Wszedłem na NYT szukać czegoś o astronomii, zobaczyłem słowo "obserwatorium" i typową kopułę astronomiczną i wklikałem się z radością. Grafika: static01.n(*)Jumbo.jpg?quality=75&auto=webpA tam kicha blada! To wcale nie jest obserwatorium w znaczeniu jakie wydawało mi się jedynym powszechnie obowiązującym.  Żeby jednak nie było tak kiepsko proponuję zagadkę: Czy jakiś obiekt astronomiczny widać na zdjęciu i jak się nazywa jeśli istnieje. Doniesienie zaś brzmiało, fragmentami, tak: 'W 2021 roku ludzie wpompowali do atmosfery 36 miliardów ton gazu ocieplającego planetę, więcej niż w jakimkolwiek poprzednim roku. Pochodzi ze spalania ropy, gazu i węgla. Obserwatorium Mauna Loa (MLO) znajduje się na północnym zboczu wulkanu Mauna Loa, na Wielkiej Wyspie Hawajów, na wysokości 3397 metrów lub 11 135 stóp nad poziomem morza. Obserwatorium jest czołowym ośrodkiem badań atmosferycznych, który nieprzerwanie monitoruje i zbiera dane związane ze zmianami atmosferycznymi od lat pięćdziesiątych XX wieku.' *** "Obserwatorium jest szczęśliwie powyżej silnej morskiej warstwy inwersji temperatury w regionie, która oddziela bardziej zanieczyszczone niższe części atmosfery od znacznie czystszej wolnej troposfery. Niezakłócone powietrze, odległe położenie oraz minimalny wpływ roślinności i działalności człowieka w MLO są idealne do monitorowania składników atmosfery, które mogą powodować zmiany klimatyczne." www.nytime(*)ate/carbon-dioxide-record.htmlgml.noaa.gov/obop/mlo/Siema _ Wszystkie wszechświaty są wieczne |