 |
Dlaczego zewnętrzny układ słoneczny jest ubogi w metal? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 29-08-2022 09:48 | hideto (1 punktów) | Dlaczego zewnętrzny układ słoneczny jest ubogi w metal? | Planety wewnętrzne są w większości zbudowane z żelaza, niklu i skał, ale jeśli spojrzymy na księżyce gazowych olbrzymów i pas Kuipera, obiekty zbudowane są głównie z materiałów lodowych, takich jak woda, metan i związki na bazie azotu. Zastanawiam się, dlaczego nie ma tam więcej metalowego przedmiotu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| alsor (3283 punktów) | > Planety wewnętrzne są w większości zbudowane z żelaza, niklu i skał, ale jeśli spojrzymy na> księżyce gazowych olbrzymów i pas Kuipera, obiekty zbudowane są głównie z materiałów lodowych,> takich jak woda, metan i związki na bazie azotu. Zastanawiam się, dlaczego nie ma tam więcej> metalowego przedmiotu.Może nie ma wcale tego żelaza w jądrze. W końcu to tylko taka intuicyjna hipoteza o tych metalach, i nawet raczej; bo nikt się nie dowiercił do jądra. no, a tyle tego żelastwa sobie nawtykali... że aż strach - trochę lekkomyślne posunięcie.  Zresztą ja to kiedyś całkiem fajnie udowadniałem, znaczy że w środku planet jest zawsze wodór głównie, a nie jakieś tam... NiFe, złoto czy platyna (to taka informacja dla poszukiwaczy skarbów: nie kopcie tak głęboko... nie opłaci się wam  )
|
|
 | | ragnar21 (4 punktów) | > >Planety wewnętrzne są w większości zbudowane z żelaza, niklu i skał, ale jeśli spojrzymy na> >księżyce gazowych olbrzymów i pas Kuipera, obiekty zbudowane są głównie z materiałów lodowych, getappvalley.com/> >takich jak woda, metan i związki na bazie azotu. Zastanawiam się, dlaczego nie ma tam więcej vlc.onl> >metalowego przedmiotu.> Może nie ma wcale tego żelaza w jądrze.> W końcu to tylko taka intuicyjna hipoteza o tych metalach, i nawet raczej;> bo nikt się nie dowiercił do jądra.> no, a tyle tego żelastwa sobie nawtykali... że aż strach - trochę lekkomyślne posunięcie. tweakbox.mobi/> Zresztą ja to kiedyś całkiem fajnie udowadniałem,> znaczy że w środku planet jest zawsze wodór głównie, a nie jakieś tam... NiFe, złoto czy platyna (to taka informacja dla poszukiwaczy skarbów: nie kopcie tak głęboko... nie opłaci się wam )I got this,...
|
|
3 na 3 | Fizyk (17637 punktów) | > Planety wewnętrzne są w większości zbudowane z żelaza, niklu i skał, ale jeśli spojrzymy na księżyce gazowych olbrzymów i pas Kuipera, obiekty zbudowane są głównie z materiałów lodowych, takich jak woda, metan i związki na bazie azotu. Zastanawiam się, dlaczego nie ma tam więcej metalowego przedmiotu.
Raczej należy zastanowić się dlaczego wewnętrzne planety mają mało lekkich cząsteczek. Odpowiedź jest prosta: bo blisko Słońca jest ciepło i lotne związki chemiczne wyparowały.
|
|
 | 1 na 1 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | >Raczej należy zastanowić się dlaczego wewnętrzne planety mają mało lekkich cząsteczek. Odpowiedź jest prosta: bo blisko Słońca jest ciepło i lotne związki chemiczne wyparowały.
Zwięzłe!
Może jeszcze warto dodać, że ciśnienie promieniowania i wiatr gwiazdowy (słoneczny) wypychało w dalszy kosmos odparowane cząsteczki i atomy też w czasach gdy ciężkich planet jeszcze nie było. Około 4.5 mld lat temu.
Czyli "wygrzewanie" dotykało też małych planetozymali zanim one pozlepiały się lub poopadały na pra-planetę.
Obecnie drobne ciała kosmiczne w pobliżu Ziemi też są bogatsze w cięższe pierwiastki - jak mniemam?
Siema _ Wszystkie wszechświaty
|
|
|  | 2 na 2 | Fizyk (17637 punktów) | > Czyli "wygrzewanie" dotykało też małych planetozymali zanim one pozlepiały się lub poopadały na pra-planetę.
To też, a może nawet głównie.
> Obecnie drobne ciała kosmiczne w pobliżu Ziemi też są bogatsze w cięższe pierwiastki - jak mniemam?
Te na orbitach kołowych to suche skały i metale. Ale są też częste wizyty komet niosących lód i zestalone gazy. Możliwe, że cała woda na Ziemi pochodzi z wtórnego bombardowania kometami już po ostygnięciu powierzchni.
|
|
-1 na 1 | hideto (1 punktów) | > Planety wewnętrzne są w większości zbudowane z żelaza, niklu i skał, ale jeśli spojrzymy na> księżyce gazowych olbrzymów i pas Kuipera, obiekty zbudowane są głównie z materiałów lodowych, 100001.onl/ 1921681254.mx/> takich jak woda, metan i związki na bazie azotu. Zastanawiam się, dlaczego nie ma tam więcej> metalowego przedmiotu.I got this,...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|