Większość zorganizowanych religii ma bardzo jasne i binarne poglądy na Boga i duchowość, co doprowadziło wielu do przekonania, że bycie religijnym zawsze oznacza ślepe przestrzeganie określonych zasad i konwencji oraz posiadanie określonego postrzegania tego, czym jest Bóg. Oznacza to, że wiele osób, które są zbulwersowane konkretnymi dogmatami tych zorganizowanych religii lub po prostu wątpią w konkretne dogmaty tych zorganizowanych religii, prawdopodobnie odrzucą ideę religii jako całości.
Pozostawia to bardzo mało miejsca na bardziej osobiste spojrzenie na duchowość i na ludzi, którzy wierzą w mniej osobistego, bardziej uniwersalnego Boga, i w ten sposób prowadzi wielu, którzy nie czują, że pasują do żadnej z głównych ustalonych religii, do identyfikowania się raczej jako ateiści niż agnostycy czy religijni na swój sposób.
Myśli? |