne. Koronalny wyrzut masy 15.2.2022 związany z protuberancją rozpostarty był na
>miliony kilometrów, ale fortunnie dla nas nie był skierowany w stronę naszej planety. Na Słońcu
>fotografowanym wtedy z Ziemi nie było śladów erupcji gdyż powstała po przeciwnej stronie gwiazdy.
>Gdyby poleciał ku Ziemi byłyby kłopoty z satelitami, samolotami, łącznością a nawet dostawami prądu.

Ładne dowody, że Sońce nie jest cienką chmurką, lecz solidną skorupą o potężnym napięciu - stąd te wybuchy.

Z cieniutkiej, lekkiej chmurki jedynie... cienki deszczy mógłby sobie popadać... tyle że raczej w zgoła przeciwnym kierunku.

Fakty!

Słońce - co to jest?

rotacja z 25 dni = 2160000s;
grawitacja 28g, promień: 0.7e9 m;

a = w^2R = (2pi/25dni)^2 0.7e9 = 0.005923 m/ss

g = 28 x 9.81 = 275 m/ss

www.scienc(*)eases/2012/08/120816150801.htm

ale formuła dla spłaszczenia wirującej kuli w warunkach równowagi grawitacyjnej, czyli w tym i dla Słońca :
f = 0.5/k * a/g

z tego odzyskujemy:
k = 0.5/f a/g = 0.5/17e-6 x 0.005923 / 275 = 0.6335

jak widać jest to już prawie: 2/3 = 0.66666666666 =

współczynnik bezwładności sfery!

Wniosek: Słońce jest solidną, twardą sferą o niewielkiej grubości,
a nie jakimś... skwarkiem - zgniotem, otoczonym chmurkami gazu dookoła!
MaxGolonko3 (3459 punktów)
>jak widać jest to już prawie: 2/3 = 0.66666666666 =
> współczynnik bezwładności sfery!Wniosek: Słońce jest solidną, twardą sferą o niewielkiej grubości,
>a nie jakimś... skwarkiem - zgniotem, otoczonym chmurkami gazu dookoła!

Znowu bzdurne wzorki udające sensowny wywód. Troll z Frondy atakuje jak zawsze.

Czy wyrzuty materii ze Słońca są dla homo sapiens naprawdę groźne?

Do czasów gdy infrastruktura elektroniczna nie była bardzo ważna nie były.

Ktoś tam zachorował na raka, ktoś tam miał mutację w plemniku lub komórce jajowej i urodziło mu się dziecko z genetycznie uwarunkowanym większym mózgiem lub mniejszym ale nasz gatunek przetrwał już co najmniej kilka takich trafień.

Ostatnio było w wieku 19-tym.
Paliły się niektóre urządzenia telegraficzne, a zorze polarne widziano nawet w Afryce!

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne.
haseleczko (418 punktów)
>Wniosek: Słońce jest solidną, twardą sferą o niewielkiej grubości,
>a nie jakimś... skwarkiem - zgniotem, otoczonym chmurkami gazu dookoła!

I do tego płaską! Koniecznie płaską.
alsor (3283 punktów)
>>Wniosek: Słońce jest solidną, twardą sferą o niewielkiej grubości,
>>a nie jakimś... skwarkiem - zgniotem, otoczonym chmurkami gazu dookoła!
>I do tego płaską! Koniecznie płaską.

Akurat odwrotnie jest: płaskie planety i gwiazdy promuje współczesna astrofizyka!

dp/dr = -rho g
to jest prawo równowagi dla płaskiej kuli!

Dowód jest trywialny:
siły grawitacji: mg są równoległe jednie na płaszczyźnie..
zatem Słońce i Ziemia są płaskie w obecnie obowiązującej wykładni naukowej -

panowie Geolodzy i cała reszta - full mainstream 21 wieku! nadal w to wierzą.

Dla zainteresowanych odnośnie... wzorków i dowodów matematycznych:

farside.ph(*)g/336k/Newtonhtml/node109.html

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365