Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ile wydaliśmy na Kościół w 2011r. - oficjalne dane

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
19-09-2012 23:35Christopher CJ Jozwiak (20202 punktów)
(zablokowany)
Ile wydaliśmy na Kościół w 2011r. - oficjalne dane
Ocena 20 na 20
"OPINIA BIURA ANALIZ SEJMOWYCH .
1.lekcje religii 2011 - 1.343 921 300 zł
( jeden miliard trzysta czterdzieści trzy miliony itd.......)
2.Dane min. administracji i cyfryzacji - 516.467.000 zł .
W tym fundusz kościelny , szkolnictwo wyższe ,ochrona zabytków.
3.MON - 23.292.000 zł -tzw. ordynariat polowy
4.NFZ świadczenia - 192,828,000 zł .
5.szkoły kościelne i katolickie - 370.900.700 zł( s**t)
6.świątynia opatrzności ( bunkier na Wilanowie ) oraz inwestycje
42.000.000 zł ( 2011)
Odpowiedź z dnia 02.08.2012 Biuro Analiz Sejmowych .
Z budżetu centralnego w 2011 roku Kościół Katolicki otrzymał
2.489.408.700 zł ( w zaokrągleniu )
DWA MILIARDY PIĘĆSET MILIONÓW ( PRAWIE )" źródło: fb RPP

no to teraz, ile do tego budżet nie zarobił z tytułu ulg podatkowych/niepłacenia podatków, ile poszło 'pod stołem'/na cele około-kościelne do rozdysponowania przez kler - nieujęte w statystykach, na ile wycenić przyszłe straty moralno-psychiczne społeczeństwa- m.in. zlizujących śmietanę z księżowskich kolan, itp.??
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

20-09-2012 02:54
 Ocena 15 na 15
neurosurgery (2484 punktów)
Za trzyletnie kieszonkowe Kościoła mielibyśmy własnego Curiosity na Marsie! To dopiero bije po oczach! Misja, która zachwyca cały świat, mogła być naszym dziełem... Żal patrzeć na taką hojność w stosunku do ludzi, którzy za szczyt myśli technicznej uważają Arkę Noego.

Nie chcę wierzyć. Chcę WIEDZIEĆ.
grg74 (190 punktów)
192mln z NFZ,u .... nieźle ...
Podejrzewam jednak, że bębenki buddyjskie, wraz z obsługą wykwalifikowanych mnichów, były by tańsze
PI0tr (44 punktów)
A czy płacą za użytkowanie gruntów?
Pewnie nie podliczone są takie sprzedaże
www.gs24.p(*)D=/20120915/SZCZECIN/120919748
Co jakiś czas czytam że grunty zostały sprzedane za 1% :/
Anna Salman (16360 punktów)
>Z budżetu centralnego w 2011 roku Kościół Katolicki otrzymał
>2.489.408.700 zł ( w zaokrągleniu )
Czy to uwzględnia dopłaty bezpośrednie do rolnictwa? Bo tylko część jest płacona z budżetu UE, reszta z naszego. A krk to największy posiadacz ziemski w Polsce.

Tyle tylko, że dopóki większość sejmowa - PO, PiS oraz PSL będą głosować za zachowaniem przywilejów kościelnych, to reszta może sobie co najwyżej paznokcie poobgryzać ze złości.
Kowalski (2244 punktów)
Kwota mocno zaniżona. Nie widzę tu na przykład wpłat na Caritas z funduszy jednostek państwowych i spółek skarbu państwa, dotacji z Ministerstwa Kultury, czynszów za gmachy należące do KK, a wykorzystywane na przykład przez szkoły publiczne.
Tanaka (306 punktów)
Nie widze tu sum na wszelkiej masci kapelanow, kaplice i inne utensylia ruchome. A to w wojsku, a to w urzedach panstwowych, szpitalach, wiezieniach, uzdrowiskach itp. Moze to jest zawarte w danych Min. Administracji. Ale powiedzmy, ze to niewielkie sumy w porownaniu z juz zebranym ogolnym podsumowaniem ciezaru dla kasy panstwowej.

Nie ma tu jednak kosztow dla samorzadow. W Polsce jest ok 6,5 tysiaca gmin. Nalezy uznac za pewnik, ze kazda wykonala "donacje" nieruchmosci na rzecz Kosciola, za zlotowke. Male i wiejskie gminy moze po jednej-dwoch. Duze i wielkie z pewnoscia dokonywaly wielu i bardzo wielu donacji i to czesto bardzo wartosciowych. Sadze, ze prawdopodobne jest zalozenie ze w skali roku dokonywano kikuset donacji, o wartosci od kilkuset tysiecy zlotych (malutka dzialeczka pod malutki kosciolek) do kilkunastu a w duzych miastach nawet do kilkudziesieciu milionow zlotych.

Przyjecie, ze co roku sa to dawane darmo nieruchomosci rzedu kilkuset milionow zlotych bedzie zapewne rachunkiem az nadto skromnym.
Medieval (3004 punktów)
Widzę wydatki MON i Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, czyli jak mniemam wynagrodzenia kapelanów w Wojsku, Policji, Straży Granicznej i PSP. Nie widzę jednak wydatków Ministerstwa Finansów, które łoży na kapelanów w Służbie Celnej, ani Wydatków Ministerstwa Sprawiedliwości, które finansuje wynagrodzenia kapelanów Służby Więziennej. Tak więc uznaję te dane za niepełne.
afloditka (4 punktów)
A dług publiczny ciągle rośnie... Fajnie być okradanym i wiedzieć że kasa z podatków na marne nie idzie :/ żenada !

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365