Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spadek po nigeryjskim milionerze jest już passe

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
24-04-2012 19:05kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Spadek po nigeryjskim milionerze jest już passe
Ocena 7 na 7
Cytat:
Specjaliści z laboratorium informatyki śledczej Mediarecovery ostrzegają przed nową odsłoną akcji cyberprzestępców skierowaną w polskich internautów.[...]
Zaczyna się niewinnie od e-maila proponującego współpracę z zagraniczną kliniką jako zdalny pomocnik bez specjalistycznej wiedzy i wykształcenia. Stawka - 90 euro za godzinę. Inna propozycja to po prostu sposób na dorobienie sobie polegające na "przetwarzaniu napływających do Twojego miasta zamówień". Tu można zarobić od 200 do 500 euro za każde zamówienie. (źródło)

W dalszej części artykułu opisano na czym polega cały proceder i dlaczego za skorzystanie z oferty przedstawionej w spamie może skończyć się wyrokiem nawet do 10 lat więzienia.
Codziennie na moją skrzynkę mailową wpływa kilkanaście takich maili, więc aktywność przestępców jest naprawdę duża. Ciekawe ilu rodaków da(ło) się wkręcić w ten szemrany interes?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

coreless (16088 punktów)
Przykład z mojej dzisiejszej poczty:

Cytat:
Od: Dora Vaughn (adres e-mail)
Hello We are a huge growing business that is located in Europe on the world's tops of global market and we have great experience in marketing and business technologies. We want to share our knowledge and success with you. Our company has 10 year plan for spreading to Europe, Asia and Central America. And right now we are looking for representatives in Europe. We need regional representatives, who will process payments from our clients in their country for our company. All you need for this job is - internet, mobile phone, email, bank account and no special training is required for the job itself. This is part-time job so it will take from 2 to 4 hours a day. You will have our customer's database and all required data on payments and transfer system. Since this is a SEPA payment system it is taking time to be credited to bank account, usually our reps have around 3 to 4 working days, but it is very necessary to control the acceptance process. You will be also receiving payments from our clients in your area and you will be redirecting them to our main office. Your salary will be 3200 Euro + 4% from every processed payment. All followed-up expenses are paid by the company.
If you are interested about this offer and you do want to become part of our family fill in information about yourself and we will send you back more information about the company, job itself and trial period.
1. Your full name
2. Contact number in international format
3. Your postal address
4. Your email address
Send it to our email address (adres e-mail) and please check email address where you are sending (Do not use REPLY button to send us a message).

24-04-2012 20:44 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Nie otwieram tego spamu. Widzę, że nadawcą jestem ja (WTF?!) i czytam tylko tytuły, które trochę się różnią, ale zawsze obiecują od kilkudziesięciu do kilkuset € na godzinę

Pieprzę, nie solę.
24-04-2012 21:37 
 Ocena 1 na 1
coreless (16088 punktów)
>Nie otwieram tego spamu. Widzę, że nadawcą jestem ja (WTF?!) i czytam tylko tytuły, które trochę się różnią, ale zawsze obiecują od kilkudziesięciu do kilkuset € na godzinę

Nie chodzi o samą wielkość proponowanych stawek, gdyż nie są one wcale wygórowane, a raczej o to, komu i za co się je oferuje.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>>Nie otwieram tego spamu. Widzę, że nadawcą jestem ja (WTF?!) i czytam tylko tytuły, które trochę się różnią, ale zawsze obiecują od kilkudziesięciu do kilkuset € na godzinę
>Nie chodzi o samą wielkość proponowanych stawek, gdyż nie są one wcale wygórowane
Jeśli dla ciebie kilkadziesiąt/kilkaset €/h nie jest stawką godną zainteresowania, to ci gratuluję, bo rozumiem, że twoje zarobki są rzędu kilku tysięcy €/h, czyli ok. 1 mln € miesięcznie.


Pieprzę, nie solę.
coreless (16088 punktów)
>Jeśli dla ciebie kilkadziesiąt/kilkaset €/h nie jest stawką godną zainteresowania, to ci gratuluję, bo rozumiem, że twoje zarobki są rzędu kilku tysięcy €/h, czyli ok. 1 mln € miesięcznie.

Bez przesady. Zwykły hydraulik czy mechanik AGD w średnim mieście potrafi zakasować kilkadziesiąt złotych za fatygę do drobnej naprawy. Jak weźmie stówę to już ma stawkę na poziomie kilkudziesięciu EUR za godzinę, i to przy dzisiejszym dość niskim kursie złotówki do tej waluty.
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
Taaa, co godzinę gdzieś jedzie i kasuje kilkadziesiąt zł za dojazd.


Pieprzę, nie solę.
24-04-2012 21:48 
 Ocena 1 na 1
adinus (320 punktów)
>Nie otwieram tego spamu. Widzę, że nadawcą jestem ja (WTF?!) i czytam tylko tytuły, które trochę się różnią, ale zawsze obiecują od kilkudziesięciu do kilkuset € na godzinę
>
Pieprzę, nie solę.


Mam wrażenie że sposób komunikacji jakim jest e-mail jest już reliktem przyszłości. 98% wiadomości na mojej skrzynce to spam, wiadomości reklamowe etc. Jedyna moja skrzynka która ma jakąkolwiek funkcję to skrzynka na smail.pl mojej uczelni choć i to można by zastąpić privami na Edukacja.CL, portalu mojej uczelni. Faktury za internet przychodzą na specjalne konto. Są inne, szybsze sposoby komunikacji niż tak niedawno jeszcze nowocześnie brzmiący e-mail. Ta forma komunikacji jako pożarta przez komercję niech dogorywa w czeluściach zapomnienia.

Nic nie przebije jednak maili które stanowią UWAGA!: że można zarobić w internecie pieniądze! Nie mam pojęcia dla kogo taka możliwość jest czymś nowym, czymś cool czymś ŁAŁ, nieprawdopodobnym. Wszystko zwykle sprowadza się do Google Adsense ale ŁAŁ, pieniądze z internetu!

Jedyny pozytywny aspekt poczty e-mail to tyle że jestem teraz świadom jakich zagrań dokonuje na mnie polski przemysł reklamowy, w jaki sposób chce mną manipulować i daje mi możliwość poznania jak światłym i kreatywnym jest umysł speca od reklamy.
25-04-2012 01:22 
 Ocena 3 na 3
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Mam wrażenie że sposób komunikacji jakim jest e-mail jest już reliktem przyszłości. 98% wiadomości na mojej skrzynce to spam, wiadomości reklamowe etc.
Zatem spamerzy nie podzielają twojego zdania.
Ja bym nie wieszczył końca komunikacji e-mailowej, bo choć jest starsza niż pisanie na portalach typu facebook czy tweeter, starsza niż komunikatory typu ICQ, GG czy SKYPE, to nadal ma się dobrze.
Zauważ też, że specjalne formy komunikacji, które daje ci uczelnia, nie są powszechnie dostępne ani nie będą ci dane po zakończeniu studiów.

Są możliwości zarabiania dzięki Internetowi, inne niż AdSense. Przykład: wypełnianie ankiet internetowych. Nie ma z tego kokosów, ale można zarobić np. 5 zł za wypełnienie ankiety, co zajmuje 30 minut. Wystarczy np. zadeklarować, że jesteś posiadaczem łuparki do drewna i wykazać się wiedzą na temat łuparek (autentyczne!). Być może nie dostaniesz kasy na konto, ale np. bon towarowy, który możesz zrealizować w supermarkecie.

Nie dziw się, że ludzie dają się nabierać naciągaczom i oszustom. To się dzieje nie tylko w Internecie, ale także, a może przede wszystkim w tzw. "realu".


Pieprzę, nie solę.
25-04-2012 10:24 
 Ocena 2 na 2
Tohver (1287 punktów)
>Mam wrażenie że sposób komunikacji jakim jest e-mail jest już reliktem przyszłości. 98% wiadomości na mojej skrzynce to spam, wiadomości reklamowe etc.

Zmień skrzynkę. Ja problem spamu w mojej skrzynce rozwiązałem lata temu. Najpierw używając filtrów bayesowskich a potem po prostu gmaila. E-mail jako forma komunikacji nigdzie się nie wybiera. To jedyny sposób na wysłanie wiadomości, który jakby nie patrzeć jest standardem (nie znam nikogo kto nie ma maila, znam ludzi bez konta na skypie, bez GG, bez facebooka, bez jabbera). Przede wszystkim jednak e-mail to jedyna elektroniczna forma komunikacji, która jest w pełni otwarta. Niestety to zarówno jego największa siła jak i największa słabość.
25-04-2012 09:42 
 Ocena 1 na 1
dstr (1474 punktów)
>Widzę, że nadawcą jestem ja (WTF?!)

Wiele osób nie będąc przed własnym komputerem robi sobie "notatki" przesyłając samemu sobie maila (na prywatnej skrzynce). Jeżeli ktoś szuka pracy i zachowuje sobie ciekawe oferty na mailu, to taki spam trafia niezauważony do listy potencjalnych pracodawców.
spellbinder (8577 punktów)
Lepszym pytaniem jest - skąd mają maila?

Wypadałoby powiedzieć, że to rozmaite fora handlują adresami e-mail, które są wymagane przy rejestracji właśnie po to I sprzedają je jak leci, komu popadnie.

Bez handlowania mailami nie byłoby większości tego spamu.

I dlatego rada na to jest prosta - do rejestrowania się gdziekolwiek trzeba mieć maila, którego NIE UŻYWAMY! A tego, którego używamy mieć tylko u tych ludzi, co nie wysyłają nam reklam
coreless (16088 punktów)

Kolejny przykład, tym razem napisany "po polskiemu" czyli w tzw. "jezycze ojczysty".

Cytat:
Od: Shaunte Grisham (adres e-mail)

Czesc!

Dziekujemy bardzo za zainteresowanie pozycja regionalnego przedstawiciela dostepna obecnie w Polsce i krajach Europy Srodkowej.

Pozwolcie pokrotce przedstawic Panstwu nasza wspaniala firme.
W.U.G. Inc zostala zalozona w 1992 roku i obecnie stala sie jedna z najbardziej uznawanych firm biznesowych, ktore zapewniaja kompleksowa obsluge swoim klientom.
Siec przedstawicielstw kompanii nalicza 34 biura w 32 krajach i nadaje uslugi w 46 krajach.
Nasza kompania glownie specjalizuje sie w planowaniu podatkowym, rejestracji firm, rowniez jak i w zabezpieczaniu wsparcia finansowego dla firm zagranicznych.
Nasza firma jest dobrze znana w krajach takich jak USA, Kanadzie i niektorych krajach UE.

W tej chwili dla firmy WUG niema mozliwosci wprowadzic operacyjne oddzialy w kazdym kraju, wiec jestesmy otwarci na zatrudnienie przedstawiciela regionalnego w celu uproszczenia procesu wspoldzialania z klientem.
Przeprowadzamy wiekszosc naszych operacji z klientami biznesowymi glownie za posrednictwem Internetu.
Glowne obowiazki przedstawiciela regionalnego beda obejmowac obrobke przelewow pienieznych ze swoich kont i pomagac klientom zaplacic rachunki w potrzebnym czasie.

Regionalny przedstawiciel bedzie sie zderzal z nieskomplikowanymi lecz bardzo odpowiedzialnymi i niezwykle istotnymi zleceniami obrobki i zabezpieczenia wsparcia roznych przekazow.
Gwarantujemy wynagrodzenie w wysokosci 2500 EUR miesiecznie wyplacane co dwa tygodnie.

Nalezy pamietac, ze duza czesc zadan zostanie przedstawiona w ciagu dziennego czasu.
Zwroccie uwage, ze proponujemu pozycje o niepelnym wymiarze godzin, wiec trzeba bedzie wydac tylko 2-3 godzin dziennie na tej prace.

WUG Inc zabezpieczy nowego pretendenta w calosci oplacalnym dwutygodniowym treningowym okresem.
Nasz specjalista HR skontaktuje sie z Panstwem i poda wszystkie wymagane informacje dotyczace szkolenia.

Aby wyrazic swoje zainteresowanie w powyzszym wakacie nadeslijcie nam swoje dane osobowe (numer telefonu, imie i nazwisko) i nasz manager skontaktuje sie z Panstwem w celu przeprowadzenia wstepnej rozmowy kwalifikacyjnej.
Prosimy nie wahajcie sie z nami skontaktowac w kazdej chwili, jesli macie jakiekolwiek dodatkowe pytania dotyczace tej pozycji.

Najlepsze zyczenia,
Shaunte Grisham
Menadzer personelu
WUG Inc

Kamil1838 (521 punktów)
>Codziennie na moją skrzynkę mailową wpływa kilkanaście takich maili, więc aktywność przestępców jest
>naprawdę duża.
Proponuję zmianę maila. Ja założyłem na Yahoo i nigdy nie otrzymałem spamu.
26-04-2012 22:09 
 Ocena 1 na 1
kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Proponuję zmianę maila. Ja założyłem na Yahoo i nigdy nie otrzymałem spamu.
Myślę, że to tylko kwestia czasu. Nie trzeba znać jakiegoś adresu e-mailowego, aby słać spam. Można taki adres wymyślić i sprawdzić czy faktycznie istnieje. Poza tym są ludzie, którzy dość ciężko myślą i np. przesyłają dalej wiadomości bez wycinania adresu/adresów zawartych w wiadomości. Kiedyś dostałem taką wiadomość, która zawierała listę kilkudziesięciu adresów mailowych osób, które przesyłały dalej tę wiadomość.
Niektórzy nawet wykorzystują swój adres służbowej poczty do przesyłania wszelkiego rodzaju "łańcuszków" typu: "Onet płaci 10 gr na konto chorej Zosi za każdego przesłanego dalej maila, który właśnie otrzymałeś, więc wyślij go do jak największej liczby znajomych, aby pomóc chorej Zosi."


Zera pchają się do władzy, bo mają siebie za wybrane jednostki. (Tomasz Rybak)
hubin (2274 punktów)

>(źródło)
W rzeczonym artykule onetu ubawił mnie poniższy fragment:
Cytat:
"Miarą sprytu cyberprzestępców może zostać każdy, licealista, student, matka wychowująca dzieci, emeryt czy osoba aktywna zawodowo. Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek czytając niecodzienne propozycje otrzymane mailem - mówi Elżbieta Kasprzyk z gateProtect."


Poczta gmail + filtry i spam nie jest dla mnie problemem, co innego prywatność ale to już inny temat. Co do podawania uważajmy jaki ze swoich adresów komu i gdzie podajemy.

Parafrazując: Ideologia śmierdzi!

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365