Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Taniec trzcin"

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
01-12-2010 12:59sirBuk_PanBuk (6257 punktów)"Taniec trzcin"
Ocena 3 na 3
niestety program był wczoraj, równocześnie z Kubą Wojewódzkim, wiec wątpię, żeby miał widownię... Będzie dziś powtórzony, ale w nieludzkiej porze - środa, 1 grudnia - 03:25 TVP 2...
Jak każdy dokument, jest to punk widzenia realizatorów, ale warto spojrzeć na to nawet, jeżeli nie jest to obiektywne...
Takie piękne zderzenie: ja w zimnej Polsce grudzień 2010 i Suazi - afrykański kraj sąsiadujący z Mozambikiem, piękne zdjęcia i szokujące obrazy/opowieści młodych dziewcząt...
Cytat:

Suazi to afrykański kraj sąsiadujący z Mozambikiem. Jedna czwarta jego mieszkańców jest zarażona wirusem HIV. Niepodzielnym władcą Suazi jest król Mswati III _ jeden z bohaterów filmu. Raz w roku odbywa się tu 6-dniowy Taniec Trzcin. Kilkadziesiąt tysięcy niezamężnych dziewcząt wycina wtedy trzciny, po czym tańczy z nimi przed królem w nadziei, że któraś z nich zostanie wybrana na jego kolejną żonę bądź kochankę.


Opowieść z innego świata - czy my kiedyś zjednamy się kulturowo? Świat Racjonalny - wolny od uprzedzeń, różnobarwny kulturowo... Czy "nasze kultury" da się pogodzić?
Kto zrówna się z kim? My z Nimi? Czy bardziej Oni z nami?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

spellbinder (8577 punktów)
>Opowieść z innego świata - czy my kiedyś zjednamy się kulturowo? Świat Racjonalny - wolny od
>uprzedzeń, różnobarwny kulturowo... Czy "nasze kultury" da się pogodzić?
>Kto zrówna się z kim? My z Nimi? Czy bardziej Oni z nami?

Jak najbardziej możliwe - jak im zabierzemy ich dzieci i wychowamy z dala od tamtej kultury, to wyrosną na Europejczyków.

Inna sprawa, że nawet w obrębie tego samego państwa istnieją grupy, które diametralnie różnią się pod względem obyczajów/obrządków, czy podstawowych wartości.
Nawet różne grupy zawodowe mają swoje modele zachowań w określonych sytuacjach, gdzie "zwykły", w sensie niezwiązany z nimi człowiek, nie potrafiłby się odnaleźć.
01-12-2010 23:44 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>>Opowieść z innego świata - czy my kiedyś zjednamy się kulturowo? Świat Racjonalny - wolny od
>>uprzedzeń, różnobarwny kulturowo... Czy "nasze kultury" da się pogodzić?
>>Kto zrówna się z kim? My z Nimi? Czy bardziej Oni z nami?
>Jak najbardziej możliwe - jak im zabierzemy ich dzieci i wychowamy z dala od tamtej kultury, to wyrosną na Europejczyków.

Już tego próbowano, co najmniej dwukrotnie.

W czasie II wojny światowej dzieci o wyglądzie aryjskim były wywożone do Niemiec, gdzie były adoptowane.

Na znacznie większą skalę próbowano tego w Australii na dzieciach Aborygenów.

pl.wikipedia.org/wiki/Skradzione_pokolenie
Madman (7811 punktów)
>niestety program był wczoraj, równocześnie z Kubą Wojewódzkim, wiec wątpię, żeby miał widownię...
Oglądałem. Tematem przewodnim była prezerwatywa...
I z tego, co widziałem w tym programie, to zrównujemy się z mieszkańcami Suazi, jeśli chodzi o poziom wiedzy młodzieży z zakresu seksualności. Ale spróbuj coś złego powiedzieć na misjonarzy... Bernard Shaw powiedział kiedyś, że "Stosunkowo łatwą rzeczą jest nawracać biednych, kiedy niesie im się Biblię w jednej ręce, a chleb w drugiej." A to, że potem umrą na AIDS, to już ich nie obchodzi. Bo oni są biedni, więc i tak nie dają na tacę. Lepiej doić Europejczyków.

Wróć do listy wątków działu Kultura
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365