 |
prąd nawet jak płynie, to stoi Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-09-2022 18:18 | okragly (21676 punktów) | prąd nawet jak płynie, to stoi
-1 na 1 | prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu
w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Edward Robak* (2152 punktów) | >prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się >zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu >w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność
Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?
|
|
 | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | >>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu >Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym? proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje
|
|
|  | 2 na 2 | Edward Robak* (2152 punktów) | > >>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> >Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?> proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotujeTo tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.
|
|
| |  | 2 na 2 | okragly (21676 punktów) | > >>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> >>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?> > proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje> To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.  przebłysk geniuszu
|
|
| |  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > >>>prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> >>Jeśli prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu to jak to się dzieje, że prąd stojąc podgrzewa grzałkę w czajniku elektrycznym?> > proste, jeśli podskakuje w miejscu, to sie grzeję, wydzielam ciepło, krew się gotuje> To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.  piła przemieszcza się 40cm w lewo, 40 w prawo, 40 w lewo ... (długość mojego ramienia) ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy
|
|
| | |  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) |
>ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy Jak prędko płynie prąd elektryczny? odpowiedź znaleziona w internecie W przewodzie miedzianym przy typowej gęstości prądu 4A/mm2 prędkość uporządkowanego ruchu elektronów wynosi zaledwie 1/6 mm/s.
Centymetr sześcienny miedzi zawiera to 9 g czyli 9/63,5 mola (masa atomowa 63,5 g/mol). Na atom miedzi przypadają dwa elektrony swobodne, a mol (liczba Avogadra) elektronów zawiera ładunek F = 96500 C (stała Faradaya). Zatem ładunek swobodnych elektronów zawartych w centymetrze sześciennym miedzi, czyli gęstość ładunku swobodnego, wynosi 9 x 2 x 96500/63,5 C/cm3, czyli 9 x 2 x 96,5/63,5 C/mm3 = 27 C/mm3. Typowa gęstość prądu w przewodach miedzianych wynosi powiedzmy 4 A/mm2. A więc w ciągu sekundy przez milimetr kwadratowy drutu miedzianego przepływa 4 C czyli 4/27 = 0,15 ładunku zawartego w milimetrze sześciennym. Oznacza to, że w ciągu sekundy elektrony swobodne przesuwają się o 0,15 mm - poruszają się z prędkością 0,15 mm/s.
prędkość rozprzestrzeniania się sygnału powodującego ruch elektronów odpowiada prędkości fali elektromagnetycznej.
|
|
| | |  | | Edward Robak* (2152 punktów) |
>ciekawe ile cm pokona prąd w gniazdku, zanim się obróci, tj 1/50 sekundy > Prąd w gniazdku nie pokonuje żadnej odległości metrycznej, bowiem jest wywołany różnicą potencjałów na zaciskach s.e.m w całym zamkniętym obwodzie. Łatwo to sprawdzić łącząc szeregowo amperomierze. 🙂
|
|
| |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.  Wszelki ruch jest falowy. Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna. Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę. Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji. youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | |  | 1 na 1 | alsor (3283 punktów) | > >To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.  > Wszelki ruch jest falowy.> Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna.> Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę.> Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji.Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA! No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.
|
|
| | | |  | | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | > Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA!> No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.Wyobraź sobie, że przez ciało przechodzi fala i następnie, że ta fala jest 10x dłuższa od ciała. Jak ciało wtedy zachowa się? youtu.be/5VCiU1osa3w
|
|
| | | | |  | 1 na 1 | alsor (3283 punktów) | > >Macie nieźle nasrane z tymi analogiami pądu do piły... haHAHA!> >No, ale nie dziwota - po szkółce relatywistycznej nawet koń straciłby resztki rozumu.> Wyobraź sobie, że przez ciało przechodzi fala i następnie, że ta fala jest 10x dłuższa od ciała.> Jak ciało wtedy zachowa się?Ciało będzie falować?
|
|
| | |  | | Edward Robak* (2152 punktów) | > >To tak jak z ręczną piłą mechaniczną: sekundę tnie do przodu, a sekundę wstecz, więc stojąc w miejscu tnie aż wióra lecą.  > Wszelki ruch jest falowy.Tramwaj przejeżdża od przystanku do przystanku ruchem nieskoordynowanym, zależnym od innych użytkowników ruchu, świateł na drodze, pieszych i pasażerów. Pan sobie wymyślił, by ten ruch i postoje nazwać przewrotnie: "ruch falowy". Pytanie: co pan chce uzyskać indoktrynując ufnych, acz naiwnych? > Wióra lecą, bo piła opromieniowuje klocek drewna i promieniowanie piły prowadzi do rozpadu drewna.Coś się panu pokiełbasiło. Wióra lecą, bo piła ostrymi zębami rozdrapuje materię w bezpośrednim kontakcie, a przerwane wiązania międzyatomowe uwalniają zgromadzoną w tych wiązaniach energię. > Niemniej wióry wrócą na swoje miejsce tak samo jak elektrony w przewodzie prądowym, tyle, że w złożonych procesach i to potrwa trochę.Ucho dzbana samo się nie przyklei, a klej nie zastąpi pierwotnej struktury, która wymaga zwrotu utraconej energii. Pan opowiada bajki... > Całe życie przebiega w ruchu falowym i wszystko ostatecznie wróci do pierwotnej pozycji.NIE. Człowiek nie po to żyje, aby ostatecznie nic z tego nie pozostało.
|
|
| alsor (3283 punktów) | > prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się> zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalnośćZwyczajnego deszczu chłopcy od fizyki nie potrafili rozkminić, więc sobie potworzyli rozmaite bajki ponad 100 lat temu, no i tak pozostało do dziś. ... Prawda jest prozaiczna: Maxwell zrobił w ciula ludzi, i dlatego takich parodii w elektryce są setki.
|
|
| qwery (2864 punktów) | > prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się> zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalnośćPrąd to chyba nie ruch elektronow (ich czesci "korpuskularnej"), ruch ich wydaje sie skutkiem przeplywu mocy (niech moc bedzie z Toba  ) a nie przyczyna. To raczej drgania/reakcje zewnetrza eletronow (ich czesci "falowej") powoduja przeplyw rzeczonej mocy a centra slamazarnie za tym podążają.
|
|
 | | alsor (3283 punktów) | > >prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się> >zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu> >w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność> Prąd to chyba nie ruch elektronow (ich czesci "korpuskularnej"), ruch ich wydaje sie skutkiem przeplywu mocy (niech moc bedzie z Toba ) a nie przyczyna. To raczej drgania/reakcje zewnetrza eletronow (ich czesci "falowej") powoduja przeplyw rzeczonej mocy a centra slamazarnie za tym podążają.Przewodniki prądu są automatycznie przewodnikami ciepła - nagrzej sobie drut na jednym końcu, a się przekonasz szybko. Najlepszym przewodnikiem ciepła jest... diament. A on w ogóle nie przewodzi prądu - to jest dielektryk, coś jak kwarc, szkło! No i o co tu chodzi z tym przewodnictwem?
|
|
2 na 2 | DyktaFon (9281 punktów) | >prąd przemienny nie płynie, a stoi w miejscu, tzn elektrony przez 1/100 sek płyna w prawo, by się >zatrzymać i przez kolejne 1/100 sek plynąć w lewo, i znowu w prawo, .... czyli stoi w miejscu >w raju bylo wszystko racjonalne, a tu takie nieracjonalność
To podobnie, jak sprzedawca w kiosku Ruchu: nawet jak siedzi, to jest w ruchu...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|