Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spór o orszak trzech króli w Zielonej Górze.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
03-01-2013 20:33maciejo (3492 punktów)Spór o orszak trzech króli w Zielonej Górze.
Ocena 10 na 10
Jak podaje tokfm.pl w Zielonej Górze obywatel ateista protestuje przeciwko dofinansowywaniu z kasy miasta obchodów święta trzech króli. Tu link:

www.tokfm.(*)zak_Trzech_Kroli___Nie.html#MT

Przy owym proteście nie chodzi o pieniądze (2000zł) ale o zasady. Oczywiście we współfinansowaniu religijnych przedsięwzięć przez miasto nic złego nie widzi zarówno Regionalna Izba Obrachunkowa ani Pan Jerzy Stępień - były prezes Trybunału Konstytucyjnego, który przy okazji wskazuje na powszechną i jakże słuszną obecność krzyża wszędzie gdzie się tylko da.

W całym tym zamieszaniu najwięcej rozsądku widać w wypowiedzi prof. Jerzego Regulskiego, który stwierdza, że to jest samorząd więc ważne co ludzie chcą. No właśnie. Poniżej jest sonda. Gdy sam oddawałem głos na tak było 25%, a na nie - 69%. Tak więc ludzie swoje, władza swoje, a kościół dostaje co chciał.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Irracja (4721 punktów)
>www.tokfm.(*)zak_Trzech_Kroli___Nie.html#MT

Cytat:

Z drugiej strony dr Grębecka rozumie skąd się biorą protesty. - To wynika z niejasności czy Polska jest krajem katolickim, czy o katolickiej tradycji, ale państwowo neutralnym. To wiąże się trochę z protestowaniem przeciwko zamykaniu sklepów 25 grudnia - zwraca uwagę. Jak tłumaczyła, jest to jeden z przejawów preferowania przez państwo jednej tradycji religijnej, choć Polska jest krajem wieloreligijnym. - Prawda jest po środku - podsumowuje...


... i to chyba najlepiej obrazuje całą sytuację. Kościół i państwo tak bardzo chwalą się "katolickością", że sami doprowadzają do sporów i zamieszek...

... pozdrawiam...

... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
03-01-2013 21:29 
 Ocena 8 na 8
maciejo (3492 punktów)
No właśnie. Polska jest krajem wyznaniowym. Wszystkie instytucje rządowe, samorządowe prześcigają się w tym jak zrobić dobrze kościołowi. Najważniejsze wydarzenia państwowe poprzedzają msze, każde święto administracja sponsoruje kościołowi. Bardzo ciekawy jestem kiedy politycy się zorientują, że naród się laicyzuje i jego znaczna część ma zdanie zupełnie odmienne od kleru.
03-01-2013 21:48 
 Ocena 2 na 2
Kacperek (2127 punktów)
> Bardzo ciekawy jestem kiedy politycy się zorientują, że naród się laicyzuje i jego znaczna część ma zdanie zupełnie odmienne od kleru.

Politycy już to wiedzą - przynajmniej od 2001 roku, kiedy to Miller wygrał wybory, jadąc na antyklerykalnych hasłach. Ale politycy nie muszą użytku z tej wiedzy robić, bo im to nie jest potrzebne, by się trzymać koryta.
03-01-2013 22:19 
 Ocena 5 na 5
Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Na razie więcej głosów można ugrać udając świętego imbecyla, niż będąc myślącym ateistą. Nic dziwnego, że tym zyskują władzę nad ciemnym ludem.
04-01-2013 08:20 
 Ocena 2 na 2
Miłosz Michałowski (1657 punktów)
>No właśnie. Polska jest krajem wyznaniowym. Wszystkie instytucje rządowe, samorządowe prześcigają się w tym jak zrobić dobrze kościołowi. Najważniejsze wydarzenia państwowe poprzedzają msze, każde święto administracja sponsoruje kościołowi. Bardzo ciekawy jestem kiedy politycy się zorientują, że naród się laicyzuje i jego znaczna część ma zdanie zupełnie odmienne od kleru.

I dlatego właśnie dziwię się KRRiT, że staję Rydzykowi okoniem i zarazem nie dziwię się Rydzykowi oraz biskupom, że są "poddenerwowani" - tyle lat owocnej, wzorowej wręcz współpracy - kościelni czegoś chcieli, to dostawiali, a teraz nagle im na złość robią. Jeszcze nie daj boże KRK się zezłości i wycofa z Polski miliardowe inwestycje w przemysł, zabierze dziesiątki tysięcy miejsc pracy... A nie, zaraz...
04-01-2013 08:23 
 Ocena 1 na 1
Irracja (4721 punktów)
>No właśnie. Polska jest krajem wyznaniowym. Wszystkie instytucje rządowe, samorządowe prześcigają się w tym jak zrobić dobrze kościołowi. Najważniejsze wydarzenia państwowe poprzedzają msze, każde święto administracja sponsoruje kościołowi. Bardzo ciekawy jestem kiedy politycy się zorientują, że naród się laicyzuje i jego znaczna część ma zdanie zupełnie odmienne od kleru.

... pewnie wtedy, gdy dupą gnojowisko poczuje... i sorry za kolokwializm...


... nauka jest nienawistna teizmowi, gdyż prowadzi do deizmu. A ten wyklucza wpływ "Boga i kleru" na życie doczesne...
Selanos (12869 punktów)
Dać palec, zeżrą rękę. Biskupi wywalczyli sobie wolne 6 stycznia, teraz jeszcze dostają kasę na orszaki. Oby tak dalej, niech Krk dalej przekonuje, że jest najskuteczniejszą instytucją walczącą z Krk.
tomj (123 punktów)
Tutaj można także zobaczyć opcję bezkosztową (???). Prezydent miasta zaprasza na mszę dziękczynną - to chyba takie lokalne wywoływanie deszczu!
walbrzych.(*)dzyskania-grodzkosci,id,t.html
KORIUS (14106 punktów)
(zablokowany)
> Cytat:
"Podobnie uważa antropolog kultury dr Zuzanna Grębecka. - Czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu, w strojach łowickich jest częścią naszej tradycji? Oczywiście, że tak. A kolęda "Oj maluśki"? No jest - wylicza. - Trzeba by wywalić pół naszej kultury; trzeba by zrewidować co w operze "Straszny dwór" ma charakter katolicki i powycinać. Paranoja - komentuje."


-Nie ma to jak antropolog kultury, ze swoją prawdą pośrodku. Co z tego, że jakaś procesja jest częścią czyjejś kultury? Niech ja sobie każdy pielęgnuje u siebie i za swoje i nie wciska wszystkim, że jest NASZA, bo już nie moja. Co innego sztuka, przedstawienie, na które każdy idzie jak chce i płaci bilet, i o którym wiadomo że jest fikcją, a co innego publiczne religijne manifestacje przebierańców promujących swoje obłędy jako historię prawdziwą i świętą. To, że chrześcijaństwo wpieprzyło się w NASZĄ kulturę nie oznacza, że każdy ma obowiązek ją pielęgnować w takim wydaniu i do niej dopłacać.


Religia jest kompletnym nonsensem i ogromną szkodą dla ludzkiej cywilizacji. - Steven Weinberg
mrSpock (2845 punktów)
Najlepszy komentarz: Cytat:
MAM PROŚBĘ DO MINISTRA ROSTOWSKIEGO.......... ! ---------->>>>>>>>>>
Proszę by TYLKO NA ROK ( ! ) wprowadził podatek od wiary na wzór niemiecki.................
ZA ROK POGADAMY TYLKO Z ...ATEISTAMI ))))))

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365