Racjonalista - Strona głównaDo treści
W duchu izraelskiego hymnu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
04-04-2016 08:22Arminius (25555 punktów)W duchu izraelskiego hymnu
Ocena 3 na 5
Główny rabin Żydów Sefardyjskich w Izraelu - Yitzhak Yosef kilka dni temu publicznie, podczas wygłaszania kazanie oświadczył: "jeżeli prezentowalibyśmy stanowczą postawę, jeżeli mielibyśmy wolę władania - wtedy nie Żydzi nie mogliby zamieszkiwać Izrael. Jeżeli goj nie godzi się przestrzegać żydowskich (religijnych) praw - powinniśmy deportować go do Arabii Saudyjskiej".
Zaraz potem krewki rabin złagodził swoje stanowisko wyjaśniając, że ci nie Żydzi, ktorzy zgodzilby się przestrzegać żydowskich (religijnych) praw mogliby pozostać w Izraelu - aby służyć Żydom. Bowiem, jak stwierdził: "któż w przeciwnym wypadku byłby naszym sługą? Kto by nas obsługiwał? Dlatego tacy goje - przestrzegający żydowskiego prawa - powinni pozostać w Izraelu".

Wątek niniejszy w szczególności polecam miłośnikom Hatikvy do lektury - przy dżwiękach rzeczonego hymnu.

Aby zaś uzmysłowić im należytą proporcję i znaczenie zdarzenia jak wyżej - przedstawiam calkowicie fikcyjną paralalę z polskiej rzczywistośći: arcybiskup krakowski w kazaniu wielkanocnym oświadcza, że wszyscy Żydzi którzy nie nawróca się na katolicyzm winni być deportowani z Polski do Izraela, a ci co się nawrócą - mają być sługami polskich katolików. Brzmi fantastycznie, no nie? W polskich realiach na szczęście tak, w Izraelu zaś analogiczna sytuacja - to siermiężna rzeczywistosć.

"Israel's Sephardic Chief Rabbi has sparked controversy after saying non-Jews should not be allowed to live in Israel unless they follow a set of Jewish laws.
Rabbi Yitzhak Yosef said non-Jews who fail to live by the seven Noahide laws should be expelled to Saudi Arabia, The Times of Israel reports.
Speaking in a sermon on Saturday, the Chief Rabbi said: "If our hands were firm, if we had the power to rule, then non-Jews must not live in Israel."
"If a gentile does not agree to take on the seven Noahide Laws, we should send him to Saudi Arabia."
The seven Noahide Laws are a basic moral code outlined in the Talmud. They prohibit actions such as blasphemy, murder, illicit sexual relations, theft and eating live animals, according to The Times of Israel.
Rabbi Yosef added that non-Jews who do agree to abide by the laws will be allowed to remain in Israel in order to serve Jews.
"Who, otherwise be the servants? Who will be our helpers? This is why we leave them in Israel, " he said."



www.indepe(*)bi-yitzhak-yosef-a6957806.html
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Menel de Lux (3111 punktów)
Wiwat Yitzhak Yosef!!!
Terrorysci muzulmanscy wio z powrotem w kierunku wskazanym przez rabina.
Wszyscy dziwacy zakochani bez wzajemnosci w Arabach moga do nich dolaczyc.
04-04-2016 09:31 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)deklaracja
"Wiwat Yitzhak Yosef!!!
Terrorysci muzulmanscy wio z powrotem w kierunku wskazanym przez rabina.
Wszyscy dziwacy zakochani bez wzajemnosci w Arabach moga do nich dolaczyc".

Dla rozwiania wszelkich wątpliwości składam niniejszym solemne oświadczenie, iż komentator Menel de Lux nie zamieszcza opinii jak wyżej z mojego poduszczenia i w sekretnej kooperacji z moją skromną osobą - w celu wygenerowania sympatii i przychylności dla poglądów przeze mnie głoszonych.
04-04-2016 10:39 
 Ocena 8 na 8
romaro (25211 punktów)Odp: deklaracja
>"Wiwat Yitzhak Yosef!!!
Byłbyś pierwszym Arminiusie, który z wielką euforią by nam to obwieścił.
>Główny rabin Żydów Sefardyjskich w Izraelu
Myślę, że normalnych ludzi w Polsce nie interesuje co mówią różnej maści bogobojne dziady, tym bardziej jeżeli są przedstawicielami innych religii niż jedynej u nas słusznej. Mnie też wali co ten tam klepie. Natomiast muszę ci powiedzieć, że ten twój temat jest jednym z najgłupszych jakie tu zamieściłeś - Co by było gdyby było? Ale skoro zacząłeś - Jestem ciekawy co by było, gdyby tak ten i jemu podobni tam, próbowali iść śladem naszych "ojczulków", chcąc doprowadzić do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych w Izraelu. Izraelki mogą za państwowe pieniądze usuwać ciążę na życzenie. Izrael ma jedno z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych świata, a to świadczy o jednym, to co ten rabin klepie, klepie jedynie do ściany, co najwyżej podsłuchają go tacy porombańcy jak ty.
04-04-2016 11:27 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)porąbany apatheid
"Izrael ma jedno z najbardziej liberalnych praw aborcyjnych świata, a to świadczy o jednym, to co ten rabin klepie, klepie jedynie do ściany, co najwyżej podsłuchają go tacy porombańcy jak ty".

Niestety poglądy jaki głosi ów rabin są typowe dla Żydów - mieszkańców Izraela ( ankiety to potwierdzają) a fakt, iż państwo to staje się już nie tylko de facto ale także de jure państwem segregacji etnicznej - jest jeszcze lepszym - i smutniejszym - potwierdzeniem, iż pańska opinia jest z gruntu fałszywa.
04-04-2016 12:07 
 Ocena 7 na 7
romaro (25211 punktów)Odp: porąbany apatheid
>Niestety poglądy jaki głosi ów rabin są typowe dla Żydów - mieszkańców Izraela ( ankiety to potwierdzają) a fakt, iż państwo to staje się już nie tylko de facto ale także de jure państwem segregacji etnicznej - jest jeszcze lepszym - i smutniejszym - potwierdzeniem, iż pańska opinia jest z gruntu fałszywa.
...mnie to za przeproszeniem obchodzi, że Izrael się radykalizuje. Mnie niepokoi to co się dzieje u nas. Niepokoją mnie ruchy rodzimych fanatyków religijnych. Niepokoją mnie tworzące się grupy porządkowe, czy inne, coraz częstsze wybryki nazistowskie.
04-04-2016 20:50 
 Ocena 3 na 5
Menel de Lux (3111 punktów)Odp: deklaracja

>Dla rozwiania wszelkich wątpliwości składam niniejszym solemne oświadczenie, iż komentator Menel de Lux nie zamieszcza opinii jak wyżej z mojego poduszczenia

Klamstwo i zdrada!!!
To ten zydozerca wlasnie mnie podpuscil. Mam na to linki...
Rupson (1793 punktów)Odp: W duchu izraelskiego hymnu
>Zaraz potem krewki rabin złagodził swoje stanowisko wyjaśniając, że ci nie Żydzi, ktorzy zgodzilby
>się przestrzegać żydowskich (religijnych) praw mogliby pozostać w Izraelu - aby służyć Żydom.
>Bowiem, jak stwierdził: "któż w przeciwnym wypadku byłby naszym sługą? Kto by nas obsługiwał?
>Dlatego tacy goje - przestrzegający żydowskiego prawa - powinni pozostać w Izraelu".
-No żydowska bezczelność nie zna granic. Skąd im takie rzeczy do głowy przychodzą? A, chyba wiem, podpatrzyli u muzułmanów:

pl.wikipedia.org/wiki/Dżizja
"Istnienie dżizji było usprawiedliwiane w islamie tłumaczeniem, że jest to opłata w zamian za opiekę ze strony muzułmanów i przywilej życia na terytorium muzułmańskim. Niewierni byli obywatelami drugiej kategorii, nie mogli służyć w wojsku, ani zajmować wysokich pozycji państwowych"
"Obecnie dżizję stosuje na terenach opanowanych przez siebie tzw. Państwo Islamskie, próby wprowadzenia podatku mają miejsce w Egipcie."
Arminius (25555 punktów)w doborowym towarzystwie
"Obecnie dżizję stosuje na terenach opanowanych przez siebie tzw. Państwo Islamskie..."

Ciekawe pararele Pan podaje. Nic dodać nic ująć. A propos, czy państwo islamskie ma swój jakiś hymn???
04-04-2016 11:11 
 Ocena 3 na 3
ZaKotem (8733 punktów)Odp: w doborowym towarzystwie
>"Obecnie dżizję stosuje na terenach opanowach przez siebie tzw. Państwo Islamskie..."
>Ciekawe pararele Pan podaje. Nic dodać nic ująć. A propos, czy państwo islamskie ma swój jakiś hymn???

Paralela rabina Icka z dzihadystami jest oczywiście słuszna, jednak różnica jest taka, jak już wskazał romaro, że rabin Icek władzy w Izraelu nie sprawuje i tylko pieprzy swoje religijne bzdury korzystając z istniejącego w każdym demokratycznym państwie prawa do religijnego pieprzenia. Ogolnie jednak zgadzam się z Panem w tym, że w Izraelu, podobnie jak w wielu innych krajach, fanatyzm religijny jest zagrożeniem realnym i wartym zwalczania. Nikt jednak nigdy nie pokonał fanatyków, pokazując im albo komukolwiek innemu, że ich religia jest głupia i zła. To tylko ich wzmacnia i zwiększa poparcie dla nich. Jedynym realnym sposobem pokonania fanatyzmu jest wspieranie tych ich współwyznawców, którzy fanatykami nie są, a tym samym izolacja fanatyków w ich własnym społeczeństwie. Dotyczy to tak samo żydów, muzułmanów czy katolików.

Wzruszają mnie nutrie.
04-04-2016 11:30 
 Ocena 1 na 1
Arminius (25555 punktów)twórcze "pieprzenie" i analogia do przeanalizowania
"....rabin Icek władzy w Izraelu nie sprawuje i tylko pieprzy swoje religijne bzdury korzystając z istniejącego w każdym demokratycznym państwie prawa do religijnego pieprzenia."

Patrz komentarz do opinii komentatora Romaro. To nie jest "pieprzenie" sobie a muzom - tylko przyczynianie isę w istotnym stopniu - ze względu na wagę i autorytet jego rabinicznego urzędu - do kształtowania atmosfery i poglądów - jak w komentarzu do którego odsyłam

Na marginesie. Czy nie dostrzega Pan swoistej analogii między poziomem agresji i arogancji zawartej w wypowiedzi rabina jak wyżej - a ładunkiem agresji zawartej - na przykład - w żydowskim święcie Purim?
04-04-2016 11:46 
 Ocena 4 na 4
ZaKotem (8733 punktów)Odp: twórcze "pieprzenie" i analogia do przeanalizowania
Owszem, przyczynia się. Tak samo, jak Ojciec Dyrektor też do niejednego się przyczynia, za pośrednictwem moherowych, którzy są wyborcami. Pytanie brzmi, co zrobić, aby wpływ takich jak oni był mniejszy, a nie większy? Bo na przykład moim zdaniem akcje w rodzaju "zabierz babci dowód" albo stwierdzanie przez panią ministrę, że starsze babki to pasożyty, które chodzą do lekarza, żeby sobie pogadać, wcale nie sprawia, że Ojciec staje się wśród tak traktowanych ludzi mniej popularny. I tak samo głoszenie po świecie, że za wszystkim co złe stoją Żydzi, nie szkodzi, ale pomaga takim, jak rabin Icek.

Wzruszają mnie nutrie.
04-04-2016 12:29 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)brak analogii
Tak samo, jak Ojciec Dyrektor też do niejednego się przyczynia, za pośrednictwem moherowych, którzy są wyborcami".

Ojciec dyrektor w zadnym wypadku nie jest bohaterem z mojej bajki - ale, muszę go stanowczo bronić, bo przecież nigdy nie wygłosił poglądu analogicznego do opinii owego rasistowskiego naczelnego rabina - poglądu, jak z owego przykładu wyżej, z którego jasno wynikałoby, iż żąda deportacji osób innych niż Polacy z polskiego terytorium, z zastrzeżeniem, iż ci obcy, którzy zgodziliby się służyć Polakom mogliby ewentualnie zostać.
Horrendalność takiej enuncjacji przeraża i czyni wszelkie próby zrównania Rydzyka z rabinem absolutnie bezzasadnymi.
04-04-2016 19:50 
 Ocena 2 na 2
Grzegorz (5685 punktów)Odp: W duchu izraelskiego hymnu
>Istnienie dżizji było usprawiedliwiane w islamie tłumaczeniem, że jest to opłata w zamian za opiekę ze strony muzułmanów i przywilej życia na terytorium muzułmańskim.

W sumie te szacunkowe 5-6 mld rocznie na KRK to chyba też coś w tym stylu
04-04-2016 11:40
 Ocena 6 na 10
Koraszewski (82900 punktów)
Tyle słów polskiego nazisty. A co mówi arabski dysydent?

"Wszystko jest dziś postawione na głowie. "Propalestyńscy" aktywiści na kampusach uniwersyteckich na całym świecie zachodnim są zakochani w tyranach: palestyńscy studenci i akademicy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy muszą znosić codzienne nękanie ze strony władz Autonomii Palestyńskiej (AP) i Hamasu, bo jedyne, co podnieca tych zachodnich aktywistów to "nadużycia izraelskie"."

Nawiasem mówiąc dostałem z sądu informację, że niebawem wreszcie przestanę być współwłaścicielem portalu, którego naczelny odczuwa narkotyczny głód jak nie dostanie swojej codziennej działki nazistowskiej papki od Arminiusa. Będę wdzięczny za potwierdzenie, że ta nieszczęsna Fundacja Wolnej (od moralności) Myśli przestała istnieć, a ja nie mam już powodu czuć wstydu, że figuruję tu jako współwłaściciel tego kompletnego gówna.
04-04-2016 12:38 
 Ocena 4 na 4
Arminius (25555 punktów)I tyle słów żydowskiego
"Tyle słów polskiego nazisty".

Epitet "nazistowski" - zważywszy na zadeklarowane poglądy - zdecydowanie bardziej ( kwantyfikator "zdecydowanie" nie został tu użyty przypadkowo) przystaje do sylwetki sefardyjskieog rabina. Ja ksenofobicznie nie optuję za przymusową ekspulsją z Polski osób, które nie są Polakami. Przeciwnie, gotów jestem zaakceptować przyjęcie jakiejś rozsądnej liczby cudzoziemców - ofiar poglądów osobników jak ów rabin, żywcem zdawałoby się wyciągnięty z kart Starego Testamentu.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: W duchu izraelskiego hymnu
>Wątek niniejszy w szczególności polecam miłośnikom Hatikvy do lektury - przy dżwiękach rzeczonego

Brak specjalnej sympatii do tworu państwowego pod nazwą Izrael, nie przeszkadza mi w dostrzeżeniu walorów artystycznych tej kompozycji. Nie będę piewcą martyrologi palestyńskiej. Choć zwykło się popierać kraje słabsze, to ja się słabością brzydzę. Gdyby nie Żydzi, to ta część świata - tak ważna dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych - byłaby pustynią bez życia.
Gdy poczynania żydowskich hochsztaplerów politycznych i historycznych szkodzą Polsce, to wtedy się obruszam. W przeciwnym wypadku tj. gdy chodzi o inne państwo, to jest mi to obojętne i staję się jedynie obserwatorem.
04-04-2016 12:56 
 Ocena 2 na 2
Arminius (25555 punktów)kult siły?
"Choć zwykło się popierać kraje słabsze, to ja się słabością brzydzę".

Współczuję Panu. Pana ekscytuje rytmiczny łomot żołdackich buciorów - emanacja stanowczej woli i siły? To takie łatwe brzydzić się słabością. Zapewne irytuje Pana także bieda i brzydota? To takie bardzo nietscheańskie - w niewłaściwym (czyli powszechnym) rozumieniu tego słowa. Nosi już Pan mieczyki Chrobrego w klapie marynarki?

"Choć zwykło się popierać kraje słabsze, to ja się słabością brzydzę. Gdyby nie Żydzi, to ta część świata - tak ważna dla wyznawców trzech wielkich religii monoteistycznych - byłaby pustynią bez życia".

Jest to kompletna bzdura. Podrzucam Panu link na temat aby się Pan podedukował i nie kompromitował

"Gdy poczynania żydowskich hochsztaplerów politycznych i historycznych szkodzą Polsce, to wtedy się obruszam."

Poczynania hochsztaplerów jak ów rabin i podobnych, od kilkudziesięciu lat destabilizują sytuację na Bliskim Wschodzie i w stopniu bardzo istotnym, jeżeli nie decydującym przyczyniły się do obecnego kryzysu politycznego, który swoimi konsekwencjami ( uchodźcy, zamachy terrorystyczne) zaczyna dosięgać Europę, a więc także Polskę.

"W przededniu rezolucji ONZ dotyczącej podziału Palestyny, w której zaproponowano przydzielić Żydom 55 % ziemi - w tym te częsći Palestyny gdzie generowano zbiory najważniejszych produktów rolniczych Palestyńczyków z wyjątkiem jedynym oliwek - i 45 % Palestyńczykom - Pelestyńczycy produkowali:

92% palestyńskiego zboża
86% winogron
99% oliwek
77 % warzyw
95% arbuzów i melonów
99% tytoniu
60% bananów

Wartość produktów rolnych z Palestyny w tym czasie wynosiła 21.8 milionów funtów - szterlingów, z czego na stronę Palestyńską przypadało 17.1 miliona a na stronę żydowską 4.7 miliona.
Perfidia - bo trudno to inaczej nazwać - podziału Palestyny polegała także na tym, iż - jak zasygnalizowałem wyżej - stronie palestyńskiej odebrano najbardziej rozwinięte rolniczo ziemie i przydzielono je stronie żydowskiej".

www.racjonalista.pl/forum.php/s,677412
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: kult siły?
>"Choć zwykło się popierać kraje słabsze, to ja się słabością brzydzę".
>Współczuję Panu. Pana ekscytuje rytmiczny łomot żołdackich buciorów - emanacja stanowczej woli i siły? To takie łatwe brzydzić się słabością. Zapewne irytuje Pana także bieda i brzydota? To takie bardzo nietscheańskie - w niewłaściwym (czyli powszechnym) rozumieniu tego słowa. Nosi już Pan mieczyki Chrobrego w klapie marynarki?

Wie Pan, to tak jakbym popierał plemię A przeciwko plemieniu B. Był Pan ostatnio w Izraelu ? Bo wypowiada się Pan, jak naoczny świadek. Zarówno Palestyńczycy, jak i Żydzi mają swoje racje.

>Zapewne irytuje Pana także bieda i brzydota? To takie bardzo nietscheańskie - w niewłaściwym (czyli powszechnym) rozumieniu tego słowa. Nosi już Pan mieczyki Chrobrego w klapie marynarki?

Zapewne jest Pan antysemitą lub co najmniej antyjudaistą ? Zapewne to wie Pan... kiedyś umrzemy.

>Jest to kompletna bzdura. Podrzucam Panu link na temat aby się Pan podedukował i nie kompromitował

Zatem sądzi Pan, że to niedorzeczne ? Niech sprawdzi Pan jakie są działania Izraela w kwestii pozyskiwania słodkiej wody dla upraw. Odsalanie wody morskiej (coraz wydajniejsze) i wykorzystanie przez żydowskich rolników każdej kropli wody sprawia, że rolnictwo jest wydajne, zważywszy na klimat. Kompletna bzdura ? Bynajmniej.

>"W przededniu rezolucji ONZ dotyczącej podziału Palestyny, w której zaproponowano przydzielić Żydom 55 % ziemi - w tym te częsći Palestyny gdzie generowano zbiory najważniejszych produktów rolniczych Palestyńczyków z wyjątkiem jedynym oliwek - i 45 % Palestyńczykom - Pelestyńczycy produkowali:

92% palestyńskiego zboża
86% winogron
99% oliwek
77 % warzyw
95% arbuzów i melonów
99% tytoniu
60% bananów

Wartość produktów rolnych z Palestyny w tym czasie wynosiła 21.8 milionów funtów - szterlingów, z czego na stronę Palestyńską przypadało 17.1 miliona a na stronę żydowską 4.7 miliona.
Perfidia - bo trudno to inaczej nazwać - podziału Palestyny polegała także na tym, iż - jak zasygnalizowałem wyżej - stronie palestyńskiej odebrano najbardziej rozwinięte rolniczo ziemie i przydzielono je stronie żydowskiej".

Czy Pan naprawdę myśli, że kogoś to przekona ? Sugeruje Pan, że rolnictwo palestyńskie jest teraz wydajniejsze, niż izraelskie ?
04-04-2016 13:22 
 0 na 2
Arminius (25555 punktów)Co wiem
"Czy Pan naprawdę myśli, że kogoś to przekona ? Sugeruje Pan, że rolnictwo palestyńskie jest teraz wydajniejsze, niż izraelskie"?

Nie sugeruję, tylko stwierdzam w oparciu o zaprezentowane dane - iż rolnictwo izraelskie zostało zbudowane na rozwiniętym rolnictwie palestyńskim. W chwili gdy powstawało państwo Izrael rolnictwo owo prosperowało i w porównaniu z rolnictwem żydowskim zdecydowanie dominowało A zważywszy na to, iż co roku Izrael dostaje dotację z USA w wysokosci 3 mld USD ( to tak jakby Polska co roku, od kilkudziesięciu lat, dostawała zastrzyk 15-20 mld USD do swojego budżetu) osiągnięcia rolnictwa izraelskiego przestają być jakimikolwiek osiągnięciami.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: Co wiem
>Nie sugeruję, tylko stwierdzam w oparciu o zaprezentowane dane - iż rolnictwo izraelskie zostało zbudowane na rozwiniętym rolnictwie palestyńskim. W chwili gdy powstawało państwo Izrael rolnictwo owo prosperowało i w porównaniu z rolnictwem żydowksim zdecydowanie dominowało A zważywszy na to, iż co roku Izrael dostaje dotację z USA w wysokosci 3 mld USD ( to tak jakby Polska co roku od kilkudziesięciu lat dostawała zastrzyk 15-20 mld USD do swojego budżetu) osiągnięcia rolnictwa izraelskiego przestają być jakimikolwiek osiągnięciami.

Niech Pan ma pretensje do polonii amerykańskiej, że nie potrafią nic wyciągnąć od rządu USA. A może ich to w ogóle nie obchodzi ? Tak to bardziej...
Zakładam, że wie Pan, iż te dotacje z USA przeznacza na rolnictwo ? Myślałem, że na sprzęt wojskowy...

Co do dotacji, to kwestia umiejętności przekonywania. Lobby żydowskie przekonuje amerykański rząd, że jest to zgodne z ich (USA) interesami. Jeżeli argumenty im się wyczerpią, to strumień zielonych banknotów zostanie wstrzymany (co niechybnie nastąpi w związku na piwot atencji rządu USA na Morze Południowochińskie).

Żydzi mają zachwiane poczucie państwowości - to nie dziwota. Rząd polski i innych krajów skupiają się na ochronie swoich obywateli. A Izraela ? Całej diaspory.

Na koniec - przyzna Pan, że porównywanie potencjałów rolniczych Polski i Izraela jest jak porównywanie złóż ropy Kuwejtu i naszego kraju ?
04-04-2016 13:51 
 Ocena-1 na 1
Arminius (25555 punktów)rolnictwo
"Zakładam, że wie Pan, iż te dotacje z USA przeznacza na rolnictwo ? Myślałem, że na sprzęt wojskowy..."

Po pierwsze Izrael robi z tymi pieniędzmi co chce - be zwzględu na cel dotacji. Po drugie, jeżeli idą na zbrojenia, to znaczy, iż w budżecie Izraela robi się "superata" którą można przeznaczyć na rolnictwo.

"Na koniec - przyzna Pan, że porównywanie potencjałów rolniczych Polski i Izraela jest jak porównywanie złóż ropy Kuwejtu i naszego kraju "?

Rzecz nie w porównywaniu rolnictw ajednego i drugiego kraju. Rzecz w tym, że gdyby Polska od 30 lat dostawał co roku - proporcjonalnie - 15 mld USA - to jej rolnictwo byłoby zdecydowanie najlepsze na świecie i taki stan rzeczy nie byłby żadną wielką zasługą naszego kraju.
Stefanowicz (2544 punktów)
(zablokowany)
Odp: rolnictwo
Rozbudowana armia to jest garb dla społeczeństwa. Moim zdaniem dotacje, to być i nie bać dla armii w tym wymiarze. A na rolnictwo sądzę, że bez problemu by wygospodarowali - bez dotacyj. Jest wiele czynników składających się na sukces izraelskich rolników a jest nim też akumulacja doświadczeń paru pokoleń osadników żydowskich.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365