 |
Jean Jacque Rousseau o powstrzymywaniu woli Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-09-2022 16:13 | xoubie (2 punktów) | Jean Jacque Rousseau o powstrzymywaniu woli | Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może mam zły pomysł.
> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu.
Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 | okragly (21676 punktów) | > o powstrzymywaniu woli nie ma wolnej woli, jesteśmy zwierzetami, mrówka, kon, krowa, szympans nie maja wolnej woli tak i np plemnik i ja jego dziecko
>... świadomym wychowywaniem dziecka. dzieci są małpami, uczą sie przez naśladownictwo
>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pogódź sie z losem, Rosjanie mówią sudba, jest tak jak ma być
>pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz. tu sie zgadzam, sprowadza sie to do zbudowania raju
>Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu. bo nie ma wolnej woli
>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu. jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
|
|
 | | qwery (2864 punktów) | >> o powstrzymywaniu woli >nie ma wolnej woli, jesteśmy zwierzetami, mrówka, kon, krowa, szympans nie maja wolnej woli tak i np plemnik i ja jego dziecko >>... świadomym wychowywaniem dziecka. >dzieci są małpami, uczą sie przez naśladownictwo >>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. >pogódź sie z losem, Rosjanie mówią sudba, jest tak jak ma być >>pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz. >tu sie zgadzam, sprowadza sie to do zbudowania raju >>Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu. >bo nie ma wolnej woli >>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu. >jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
|
|
|  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | >>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli) >Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie. świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli
|
|
| |  | | qwery (2864 punktów) | > >>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli) >>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie. >świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli
Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez.
|
|
| | |  | 1 na 1 | okragly (21676 punktów) | >>>>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli) >>>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie. >>świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli >Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez. chemia w mózgu decyduje np rekin poczuje krew i nie popuści ofierze (to chemia a nie jego silna wola), ktoś poczuje zapach kobiety i będzie biegal za nią jak pies (to nie wola a chemia), Niemcy podczas wojny zmieniali chemie mózgu żołnierzy narkotykami - mogli nie spac 40 godz, biec 30 km ale to nie wola a chemia, Rosjanie dawali szklanke wódki przed atakiem, wiara tez zmienia chemie mózgu, jak u osób zakochanych, upatruje to jako fizykę (bodziec- reakcja) a nie ze ma silna wole
|
|
| | | |  | 1 na 1 | qwery (2864 punktów) | >>>>>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli) >>>>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie. >>>świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli >>Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez. >chemia w mózgu decyduje np rekin poczuje krew i nie popuści ofierze (to chemia a nie jego silna wola), ktoś poczuje zapach kobiety i będzie biegal za nią jak pies (to nie wola a chemia), Niemcy podczas wojny zmieniali chemie mózgu żołnierzy narkotykami - mogli nie spac 40 godz, biec 30 km ale to nie wola a chemia, Rosjanie dawali szklanke wódki przed atakiem, wiara tez zmienia chemie mózgu, jak u osób zakochanych, upatruje to jako fizykę (bodziec- reakcja) a nie ze ma silna wole
Mysle ze my tu sie nie roznimy, nieco inaczej tylko o tym mowimy. Moze spojż na wole jako na obszar wydzielniczy w mozgu połączony ze swiadomoscią. I tak jak zajda jakies zmiany ktore spowodujaze cos nam sie chce to jak ten obszar jest sprawniejszy to z wieksza sie nam determonacja.
|
|
| xoubie (2 punktów) | > Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam> wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym> razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może> mam zły pomysł.> > O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w 192.168.0.1 router login 192.168.l.l.link/> miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go> opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą> przeciwstawiania się temu prawu.> Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni> osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech> tak będzie z jakiegokolwiek powodu.I got this,..
|
|
| Rafał Kozłowski (301 punktów) | >Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam >wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym >razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może >mam zły pomysł. >> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w >miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go >opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą >przeciwstawiania się temu prawu. >Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni >osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech >tak będzie z jakiegokolwiek powodu.
No cóż. Dzieło, które czytasz, ma niewątpliwie wartość historyczną, ale na pewno nie naukową. Oczywiście każdy z nas szuka w literaturze czegoś innego. To, o czym pisał Rousseau w Emilu daje niewątpliwie wiedzę na temat tego, czego w tamtych czasach nie wiedziano, jak wyglądały tamte czasy, bo ta literatura pokazuje jedynie jak być powinno wg Rousseau. Nie powinno się wszak wzorować tym dziełem w procesie wychowania dziecka w XXI w.
Jeżeli masz ochotę, to napisz, co w Émile ou De l'éducation jest tak cennego, że warto to wnieść do współczesnej kultury edukacyjnej.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|