Racjonalista - Strona głównaDo treści
Małpy (pamięci Darwina)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
30-01-2010 17:13Jacek Tabisz (30006 punktów)Małpy (pamięci Darwina)
Ocena 7 na 7
Małpy (pamięci Darwina)

Razem dzikie małpy tworzą powieść Ziemi,
w szumnej fali liści krzyczą swe imiona,
przyszłość w nich dojrzewa z miękkich, wonnych cieni,
słodkie są owoce w zdobytych ogrodach.

Sierść szarpana światłem lśni w deszczowych szponach,
gdzie tygrysy ryczą, strach dojrzewa w pełni,
stado łączy szyki, ciężar ściska w dłoniach,
aby los pokonać i przebyć mur śmierci.

Miłość jest strategią, która łączy krewnych
w zdania stu zapachów, w linie różnic twarzy.
W miot przygoda niesie zmienność od przyjezdnych.

Oto miast początek, ich historii wartkich,
rakiet co z planety wzlecą wśród smug gęstych.
Kłąb krzyczących zwierząt skacze dziś z drzew starych.

30 stycznia 2010
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

gama (1062 punktów)
Lubię czytać o Ewolucji, lecz zwykle jest to... proza. Teraz z ciekawością przeczytałem tekst rymowany.

I co? Zostałem zainspirowany.

Nie chcę jednak zepsuć klimatu zrodzonego twoim wierszem jakimś własnym niestosownym wpisem. Toteż zapytam o zgodę. Czy wolno tu umieścić satyryczny, pisany na zupełnym na luzie wierszyk? Oczywiście na temat wątku.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Jak najbardziej! Świetny pomysł
30-01-2010 21:32 
 Ocena 10 na 10
gama (1062 punktów)
Z wizytą u kuzyna szympansa
(wierszyk satyryczny)

Witaj mi kuzynie szympansie,
zza krat łypiesz wciąż na mnie okiem,
rozhuśtany w tym swoim transie,
rozszalały w skoku za skokiem.

Pewnie cieszysz się, że tu bywam
sądząc po twej szczęśliwej minie.
A ja też wcale nie ukrywam,
Miło mi cię widzieć, kuzynie.

Chętnie dałbym ci zaraz pyska,
tak zwyczajnie jak to w rodzinie.
Ty też chyba byś mnie wyściskał?
przyznajże się, drogi kuzynie.

Może byśmy powspominali
naszą Lucy? Jak ten czas płynie...
tę z Etiopii... tak ją nazwali
nie pamiętasz? Ależ kuzynie!

Może jakimś zrządzeniem losu
zapomniałeś też o Darwinie?
Ja ci jego zdjęcia przyniosę.
A tymczasem bywaj, kuzynie.

30.01.2010

Autor gama przeprasza wszystkich czytelników, których uraziły "częstochowskie rymy" wierszyka.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Wiersz jest super! Dawno nie czytałem równie ładnego. Rymy są w sam raz w stosunku do formy. Wiersz lekki, rymy zabawne, a całość mówi o mądrych rzeczach. Tak trzymać!
31-01-2010 08:30 
 Ocena 1 na 1
gama (1062 punktów)
Dziękuję! To jest rezultat inspiracji twym tekstem.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
W takim razie mój wiersz okazał się lepszy niż sądziłem . Bo zainspirował i to jak
01-02-2010 13:55 
 Ocena 4 na 4
Michał 'matragon' Worgacz (2557 punktów)
>W takim razie mój wiersz okazał się lepszy niż sądziłem . Bo zainspirował i to jak >

To ja mam coś przewrotnie na temat ...

"2002"
(muz./sł. Michał 'matragon' Worgacz)

Jestem robotem, maszyną w ludzkiej skórze
Nie myślę więcej niż w programie mam
Procesor grzeje się gdy patrzę dłużej
Na twoje ręce, nogi, włosy, twarz

Wiem wszystko o najnowszej tajnej broni
Wszczepione diody kontrolują sen
Czaszka z tytanu wszystkie dane chroni
Lecz w mózgu mi brakuje pliku "sex"

Dotykasz mnie, całujesz prosto w usta
Nie ruszam się, bo nie wiem skąd ten dreszcz
Na wyświetlaczu uczuć ciągle pustka
Czy mam czuć strach, czy ból, czy gniew ?

Rozbierasz się, koduję każdy mięsień
Do bazy danych wprowadzam ciało twe
Dysk formatuję i usuwam całą resztę
Zostajesz ty, już wiem że pragnę cię


IMAGiNE ALL THE PEOPLE ...
01-02-2010 20:44 
 Ocena 2 na 2
diogenes (42753 punktów)
>wiem że pragnę cię

Dobre. Pasuje też do wódki.

Okres ważności moich postów kończy się z chwilą ich opublikowania.
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Dziękuję ci Michale . Mój znajomy nazwałby to wierszem transgenicznym, ale można go odnieść również do mniej futurologicznych istot . Wydaje mi się, że małpy mogą czuć miłość. Nie tylko pożądanie. No i też nienawiść, a nie tylko reakcję obronną.
Michał 'matragon' Worgacz (2557 punktów)
>Dziękuję ci Michale . Mój znajomy nazwałby to wierszem transgenicznym, ale można go odnieść również do mniej futurologicznych istot . Wydaje mi się, że małpy mogą czuć miłość. Nie tylko pożądanie. No i też nienawiść, a nie tylko reakcję obronną. >

Oczywiście ...

Ale ja nie pisałem o małpach ...

Mój tekst (bo to tekst piosenki) jest o cyborgu ...
Wasze wiersze pokazywały relację człowiek - małpa, małpa - człowiek.
Mój ... futurystyczną wizję science fiction dotyczącą tego,
jakie istoty mogą się pojawić na ziemi, lub jak może wyglądać
pseudo-człowiek przyszłości ... sztucznie wyewoluowany z człowieka

Widzę tu cyborga jako swego rodzaju owoc "ewolucji" człowieka.

To może być cyborg - zbudowany przez człowieka, współistniejący następnie w tej samej przestrzeni co ludzie, ale można też odczytać ten tekst jako ostrzeżenia dla ludzi, aby przez pewne działania - (nazwijmy je "autoprogramowaniem") sami nie ewoluowali w tym kierunku ... stając się tworami posiadającymi wyłącznie "wprogramowane" im cechy

Pozdrawiam !


NON SERVIAM
gama (1062 punktów)
>To może być cyborg - zbudowany przez człowieka, współistniejący następnie w tej samej przestrzeni co ludzie, ale można też odczytać ten tekst jako ostrzeżenia dla ludzi, aby przez pewne działania - (nazwijmy je "autoprogramowaniem") sami nie ewoluowali w tym kierunku ... stając się tworami posiadającymi wyłącznie "wprogramowane" im cechy

To mi trochę zabrzmiało jak ... erotyk(?)
Droga do takiego "auto-programu" wydaje się niestety możliwa i nawet niezbyt odległa.
Wystarczy maleńki chipik z ogromna ilością danych wszczepiony nieświadomym tego faktu ludziom przy okazji np. masowych szczepień ochronnych (uff, czytałem taka nawiedzoną hipotezę gdzieś w necie z nadzieją, że się nigdy nie ziści)
Michał 'matragon' Worgacz (2557 punktów)

>To mi trochę zabrzmiało jak ... erotyk(?)>

I słusznie !

>Droga do takiego "auto-programu" wydaje się niestety możliwa i nawet niezbyt odległa.>

No właśnie ...

>Wystarczy maleńki chipik z ogromna ilością danych wszczepiony nieświadomym tego faktu ludziom przy okazji np. masowych szczepień ochronnych (uff, czytałem taka nawiedzoną hipotezę gdzieś w necie z nadzieją, że się nigdy nie ziści).>

Pomieszanie fantastyki z teoriami spiskowymi ...
I pojawia się to w wierszach, tekstach, filmach ... itd.
Dając impuls do myślenia, rozważania i analizowania zagrożeń
jakie z sobą niesie ... Więc chyba warto czasem tak pofantazjować

NON SERVIAM
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Wydaje mi się Michale, że sztuczna inteligencja na pewno będzie miała emocje. Wedle psychologów ewolucyjnych emocje są naturalnymi algorytmami (w pewnej skali to czysty software) kontrolującymi myślenie na poziomie idei, znaczeń etc.
Michał 'matragon' Worgacz (2557 punktów)
>Wydaje mi się Michale, że sztuczna inteligencja na pewno będzie miała emocje. Wedle psychologów ewolucyjnych emocje są naturalnymi algorytmami (w pewnej skali to czysty software) kontrolującymi myślenie na poziomie idei, znaczeń etc.>

Dal tego tez mój tekst kończy się tak a nie inaczej
Stwierdzam w nim, że :

1. Nasz podmiot liryczny - cyborg, nie został wyposażony w konkretną emocję.
2. udaje mu się jednak się "zresetować" i tą emocję sobie "wytworzyć"


NON SERVIAM
03-02-2010 18:04 
 Ocena 1 na 1
gama (1062 punktów)
>W takim razie mój wiersz okazał się lepszy niż sądziłem . Bo zainspirował i to jak

Zainspirował nie tylko mnie - jak się okazało.
Co jest dowodem, że naprawdę inspiruje.
A może jeszcze inni napiszą?
04-02-2010 04:05 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Też czekam, zwłaszcza, że teraz trzy wiersze do inspirowania już są
gama (1062 punktów)
>Też czekam, zwłaszcza, że teraz trzy wiersze do inspirowania już są

Subskrybuję ten wątek. I odezwę się, gdy nowy autor się objawi.
(i zapłodni wyobraźnię)
Varia Malaria (-68 punktów)
(zablokowany)
Kojarzy mi się z poezją socrealistyczną.
Psyk (14071 punktów)
Bez obrazy, ale lepiej to już Dezerterowi wyszło:
www.youtube.com/watch?v=TFnaEvs2jVw

Jeśli Jezus rzeczywiście istniał, upadłby na twarz przed odkurzaczem.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365