Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak grupy katolickie tropią 'sekty'

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
20-05-2005 13:59Itachi-san (468 punktów)Jak grupy katolickie tropią 'sekty'
Witam. Tak sobie przeglądam sieć w poszukiwaniu informacji o instytucjach tropiących sekty i natrafiam na 'wspaniałe kwiatki'. Np. www.kulty.info/index.php tzw. Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji (czyt. odchodzenia od kościoła katolickiego) Już po powierzchownym spojrzeniu można trafić na 'smaczki' zaczerpnięte z Rydzykfonii i podobnych Myślałem, że instytucje zawodowo zajmujące się tropieniem grup psychomanipulacji (sekt) będą obiektywne i będą mówić o rzeczywistych zagożeniach dla psychiki lub ciała, zagrożeniach etycznych itd. a wychodzi na to, że jedynym dla nich zagrożeniem jest tylko to, że ludzie przestają wspierać rodzimy biznes (KK).
Poza tym racjonalność i intelektualizm tych stron to obraza do rozumu. I te osoby uważają się za psychologów, jak widać między psychologiem a psycholem (fanatykiem religijnym, ortodoksem i fundamentalistą) cienka różnica i jest to smutne, bo sam wykonuję ten zawód Co się stało moim kolegom po fachu?
Część materiałów rzeczowo udowadnia dlaczego np. 'satanizm jest fuj' co im należy oddać, ale stwierdzenia w stylu np. że joga jest zła, bo nie pochodzi o Boga (katolickiego) wzbudza śmiech. Co z tego, że niektórym schorowanym ludziom ta 'gimnastyka' pomaga osiągnąc zdrowie albo daje spokój.
Podobnie medytacja jest zła, bo człowiek taki jest zatopiony w sobie i jest egocentrykiem i egoistą. Ciekawe, szkoda tylko, że potem taki 'egoista' np. buddysta idzie pomagać innym...
Idąc takim rozumowaniem studiowanie medycyny jest też egoizmem, bo nie pomagasz autentycznie innym...
Tylko, że najpierw trzeba coś wiedzieć, żeby pomagać innym dlatego np. najpierw studiujesz medycynę by pomagać innym albo ćwiczysz medytację by osianąć spokój czy wyrobić sobie pozytywne nawyki np. cierpliwość, a wiadomo jak ktoś jest nerwowy i niecierpliwy to jak może skutecznie pomagać?
Są jeszcze inne 'smaczki' np. że oglądanie pokemonów jest niebezpieczne, bo w tej bajce człowiek jest zrównany z Bogiem. Eh, ciekawa teza. Oczywiście tych wymienionych bajek jest więcej. Nawet żółwie ninja ukazały się na liście bajek zakazanych Co z tego, że bronią biednych i świata?
Podobnie wróżbiarstwo to kontakt z szatanem i pochodzi od szatana To więc czemu święty ojciec Salomon korzystał z usług wróżek?
Nie chodzi o to, że popieram wróżbiarstwo czy inne 'czary-mary' ala NEW AGE, ale doszukiwanie się wszędzie pana Szatana i spisków przeciw wierze KK (biznesowi i polityce) budzi śmiech. Osobiście uważam, że wróżbiarsto jest nieszkodliwe, może to być rodzaj rozrywki (czy to działą czy nie działa, zostawiam to), ot powrózenie od czasu do czasu przyjaciółce, ale doszukiwanie się Szatana to absurd.
W każdym razie podsumuje wnioski, pojawiałą się już Inkwizycja w internecie, a wszystko co przeczy wierze 'świętych mężów' (w świętość ich nie wierzę) pochodzi od Szatana. Poza tym drugi wniosek- jeden irracjonalizm (wiara) niszczy inne irracjonalizmy (wróżbiarstwo, wiadomo czemu niszczy), a czasem rusza coś co zostało naukowo udowodnione że działa np. medytacje są stosowane w psychoterapii lub czasami Ci 'święci mężowie' jadą na hipnozę, któa też szeroko jest stosowana w psychoterapii i medycynie, i wyleczyła wielu ludzi.
PS. Osobiście nie wierzę w piekło, niebo, Szatana i Boga, a jeśli już to oni mają tylko miejsce w umyśle człowieka i wpływają na motywy postępowania człowieka. Swoją drogą Jezus mówił coś podobnego (całej nauki Jezusa nie popieram, ale te zdanie jest dobre)-"Że Bóg jest w sercach i umysłach ludzi" a nie świątyniach, konfesjonałach, nawet nie wspominał o żadnych świętych księgach... Te stwierdzenie dla każdego psychologa czy neuropsychologa jest prawdziwe, ponieważ to umysł wpływa na nasze postepowanie i ogląd świata. Umysł potrafi tworzyć dobre rzeczy i złe, a potem następuje postępowanie dobre lub złe...
Ach, jak te nauki żyda z Nazaretu zostały wypaczone...
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

andrew (348 punktów)
>Np. www.kulty.info/index.php
>tzw. Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji (czyt.
>odchodzenia od kościoła katolickiego) Już po powierzchownym
>spojrzeniu można trafić na 'smaczki' zaczerpnięte z
>Rydzykfonii i podobnych
To jest Twoje subiektywne zdanie jakie wypracowales sobie po lekturze czesci tego serwisu, ale by inni mogli je skonfrontowac wypadalo by podac co takiego czytales w tym serwisie, bo nie kazdemu chce sie przez to przekopywac
jeyes (2281 punktów)
(zablokowany)
>To jest Twoje subiektywne zdanie jakie wypracowales sobie po lekturze czesci tego serwisu, ale by inni mogli je skonfrontowac wypadalo by podac co takiego czytales w tym serwisie, bo nie kazdemu chce sie przez to przekopywac
No przecież podał wiele przykładów - zasnąłeś czytając pierwsze zdanie czy co?
Itachi-san (468 punktów)
>>To jest Twoje subiektywne zdanie jakie wypracowales sobie po lekturze czesci tego serwisu, ale by inni mogli je skonfrontowac wypadalo by podac co takiego czytales w tym serwisie, bo nie kazdemu chce sie przez to przekopywac
>No przecież podał wiele przykładów - zasnąłeś czytając pierwsze zdanie czy co?
>

Widzę, że muszę odpowiedzieć, tych 'smaczków' ala Rydzyk jest o wiele więcej, a zwróciłem uwagę tylko na pewne elementy w stylu niebezpieczne są bajki, niebezpieczne joga, niebezpieczna medytacja czyli to co wiąże się z wielkimi religiami (buddyzmem i hinduizmem). Oczywistym jest, że wielkich religii i ich przywódców, hierarchii itd. nie obrzuca się mianem sekt, jednak jak widać to polskiego internetu nie dotyczy. W końcu Benedykt XVI aka Hitlerjugend Soldier powiedział, że inne religie i filozofie są ułomne... "Zbawienie tylko u nas"

Co do bajek, nie widzę problemu, nie ma w nich scen seksu czy lania się krwi strumieniami, w praktyce w bajkach ala pokemon czy żółwie ninja nikt nie ginie, przeciwnik jest tylko oklepany i to wszystko. Amerykańskie filmy są znacznie brutalniejsze jeśli już. Dodatkowo doszukiwanie się szatana wszędzie to chyba jakaś nowa zabawa.

Strona ta nie pozostawiłą też suchej nitki na sztukach walki (wiadomo to największe sekty ) Oczywiście gdy trener zacznie nam mówić o potędze Kriszny możemy podejrzewać, że nas indoktrynuje, ale wątpię żeby coś takiego miało miejsce na treningach kung-fu, karate, tai chi, bjj czy krav magi

Poza tym, często zamiast racjonalnych faktów jak podany jest indoktrynacyjny bełkot- "Pan Bóg jest dobry i nas obroni", "Wszystko inne (religie, systemy, filozofie) niż nasz stworzył Szatan". Swoją drogą ani owi wyznawcy nie mieli okazji poznać Boga, więc skad wiedzą czy jest dobry czy zły, piękny jak Apollo czy brzydki jak Shrek

Nie chciało mi się analizować czy sekta mormoni czy inna jest niebezpieczna czy nie, gdyż nawet nie mam możliwości zbadania ich. To sprawa dla psychologów, socjologów pracujących w policji i niezależnych czy państwowych centrów pomocy osobom pokrzywdzonym przez niebezpieczne kulty jak i dla policji, wymiaru sprawiedliwości. Jednak zwracam poprostu uwagę na fakt, że jeśli rozpatrujemy dany światopogląd powiniśmy zachować naukowy obiektywizm i naukowo przedstawione argumenty, a nie tylko mówić "KK potępia to" gdyż nie każdy jest katolikiem i gadki, że ksiadz proboszcz, wikary czy biskup Rzymu coś potępia, bo nie jest zgodne z katolicyzmem nic nie mówi.

Niektóre opisy sekt np. o satanistach są okej, czarne msze itd., podobnie parę sekt też ma spoko opisy.
Jednak pod penwnymi elementami strona jest absurdalna i tak ksiażki Coelo czyli "Alchemik" i "Pielgrzym" to satanistyczne lektury

Chodzi mi głownie o to, że panowie i panie pod wpływem indoktrynacji Rydzykfonii zatracili analityczny, naukowy umysł, który powinein zbadać czy coś jest rzeczywiście szkodliwe czy nie, a dopiero pożniej mówić, poza tym w naukowym obiektywiżmie nawiązywanie do jakiegoś Boga jest nie na miejscu bo nauka jest z założenia dla całej ludzkości, a nie tylko dla wybranych np. Rydzykfanów.
Pozdrawiam
Itachi-san (468 punktów)
Aha ten problem nie dotyczy tylko tej jednej konkretnej strony. Również innych o sektach oraz serwisów religijnych, które obrzucają innych błotem, bez żadnym pożądnych argumentów w łapie, a tylko inwektywami. Jak stronki o sektach są głownie robione przez fundamentalistó niż naukowców.

Pod względem naukowej , rzeczowej analizy, sceptycyzmu, racjonalizmu i intelektualizmu zdecydowanie wyróżnia się racjonalista.pl. Tropią wszystko co jest nie wporządku w sposób naukowej analizy z reguły (bo felietonów nie wliczam), a nie w sposób religijnych uniesień i plucia na to co nie wychwala naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Shogun (2 punktów)
>(...)
>Część materiałów rzeczowo udowadnia dlaczego np. 'satanizm
>jest fuj' co im należy oddać,

Które materiały "rzeczowo" to udowadniają? Dlaczego satanizm jest "fuj"?
Sho

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365