Racjonalista - Strona głównaDo treści
Iran Europy czy po prostu sezon ogórkowy?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
10-08-2012 22:51Madman (7811 punktów)Iran Europy czy po prostu sezon ogórkowy?
Ocena 9 na 9
Przysięga na Biblię powinna wrócić do sądów? "Skoro większość to katolicy..."
Cytat:
"Skoro w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców to katolicy, warto się zastanowić nad ponownym wprowadzeniem przysięgi przed sądami powszechnymi zamiast aktualnego przyrzeczenia" - piszą w "Rzeczpospolitej" radca prawny Małgorzata Zarychta-Surówka i doktor prawa, sędzia Wiesław Zarychta.
Argument z 90% katolików jest równie fałszywy, co nudny.
Cytat:
Zupełnie inaczej jest z rangą przysięgi złożonej na Biblię, która - zdaniem prawników - jest zdecydowanie wyższa. "Z dużym prawdopodobieństwem można by przyjąć, że w sądach polskich będzie mniej składania fałszywych zeznań[...]"
Problem polega na tym, że katolicy w większości Biblii nie czytają. A co w przypadku osób niewierzących? Będą mogli przysięgać na jakąś inną książkę? Dowolnie do wyboru? A sąd będzie powoływał biegłych literaturoznawców do oceny, czyja przysięga jest bardziej wiarygodna?

"Ze względów etycznych nie sprzedajemy antykoncepcji" - kartka w aptece
Cytat:
"Ze względów etycznych apteka nie prowadzi sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Mechanizm działania środków antykoncepcyjnych nigdy nie wyklucza działania wczesnoporonnego." - taka kartka zawisła w aptece w Maszewie w woj. zachodniopomorskim.
Tydzień temu pojawił się news, że Marek Jurek chce wycofać z aptek środki wczesnoporonne. Problem polegał na tym, że w aptekach takowych nie ma... Farmaceuta z Maszewa poszedł o krok dalej i wycofał nie tylko środki wczesnoporonne, ale i takie, które takiego działania "nie wykluczają". Ciekaw jestem, w jakim stopniu np. prezerwatywa nie wyklucza działania wczesnoporonnego.
Cytat:
- Dla nas najważniejsza jest nauka Kościoła i kodeks etyki aptekarza, którego zapisy mówią, że aptekarza obowiązują zasady etyki ogólnoludzkiej - mówi, zapytany o to, czy nie obawia się, że ten ruch może oznaczać poważne konsekwencje dla jego apteki.
Co ma wspólnego nauka Kościoła z etyką ogólnoludzką? Farmaceutę obowiązuje prawo farmaceutyczne, a nie mit o Onanie.
Cytat:
- Zdjęcie zrobił ktoś gratulując mi odwagi, po czym udostępnił w zupełnie innych celach. Mi nie chodzi o żaden rozgłos, nie chcę robić sensacji - mówi właściciel apteki. Dodaje, że autor zdjęcia może mieć powiązania z Ruchem Palikota.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

10-08-2012 23:33
 Ocena 12 na 12
liliac (147340 punktów)
Cytat:
Aptekarze nie mogą odmawiać sprzedawania środków antykoncepcyjnych powołując się na klauzulę sumienia. Jeśli tak będą robić, mogą stracić licencję - takie stanowisko zajął Główny Inspektor Farmaceutyczny. Zażalenia w sprawie apteki z Maszewa jednak nie wpłynęły ani do zachodniopomorskiego inspektora farmaceutycznego, ani do izb aptekarskich.

- Taka skarga do izb aptekarskich w naszym województwie nie wpłynęła od wielu lat. Oczywiście, gdyby wpłynęła, sprawą zajęlibyśmy się - mówi Hanna Borowiak, wiceprezes zachodniopomorskiej okręgowej izby aptekarskiej.


Może zatem czas, by skargi wpłynęły. Zachęcam forumowiczów, zwłaszcza mieszkańców rzeczonego województwa, do sklecenia kilku słów na ten temat do odpowiednich władz.
11-08-2012 18:36 
 Ocena 2 na 2
Frank Holman (5897 punktów)
> Cytat:
Taka skarga do izb aptekarskich w naszym województwie nie wpłynęła od wielu lat. Oczywiście, gdyby wpłynęła, sprawą zajęlibyśmy się - mówi Hanna Borowiak, wiceprezes zachodniopomorskiej okręgowej izby aptekarskiej.

>Może zatem czas, by skargi wpłynęły.

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków. (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2002 r.)
§ 1 ust. 3 pkt 2 Przepisy rozporządzenia stosuje się również do: materiałów prasowych i innych opublikowanych wiadomości, jeżeli mają znamiona skargi lub wniosku i zostały przesłane właściwym organom przez redakcje prasowe, radiowe i telewizyjne.


Pytanie : czego jeszcze urzędasy potrzebują ?
Jak nie znają obowiązujących ich podstawowych przepisów, to co da pisanie do nich pism ?
pewnie dalszych przepisów szczegółowych nie znają także

To nie pierwszy raz, jak widzę taką sytuajcję: przychodzi dziennikarz z materiałem, pokazuje urzędnikowi film, gdzie nagrane oczywiste naruszenia, a ogladający bezczelnie odpowiada: "ale do nas skarga nie wpłynęła ?"
Szlak człowieka trafia: a dziennikarz zgodnie z przepisami to co właśnie niby zrobił???!!
w mordę: od razu nagana, a za drugim razem wymiana takiego niekompetentnego dyrektorka robiącego z instytucji niepotrzebnie-zbędną

Oczywiście problem leży też po stronie dziennikarzy, gdyż większość z nich to kompletne buce i nieuki, nie mające żadnej wiedzy na żaden temat, biegające tylko za jakimś kolejnym skandalikiem, jaki by można było pokazać bez ładu i składu; nie pomagając w żaden sposób w rozwiązaniu żadnego problemu!
Przecież jakby się zapytał, przecież ja właśnie złożyłem tę skargę! CO Pan/Pani z tym zrobi i kiedy, oraz kiedy dostanę odpowiedź o faktycznym sposobie załatwieniu sprawy, ?? To takie trudne ??
Menel de Lux (3111 punktów)
Gdybym musiał przysięgać w polskim sądzie na biblię, naraziłbym się na oskarżenie o obrazę uczuć religijnych.
Zgodnie z prawdą i sumieniem czułbym się zobowiązany poinformować sąd że przysięga taka nie będzie miała żadnej wartości, ponieważ biblia znaczy dla mnie tyle samo co bez przymierzania książka telefoniczna.

No i kłopot gotowy
11-08-2012 00:56 
 Ocena 2 na 2
maruda (5550 punktów)
>Gdybym musiał przysięgać w polskim sądzie na biblię, naraziłbym się na oskarżenie o obrazę uczuć religijnych.

Na taką okazję warto przynieść do sadu własną pozycję książkową. "Święta księga cholernego Proutto" Topora powinna wystarczyć.
11-08-2012 01:36 
 Ocena 2 na 2
Menel de Lux (3111 punktów)

>Na taką okazję warto przynieść do sadu własną pozycję książkową. "Święta księga cholernego Proutto" Topora powinna wystarczyć.

Zostanę przy książce telefonicznej.
Przeciąganie struny może nie wyjść mi na zdrowie.
W grę wchodzą dwa lata w odosobnieniu.
11-08-2012 00:59 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)
>Zgodnie z prawdą i sumieniem czułbym się zobowiązany poinformować sąd że przysięga taka nie będzie miała żadnej wartości, ponieważ biblia znaczy dla mnie tyle samo co bez przymierzania książka telefoniczna.

Na co w ogóle racjonalista mógłby przysięgać? Na grób swej matki, życie swoich dzieci? Przecież nawet jeśli będę łgał jak z nut, to szlag ich nie trafi. Chyba, że katu będę przysięgał

going under
11-08-2012 01:39 
 Ocena 1 na 1
Menel de Lux (3111 punktów)

>Na co w ogóle racjonalista mógłby przysięgać?

Ja bym przysięgał na kodeks karny który przewiduje surowe kary za krzywoprzysięstwo.
11-08-2012 10:40 
 Ocena 2 na 2
-jad- (18783 punktów)
>Ja bym przysięgał na kodeks karny który przewiduje surowe kary za krzywoprzysięstwo.

Wystarczy o tym wiedzieć, nie trzeba przysięgać.
Przysięganie NA jest równie efektowne, co bezsensowne.


going under
11-08-2012 09:57 
 Ocena 8 na 8
astrotaurus (12445 punktów)

>Na co w ogóle racjonalista mógłby przysięgać? Na grób swej matki, życie swoich dzieci?
Czasami w śmiertelnie poważnych sytuacjach czuję rozbawienie kiedy ludzie przysięgają, a raczej zaklinają się na takie różne różności. Bo to właśnie zaklinanie - obrzęd szamański. Przysięga to przysięga, zobowiązanie o charakterze moralnym czy prawnym i przysięganie "na coś" to tylko pustogłowy cyrk.
No ale czego się spodziewać po katolikach? Mają Boga idiotę co marzy by zostać królem Polski, obsikują krzyżami wszystko w zasięgu wzroku to przysięganie na Biblię jawi im się jako przynależne do pakietu.


Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.
Rigoletto (3891 punktów)
>"Skoro większość to katolicy..."[/url]
> [cytat]"Skoro w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców to katolicy, warto się zastanowić nad ponownym
>wprowadzeniem przysięgi przed sądami powszechnymi zamiast aktualnego przyrzeczenia" - piszą w
>"Rzeczpospolitej" radca prawny Małgorzata Zarychta-Surówka i doktor prawa, sędzia Wiesław
>Zarychta.

Wstyd, co za herezje! Przecież Jezus był przeciwnikiem przysięgania.
No ale kto w Polsce czyta Biblię...
11-08-2012 02:12 
 Ocena 3 na 3
Menel de Lux (3111 punktów)

>No ale kto w Polsce czyta Biblię...

Paradoks, ale jakże prawdziwy- ateiści czytają.
11-08-2012 09:33 
 Ocena 1 na 1
Mortimer (1359 punktów)

>Paradoks, ale jakże prawdziwy- ateiści czytają.

Ateiści na pewno znają więcej wydarzeń z Biblii, niż niejeden moher, który w ciągu 24 godzin w ciągu dnia, 80% tego czasu przesiaduje w pierwszej ławeczce w kościele, a 19% słucha Radia Maryja, lub telewizji Trwam. 1% trzeba wyodrębnić na czas przelewania pieniążków na konto ojca dyrektora.


Uczestnicy konklawe, którzy zebrali się po śmierci Mikołaja IV (1288-1292), poczynili niestosowny dla siebie wybór. Papiestwo powierzono bowiem naprawdę POCZCIWEMU człowiekowi.
Matix (5786 punktów)
To już nie 95% ? Nieźle, jest postęp.
13-08-2012 12:48 
 Ocena 2 na 2
Kaszman (396 punktów)
No przecież 10% na Palikota głosowało.

Where's your god now ?
Degre (752 punktów)
>Skoro w Polsce ponad 90 proc. mieszkańców to katolicy, warto się zastanowić nad ponownym
>wprowadzeniem przysięgi przed sądami powszechnymi zamiast aktualnego przyrzeczenia" Zupełnie inaczej jest z rangą przysięgi złożonej na Biblię, która - zdaniem prawników - jest
>zdecydowanie wyższa. "Z dużym prawdopodobieństwem można by przyjąć, że w sądach >polskich będzie
>mniej składania fałszywych zeznań[...]

Mhm, i jakaś książka to zmieni...Kłamstwo z biblią czy bez - jaka to różnica?
Wierzący potrzebują faktycznie nad sobą jakiegoś wyimaginowanego "Pana", którego muszą słuchać i się go bać bo inaczej piekło.Dziwne

A gdyby tak składać przysięgę na odwróconą biblię - to też się liczy?
Albo na odwróconą, starą, biblię, bez kilku kartek?
A gdyby nie było innej pod ręką i była tylko stara biblia,bez kilku kartek - i to po Chińsku ? I jak znam życie, to jakiś lewako-cyklisto-mason by ją odwrócił! Co wtedy?

Już Carlin się z tego nabijał,tyle lat temu...
Pa1ryk (1539 punktów)
Cytat:
Zupełnie inaczej jest z rangą przysięgi złożonej na Biblię, która - zdaniem prawników - jest zdecydowanie wyższa. "Z dużym prawdopodobieństwem można by przyjąć, że w sądach polskich będzie mniej składania fałszywych zeznań


Rozumiem, że za składanie fałszywych zeznań odpowiadam przed bogiem i historią
aakh (9 punktów)
W USA lubią takie teatralne gesty. Ale wątpię by u nas się przyjęło

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365