Racjonalista - Strona głównaDo treści
prąd nawet jak płynie, to stoi

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
15-09-2022 18:18okragly (21676 punktów)prąd nawet jak płynie, to stoi
Ocena -1 na 1
prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu

w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Edward Robak* (2152 punktów)
>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się
>zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność

Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?
15-09-2022 19:12 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?
proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje
15-09-2022 19:17 
 Ocena 2 na 2
Edward Robak* (2152 punktów)
>>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?

> proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje

To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.
15-09-2022 19:25 
 Ocena 2 na 2
okragly (21676 punktów)
>>>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>>>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?
>> proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje
>To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.
przebłysk geniuszu
15-09-2022 22:01 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>>>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?
>> proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje
>To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.
piła przemieszcza się 40cm w lewo, 40 w prawo, 40 w lewo ... (długość mojego ramienia)
ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy
15-09-2022 22:20 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy
Jak prędko płynie prąd elektryczny?
odpowiedź znaleziona w internecie
W przewodzie miedzianym przy typowej gęstości prądu 4A/mm2 prędkość uporządkowanego ruchu elektronów wynosi zaledwie 1/6 mm/s.

Centymetr sześcienny miedzi zawiera to 9 g czyli 9/63,5 mola (masa atomowa 63,5 g/mol). Na atom miedzi przypadają dwa elektrony swobodne, a mol (liczba Avogadra) elektronów zawiera ładunek F = 96500 C (stała Faradaya). Zatem ładunek swobodnych elektronów zawartych w centymetrze sześciennym miedzi, czyli gęstość ładunku swobodnego, wynosi 9 x 2 x 96500/63,5 C/cm3, czyli 9 x 2 x 96,5/63,5 C/mm3 = 27 C/mm3. Typowa gęstość prądu w przewodach miedzianych wynosi powiedzmy 4 A/mm2. A więc w ciągu sekundy przez milimetr kwadratowy drutu miedzianego przepływa 4 C czyli 4/27 = 0,15 ładunku zawartego w milimetrze sześciennym. Oznacza to, że w ciągu sekundy elektrony swobodne przesuwają się o 0,15 mm - poruszają się z prędkością 0,15 mm/s.

prędkość rozprzestrzeniania się sygnału powodującego ruch elektronów odpowiada prędkości fali elektromagnetycznej.
Edward Robak* (2152 punktów)

>ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy
>
Prąd w gniazdku nie pokonuje żadnej odległości metrycznej, bowiem jest wywołany różnicą potencjałów na zaciskach s.e.m w całym zamkniętym obwodzie.
Łatwo to sprawdzić łącząc szeregowo amperomierze. 🙂
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.

Wszelki ruch jest falowy.

Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna.

Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę.

Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji.

youtu.be/5VCiU1osa3w
17-09-2022 21:39 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.
>Wszelki ruch jest falowy.
>Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna.
>Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę.
>Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji.

Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA!

No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.
Hamerlik Konopka (19903 punktów)
>Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA!
>No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.

Wyobraź sobie, że przez ciało przechodzi fala i następnie, że ta fala jest 10x dłuższa od ciała.

Jak ciało wtedy zachowa się?

youtu.be/5VCiU1osa3w
18-09-2022 12:12 
 Ocena 1 na 1
alsor (3283 punktów)
>>Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA!
>>No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.
>Wyobraź sobie, że przez ciało przechodzi fala i następnie, że ta fala jest 10x dłuższa od ciała.
>Jak ciało wtedy zachowa się?

Ciało będzie falować?
Edward Robak* (2152 punktów)
>>To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.

>Wszelki ruch jest falowy.

Tramwaj przejeżdża od przystanku do przystanku ruchem nieskoordynowanym, zależnym od innych użytkowników ruchu, świateł na drodze, pieszych i pasażerów. Pan sobie wymyślił, by ten ruch i postoje nazwać przewrotnie: "ruch falowy".
Pytanie: co pan chce uzyskać indoktrynując ufnych, acz naiwnych?

>Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna.

Coś się panu pokiełbasiło. Wióra lecą, bo piła ostrymi zębami rozdrapuje materię w bezpośrednim kontakcie, a przerwane wiązania międzyatomowe uwalniają zgromadzoną w tych wiązaniach energię.

>Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę.

Ucho dzbana samo się nie przyklei, a klej nie zastąpi pierwotnej struktury, która wymaga zwrotu utraconej energii. Pan opowiada bajki...

>Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji.

NIE. Człowiek nie po to żyje, aby ostatecznie nic z tego nie pozostało.
alsor (3283 punktów)
>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się
>zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność

Zwyczajnego deszczu chłopcy od fizyki nie potrafili rozkminić,
więc sobie potworzyli rozmaite bajki ponad 100 lat temu, no i tak pozostało do dziś.

...

Prawda jest prozaiczna:
Maxwell zrobił w ciula ludzi, i dlatego takich parodii w elektryce są setki.
qwery (2864 punktów)
>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się
>zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność

Prąd to chyba nie ruch elektronow (ich czesci "korpuskularnej"), ruch ich wydaje sie skutkiem przeplywu mocy (niech moc bedzie z Toba ) a nie przyczyna. To raczej drgania/reakcje zewnetrza eletronow (ich czesci "falowej") powoduja przeplyw rzeczonej mocy a centra slamazarnie za tym podążają.
alsor (3283 punktów)
>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się
>>zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>>w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność
>Prąd to chyba nie ruch elektronow (ich czesci "korpuskularnej"), ruch ich wydaje sie skutkiem przeplywu mocy (niech moc bedzie z Toba ) a nie przyczyna. To raczej drgania/reakcje zewnetrza eletronow (ich czesci "falowej") powoduja przeplyw rzeczonej mocy a centra slamazarnie za tym podążają.

Przewodniki prądu są automatycznie przewodnikami ciepła -
nagrzej sobie drut na jednym końcu, a się przekonasz szybko.

Najlepszym przewodnikiem ciepła jest... diament.

A on w ogóle nie przewodzi prądu - to jest dielektryk, coś jak kwarc, szkło!

No i o co tu chodzi z tym przewodnictwem?
DyktaFon (9281 punktów)
>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się
>zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
>w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność

To podobnie, jak sprzedawca w kiosku Ruchu: nawet jak siedzi, to jest w ruchu...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365