Racjonalista - Strona głównaDo treści
Julian Tuwim

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
27-11-2012 13:21romaro (25211 punktów)Julian Tuwim
Ocena 1 na 1
Patrząc na to, co dzieje się teraz wokół Konopnickiej, czy filmu "Pokłosie", to uważam, że jest to strzał w dziesiątkę wykonany przez tych, którzy jako pierwsi poruszyli ten temat.
Na różnych religijnych portalach krąży taki oto wiersz Juliana Tuwima wykorzystany również jako pieśń kościelna:
Czyhanie na Boga, W-wa 1918, Gebethner i Wolff; Wiersze, Czytelnik, 1986

Chrystusie

Jeszcze się kiedyś rozsmucę,
Jeszcze do Ciebie powrócę,
Chrystusie...

Jeszcze tak strasznie zapłaczę,
Że przez łzy Ciebie zobaczę,
Chrystusie...

I taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie,

Że duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy - serce mi pęknie,
Chrystusie...

www.youtube.com/watch?v=TaK1M4J5_lo

Tuwim jako jasnowidz(fragment):

Umrę ci kiedyś.
Oczy mi zamkniesz.
I wtedy - swoje
Smutne, zdziwione,
Bardzo otworzysz.

Gdy przeczytasz katoliku fragment tego wiersza Juliana Tuwima (Jest tematem jednego z wątków na forum)

Item ględziarze i bajdury,
Ciągnący z nieba grubą rętę,
O, łapiduchy z Jasnej Góry,
Z Góry Kalwarii parchy święte,
I ty, księżuniu, co kutasa
Zawiązanego masz na supeł,
Żeby ci czasem nie pohasał,
Całujcie mnie wszyscy w dupę.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

myprecious (7170 punktów)
Do Prostego Człowieka

www.youtube.com/watch?v=QGtBbezF9Ms

Jesus shaves!
27-11-2012 14:26 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)
gdy zaczną na tysiączną modłę
OJCZYZNĘ SZARPAĆ DEKLINACJĄ
I ŁUDZIĆ KOLOROWYM GODŁEM
I JUDZIĆ HISTORYCZNĄ RACJĄ
o piędzi, chwale i rubieży
o ojcach, dziadach i sztandarach
o bohaterach i ofiarach...
gdy wyjdzie biskup, pastor, RABIN
pobłogosławić twój karabin
bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba
że za ojczyznę bić się trzeba

Wiersz jakby dzisiaj pisany
27-11-2012 15:43 
 Ocena 3 na 3
ramichael (36666 punktów)
>gdy zaczną na tysiączną modłę
>OJCZYZNĘ SZARPAĆ DEKLINACJĄ
>I ŁUDZIĆ KOLOROWYM GODŁEM
>I JUDZIĆ HISTORYCZNĄ RACJĄ
>o piędzi, chwale i rubieży
>o ojcach, dziadach i sztandarach
>o bohaterach i ofiarach...
>gdy wyjdzie biskup, pastor, RABIN
>pobłogosławić twój karabin
>bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba
>że za ojczyznę bić się trzeba
>Wiersz jakby dzisiaj pisany
>

rżnij karabinem w bruk ulicy
twoja jest krew a ich jest nafta

coś jakby Irak przewidział
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
>Patrząc na to, co dzieje się teraz wokół Konopnickiej, czy filmu "Pokłosie", to uważam, że jest to
>strzał w dziesiątkę wykonany przez tych, którzy jako pierwsi poruszyli ten temat.

To i ja Tuwimem strzelę, co mi tam.
Z roku 1934:
ANONIMOWE MOCARSTWO


Już w podziemiach synagog wszystkie złoto leży.
Amunicję przenoszą czarni przemytnicy.
Naradzają się szeptem berlińscy bankierzy,
Dzwoni tajny telefon z warszawskiej bożnicy.

W Londynie, w wielkiej loży już postanowiono...
Siedem pieczęci kładą masoni pod dekret.
Nad skrwawionym Talmudem żółte świece płoną,
W płachtę zwinęli szczątki i przysięgli sekret.

I zaraz Żydzi w Kremlu dostali depeszę!
I skoczyła iskrówka! Zawrzały redakcje!
Paryski Rotszyld ręce zaciera w uciesze:
W Amsterdamie i Rzymie wykupiono akcje.

Smok olbrzymi od morza do morza się wije,
Nocą widzą go ogniu najśmielsi lotnicy,
Ciemny łopoce w miastach i na trwogę bije,
Sygnał strzelił rakietę znad pruskiej granicy.

...A po naszych miasteczkach, w straszne skwarne święto,
Wieje z sieni ziejących pomruk głuchych nowin:
"Do kościoła się zakradł pejsaty Żydowin
I dzieweczkę w cegielni na macę zarżnięto".

Od zarania dziejów do 2003 r. ludzkość wyprodukowała pięć eksabajtów danych. To bardzo dużo, a jednak oszałamia coś innego: dziś produkujemy tyle co dwa dni. (Edwin Bendyk)
romaro (25211 punktów)
A tutaj wiersz, który być może jest odniesieniem do wcześniejszego "Chrystusie"

Ojciec

Myślałem kiedyś, że potrafię
Dąć tobie wieczność modlitwami,
Byś wieczną starość miał - szczęśliwą.
Dziś - wszystko, co syn może zrobić,
To spojrzeć, westchnąć - i na ścianie
Poprawić twoją fotografię,
Gdy wisi krzywo.
16. III. 1943

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365