 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » O wszystkim i o niczym
| Napisano | Autor | Tytuł | | 21-07-2010 17:35 | LadyTilly (613 punktów) | Abelard&Heloiza | Ostatnio zajęłam się czytaniem listów tych dwoje kochanków i zastanawiam się nadpodważaniem autentyczności przez różnego rodzaju sceptyków choć znalezione łacińskie teksty o wielkiej miłości podzieliły kraj również na entuzjastów. Niektórzy nazywają nawet tą historię skandalem jednak dodają, że mogła się zdarzyć z dużym prawdopodobieństwem - pytanie teraz z jakim? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Głąbiński (3538 punktów) | >... zastanawiam się nad podważaniem autentyczności ... Sprawę znam jedynie - jak to się określa - z trzeciej ręki. Mimo tak powierzchownej znajomości tematu, zaskoczyła mnie wzmianka o braku autentyzmu. Nie wyobrażam sobie, by ktoś uważał listy za falsyfikat. Może chodzi o to, czy kochankowie w swoich listach nie przesadzali w egzaltacji, która była modna w okresie zwanym romantyzmem? Nie sądzę jednak, by ktokolwiek relacjonując swój, czy przeżywany przez kogoś innego, stan umysłu wywołany uczuciem, był zdolny zachować obiektywizm, nie przesadzić ani w akcentowaniu porywów uniesienia, ani w urzeczowieniu opisu.
Stach M. G.
|
|
 | 1 na 1 | Myflowers (2721 punktów) | Cytat: Może chodzi o to, czy kochankowie w swoich listach nie przesadzali w egzaltacji, która była modna w okresie zwanym romantyzmem?<Przepraszam, ze tak zaznaczyłam cytat, ale cos mi się źle wycięło    Heloiza (łac. Heloisa, fr. Héloïse; ur. ok. 1098, zm. 15 maja 1164 w Paraklecie) Cmentarz Père-Lachaise Père-Lachaise (Cimètiere du Père-Lachaise) - największy i najsławniejszy cmentarz paryski. Powstał w 1804 roku w ogrodach przyległych do willi Mont-Louis, podarowanej przez Ludwika XIV francuskiemu jezuicie François d'Aix de Lachaise. (...)Leżą także zmarli przed otwarciem cmentarza: Jean La Fontaine i Molier, których prochy kazał dla rozreklamowania cmentarza przenieść tutaj Napoleon Bonaparte. Do najstarszych możliwych do zidentyfikowania grobów należą groby Piotra Abelarda i jego ukochanej Heloizy (XII wiek). Zostały tam przeniesione w 1817 roku.www.zgapa.(*)entarz_Père-Lachaise.htmlPiotr Abelard, jeden z założycieli scholastycyzmu, syn rycerza, urodził się w 1079 roku w pobliżu Nantes we Francji. www.badacz(*)l/kosciol_tiatyra_abelard.html W 1113 roku z biegiem czasu rozpoczął cykl wykładów, które sprzyjały podkopaniu niewolniczego trzymania się rzymskich zasad i praktyk. Nieszczęśliwy romans z jedną ze swoich studentek, Heloizą, którą potajemnie poślubił, sprowadził na niego gniew jej wuja, Fulberta, kanonika Notre Dame, tak, iż Abelard został zaatakowany przez rzezimieszków podpuszczonych przez Fulberta, wykastrowany i zmuszony do szukania schronienia w klasztorze Saint-Denis w 1118 roku. Jaki zatem romantyzm? Toż to średniowiecze!!!!!!! Ludzie , zmiłujcie się.... 
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
|  | |
| |  | 1 na 1 | Gosia (9452 punktów) | > Coś mnie mój laptop nie chce słuchać, widocznie z tego upału i jego trafiło... Im bardziej poprawiam tekst, tym bardziej się buntujeDzwoń po Eda .
Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Św. Tomasz z Akwinu
|
|
| | |  | | Myflowers (2721 punktów) | > >Coś mnie mój laptop nie chce słuchać, widocznie z tego upału i jego trafiło... Im bardziej poprawiam tekst, tym bardziej się buntuje> Dzwoń po Eda.> Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.> Św. Tomasz z AkwinuJuż się przestał buntować, ale dziękuję za radę. 
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
|  | 1 na 1 | Głąbiński (3538 punktów) |
>Jaki zatem romantyzm? Toż to średniowiecze! Napisałem, że egzaltacja była modna w okresie romantyzmu, z czego nie wynika, że A i H żyli w XIX w. Informacja o panowaniu na dworze Napoleona mody wzorowania stroju kobiecego na posągach starożytnej Grecji to co innego niż stwierdzenie, że Napoleon jest postacią antyczną.
Stach M. G.
|
|
| |  | 1 na 1 | Ocykan (3528 punktów) | > >Jaki zatem romantyzm? Toż to średniowiecze!> Napisałem, że egzaltacja była modna w okresie romantyzmu, z czego nie wynika, że A i H żyli w XIX w. Informacja o panowaniu na dworze Napoleona mody wzorowania stroju kobiecego na posągach starożytnej Grecji to co innego niż stwierdzenie, że Napoleon jest postacią antyczną.Nie wciskaj nam kitu. Przecież epoka napoleońska to czasy późniejsze niż starożytność, toteż dworacy Napoleona mogli się nią inspirować. Natomiast Abelard i Heloiza żyli na długo przed okresem romantyzmu, zatem ich egzaltacja nie mogła mieć z egzaltacją, "która była modna w okresie zwanym romantyzmem" żadnego związku. No chyba, że mieli dar patrzenia w przyszłość... Wybacz, ale albo idziesz w zaparte, albo pieprzysz bez sensu. Nie idźcie tą drogą, Głąbiński...
|
|
 | 1 na 1 | Myflowers (2721 punktów) | > >... zastanawiam się nad podważaniem autentyczności ...> Sprawę znam jedynie - jak to się określa - z trzeciej ręki. Mimo tak powierzchownej znajomości tematu, zaskoczyła mnie wzmianka o braku autentyzmu. Nie wyobrażam sobie, by ktoś uważał listy za falsyfikat. Może chodzi o to, czy kochankowie w swoich listach nie przesadzali w egzaltacji, która była modna w okresie zwanym romantyzmem? > Stach M. G.No cóż, jeżeli kochankowie przewidzieli romantyczną egzaltację i w tym duchu pisali listy..., to przepraszam 
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
| spellbinder (8577 punktów) | > Ostatnio zajęłam się czytaniem listów tych dwoje kochanków i zastanawiam się nadpodważaniem> autentyczności przez różnego rodzaju sceptyków choć znalezione łacińskie teksty o wielkiej miłości> podzieliły kraj również na entuzjastów. Niektórzy nazywają nawet tą historię skandalem jednak> dodają, że mogła się zdarzyć z dużym prawdopodobieństwem - pytanie teraz z jakim?O co chodzi z tymi sceptykami? Że miłość w średniowieczu? Ależ była  Spójrzmy na to co pisał Szekspir, w końcu żył w średniowieczu. A szwedzkie średniowieczne romanse rycerskie? Zachowały się również angielskie czytadła dla kobiet, w których to dla przykładu pani na zamku usidla sobie rycerzyka, drzwi zamknięte, mąż na wojnie, sług nie ma, posiądź mnie. och. Skandal to jest to co się działo całkiem niedawno, wszelkie próby wpływania na historię przez ludzi ze zżartymi katolicyzmem mózgami. Starożytni Egipcjanie biegli byli w sztuce miłości, jednak ich dorobek kultury seksualnej został zdewastowany przez pruderyjnych archeologów, posążki połamane, ukryte, bo nie zgadzały się z wizją Egiptu  Skandal? Nie w czasie powstania listów. Później. Tak jak renesans zajął się wizerunkiem średniowiecza, tak i my się nim zajęliśmy. Mit o pannie w wieży? Kobiety w średniowieczu niejednokrotnie były businessdamami. W końcu w 1350tym około połowa ludzi zginęła w wyniku dżumy. Kobiety musiały przejmować męskie obowiązki, sprawować władzę, również zarządzać przemysłem. Dopiero renesans kopnął je z powrotem w stronę garów
|
|
 | 2 na 2 | Gosia (9452 punktów) |
>Spójrzmy na to co pisał Szekspir, w końcu żył w średniowieczu.
W. Szekspir 1564-1616 - z której strony by nie patrzeć, to renesans.
Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. Św. Tomasz z Akwinu
|
|
|  | 1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | >>Spójrzmy na to co pisał Szekspir, w końcu żył w średniowieczu. >W. Szekspir 1564-1616 - z której strony by nie patrzeć, to renesans. > Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji. > Św. Tomasz z Akwinu racja
|
|
 | 2 na 2 | Myflowers (2721 punktów) |
> Ależ była Spójrzmy na to co pisał Szekspir, w końcu żył w średniowieczu.> > Za panowania w Anglii królowej Elżbiety I oraz jej następcy Jakuba I powstał i rozwinął się teatr elżbietański. W czasie zmierzchu renesansu i początku baroku żył i tworzył prawdopodobnie najgenialniejszy dramaturg, jaki do tej pory istniał - Wiliam Szekspir.Ludzie, zmiłujcie się....
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
|  | 1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | > >Ależ była Spójrzmy na to co pisał Szekspir, w końcu żył w średniowieczu.> >> >> Za panowania w Anglii królowej Elżbiety I oraz jej następcy Jakuba I powstał i rozwinął się teatr elżbietański. W czasie zmierzchu renesansu i początku baroku żył i tworzył prawdopodobnie najgenialniejszy dramaturg, jaki do tej pory istniał - Wiliam Szekspir.Ludzie, zmiłujcie się.... (...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/> Jakoś tak mi się zapamiętało, że facio był średniowieczny, cholera
|
|
| |  | | Myflowers (2721 punktów) | > >>> > Jakoś tak mi się zapamiętało, że facio był średniowieczny, cholera Widocznie się Makbetem przejąłeś zbytnio...
(...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/
|
|
| | |  | 1 na 1 | spellbinder (8577 punktów) | > >>>>> Jakoś tak mi się zapamiętało, że facio był średniowieczny, cholera Widocznie się Makbetem przejąłeś zbytnio...> (...) Nie wszyscy mogą być mądrzy, panie oberlejtnant Głupi muszą stanowić wyjątek, bo gdyby wszyscy ludzie byli mądrzy, to na świecie byłoby tyle rozumu, że co drugi człowiek zgłupiałby z tego.../Wojak Szwejk/ Myślę, że raczej chodziło o to, że jego twórczość nie pasowała do innej epoki, zaczynającej się na "r", i jakoś mi się pomieszało. Najgorsze, że ja wiem, że on się urodził w XVI wieku, ale niektóre skojarzenia są szybsze. No nic - bzdurę palnąłem. od tego się nie ucieknie
|
|
 | 2 na 2 | Meretseger (61860 punktów) | > Starożytni Egipcjanie biegli byli w sztuce miłości, jednak ich dorobek kultury seksualnej został zdewastowany przez pruderyjnych archeologów, posążki połamane, ukryte, bo nie zgadzały się z wizją Egiptu Wypraszam sobie  Część zniszczono na pewno, bo sporo odkryć datuje się na XIX wiek, czyli epokę wiktoriańską, ale w XX wieku nikt już niczego nie ukrywał ani nie łamał (najlepszy dowód - Twoja wiedza o temacie, bo niby skąd ją masz, jak wszystko starannie schowane?), a na pewno nie archeolodzy, prędzej ręce by im uschły, niżby cokolwiek zniszczyli. Skąd masz takie rewelacje?
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|