Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jak zagiąć katechete

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-10-2012 18:06Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
Jak zagiąć katechete
Ocena 13 na 15
Często pojawiającym się tu tematem jest katecheza, czyli indoktrynacja religijna młodych Polaków w ramach powszechnego systemu edukacji. Wydaje się, że niewiele można z tym zrobić i głównymi argumentami, jakie są podnoszone jest dostępność do etyki jako świeckiej alternatywy. Ja uważam, że powinniśmy pójść dalej.

Czytając o komandosach pl.wikiped(*)mandosi_(grupa_opozycyjna) wpadłem na pewien pomysł, jak możemy wrzucić kamyk do kościelnego ogródka. Wydaje mi się, że indoktrynowana młodzież, często w wieku buntu, sama bardzo chętnie utrudniłaby życie katechetom zadając proste, z pozoru niewinne, a w rzeczywistości kłopotliwe pytania. To nie tylko utrudni życie i "dzieło ewangelizacji" katechetom, ale również zasieje ziarno wątpliwości w umysłach kolegów i koleżanek. Jedynym, czego młodym Polakom brakuje, jest wiedza. My racjonaliści moglibyśmy im pomóc.
Proponuje małą kampanię, która mogła by się nazywać "Jak zagiąć katechetę". Facebook, dział na jakiejś stronie a może coś jeszcze, powinno wystarczyć, by wśród młodzieży rozniosła się "fama". Mogli byśmy w ten sposób wypromować listę prostych pytań, które nasza buntownicza młodzież zadawałaby na lekcjach religii. Dominująca w naszym kraju religia obfituje w sprzeczności i bezsensy, więc stworzenie takiej listy nie powinno być trudne. Co o tym sądzicie?

Mod.: Wykaż większą dbałość o język. Przecinki przed "że", "który", pisownia "razem czy osobno" i używanie wielkich liter tam, gdzie trzeba to chyba nie są zbyt wysokie wymagania?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

kulka_na_mole (20109 punktów)
(zablokowany)
>Co o tym sądzicie?
Sądzę, że do szewskiej pasji doprowadzają mnie osobniki, które piszą "polacy" i nie znają nawet najbardziej podstawowych zasad interpunkcji.


Aby popłynąć ku nowym horyzontom trzeba się nie bać spuścić brzeg z oczu. (W. Faulkner)
29-10-2012 20:56 
 0 na 2
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
> Sądzę, że do szewskiej pasji doprowadzają mnie osobniki, które piszą "polacy" i nie znają nawet najbardziej podstawowych zasad interpunkcji.

To wszystko co ma pan do powiedzenia w tym temacie?. Gratuluje merytorycznej wypowiedzi na temat. Ja tak łatwo nie wpadam w żadne pasje, a panu szczerze współczuje. Moja pisownia nie jest idealna, w pełni się z tym zgadzam. Od 7 lat mam ograniczony kontakt z językiem polskim i ma to swoje skutki. Nie jestem geniuszem i nie wstydzę się do tego przyznać.
Jeśli ktoś nie potrafi opanować swojej pasji z braku przecinka albo z powodu braku dużej litery, to jest mi bardzo przykro. Jedyne co mogę doradzić to wizytę u specjalisty. On już będzie wiedzieć co zrobić z takim "osobnikiem".

Ps. Czy naprawdę wchodzi pan tutaj, by prowadzić dyskusje na takim poziomie?

Pozdrawiam
goethyt (-33 punktów)
(zablokowany)
Odp: Jak zagiąć katechete ptsc
Obawiam się, że kolega sam siebie zagiął przez brak zgięcia pod ostatnią literką pobożnego życzenia.
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
Odp: Jak zagiąć katechete
>Mogli byśmy w ten sposób wypromować listę prostych pytań, które nasza buntownicza młodzież zadawałaby na lekcjach religii. Dominująca w naszym kraju religia obfituje w sprzeczności i bezsensy, więc stworzenie takiej listy nie powinno być trudne. Co o tym sądzicie?
Lista religijnych bezsensów - które zresztą dotyczą KAŻDEJ religii - jest nieskończona, jako że religia z definicji jest wewnętrznie sprzeczna, a ze sprzeczności wynika wszystko.

Po drugie, takiego haczyka-gotowca nie obroni ktoś, kto go sobie sam go nie przemyśli. A po trzecie, w związku z drugim, katecheci zapewne szkoleni są w zakresie ewangelizacyjnej erystyki, co w połączeniu z posiadaną przez nich władzą czyni ten sport ryzykownym dla ucznia zmuszonego i po religii jakoś układać się ze społecznością kolegów.
29-10-2012 09:22 
 Ocena 2 na 2
grzmot (741 punktów)
>Po drugie, takiego haczyka-gotowca nie obroni ktoś, kto go sobie sam go nie przemyśli. A po trzecie, w związku z drugim, katecheci zapewne szkoleni są w zakresie ewangelizacyjnej erystyki, co w połączeniu z posiadaną przez nich władzą czyni ten sport ryzykownym dla ucznia zmuszonego i po religii jakoś układać się ze społecznością kolegów.
A jednak coś takiego powstało, co prawda w języku angielskim. Jest gotowa lista pytań i odpowiedzi. Dobrze opanowana, powinna nieco pomóc. Zwraca nawet uwagę na niemerytoryczne argumenty mające wykoleić dyskusję, stosowane przez sprytniejszych wierzących.
29-10-2012 09:39 
 Ocena 1 na 1
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
>Jest gotowa lista pytań i odpowiedzi. Dobrze opanowana, powinna nieco pomóc. Zwraca nawet uwagę na niemerytoryczne argumenty mające wykoleić dyskusję, stosowane przez sprytniejszych wierzących.
Zgoda, że to może pomóc, ale odpowiedzialności za efekt nie brałbym. Dyskusji, zwłaszcza prowadzonej na żywo, nie da się zaprojektować. Nie da się też zaprogramować dobrego przyjmowania przez słuchaczy celnych argumentów i ripost, na przeciętna publikę zawsze bardziej zadziała charyzma dyskutanta, czyli PR-owy efekt.
29-10-2012 21:40 
 Ocena 4 na 4
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
>Po drugie, takiego haczyka-gotowca nie obroni ktoś, kto go sobie sam go nie przemyśli.

Nie spodziewam się, by gimnazjalista przegadał księdza na lekcji religii. Chodzi bardziej o sabotaż niż zwycięstwo w walnej bitwie. Kiedyś w 6 klasie szkoły podstawowej zadałem nauczycielowi fizyki pytanie, czy galaretka to ciało stałe czy ciecz. Nie był to geniusz w swojej dziedzinie, tak jak większość osób uczących religii wcale nie jest super teologami. To dziecinne pytanie spowodowało że do końca lekcji wertował książki a my mieliśmy czas dla siebie. W religii katolickiej (tak jak w każdej innej) aż roi się od kwadratury koła i wstydliwie chowanych elementów.

"Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów." (św. Tomasz z Akwinu)

Jak zareaguje zakonnica na ten cytat z pytaniem: Co miał na myśli święty Tomasz z Akwinu?

Jak Adam i Ewa mogli popełnić grzech skoro dopiero po zerwaniu owocu z drzewa poznania dobra i zła potrafili odróżnić dobro od zła? A w dodatku zostali nakłonieni do tego przez węża.

Po co na kościele piorunochron, nie wystarczy się pomodlić?

Czy może mi ksiądz wytłumaczyć w jakim celu bóg złożył w ofierze samego siebie (Jezus jest częścią trójcy świętej), samemu sobie?

Z pewnością takich i lepszych pytań da się zadać więcej. A odpowiedzieć na nie w rozsądny sposób raczej trudno. Dzieciom nie wystarczy odpowiedź w stylu: Niezbadane są wyroki boskie... Takie pytania zostają w głowach dzieci i z czasem kiełkują w postaci ateizmu. Takie pytanie dziecko może zadać bezpiecznie np mówiąc: W internecie widziałam takie pytanie i nie potrafię na nie odpowiedzieć, pomoże mi ksiądz?
Adaś MiaŁczyński (1403 punktów)
(zablokowany)
>Takie pytania zostają w głowach dzieci i z czasem kiełkują w postaci ateizmu.
Skoro celem jest nie tyle zagięcie księdza, co wyprostowanie kolegów, to faktycznie takie pytania są niezastąpione.
Sobieski20 (1136 punktów)
(zablokowany)
>Skoro celem jest nie tyle zagięcie księdza, co wyprostowanie kolegów, to faktycznie takie pytania są niezastąpione.

"Zagiąć" to tylko propozycja hasła. Wydaje mi się że byłoby to najbardziej chwytliwe. Co nie znaczy że najlepiej opisywałby intencje w sensie akademickim.
17latek (578 punktów)
Odnosząc się w miarę do tematu podsuwam takie pytanie jak sensowność chrztu św. znaczy Jeśli nie mamy brać biblii dosłownie (historyjka Adasia i Ewy-Grzech pierworodny) ,a chrzest ma zmywać owy grzech pierworodny. To jaki jest w tym sens.

Bądź też Katechetę można zagiąć wchodząc na terytorium cytatów bibilijnych ukazując ,to że jeśli Bóg istnieje to jest plugawą świnią.

tu masz moje ulubione cytaty

2 Mch 12, 16

" 16 Z woli Bożej opanowali miasto i urządzili nieopisaną rzeź do tego stopnia, że leżące obok jezioro, szerokie na dwa stadia, wydawało się pełne krwi, która tam spłynęła. "

Rdz 38, 7

" 7 Ponieważ Er, pierworodny syn Judy, był w oczach Pana zły, Pan zesłał na niego śmierć. "

Wj 21, 22

" 22 Gdyby mężczyźni bijąc się uderzyli kobietę brzemienną powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to winny zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. "

Jr 25, 27-28

" 27 Powiesz im: To mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Pijcie i upijajcie się; wymiotujcie i padajcie, nie mogąc powstać wobec miecza, który poślę między was. 28 Jeżeli zaś się zdarzy, że nie będą chcieli wziąć kubka z twej ręki, by pić, powiesz im: To mówi Pan Zastępów: Musicie wypić! "

Hbr 12, 6

" 6 Bo kogo miłuje Pan, tego karze, chłoszcze zaś każdego, którego za syna przyjmuje. "

J 12, 25

" 25 Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne. "

Pwt 22, 5

" 5 Kobieta nie będzie nosiła ubioru mężczyzny ani mężczyzna ubioru kobiety; gdyż każdy, kto tak postępuje, obrzydły jest dla Pana, Boga swego. "

Lb 14, 18

" 18 Pan cierpliwy, bogaty w życzliwość, przebacza niegodziwość i grzech, lecz nie pozostawia go bez ukarania, tylko karze grzechy ojców na synach do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia.

Flp 3, 2

" 2 Strzeżcie się psów, strzeżcie się złych pracowników, strzeżcie się okaleczeńców! "

Łk 14, 26

" 26 Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto siebie samego, nie może być moim uczniem. "

Rdz 8, 20-21

" 20 Noe zbudował ołtarz dla Pana i wziąwszy ze wszystkich zwierząt czystych i z ptaków czystych złożył je w ofierze całopalnej na tym ołtarzu. 21 Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem. "

Mt 19, 29

" 29 I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy. "

Mt 15, 4-8

" 4 Bóg przecież powiedział: Czcij ojca i matkę oraz: Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie. 5 Wy zaś mówicie: Kto by oświadczył ojcu lub matce: Darem [złożonym w ofierze] jest to, co dla ciebie miało być wsparciem ode mnie, 6 ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki. I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże. 7 Obłudnicy, dobrze powiedział o was prorok Izajasz: 8 Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. "

Mt 5, 17-18

" 17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. 18 Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. "

Mt 19, 24

" 24 Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. "

Mt 10, 34-36

" 34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. "


Rdz 11, 3-8

" 3 I mówili jeden do drugiego: Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu. A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, 4 rzekli: Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba, i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi. 5 A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, 6 i rzekł: Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. 7 Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego! 8 W ten sposób Pan rozproszył ich stamtąd po całej powierzchni ziemi, i tak nie dokończyli budowy tego miasta. "

Wj 35, 2-3

" 2 Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być ukarany śmiercią. 3 Nie będziecie rozpalać ognia w dniu szabatu w waszych mieszkaniach. "

Pwt 21, 18-21

" 18 Jeśli ktoś będzie miał syna nieposłusznego i krnąbrnego, nie słuchającego upomnień ojca ani matki, tak że nawet po upomnieniach jest im nieposłuszny, 19 ojciec i matka pochwycą go, zaprowadzą do bramy, do starszych miasta, 20 i powiedzą starszym miasta: Oto nasz syn jest nieposłuszny i krnąbrny, nie słucha naszego upomnienia, oddaje się rozpuście i pijaństwu. 21 Wtedy mężowie tego miasta będą kamienowali go, aż umrze. Usuniesz zło spośród siebie, a cały Izrael, słysząc o tym, ulęknie się. "

Jak ci jeszcze mało to można jeszcze pognębić katechetę "Bogiem urojonym" i innymi ciekawymi pomocami naukowymi .^^

Tomek Malec (240 punktów)
Pomysł niegłupi. Według mnie dobrze byłoby zadbać, aby pytania lub ewentualne scenariusze rozmów miały, w miarę możliwości, podstawy naukowe. Chodzi o zachęcenie dzieciaków do merytorycznego buntu, a nie buntowania się bez głębszego sensu. Jak już mają się stawiać, to może przy okazji zainteresują się nieco nauką. To po pierwsze.

Po drugie, warto by było prócz tych pytań, zadbać o poszerzanie wiedzy, poprzez zamieszczanie linków np. do wybranych artykułów na Racjonaliście. Młoda/y po zadaniu pytania księdzu/katechetce(cie) zapewne będzie zbyta(y) odpowiedzią, która wstępnie podetnie skrzydła. Skoro jednak ktoś się buntuje, to po wstępnej porażce często narasta złość i chęć odegrania się... zacznie więc szukać głębiej w sieci. Po co ma szukać gdzieś, skoro może znaleźć ogrom merytorycznej wiedzy w Racjonaliście.

Opowieść "Firma "Porady religjne"" zamieszczona na łamach Racjonalisty, autorstwa Pana Lucjana Ferusa byłaby dla "młodych" niezłym źródłem informacji podanej w przystępnej formie, punktującej absurdy religijne. To tylko przykład

Po trzecie... kwestie techniczno-organizacyjno-finansowe. Trzeba wykonać projekt całej koncepcji merytorycznej (częściowo mógłby się wyklarować na forum w wyniku dyskusji... oby ona nie trwała wiecznie), projekt strony www, trzeba zebrać chętnych, rozdzielić zadania, zebrać fundusze na realizację i do roboty. Ja chętnie w jakiejś formie mogę współuczestniczyć... co prawda dopiero co udało mi się wypisać dwa tygodnie temu córkę z lekcji religii, ale zapewne udałoby mi się ją namówić do tajnego dywersanta w jej podstawówce
scepter (106 punktów)
Najlepszym sposobem na "zagięcie" katechety jest przemyślenie tematu i wyciągnięcie racjonalnych wniosków dotyczących religijnych nonsensów. Tworzenie list celowo dobranych pytań to intelektualne lenistwo godne kreacjonistów i im podobnych.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365