Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przysłowia mądrością narodu?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
20-09-2010 10:46B2BW (3184 punktów)Przysłowia mądrością narodu?
Ocena 3 na 3
Zainspirowany dyskusją w innym wątku postanowiłem rozpocząć ten temat.
Ogólnie lubię przysłowia, a szczególnie takie jak:
"Kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi" (mimo, że niepopr. politycznie), "Pańskie oko konia tuczy", "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" itp.
W naszej kulturze mamy jednak takie perełki jak:
"Cel uświęca środki", "Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi",
"Dzieci i ryby głosu nie mają" czy "O zmarłych się mówi dobrze albo wcale". Właściwie o każdym z nich można by założyć osobny wątek.
Była już zresztą ciekawa dyskusja na temat: "Wyjątek potwierdza regułę" www.racjonalista.pl/forum.php/s,292632
Dla mnie to powiedzenie jest absurdalne, bo stoi w oczywistej sprzeczności z metodą naukową.
Zmierzając do tematu - uważam, że przysłowia są mądrością narodu bo wyrażają to, co często ludzie uznają za "mądre". Z innej strony przysłowia o pogodzie mogą bazować na zjawiskach przyrodniczo powiązanych, więc nie wykluczone, że niektóre są prawdziwe.
Nie zgadzam się natomiast, żeby były źródłem rzeczywistej mądrości, bo skąd niby miała by się ta mądrość w nich brać - za pośrednictwem ewolucji (mądre zapamiętane, głupie zapomniane)? Poza tym przysłowia bywają ze sobą sprzeczne, o czym też jest osobny wątek:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,345417#w347808

A czy Szanowni Forumowicze uważają przysłowia za mądrość narodu? w jakim rozumieniu?
Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia?


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Dudii (129 punktów)
>Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia?

Przysłowie nad przysłowiami " Modlitwa i praca narody wzbogaca". Wzbogaca. Twórca przysłowia zapomniał jednak dorzucić, że nie te narody, które się modlą..
20-09-2010 11:42 
 Ocena 1 na 1
NieIstniejesz (1137 punktów)
"Cel uświęca środki" to nie przysłowie - to cytat. Z "Księcia" Machiavellego.

Podobnie znane "Co mnie nie zabije, to mnie wzmocni" (w oryginale "Co mnie nie zabije, uczyni mnie silniejszym"), to słowa Nietzschego.

A i jeszcze - "Najlepszą obroną jest atak." Perełka. Hitler.

EDIT - Przepraszam, to miała być odpowiedź na główny post, pomieszało mi się. Czy jakiś "modowładny" mógłby to poprawić?


"Trzeba nosić w sobie Chaos, by móc dać życie Tańczącej Gwieździe"
B2BW (3184 punktów)
>"Cel uświęca środki" to nie przysłowie - to cytat. Z "Księcia" Machiavellego.
Moim zdaniem cytaty mogą z czasem stać się przysłowiami. Na poparcie znalazłem to:

przysłowie - krótkie zdanie zaczerpnięte ze źródeł literackich lub ludowych wyrażające myśl ogólną, wskazówkę, przestrogę
www.krzyzowki.info/przysłowie

Przysłowie (łac. proverbium lub adagium) - zdanie utrwalone w tradycji oralnej, bezpośrednio lub metaforycznie wyrażające myśl o charakterze ogólnym (...)
pl.wikipedia.org/wiki/Przysłowie

Wiem, że nie podałem poważnych źródeł, przepraszam, nie mam słownika, a w google właśnie takie źródła mi wyskoczyły.

Tym niemniej dziękuję za podanie ciekawego rodowodu przytoczonych cytatów/przysłów.
plodzien (7378 punktów)
> A czy Szanowni Forumowicze uważają przysłowia za mądrość narodu? w jakim rozumieniu?
> Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia? >

Trafne przysłowie miała caryca,
które korzyści im przysparzało:
Jakoby "Polsza to nie zagranica"
I się cholernie często sprawdzało.

My zaś niepomni lekcji z przeszłości,
często się droczym z nimi - sam zobacz!
A przecie drażnić ich Ruskie Mości,
to tak jak gdyby tigra jobat'.

U nas zaś jest przysłowie znane
Jak to na błędach się uczymy,
Tyle, że nowe są popełniane
I ciągle w starym bagnie tkwimy.

A tyle razy, że nie do pojęcia
Przysłowie, które brzmi przebrzydle
Wieńczyło nasze przedsięwzięcia
O Zabłockiego jakim mydle.

I taką myśl mam ciągle w głowie:
Że nim Polaku coś wymyślisz,
Pomnij na jedno mądre przysłowie
Że jak pościelisz, to tak się wyśpisz!
20-09-2010 14:48 
 Ocena 2 na 2
setarkos (10757 punktów)
> Trafne przysłowie miała caryca,

Zanim o Polszcze wniosek wysnuła
że ma nią władać właśnie caryca
wcześniej z wątpliwej mądrości wniosła
jakoby kurica nie była pticoj.

Każde przysłowie to wytrych jeno
wybór 'mądrości' dla okoliczności
zawsze się jakieś wynajdzie trafne
mając w zanadrzu siedem 'odwrotnych'.

Jeśli w przysłowiach tkwi jaka mądrość
to tylko w takich, co dystans mają
do treści własnych, a się nie silą
by być przysłowiem więcej niż modnym.

[Dziadek przytaczał takie: "Do Świętego Ducha nie zdejmuj kożucha, a po Świętym Duchu jeszcze chodź w kożuchu." - mnie się wydaje wystarczająco i celowo nieprecyzyjne, by o prawdziwość się ocierało.]
Madman (7811 punktów)
>A czy Szanowni Forumowicze uważają przysłowia za mądrość narodu? w jakim rozumieniu?
Przysłowia to powiedzonka, które zapadają nam w pamięć ze względu na swoją żartobliwość, lapidarność, trafność, itp.
To zbiór chwytliwych memów, a fraza "Przysłowia mądrością narodu" również do tego zbioru należy. O ile się nie mylę, jest to parafraza cytatu z Herdera.
Meretseger (61860 punktów)

>A czy Szanowni Forumowicze uważają przysłowia za mądrość narodu? w jakim rozumieniu?
Jeśli naród innej mądrości nie posiada...
Dla mnie to tylko takie bon moty, które w gruncie rzeczy nic nie znaczą. Ot, oczywiste oczywistości ubrane w krótkie zdanka typu "nie ma dymu bez ognia" (co zresztą nie zawsze jest prawdą).
>Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia?
"W nocy wszystkie koty są czarne". I dosłownie, i w przenośni - kompletny absurd.

Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów "ty", choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.
20-09-2010 14:07 
 Ocena 4 na 4
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>
>"W nocy wszystkie koty są czarne...

...Z wyjątkiem rudych i odblaskowych"



"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia?

Po kolei:

> "Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi",
Jak to słyszę to przypomina mi się najlepsza zasłyszana odpowiedź:
"Czy jeżeli stanę na torach i chwycę się trakcji, to pojadę jak tramwaj?"

Każdy z nas tylko na tym forum niejednokrotnie spotykał pytania tak głupie, że aż brakło słów.

>"Dzieci i ryby głosu nie mają"
Głupie i na bakier z nowoczesna pedagogiką. O prawach dziecka nie wspomnę.
Ileż razy słyszałam to w dzieciństwie. Jak mnie to złościło, zwłaszcza gdy zdarzyło mi się usłyszeć jak ktoś dorosły stwierdził ewidentną bzdurę i chciałam ją sprostować.

> "O zmarłych się mówi dobrze albo wcale".

Wysoce szkodliwe. Całe szczęście wszyscy tak mówią ale nikt tego do serca nie bierze.

Moje najbardziej nielubiane:

"Nie rób drugiemu co tobie nie miłe".
Przez wyznawanie takiej zasady ominęło mnie w dzieciństwie sporo fajnych rzeczy, których moja mama nie lubiła, wiec mi ich "oszczędziła".
Wbrew pozorom to powiedzenie nie wzywa do empatii - ta wymaga wczucia się w emocje innej osoby a nie podstawianie własnych.

Za to "Każdy sądzi po sobie" sprawdza mi się co krok.
Niestety, tylko w odmianie negatywnej. Np. kiedy ktoś jest bardzo podejrzliwy i uważa, że wszyscy dokoła chcą go wykołować, na 100% okaże się oszustem i naciągaczem (no może na 99%, może być jeszcze paranoikiem).

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
20-09-2010 14:35 
 Ocena 3 na 3
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>>Jakie macie ulubione albo nielubiane przysłowia?

Zmieniłam zdanie.
Najgorsze, okrutne i prostackie to:
"Jakby suka nie dała to pies by nie wziął" wypowiadane z odpowiednim rechotem.

Obrzydliwość. I pomyśleć, że słyszałam to tez z ust kobiet...

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
20-09-2010 14:55 
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
>Obrzydliwość. I pomyśleć, że słyszałam to tez z ust kobiet...
Nie odpowiada? To proszę ładniejszą wersję:

On nie winien! Ona winna!
Dać mu była nie powinna!


To co mamusia potrafi powiedzieć w obronie swojego synusia tego żadne ani kulturowe, ani logiczne wzorce nie przewidują.

@@@
.
Ojciec Lesiotr (6102 punktów)
>Najgorsze, okrutne i prostackie to:
>"Jakby suka nie dała to pies by nie wziął" wypowiadane z odpowiednim rechotem.
>Obrzydliwość.

Powiedz to zdradzonym mężom...

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
21-09-2010 08:49 
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52271 punktów)
.
>Powiedz to zdradzonym mężom...

To od razu rogami zaatakują!

Oj, myślę tak sobie, że na szczęście kobiety się nie chwalą, bo gdyby się chwaliły, tak jak mężczyźni, to procent tych zdradzonych mężów skokowo by przyrósł. "Liczba ciemna" jest ogromna i chwała za to Bogu.

@@@
.
B2BW (3184 punktów)
Ze zdecydowaną większością Twojej wypowiedzi się zgadzam, uważam podobnie i za to daje plus, ale:
>Moje najbardziej nielubiane:
>"Nie rób drugiemu co tobie nie miłe".
To przysłowie jest odmianą "Golden Rule" czyli zasady moralnej znanej pewnie w większości religii świata. Ja swojej moralności nie buduje na dogmatach, pragnę jedynie zauważyć, że za tym przysłowiem musi stać pewna mądrość - zostało niezależnie wypracowane przez wiele kultur.
W sumie jest banalne - nie chcę, żeby mnie ktoś zabił więc i ja nie będę zabijał, nie potrzeba do tego toku rozumowania geniuszu. Ale można sobie wyobrazić też trudniejsze sytuacje w życiu, gdy przyjdzie z pomocą.

Z drugiej strony przyznaje, że forma w jakiej zadałem pytanie - "najbardziej nielubiane" zachęca do podania relatywnych odczuć i emocji, właśnie w ten sposób odpowiedziałaś, podając przykład zakazów mamy.

prof. Grabowska (8446 punktów)
(zablokowany)
Szczególną mądrość narodu wyraża przytoczone przez Ciebie przysłowie: "Dzieci i ryby głosu nie mają" albo "Cel uświęca środki". Ja bym raczej powiedziała, że przysłowia są głupotą narodu. A wyjątek faktycznie potwierdza regułę, bo nie byłby wyjątkiem.

Czasami diabeł mnie kusi, aby uwierzyć w Boga.
sztejkat (4743 punktów)
Przysłowia są stare! Reprezentują sposób myślenia sprzed wielu dziesięcioleci, z czasów kiedy żyło się inaczej i stawało przed innymi wyborami.

Z resztą dzieci nadal głosu nie mają (np. prawa wyborczego). I nadal cel uświęca środki (vide zapędy do filtracji treści zamieszczanych w internecie w imię walki z pornografią dziecięcą).

Pozdrawiam,

Tomasz Sztejka
Kowalska (14008 punktów)
   A mnie zastanowiła jedna rzecz...

Dlaczego jedno nazywamy przysłowiem, inne zdanie złotą myślą, kolejne mądrością. Kto to klasyfikuje? Jest jakaś gradacja?

W którą kategorię to zdanie byście włożyli?

"Lepiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić"


Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
20-09-2010 21:24 
 Ocena 1 na 1
spray (5875 punktów)

>"Lepiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić"

Do mądrości ludowych.
Chyba, że będzie "Łatwiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić" - to do złotych myśli ekonomii ludowej
20-09-2010 21:35 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>>"Lepiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić"
>Do mądrości ludowych.
>Chyba, że będzie "Łatwiej kijek obcinkować, niż go potem pogrubasić" - to do złotych myśli ekonomii ludowej

   A nie lepszy cietrzew na ręku, niż gołąb na dachu?

Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
20-09-2010 22:14 
 Ocena 2 na 2
spray (5875 punktów)

>    A nie lepszy cietrzew na ręku, niż gołąb na dachu?

Zaraz...

Lyrurus tetrix:
Cytat:
długość ciała
ok. 45 cm (samica), ok. 62 cm (samiec)
rozpiętość skrzydeł
72 cm (samica), 95 cm (samiec)
długość ogona
9-10 cm (samica), 10-14 cm (samiec)
Masa
ok. 750-1400 g

Columba livia
Cytat:
Rozmiary
Długość ciała ok. 31-36 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 63-69 cm
Waga
ok. 300 g


Moja odpowiedź brzmi:
cietrzew.

Zresztą... wróbel, dobrze karmiony, a jaki on jest - każdy widzi, też daje radę.
Bo czy lepiej być bogatym i zdrowym , niż chorym i biednym?
To jest dopiero zagadka logiczna !!!
20-09-2010 23:31 
 Ocena 2 na 2
Kowalska (14008 punktów)
>>    A nie lepszy cietrzew na ręku, niż gołąb na dachu?

>Zaraz...
>Moja odpowiedź brzmi:
>cietrzew.
>Zresztą... wróbel, dobrze karmiony, a jaki on jest - każdy widzi, też daje radę.
>Bo czy lepiej być bogatym i zdrowym , niż chorym i biednym?
>To jest dopiero zagadka logiczna !!!

   Ha! Starożytni uważali, że biednym być jest cool. Ale nie zdrowym. Bo zdrowy biedny nie jest. Czyli chory jest biedny. Natomiast Egipcjanie uważali, że chory jest biedny, bo jest biedny i dlatego jest chory. Ja wiem, że to skomplikowane. Natomiast w tych tam innych starożytnych, o! Etiopia, czy jakoś tak, no to oni uważali, że jeść trzeba. Bo bogaty to zdrowy. Ale tu z kolei nie mieli co jeść.

Wróble też. Ciągle by latałay i latały..... Co to za pożytek z tego..... Ja nie wiem, że też ludziom się tak chce.......

Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
20-09-2010 23:44 
 Ocena 1 na 1
spray (5875 punktów)
No, coś w tym jest!
Tak, jak w tej Etiopii, co były lasy i już ich nie ma. Na Rapa Nui to samo (chociaż dokładnie nie wiadomo, czy to przez te wielkie za- albo wy-kute łby). I na Thahiti tyż.
Był las...

>Wróble też. Ciągle by latałay i latały..... Co to za pożytek z tego..... Ja nie wiem, że też ludziom się tak chce.......
O! Właśnie Chińczykom się chciało! Za wróblami latać.
Wytłukli wróble, bo zbiory niszczyły podobno. Nie pamietam ile, ale praworządny obywatel otrzymywał dość godziwe wynagrodzenie za przyniesienie odpowiedniej ilości wróblich zwłok.
A potem sprowadzali wróblęta za ciężką kasę, bo już na muchy ten sposób nie działał...
No, i masz!
Co kraj, to obyczaj!
20-09-2010 23:57 
 Ocena 1 na 1
Kowalska (14008 punktów)
>No, coś w tym jest!
>Tak, jak w tej Etiopii, co były lasy i już ich nie ma. Na Rapa Nui to samo (chociaż dokładnie nie wiadomo, czy to przez te wielkie za- albo wy-kute łby). I na Thahiti tyż.

   Tam byli kosmici. Oni działali. Musimy sobie w końcu uświadomić, że nie jesteśmy sami. Obce siły działają. Dzień w dzień. Ja za głupia niestety jestem na poważne dyskusje, ale mówię Ci, że ONI krążą.....

>Był las...

   Teraz to już nawet ja nie poradzę.

>>Wróble też. Ciągle by latały i latały..... Co to za pożytek z tego..... Ja nie wiem, że też ludziom się tak chce.......

>O! Właśnie Chińczykom się chciało! Za wróblami latać.
>Wytłukli wróble, bo zbiory niszczyły podobno.

   Co Ty dziecko jesteś? Chińczykom sie wszystko chce.

Pomoc terapeutyczna oraz psychologiczna - całodobowo.
setarkos (10757 punktów)
Może warto w tym wątku przytaczać przysłowia innych narodów - wtedy łatwiej, nie będąc adwokatami we własnej sprawie, je oceniać...

Z przysłów ruskich zapamiętało mi się takie prostackie: "Liubow' eto nie chuj - w ruku nie waz'miosz."
Z niemieckich wyrafinowane: "Es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen" /nikt nie rodzi się mistrzem/.
21-09-2010 14:49 
 Ocena 3 na 3
spray (5875 punktów)
>Z niemieckich wyrafinowane: "Es ist noch kein Meister vom Himmel gefallen" /nikt nie rodzi się mistrzem/.

Dokładnie, to znaczy: Jeszcze żaden mistrz nie spadł z nieba.
Ale własciwie na jedno wychodzi

A to rosyjskie kojarzy mi się z sentencją wyczytaną kiedyś na ławce pewnej sali wykładowej przy ul. Szewskiej we Wrocławiu:
Tempus non fallus, non statuit
Dudii (129 punktów)
Ateiści, te wypaczone moralnie łobuzy również mają swój wkład w skarbnicę przysłowiowych mądrości ludowych :

Hulaj dusza, piekła nie ma!
21-09-2010 14:12 
 Ocena 1 na 1
Maddy (12885 punktów)
(zablokowany)
>Ateiści, te wypaczone moralnie łobuzy również mają swój wkład w skarbnicę przysłowiowych mądrości ludowych :
>Hulaj dusza, piekła nie ma!

To nie ateiści tylko asataniści Albo apiekliści

"Ateizm jest religią w takim samym stopniu w jakim nie zbieranie grzybów jest hobby"
Dudii (129 punktów)
Szerzące zgorszenie swawolne grono. Ateiści, asataniści, apiekliści, żydokomuna- jak zwał, tak zwał. - Rzekłby pobożny.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365