Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jaki piękny pogrzeb !

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
09-02-2012 14:31makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
Jaki piękny pogrzeb !
Ocena 10 na 12
hej,
Byłem bardzo wzruszony oglądając transmisję pogrzebu pani Szymborskiej .
Było tak ... naturalnie , szczerze , po prostu - bez dymu , kadzideł , niezrozumiałych i przekłamanych słów o grzechu i zbawieniu , piekle i niebie , świętych koniecznościach , bożych planach , cudach ...
Wspaniale że jej wola została uszanowana ... kilka słów i świetna muzyka ... wybór muzyki odebrałem jako coś orzeźwiającego , jako odtrutkę na grube pokłady społecznych i osobistych hipokryzji ...
Więcej takich pogrzebów chciałoby się powiedzieć gdyby nie brzmiało to jednocześnie tak upiornie .
makuś
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Guzik (2020 punktów)
A ja byłam w pracy i nie oglądałam,
ale wymyślałam dla zmarłej epitafium. Potem uznałam, że najlepsze słowa na swój grób ubrała w myśl ona sama.

[. ..]Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.[...]

Wisława Szymborska
Kot w pustym mieszkaniu

[...] Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią się im płaci.
Chwiejna waluta. Nie ma dnia,
by ktoś wieczności swej nie tracił.[...]

Rehabilitacja - Wisława Szymborska

albo te, z wiersza Nagrobek:

Tu leży staroświecka jak przecinek
autorka paru wierszy. Wieczny odpoczynek -
raczyła dać jej ziemia, pomimo że trup
nie należał do żadnej z literackich grup.
Ale też nic lepszego nie ma na mogile
oprócz tej rymowanki, łopianu i sowy.
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem Szymborskiej podumaj przez chwilę.

09-02-2012 17:24 
 Ocena 3 na 3
makuś (5578 punktów)
(zablokowany)
hej,
Pogrzeb

czaszkę z gliny wyjęli
położyli w marmury
luli luli ordery
na poduszkach z purpury
czaszkę z gliny wyjęli

odczytali z karteczki
a) był to chłop serdeczny
b) zagrajcie orkiestry
c) szkoda , że nie wieczny
odczytali z karteczki

Atlantyda

istnieli albo nie istnieli
na wyspie albo nie na wyspie
ocean albo nie ocean
połknął ich albo nie

czy było komu kochać kogo ?
czy było komu walczyć z kim ?
działo się wszystko albo nic
tam albo nie tam

W jej wierszach obecny jest człowiek pozbawiony pewności , wątpiący , sceptyczny ... a poprzez to ostrożny ...
Ta ostrożność jest wielką cnotą !

i jeżeli mogę to pośmiertnie dedykuje jej mój wiersz :

Kapelusz

Posiadam kapelusz
Uszyłem go sam
Nie z kamienia drewna
Czy wody
Uszyłem go sam
Z siebie

Bez obawy mogę wchodzić w ogień
Pożerać oceany
Połykać góry
W bez - czasie
W bez - materii
Wypełniam sobą
Całą bez - przestrzeń

Ściskając w dłoni
Posążek bożka
Który chronić mnie ma
Przed samouwielbieniem
Ja
Nie - urodzony
Żyjący
Umarły
Penetruje pejzaż za
Wydłubaną w płocie
Dziurą

Maciek Maka Wieczorek 1987-05.04.2002
mlena (27 punktów)
Również oglądałam. Całkowicie się z Tobą zgadzam. Dziś ponownie poczytam jej wiersze.
wafelos (517 punktów)
Muszę się zgodzić. Ceremonia była piękna bez żadnych niepotrzebnych skandalów. Mam nadzieje że w tym roku na maturze będzie jakiś wiersz pani Szymborskiej.
marcin1902 (3438 punktów)
Minus za spację przed przecinkami.


"Przepraszam za spóźnienie [...] ale nie mogłem znaleźć koszernego parkingu."
_DJ. (400 punktów)
Zgadza się - piękny, dostojny, godny pogrzeb.
Zupełne przeciwieństwo komentarzy, zamieszczanych pod fotorelacjami z niego, gdzie zebrało się towarzystwo plujące jadem, niezauważające tego, że nie jest w stanie dosięgnąć tego, kogo chce opluć, więc tak naprawdę opluwające jedynie siebie.
annah (115 punktów)
Tak, bardzo piękna i wzruszająca uroczystość. Bez nadąsania, pełna prawdziwego wzruszenia i zadumy...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365