Racjonalista - Strona głównaDo treści
Struktura świata czyli Absolut (Diabeł?) tkwi w szczegółach!

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » ABC Racjonalisty
NapisanoAutorTytuł
06-07-2008 18:49Dorna (721 punktów)Struktura świata czyli Absolut (Diabeł?) tkwi w szczegółach!
Ocena 1 na 1
Napis na murze w Sopocie: "Pan Bóg to jest fajny facet". Niezależnie od sugestywności tekstu lub może jego siły wyrazu - termin "Bóg" został ostatecznie skompromitowany w momencie podpisania Concordatu. Mamy zatem jednego i jedynie słusznego Boga, zdefiniowanego do ostatka, Boga obnoszącego swe wnętrze na zewnątrz z pietyzmem i egzaltacją godną lepszej sprawy. Kto dostrzega ślad Absolutu gdzie indziej, niż telewizja Polonia i Radio M. ("Marychą" zwane) zasługuje na duchową banicję, oczywiście o ile wcześniej nie skorzysta z łaski apostazji.
Żyjemy przecież w kraju o wielowiekowej tradycji braku tolerancji i logiki. Nasz "Bóg" musi być zatem skrojony "na miarę" jak nieco sztywny, przyciasny i niemodny garnitur lub jak suknia balowa z szyfonu, obowiązkowo z fiszbinami i gorsetem. Współczesne Kaśki i Marychy, rozmodlone zwyczajowo po nawach ranią poczucie dobrego smaku, podobnie jak figura w koronie cierniowej rozpięta malowniczo na krzyżu i cały szereg figur w błękitach, złocistościach i malowniczo udrapowanych (zazwyczaj odlewy gipsowe) szatach. Sztuka odpustowa wdziera sie silą na salony. Artystom nie wystarcza już eksperyment i tradycje dziewiętnastowiecznej awangardy, nie wystarcza surrealizm i symbolizm, ekspresja i metaforyka. Koniec ze zgubnym (jak sugeruje duchowieństwo) postmodernizmem. W domyśle: koniec z oryginalnością, wewnętrzną dramaturgią dzieła, bohemą i własnym widzeniem świata. Obowiązuje zasada: Świat jaki jest każdy widzi pod szkalnnym okiem Opatrzności lub może raczej - "Opaczności". A co ze struktura kryształu, architekturą drzewa, przemyślnie skonstruowanym dmuchawcem? Wszystko wyjaśnić się uda. Wystarczy sięgnąć do Pisma, oczywiście jedynego, "świętego". Znakomicie mieć pewność. Świat jednowymiarowy nie wabi, ale daje poczucie bezpieczeństwa, samozadowolenia i owej cudownej sytości nasyconego do ostatka ducha. Pozdrowienia dla sytych po niedzielnym obiedzie i słowie bożym.M.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu ABC Racjonalisty
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365