Racjonalista - Strona głównaDo treści
Jean Jacque Rousseau o powstrzymywaniu woli

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
24-09-2022 16:13xoubie (2 punktów)Jean Jacque Rousseau o powstrzymywaniu woli
Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może mam zły pomysł.


> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu.

Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

okragly (21676 punktów)
> o powstrzymywaniu woli
nie ma wolnej woli, jesteśmy zwierzetami, mrówka, kon, krowa, szympans nie maja wolnej woli tak i np plemnik i ja jego dziecko

>... świadomym wychowywaniem dziecka.
dzieci są małpami, uczą sie przez naśladownictwo

>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy.
pogódź sie z losem, Rosjanie mówią sudba, jest tak jak ma być

>pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz.
tu sie zgadzam, sprowadza sie to do zbudowania raju

>Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu.
bo nie ma wolnej woli

>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu.
jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
qwery (2864 punktów)
>> o powstrzymywaniu woli
>nie ma wolnej woli, jesteśmy zwierzetami, mrówka, kon, krowa, szympans nie maja wolnej woli tak i np plemnik i ja jego dziecko
>>... świadomym wychowywaniem dziecka.
>dzieci są małpami, uczą sie przez naśladownictwo
>>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy.
>pogódź sie z losem, Rosjanie mówią sudba, jest tak jak ma być
>>pozostań w miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go opuścisz.
>tu sie zgadzam, sprowadza sie to do zbudowania raju
>>Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą przeciwstawiania się temu prawu.
>bo nie ma wolnej woli
>>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech tak będzie z jakiegokolwiek powodu.
>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)

Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
24-09-2022 18:35 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)

>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli
qwery (2864 punktów)
>
>>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
>>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
>świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli

Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez.
25-09-2022 09:35 
 Ocena 1 na 1
okragly (21676 punktów)
>>>>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
>>>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
>>świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli
>Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez.
chemia w mózgu decyduje np rekin poczuje krew i nie popuści ofierze (to chemia a nie jego silna wola), ktoś poczuje zapach kobiety i będzie biegal za nią jak pies (to nie wola a chemia), Niemcy podczas wojny zmieniali chemie mózgu żołnierzy narkotykami - mogli nie spac 40 godz, biec 30 km ale to nie wola a chemia, Rosjanie dawali szklanke wódki przed atakiem, wiara tez zmienia chemie mózgu, jak u osób zakochanych, upatruje to jako fizykę (bodziec- reakcja) a nie ze ma silna wole
25-09-2022 11:16 
 Ocena 1 na 1
qwery (2864 punktów)
>>>>>>jest tak jak ma być (nie ma wolnej woli)
>>>>Wolnej woli nie ma, mowa pewnie o sytuacji gdy cos chcesz, np zucic palenie, a jednak nie udaje sie.
>>>świat jest fizyczny, ja zatrułem sie papierosem, i jak brałem do ust, chciałem go wyrzygać, tak przestalem palić, sa jakieś tabletki (też dzialanie fizyczne- chemia) albo ukochana powie, że jak nie przestaniesz palić to nie będzie sie całować, albo jesteś chytrus i szkoda ci pieniędzy, zawsze są to reakcje (świat jest fizyczny) a nie sila woli
>>Tak,jest fizyczny i okazuje sie ze przeciwna absurdalna wiara, w wolna wole, przynosi korzysci fizyczne. Teraz mi sie przypomnialo ze juz i tym pisalismy, wniosek byl ze wiara przynosi czesto korzysci, w bozie tez.
>chemia w mózgu decyduje np rekin poczuje krew i nie popuści ofierze (to chemia a nie jego silna wola), ktoś poczuje zapach kobiety i będzie biegal za nią jak pies (to nie wola a chemia), Niemcy podczas wojny zmieniali chemie mózgu żołnierzy narkotykami - mogli nie spac 40 godz, biec 30 km ale to nie wola a chemia, Rosjanie dawali szklanke wódki przed atakiem, wiara tez zmienia chemie mózgu, jak u osób zakochanych, upatruje to jako fizykę (bodziec- reakcja) a nie ze ma silna wole

Mysle ze my tu sie nie roznimy, nieco inaczej tylko o tym mowimy. Moze spojż na wole jako na obszar wydzielniczy w mozgu połączony ze swiadomoscią. I tak jak zajda jakies zmiany ktore spowodujaze cos nam sie chce to jak ten obszar jest sprawniejszy to z wieksza sie nam determonacja.
xoubie (2 punktów)
>Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam
>wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym
>razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może
>mam zły pomysł.
>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w 192.168.0.1 router login 192.168.l.l.link/
>miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go
>opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą
>przeciwstawiania się temu prawu.
>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni
>osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech
>tak będzie z jakiegokolwiek powodu.


I got this,..
Rafał Kozłowski (301 punktów)
>Zacząłem czytać Émile ou De l'éducation kilka tygodni temu, podoba mi się i gorąco polecam
>wszystkim, zwłaszcza rodzicom lub osobom zainteresowanym świadomym wychowywaniem dziecka. W każdym
>razie, do rzeczy, natknąłem się na akapit, z którym nie byłem pewien, z którym się zgadzam, a może
>mam zły pomysł.
>> O człowiecze, rozwiń swoje istnienie w sobie, a nie będziesz już nieszczęśliwy. pozostań w
>miejscu, które natura ci przypisuje w łańcuchu bytu. Nic nie będzie w stanie sprawić, że go
>opuścisz. Nie buntuj się przeciwko twardemu prawu konieczności; i nie wyczerpuj swojej siły wolą
>przeciwstawiania się temu prawu.
>Choć Jean przedstawia swoje argumenty w sposób elokwentny, to trochę mnie dziwi, jak ludzie powinni
>osiągnąć więcej swoich życiowych planów, albo ci, którzy chcą całkowicie zmienić swoje życie, niech
>tak będzie z jakiegokolwiek powodu.

No cóż. Dzieło, które czytasz, ma niewątpliwie wartość historyczną, ale na pewno nie naukową. Oczywiście każdy z nas szuka w literaturze czegoś innego. To, o czym pisał Rousseau w Emilu daje niewątpliwie wiedzę na temat tego, czego w tamtych czasach nie wiedziano, jak wyglądały tamte czasy, bo ta literatura pokazuje jedynie jak być powinno wg Rousseau.
Nie powinno się wszak wzorować tym dziełem w procesie wychowania dziecka w XXI w.

Jeżeli masz ochotę, to napisz, co w Émile ou De l'éducation jest tak cennego, że warto to wnieść do współczesnej kultury edukacyjnej.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365