Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy znamy absolutny maksymalny limit astrofotografii?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
20-11-2023 09:40jigrykora (3 punktów)
(zablokowany)
Czy znamy absolutny maksymalny limit astrofotografii?
Czy teoretycznie znamy absolutną granicę tego, co możemy uchwycić za pomocą astrofotografii? Nie jestem jednak pewien, czy „astrofotografia” jest właściwym terminem, więc zadając pytanie, zachowaj pewną swobodę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Wolnośćmyśli (1516 punktów)
Oczywiście, tą granicą jest ilość dostępnych fotonów pochodzących od odległego obiektu, z których da się złożyć czytelny obraz. Bo żaden obiekt nie odbija światła od siebie w formie uporządkowanej wiązki laserowej - choć ta też ulegałaby po drodze tłumieniu choćby przez gazy w galaktykach - lecz pod różnymi kątami. Im dalej tym mniej informacji o obiekcie.
Drugą przeszkodą jest względna prędkość oddalania się obiektów od ziemi i skończona prędkość światła co wyznacza granicę w postaci obserwowalnego wszechświata, która jednak zależy od tego jak daleko ów obiekt powstał i jak dawno.
Obecnie tą granicą jest odległość ok. 13.8 mld. lś.,dalej nie widać nic, gdyż światło z tak dużej odległości jeszcze do ziemi nie dotarło.
alsor (3283 punktów)
>Czy teoretycznie znamy absolutną granicę tego, co możemy uchwycić za pomocą astrofotografii? Nie
>jestem jednak pewien, czy "astrofotografia" jest właściwym terminem, więc zadając
>pytanie, zachowaj pewną swobodę.

Ten limit jest od dawna znany, i wynosi około 40-50 mld ly.

To wynika ze statystyki i około 1/24 (informacji) jest tu limitem.

rozkład normalny i te sprawy...

e^-x = 1/24 => x = ln(24) = 3.2

3,2 x 14 mld ly = 45 Gly.

R = 14 Gly - to ta stała zaniku promieniowania w kosmosie: R = c/H.
konradsadlik (308 punktów)
>>Czy teoretycznie znamy absolutną granicę tego, co możemy uchwycić za pomocą astrofotografii? Nie
>>jestem jednak pewien, czy "astrofotografia" jest właściwym terminem, więc zadając
>>pytanie, zachowaj pewną swobodę.
>Ten limit jest od dawna znany, i wynosi około 40-50 mld ly.
>To wynika ze statystyki i około 1/24 (informacji) jest tu limitem.
>rozkład normalny i te sprawy...
>e^-x = 1/24 => x = ln(24) = 3.2
>3,2 x 14 mld ly = 45 Gly.
>R = 14 Gly - to ta stała zaniku promieniowania w kosmosie: R = c/H.

A co to jest to 1/24? Skąd to się bierze?
jigrykora (3 punktów)
(zablokowany)
>Czy teoretycznie znamy absolutną granicę tego, co możemy uchwycić za pomocą astrofotografii? Nie
>jestem jednak pewien, czy "astrofotografia" jest właściwym terminem, więc zadając
>pytanie, zachowaj pewną swobodę vlc.onl/ .
i got this...

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365