> >Kant był twórcą filozofii krytycznej (transcendentalnej), zakładającej, że podmiot jest poznawczym warunkiem przedmiotu. <<Filozofia (stgr. φιλοσοφία od: stgr. φίλος - "miły, ukochany" i stgr. σοφία - "mądrość", tłumaczone jako "umiłowanie mądrości") - systematyczne i krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei, dążące do poznania ich istoty, a także do całościowego zrozumienia świata. Dobrze by było, gdyby filozofowie, zgodnie ze swoją nazwą, zaczynali od poznawania tej mądrości, czyli od zapoznawania się z naukami ścisłymi, zanim zaczną pieprzyć o tym, co się im tam we łbach kotłuje. Wiem, że w wieku XIX i wcześniejszych nikt nie miał bladego pojęcia o tym, jak funkcjonują nasze mózgi. Nawet dzisiaj stanowi to ciągle niezłą zagadkę, ale już wiadomo przynajmniej tyle, że wiele z tego, co te nasze mózgownice generują, jest tylko czymś, co nam się wydaje. I takim pozostaje, dopóki nie zostanie empirycznie potwierdzone, albo odrzucone. Filozofia jest więc czymś, co można by porównać do dyskusji po kilku głębszych. Ale żeby publikować takie pijackie bla, bla, bla, a nawet nauczać tego na uniwersytetach i przyznawać za to profesury i doktoraty, to już jest przesadyzm, proszę szanownego toważydostwa.
|