Racjonalista - Strona głównaDo treści
Obcy: ósmy pasażer Nostromo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
16-04-2022 01:28hanging_bishop (1112 punktów)Obcy: ósmy pasażer Nostromo
ASH: You idiots. You still don't realize what you're dealing with. The Alien is a perfect organism. Superbly structured, cunning, quintessentially violent. With you're limited capabilities you have no chance against it.

LAMBERT: My God. You admire it.

ASH: How can you not admire the simple symetry it presents. An intergalactic parasite, from time immemorial, capable of laying dormant for infinite periods. It's sole purpose to destroy other species merely to recreate itself, for life an anti-life.

PARKER: I've heard enough of this s**t.

RIPLEY: We built you. You're supposed to be part of our survival equipment.

ASH: You gave me intelligence. With intellect comes the inevitability of choice. I have had the rare honour of witnessing one of those moments when a mojor evolutionary step is taken. Two highly successful species in imediate competition for resources and survival. I am loyal only to discovering the truth. A scientific true demands beauty, harmony and above all simplicity. The problem between you and the Alien will produce a simple and elegant solution. Only one of you will survive.

PARKER: I say pull the plug.

LAMBERT: I agree.

ASH: A last word, a legacy if you will. Maybe it's intelligent. Maybe you should try to communicate with it.

RIPLEY: Did you.

ASH: Please let my grave hold some secrets.

RIPLEY: Good-bye Ash.

(Wersja z 4 października 1978 roku.)

Przepalają mi się styki, gdy myślę o tematach poruszonych w tym dialogu. Za dużo by pisać... Niech każdy sobie lepiej po cichu przemyśli i zastanowi się co podziwia, jakie rozwiązania preferuje etc.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
> You idiots
這一切都很愚蠢
Hamerlik Konopka (19905 punktów)
>life an anti-life.

Kilkukrotnie zastanawiałem się nad tym, czy kury, świnie i krowy dając się pożerać nie wykorzystały ludzi do swojego rozwoju, tak jak rośliny owocowe inne zwierzęta.

Wystarczy przyjrzeć się ich liczebności i jakości życia w porównaniu z dzikimi zwierzętami.

Czy kury, świnie i krowy są prototypem robola, który pozwala upić swoich soków życiowych w zamian za poprawę życia?

youtu.be/5VCiU1osa3w

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365