Tak więc jedną rzeczą, którą zauważyłem w krytyce ze strony Heglistów pod adresem Deleuze/Foucault/Derrida, jest to, że myśleli, że trio bardzo źle rozumie Hegla. Był jeden komentarz (w mediach społecznościowych, więc nie jest to najbardziej wiarygodne źródło), który mówił, że większość ich źródeł Hegla pochodzi od Hyppolite'a i jego tłumaczeń/wykładów na temat Hegla. Wiele osób w tym samym wątku również zgodziło się z tym punktem i stwierdziło, że Hyppolite pomylił się w wielu sprawach dotyczących Hegla, nawet jeśli chodzi o stworzenie własnej wersji tego człowieka. Tak więc (ostra) krytyka, powiedzmy, Deleuze'a pod adresem Hegla jest w rzeczywistości krytyką Hyppolite'a, ale nie jego samego.
Ciekawe zatem, co Hyppolite pomylił się w odniesieniu do Hegla, jeśli w ogóle go pomylił? A czy jest jakiś uczony, który próbował pogodzić trio (zwłaszcza Deleuze'a, ponieważ jest teraz wściekły) z Heglem we własnym piśmie?
Dziękuję Ci! |