Racjonalista - Strona głównaDo treści
Odszczepieniec

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
26-04-2021 23:28Hamerlik Konopka (19903 punktów)Odszczepieniec
>odszczepieństwo «wyrzeczenie się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości»

Zaintrygowało mnie nowe dla mnie pojęcie, jakie usłyszałem dziś w wyemitowanym przez TVPiS1 spektaklu teatralnym.

Czy zechcielibyście dla mnie dokonać jego indywidualnych interpretacji?

Przychodzi mi pewna interpretacja do głowy ale zanim zaleję innych własnymi myślami, może wpierw ktoś inny zabierze głos i będzie to głos ciekawy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2905 punktów)
>>odszczepieństwo «wyrzeczenie się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości»
>Zaintrygowało mnie nowe dla mnie pojęcie, jakie usłyszałem dziś w wyemitowanym przez TVPiS1
>spektaklu teatralnym.
>Czy zechcielibyście dla mnie dokonać jego indywidualnych interpretacji?

Ważne jest źródło tvPIS1 - telewizornia ma to do siebie, że ludzie zaczynają 'nadawać i obierać na tych samych falach'. To samo zjawisko można zdefiniować zupełnie inaczej 'pójście po rozum do głowy', co akurat nie przeczy odszczepieniu się od medium tvPIS1.
Pogłębiając zagadnienie można odszczepić się od mediów.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Ważne jest źródło tvPIS1 - telewizornia ma to do siebie, że ludzie zaczynają 'nadawać i obierać na tych samych falach'. To samo zjawisko można zdefiniować zupełnie inaczej 'pójście po rozum do głowy', co akurat nie przeczy odszczepieniu się od medium tvPIS1.
>Pogłębiając zagadnienie można odszczepić się od mediów.

Normalnie nie mam dostępu do polskiej telewizji, ten spektakl to był przypadek. Preferuję płatne media gdzie sam sobie wybieram treść jaka oprogramuje mi mózg i bez żadnych reklam.

Książki to również media.
Kazda treść kierowana do wielu osób to już media.
To forum należy uznać za media.
27-04-2021 08:15 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> To samo zjawisko można zdefiniować zupełnie inaczej 'pójście po
> rozum do głowy', co akurat nie przeczy odszczepieniu się od medium tvPIS1.
> Pogłębiając zagadnienie można odszczepić się od mediów.

Zgadzam się. Odszczepieństwo ma zazwyczaj dwie strony: odchodzisz bo z danymi zastanymi poglądami, czy tradycją źle. Albo cię ogranicza, albo wręcz niszczy.

Z drugiej strony zazwyczaj następuje reakcja plemienna: członek który odszczepił się od plemienia czy też od niego uzależnił, osłabia jego morale. Inni widzą, że można żyć bez TVPiS1 więc są ciekawi, co to za życie. Czasem go próbują. To musi być dla dzierżących kostur jedności trudna sprawa. I np. zaprzeczają, że słupki spadają, a one i tak nieuchronnie idą w dół.

Dobrze jednak, by odszczepieniec umiał znaleźć sobie wspólnotę podobnych. Człowiek to istotna stadna, długo sam ze swoimi myślami wytrzymać nie umie.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>odszczepieństwo «wyrzeczenie się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości»
>Zaintrygowało mnie nowe dla mnie pojęcie,
To definicja pwn, co w niej intrygującego?

>Czy zechcielibyście dla mnie dokonać jego indywidualnych interpretacji?
Pewnie, oto moja: sjp.pwn.pl/szukaj/odszczepieństwo.html

cr
27-04-2021 08:16 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Pewnie, oto moja: sjp.pwn.pl/szukaj/odszczepieństwo.html
A gdzie w «wyrzeczeniu się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości» Twój indywidualizm?

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Pewnie, oto moja: sjp.pwn.pl/szukaj/odszczepieństwo.html
>A gdzie w «wyrzeczeniu się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości» Twój indywidualizm?
W wyborze tej właśnie definicji.

cr
27-04-2021 14:29 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Troszku podobny Twój indywidualizm do indywidualizmu wybierającego ścieżkę konformizmu.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Troszku podobny Twój indywidualizm do indywidualizmu wybierającego ścieżkę konformizmu.
Nie każdy kto pasuje do innych musi konformistą, bo istotą konformizmu jest intencja pasowania pomimo niepasowania, a nie sam fakt pasowania.

cr
27-04-2021 15:34 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Nie tylko. Może być również świadome pogłębianie zgodności / zbieżności.
Czy w tym przypadku wybrałaś swoje pasowanie do SJP świadomie, czy tylko odkryłaś?
"Wyboór tej właśnie definicji" można dokonać świadomie, lub samej dać się zaskoczyć owym właśnie wyborem..


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nie tylko.
Co jest 'nie tylko' w stwierdzeniu, iż "nie każdy kto pasuje do innych musi konformistą, bo istotą konformizmu jest intencja pasowania pomimo niepasowania, a nie sam fakt pasowania"?

cr
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Nie w stwierdzeniu, ale w temacie: "świadome pogłębianie zgodności / zbieżności".


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nie w stwierdzeniu, ale w temacie: "świadome pogłębianie zgodności / zbieżności".
Ale to jest jakiś Twój temat.

cr
30-04-2021 08:06 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Owszem, tym tematem jest pytanie, na które nie odpowiedziałaś.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Owszem, tym tematem jest pytanie, na które nie odpowiedziałaś.
Zupełnie nie widzę powodu, by na nie odpowiadać.

cr
27-04-2021 14:08 
 Ocena 2 na 2
Wenancjusz (16441 punktów)
>>>odszczepieństwo «wyrzeczenie się wyznawanych dotąd przekonań lub wartości»
>>Zaintrygowało mnie nowe dla mnie pojęcie,
>To definicja pwn, co w niej intrygującego?
>>Czy zechcielibyście dla mnie dokonać jego indywidualnych interpretacji?
>Pewnie, oto moja: sjp.pwn.pl/szukaj/odszczepieństwo.html

A jeśli są problemy to proszę zajrzeć do sjp i poszukać znaczenie słowa "zaprzaństwo". Definicje równoznaczne.


Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>A jeśli są problemy to proszę zajrzeć do sjp i...
Problemem jest gdzie Autor wątku widzi problem.

cr
27-04-2021 15:37 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Problemem jest gdzie Autor wątku widzi problem.

A prawdziwie problematyczne, czy wyciąga budujące wnioski z podpowiedzi..


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Problemem jest gdzie Autor wątku widzi problem.
>A prawdziwie problematyczne, czy wyciąga budujące wnioski z podpowiedzi.
Pod tym względem niech się każdy martwi o siebie.

cr
28-04-2021 08:33 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Nie zwykłem martwić się o innych. Tych innych tylko cudze martwienie się obciąża.
Problem matematyczny, który ujrzał Hugo Steinhaus w 1938 r. we Lwowie, nie zaowocował jego martwieniem się. Wręcz przeciwnie.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Nie zwykłem martwić się o innych.
Dobra, dobra.

cr
28-04-2021 09:17 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Gdzie dokładniejsza diagnoza problemu, a gdzie martwienie się..


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Gdzie dokładniejsza diagnoza problemu, a gdzie martwienie się..
W tym samym, post wcześniej zalinkowanym, miejscu.

cr
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Patrzę, widzę wszystko i nie ma.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Patrzę, widzę wszystko i nie ma.
Samozwańczo wskazujesz czyjś problem = martwisz się oń.

cr
30-04-2021 08:10 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Dalej nie rozumiem związku tu i teraz z tym, co napisałaś po "równa się".

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Dalej nie rozumiem związku tu i teraz z tym, co napisałaś po "równa się".
A że Twoje nierozumienie mnie nie martwi, uchylam się od kontynuowania tematu.

cr
30-04-2021 14:22 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>uchylam się

Celnie napisane.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Wenancjusz (16441 punktów)
>>A jeśli są problemy to proszę zajrzeć do sjp i...
>Problemem jest gdzie Autor wątku widzi problem.

Jeśli nie łapiesz o co chodzi, to Tobie wyjaśniam. I przestań wydziwiać. Mój program ochrony komputera (najnowsza wersja Avasta, jeszcze ciepła), blokuje/nie otwiera podanych linków. Może nie jestem jedynym na tym forum z takim programem? Brałaś to pod uwagę? Tako rzecze autor tego wątku.

Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Pewnie, oto moja: sjp.pwn.pl/szukaj/odszczepieństwo.html

Natomiast mi odszczepienstwo kojarzy się, ze zmianą osobowości człowieka a także z osobowością szczepu, którą można interpretować jako zespół ideologii panujących w umysłach członków szczepu.

Tu jest mowa o zmianie osobowości jednostki ale można sobie na tej podstawie wyobrazić take zmianę osobowości grupowej.
28-04-2021 08:21 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> można sobie na tej podstawie wyobrazić take zmianę osobowości grupowej

Wyobrażając to sobie: zmiana osobowości grupowej odbywa się czasem pod wpływem jej przywódcy, ale i grupa sama z siebie jest owej zmiany kreacjonistką. Stąd nie można oczywiście pominąc zjawiska komplementarnego: wpływ grupy na przywódcę. Następnie grupa i jego zmienia "na lepszy model": zazwyczaj istnieje jeszcze co najmniej kilku potencjalnych liderów w kolejce, nie ma lekko z tym liderowaniem.
Czasem bywa tak, że ktoś odważa się zmienić grupę na inną, jeśli nie bardzo mu z pierwszą wygodnie.

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>> można sobie na tej podstawie wyobrazić take zmianę osobowości grupowej
>Wyobrażając to sobie: zmiana osobowości grupowej odbywa się czasem pod wpływem jej przywódcy, ale i grupa sama z siebie jest owej zmiany kreacjonistką. Stąd nie można oczywiście pominąc zjawiska komplementarnego: wpływ grupy na przywódcę. Następnie grupa i jego zmienia "na lepszy model": zazwyczaj istnieje jeszcze co najmniej kilku potencjalnych liderów w kolejce, nie ma lekko z tym liderowaniem.
>Czasem bywa tak, że ktoś odważa się zmienić grupę na inną, jeśli nie bardzo mu z pierwszą wygodnie.

Po pierwsze zauważamy osobowość zbiorową.
Po drugie zauważmy możliwość zmiany osobowości zbiorowej.

Piszesz, że czasem sama grupa jest źródłem zmiany własnej osobowości ale zastanawiam się czy to prawda?

Czy nie jest tak, że źródłem zmiany osobowości kolektywnej jest zawsze jednostka?

Historia dowiódła, że grupy przejmują osobowośc swojego przywódcy, staje się niejako rozszerzeniem przywódcy i przy każdej zmianie charakterystyki przywódcy zmienia się charakterystyka grupy.

Nie potrafię sobie teraz wyobrazić jakiś kolektywnych mechanizmów, które mógłby podważać panujące w grupie normy.
No może jakaś katastrofa, napasci, pożoga, to wtedy pod wpływem silnych emocji może pojawiają się jakieś nowe myśli szerzej.
Ale w chwilach spokoju kolektyw raczej utrzymuje normy niż zmienia je.
Jacek Głodzik (35558 punktów)
> Nie potrafię sobie teraz wyobrazić jakiś kolektywnych
> mechanizmów, które mógłby podważać panujące w grupie normy.

Oj tam, od razu podważyć.
pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucjonizm
Patrz "ewolucjonizm w naukach społecznych i historii".


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>> Nie potrafię sobie teraz wyobrazić jakiś kolektywnych
>> mechanizmów, które mógłby podważać panujące w grupie normy.
>Oj tam, od razu podważyć.
>pl.wikipedia.org/wiki/Ewolucjonizm
>Patrz "ewolucjonizm w naukach społecznych i historii".

ty, ze swoim zacięciem do hamowania zmian w stosunkach społecznych raczej ewolucjonista nie jesteś tylko konserwatystą.
30-04-2021 08:09 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Ech ty ze swoimi wiecznymi ad personam..
Napisałeś, że nie potrafisz sobie wyobrazić kolektywnych mechanizmów, które mógłby podważać a nawet zmieniać panujące w grupie normy, podałem ci całą gałąź nauki, która się owymi zmianami zajmuje, a w zamian co?


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Tu jest mowa o zmianie osobowości jednostki ale można sobie na tej podstawie wyobrazić take zmianę osobowości grupowej.
Pewnie: jak szczep z wyjątkiem jednostki wyewoluuje, to w ocenie tegoż szczepu ta skostniała jednostka staje się odszczepieńcem; względność odszczepieństwa się tu ujawnia.


cr
28-04-2021 08:30 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
Zgadzam się. Można również rozważyć zjawisko analogiczne: jeśli jednostka odszczepiona wyewoluuje, w ocenie tej jednostki to szczep może być skostniały i on staje się dla niej odszczepieńcem.

W obydwóch poruszonych perspektywach Twojej i mojej, ona (jednostka) swoje, a pierwotny szczep swoje.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Zgadzam się. Można również rozważyć zjawisko analogiczne: jeśli jednostka odszczepiona wyewoluuje, w ocenie tej jednostki to szczep może być skostniały i on staje się dla niej odszczepieńcem.
Co do zasady tak, ale bez prawa do terminu 'odszczepieństwo', który etymologicznie mówi o 'szczepie' czyli większości.

>W obydwóch poruszonych perspektywach Twojej i mojej, ona (jednostka) swoje, a pierwotny szczep swoje.
Pewnie; zaś wątek bez perspektyw na dyskusję. I tylko my, niemądre jednostki, się w nim 'produkujemy'.

cr
28-04-2021 09:23 
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Co do zasady tak, ale bez prawa do terminu 'odszczepieństwo',
> który etymologicznie mówi o 'szczepie' czyli większości.

Zgadzam się, celnie to ujęłaś. Prawa powszechnie uznanego do takiej zamiany jednostka nie ma, ale czy pierwszy raz jednostka kreowałaby swoje własne prawo mając tam gdzie słonce nie dochodzi prawa szczepu, a jeszcze próbując mu suflować własne?

> Pewnie; zaś wątek bez perspektyw na dyskusję. I tylko my,
> niemądre jednostki, się w nim 'produkujemy'.

Skazaliśmy się obydwoje na odszczepienie.


Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Skazaliśmy się obydwoje na odszczepienie.
Albo na to odszczepienie wysforowaliśmy się.

cr
Jacek Głodzik (35558 punktów)
>Albo na to odszczepienie wysforowaliśmy się.

No nie no, autor wątku próbuje ratować sytuację..
www.racjonalista.pl/forum.php/s,843105#w843264

Jeśli każdy twój pomysł wydaje ci się genialny - dopij wódkę i idź spać.
29-04-2021 17:03 
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>Albo na to odszczepienie wysforowaliśmy się.
>No nie no, autor wątku próbuje ratować sytuację..
>www.racjonalista.pl/forum.php/s,843105#w843264
Nawarzył, a dopić nie ma co.

cr

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365