Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jaka jest najbardziej masywna czarna dziura?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
21-07-2022 14:50chriss232 (3 punktów)
(zablokowany)
Jaka jest najbardziej masywna czarna dziura?
Kiedy byłem w 9 klasie w połowie lat 80-tych, mój nauczyciel nauk ścisłych powiedział, że gdyby czarna dziura o masie góry uderzyła w Ziemię, prawdopodobnie po prostu oscylowałaby tam i z powrotem wewnątrz Ziemi przez jakiś czas, zanim osiadła na Ziemi. środek ciężkości i tyle.

Nigdy nie zapomniałem tego pomysłu - brzmi to wiarygodnie, ale ponieważ nigdy nie słyszałem tego twierdzenia nigdzie indziej, podejrzewam, że jest to błędne. Czy jest do tego jakaś podstawa?

Jeśli to prawda, to jaka jest najbardziej masywna czarna dziura, która mogłaby przejść przez Ziemię bez powodowania zamieszania?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

alsor (3283 punktów)
>Kiedy byłem w 9 klasie w połowie lat 80-tych, mój nauczyciel nauk ścisłych powiedział, że gdyby
>czarna dziura o masie góry uderzyła w Ziemię, prawdopodobnie po prostu oscylowałaby tam i z powrotem
>wewnątrz Ziemi przez jakiś czas, zanim osiadła na Ziemi. środek ciężkości i tyle.
>Nigdy nie zapomniałem tego pomysłu - brzmi to wiarygodnie, ale ponieważ nigdy nie słyszałem tego
>twierdzenia nigdzie indziej, podejrzewam, że jest to błędne. Czy jest do tego jakaś podstawa?
>Jeśli to prawda, to jaka jest najbardziej masywna czarna dziura, która mogłaby przejść przez Ziemię
>bez powodowania zamieszania?

Kompletne brednie.

To byłaby totalna masakra...
kolizja gwizdy z planetką to totalna zagłada,

no a czarna dziura w sensie fizycznym, to właśnie gwiazda,
tyle że malutka, bo straszliwie gęsta - tam miliardy ton waży jeden naparstek materii!

Ziemia zostałaby zwyczajnie zassana - jak robaczek, i nic by z niej nie pozostało!
A czarna dziura zwiększyłaby swoją masę - tak troszeczkę, niewiele... w zasadzie prawie wcale.
...

czarna dziura o masie góry... to bzdury - nic takie nie istnieje,
a gdyby nawet istniało, no to byłoby podobnie: zassałaby całą Ziemię i tyle,
bo tam byłaby potwornie wielka grawitacja przy bezpośrednim kontakcie.

Co jest zresztą dobrym argumentem, że takie coś nie może istnieć,
znaczy - mikro czarne dziury,
bo gdyby istniały wtedy pożerałby gwiazdy i wszystko inne na swojej drodze...
nie obserwujemy takich zjawisk w kosmosie.
22-07-2022 21:11 
 Ocena 1 na 1
TyDraniu (6569 punktów)
Czarna dziura o masie Ziemi miałaby promień Schwartzchilda gdzieś z 10mm. Przyjmując limit Eddingtona za górną granicę tego jak szybko może rosnąć, może i pożarłaby planetę, ale zajęłoby to miliony lat.
alsor (3283 punktów)
>Czarna dziura o masie Ziemi miałaby promień Schwartzchilda gdzieś z 10mm. Przyjmując limit Eddingtona za górną granicę tego jak szybko może rosnąć, może i pożarłaby planetę, ale zajęłoby to miliony lat.

Podaj formalne wyliczenie, wtedy pogadamy.

Zresztą model Einsteina pt. OTW jest skrajne niefizyczny, więc nie ma czym gadać.

to coś z OTW:
K = sqrt(1 - a/r)
ma obciętą dziedzinę do r >= a,
czyli nie ogarnia sprawy - niezagospodarowana dziura w przestrzeni pozostaje.

cóż za fatalna fuszerka matematyczna, żeby zgubić tak gruby kawał przestrzeni w toku prozaicznych obliczeń.
qwery (2864 punktów)
>>Kiedy byłem w 9 klasie w połowie lat 80-tych, mój nauczyciel nauk ścisłych powiedział, że gdyby
>>czarna dziura o masie góry uderzyła w Ziemię, prawdopodobnie po prostu oscylowałaby tam i z powrotem
>>wewnątrz Ziemi przez jakiś czas, zanim osiadła na Ziemi. środek ciężkości i tyle.
>>Nigdy nie zapomniałem tego pomysłu - brzmi to wiarygodnie, ale ponieważ nigdy nie słyszałem tego
>>twierdzenia nigdzie indziej, podejrzewam, że jest to błędne. Czy jest do tego jakaś podstawa?
>>Jeśli to prawda, to jaka jest najbardziej masywna czarna dziura, która mogłaby przejść przez Ziemię
>>bez powodowania zamieszania?
>Kompletne brednie.
>To byłaby totalna masakra...
>kolizja gwizdy z planetką to totalna zagłada,
>no a czarna dziura w sensie fizycznym, to właśnie gwiazda,

Ale nietaka czarna dziura, opisana byla by malutka i g.... by spowodowala.
alsor (3283 punktów)
>Ale nietaka czarna dziura, opisana byla by malutka i g.... by spowodowala.

Rozmiar nie ma znaczenia: potencja się liczy.
chriss232 (3 punktów)
(zablokowany)
Usunięte przez moderatora

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365