Racjonalista - Strona głównaDo treści
Wymiary nieskończoności.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
08-10-2025 09:20Lolek_Salambek (2665 punktów)Wymiary nieskończoności.
Często zadaje sobie następujące pytania:

1. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że wszechświat jako obiekt fizyczny jest NIEskończony?

2. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że wszechświat jako obiekt fizyczny jest skończony?

3. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że czas we wszechświecie jest NIEskończony?

4. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że czas we wszechświecie jest skończony?
Ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić/zrozumieć, żadnej z tych czterech koncepcji.


Co o tym sądzicie?


S pozdravem
Wojownik Stokrotka
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
>Często zadaje sobie następujące pytania:
>1. Czy człowiek jest w stanie zrozumieć koncepcje, że wszechświat jako obiekt fizyczny jest
>NIEskończony?
Ludzki umysł operuje na skończoności - Od narodzin po śmierć. Matematyka daje narzędzia, ale nie intuicję. Możemy operować na nieskończonościach w równaniach, ale nie "zobaczyć" ich.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Ludzki umysł operuje na skończoności - Od narodzin po śmierć. Matematyka daje narzędzia, ale nie intuicję. Możemy operować na nieskończonościach w równaniach, ale nie "zobaczyć" ich.

--------------------------
Roztropnie prawisz Romaro.


S pozdravem, Wojownik Stokrotka
panTeista (6808 punktów)
>Co o tym sądzicie?

Moja intuicja mówi że wszechświat jest nieskończony zarówno jako obiekt fizyczny jak i czas jego trwania.
.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Moja intuicja mówi że wszechświat jest nieskończony zarówno jako obiekt fizyczny jak i czas jego trwania.

------------------------
A moja agnostyczna odpowiedz na te pytania jest taka, ze czlowiek nie ma narzedzi/zmyslow by zrozumiec te uwarunkowania skonczonosci/NIEskonczonosci czasu/przestrzeni wiec nigdy (przynajmniej na tym swiecie) nie znajdzie odpowiedzi na te pytania.

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
08-10-2025 15:52 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>>Co o tym sądzicie?
>Moja intuicja mówi że wszechświat jest nieskończony zarówno jako obiekt fizyczny jak i czas jego trwania.
Od urodzenia zanurzony byłem w muzyce, a muzyka to przecież nie tylko dźwięk, ale struktura, faza, oscylacja, zaś liczby zespolone są jej ukrytym językiem. Nie istnieją w świecie fizycznym, a jednak są niezbędne do jego opisu. "Urojone" sugeruje coś nierealnego, a przecież są fundamentem elektrotechniki, fizyki kwantowej, ale też analizy sygnałów i DŹWIĘKU. W fizyce muzyki liczby zespolone opisują oscylacje harmoniczne. W syntezatorach i algorytmach generowania dźwięku liczby zespolone pozwalają tworzyć złożone fale, które brzmią jak instrumenty. Urojona część kontroluje charakterystyczne przesunięcia, które nadają dźwiękom głębię i przestrzeń. Gdy inni próbują "zrozumieć" liczby urojone, ja je czuję - nie jako obiekty matematyczne, lecz jako fale muzyczne
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Od urodzenia zanurzony byłem w muzyce, a muzyka to przecież nie tylko dźwięk, ale struktura, faza, oscylacja, zaś liczby zespolone ................

------------------
To bardzo ciekawe co piszesz Romaro - musze to przemyslec.

S pozdravem, Wojownik Stokrotka
08-10-2025 16:13 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
>To bardzo ciekawe co piszesz Romaro - musze to przemyslec.
Podziały taktów, synkopy, metrum - to czysta matematyka.
Harmonia = teoria liczb - Interwały muzyczne opierają się na proporcjach - np. kwinta to stosunek 3:2.
Fale dźwiękowe = analiza zespolona - Każdy dźwięk to fala, a każda fala to funkcja - często opisana przez liczby zespolone (urojone).
Stockhausen i Xenakis świadomie używali matematyki, teorii grup, analizy zespolonej w kompozycji.
Lolek_Salambek (2665 punktów)
>Podziały taktów, synkopy, metrum - to czysta matematyka......

------------------
Ciekawe

S pozdravem, Wojownik Stokrotka

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365