Racjonalista - Strona głównaDo treści
Kolejny pomysł na odkrycie istoty ciemnej materii

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
21-03-2022 12:26MaxGolonko3 (3459 punktów)Kolejny pomysł na odkrycie istoty ciemnej materii
Grafika:
www.scienc(*)lk_blackhole_feat-1030x580.jpg

Lines trace the polarization, or orientation, of light waves emitted from the region around the supermassive black hole in galaxy M87, in this 2021 image from the Event Horizon Telescope.


Dzięki multi (radio)teleskopom mamy szanse na coraz lepsze obrazy dużych czarnych dziur.

Taki obraz może ujawnić cechy i obecność od dawna poszukiwanych przez fizyków cząstek.
W szczególności mogą to być "aksjony" tworzące efekty przypisywane ciemnej materii.

Zgodnie z teorią, szybko wirująca czarna dziura może gromadzić gęste skupiska cząstek aksjonu w bezpośrednim otoczeniu.
Dokładnie jak taki rodzaj aksjonów będzie łapany, zależy od szerokości czarnej dziury.

Supermasywna czarna dziura w M87 ma odpowiedni rozmiar, by "uwarzyć gulasz" z ultralekkich, aksjonopodobnych cząstek.

Gdyby ta czarna dziura rzeczywiście miała taki obłok, zmieniłoby to orientację lub polaryzację światła pochodzącego z tego regionu.
W szczególności polaryzacja z czasem "będzie się chwiać".

Pomysł poszukiwania aksjonopodobnych cząstek jest najbardziej ekscytującą rzeczą, jaka się obecnie pojawiła w fizyce cząstek.

Siema
_
Wszystkie wszechświaty są wieczne

www.scienc(*)-particle-search-event-horizon
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Hamerlik Konopka (19903 punktów)
Mam taką hipotezę, że za kosmiczną czernią kryje się ciemna materia.

Próżnia nie jest czarna, czarna jest ciemna materia.

Patrząc nocą w przestrzeń kosmiczną cały widok wypełnia nam widok materii, z czego większość tego widoku to ciemna materia a tylko niewielka część to materia jasna.

Ciemna materia ma energię wiązania wyższą od energii wiązania naszego ciała, przez co jądro naszych soczewek
pl.wikipedia.org/wiki/Oko
to dla ciemnej materii, świetlisty punkt.

to jest moja nowa stopka, bo stara już wyczerpała się
alsor (3283 punktów)
>Grafika:
>www.scienc(*)lk_blackhole_feat-1030x580.jpg
> [color=blue]Lines trace the polarization, or orientation, of light waves emitted from the region
>around the supermassive black hole in galaxy M87, in this 2021 image from the Event Horizon

Nieprawidłowa improwizacja:
te czarne są zawsze niebieskie... jak nasze niebo w słoneczny dzień.

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365