Racjonalista - Strona głównaDo treści
"Putinizacja" Unii Europejskiej?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Świat
NapisanoAutorTytuł
14-04-2016 01:21GrzeTor (1279 punktów)"Putinizacja" Unii Europejskiej?
Ocena 2 na 6
Jak wiadomo jedną z podstawowych cech ustroju zaprowadzonego przez Władimira Putina jest wybiórczość sankcji karnych: dotykają one tylko wrogów lub konkurentów władzy (np. Chodorkowskiego), natomiast przyjaciele władzy i sama władza żadnych sankcji karnych obawiać się nie muszą.

Aktualnie w Unii Europejskiej występują podobne trendy, wybiórczego traktowania sankcji, jako metody na walkę z władzą w UE, aktualnie zdominowaną przez Niemcy. Polska, która po ostatnich wyborach przestała być sługą Niemiec nagle staje się obiektem jakiś procedur prowadzących do sankcji. Pod jakimś pozorem, że demokratycznie wybrany rząd poprzez sprawowanie rządów w jakiś sposób zagraża demokracji? Ale przecież gdyby UE była zainteresowana stanem demokracji w krajach członkowskich to zrobiłaby przegląd we wszystkich krajach, a nie wybierała do procedur tylko ten kraj, którego nie lubi.

Taki przegląd stanu demokracji mógłby wiele ciekawego wykazać. Np. sprawdzenie czy poprawność polityczna obowiązująca w Szwecji, we Francji jest zgodna z demokracją. Coś takiego jak skazywanie osób za publikowanie poglądów niezgodnych z poprawnością polityczną (np. sprawa Brigitte Bardot), co pozbawia opinii publicznej dostępu do pełnej informacji: te niezgodne z poprawnością polityczną są cenzurowane i terroryzuje osoby posiadające poglądy niezgodne z mainstreamem.

Coś takiego jak właściwy poziom uprawnień sądów też jest właściwym tematem do przeglądu w całej UE. W szczególności zjawisko przejmowania przez sądy roli legislacyjnej przez twórczą interpretację prawa jest problemem powszechnym, ogólnoświatowym - a to odbiera władzę wyborcom.

A we Włoszech jest jeszcze inny temat - kto tak naprawdę rządzi: władze oficjalne, czy mafia. No bo jeżeli mafia, to praworządności i demokracji nie ma... A sprawdzić warto, jeżeli praworządności i demokracja niby są takie ważne.

Jeżeli natomiast jako warunek praworządności rozumiemy jak najniższy stopień wpływów świata pieniądza na politykę (korupcji), tak, że pienądz nie odbiera władzy wyborom, to jakieś państwa UE gorsze od Polski też by się znalazły w takim przeglądzie. Np. w rankingu Transparency International poniżej Polski są Grecja, Hiszpania, Rumunia. Choć oczywiście przegląd EU mógłby mieć nieco inne kryteria, ale raczej nie bylibyśmy najgorsi.

Władze UE chyba wiedzą, że jeżeliby zrobić ranking porównawczy, to Polska uplasuje się na względnie rozsądnej pozycji i wówczas o żadnych sankcjach być nie może. Stąd pomysł zastosowania Putinizacji - sprawdzonego w Rosji mechanizmu wybiórczego sankcjonowania wyłącznie nielubianych/wrogów/konkurentów, podczas gdy ulubieńcy władzy i ona sama mogą robić co chcą.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

romaro (25211 punktów)
Kup sobie grabki i idź do piaskownicy, albo włącz sobie TVP ABC.
>Władze UE chyba wiedzą, że jeżeliby zrobić ranking porównawczy, to Polska uplasuje się na względnie rozsądnej pozycji i wówczas o żadnych sankcjach być nie może.
One już są, tylko nie przez Unię nałożone. Naprawdę, raka z przerzutami dostaję jak czytam Twoje... cholera wie co.

"Ucieczka kapitału następuje praktycznie we wszystkich ujawnionych przez NBP pozycjach statystycznych bilansu płatniczego. Inwestorzy bezpośredni wycofali ok. 1 mld dolarów kapitału. Panika ogarnęła inwestorów portfelowych. Wycofali prawie 4 mld dolarów, głównie pozbywając się polskich obligacji państwowych. Z banków komercyjnych odpłynęło za granicę 4 mld dolarów (przede wszystkim likwidacja depozytów obcokrajowców w bankach w Polsce).
Ucieczka kapitału przybiera na sile. W stosunku do stycznia 2016 r. uciekło 1 mld dolarów więcej inwestycji portfelowych. Do banków w styczniu kapitał jeszcze napływał, w lutym rozpoczęła się wycofywanie środków."
A to nie koniec - ten trend przybierze na sile, jak nam znowu rating obniżą. Jedyna pociecha, jaka Twoim klakierom pozostanie, to stawianie minusów z większą zaciekłością.

tomaszurba(*)nia-ucieczka-kapitalu-z-polski
14-04-2016 13:37 
 Ocena 2 na 2
Burnham (1149 punktów)
>Ucieczka kapitału przybiera na sile.

Niby jakim cudem ucieczka kapitału przybiera na sile skoro prognozowany wzrost PKB w Polsce ma wynieść 3,6 w roku 2016 przy deflacji pieniądza i w sytuacji, gdy Polskę stać na to by ściągać gaz i ropę z Zatoki Perskiej oraz by być jednym z bodajże dwóch krajów NATO w Europie wywiązującym się z finansowych założeń obronnych. Gdzie romaro dostrzegł ten uciekający kapitał ?

>Oficjalne rezerwy walutowe NBP spadły o 1 mld dolarów. Również środki walutowe w dyspozycji Ministerstwa Finansów spadły w lutym w stosunku do stycznia 2016 r. o 1 mld euro.

Tak ? A w tym samym czasie kurs dolara w którym te rezerwy są wyrażone to o ile spadł ? Czy typowy romaro w ogóle zadaje sobie tego typu pytania ? Czy romaro porównał kurs dolara ze stycznia, a kurs dolara z kwietnia ? Rząd PiS został zaprzysiężony w listopadzie zeszłego roku, a więc w Kwietniu będzie mijać pół roku rządów w którym to czasie rezerwy walutowe spadły o wartość 1 mld$ czyli o 1% w skali pół roku, a mimo to autor bredzi o panice o odpływie kapitału w z Polski. Czy romaro zdaje sobie sprawę z tego, że takie rezerwy walutowe są wartością zmienną, a nie stałą i ulegają wzrostom oraz spadkom w wyniku zmian kursu waluty, sytuacji gospodarczej na świecie jak i w wyniku wielu innych czynników abstrahujących od postaci Jarosława Kaczyńskiego ? Oczywiście typowy romaro nie interesuje się na co dzień sytuacją gospodarczą czy energetyczną świata i tylko udaje, że coś wie bo bardzo PiSu nie lubi, a żeby było mądrzej to zasłania się "ekspertyzą" fachowca. Czy romaro rzeczywiście jest od tego mądrzejszy ?

>Może to wskazywać, że w tajemnicy przed opinią publiczną podejmowana jest obrona kursu złotego.

A niby jak autor tego artykułu sobie wyobrażał tę rzekomą sytuację - że Premier wyjdzie i ogłosi komunikat iż ktoś zaatakował system walutowy Polski wobec czego zachodzi konieczność obrony kursu narodowej waluty ??? Przecież tylko skończony tuman by w ten sposób reagował. Ale oczywiście rzecz nie w tym bo artykuł jest adresowany do idioty, a idiota nie zwykł czytywać na poziomie głębszym aniżeli sugerowanym przez autora artykułu i wobec tego taki pospolity polski czytelnik nie rozumie, że takich komunikatów się nie ogłasza by nie wywoływać paniki abstrahując od faktu czy ktoś faktycznie próbuje manipulować PLN czy też nie. Natomiast jeżeli autor posiada sprawdzone informacje iż ktoś manipuluje kursem PLN to niech się tym podzieli, a nie raczy czytelnika insynuacjami. A może romaro wiec coś więcej na temat ataku na polską walutę ?

>Ewentualne osłabienie złotego to większe raty kredytów walutowych i wzrost niezadowolenia społecznego z rządów Jarosława Kaczyńskiego.

Osłabienie złotego w stosunku do czego - do dolara, funta, do uncji złota, rubla ? Bo jeżeli do euro to ucieszą się eksporterzy więc raczej na ulice protestować nie wyjdą.

>Narodowy Bank Polski ogłosił, że z Polski ucieka kapitał. Do tąpnięcia doszło w lutym 2016 r. Nie sposób nie wiązać tego z "dobrą zmianą" PiS. Panika ogarnęła inwestorów portfelowych.

Cóż za fenomenalny artykuł i cóż za fantastyczna teza. Czy romaro i inne tłuki z tego forum w ogóle zapoznały się kiedykolwiek z jakimkolwiek raportem Rady Polityki Pieniężnej czy też mają swoich stałych "ekspertów" robiących to za nich ?

www.nbp.pl(*)nflacji/raport_marzec_2016.pdf

Jednocześnie dobra sytuacja gospodarcza Polski oddziałuje w kierunku wzrostu importu oraz przekłada się na wysokie dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich. W konsekwencji w II połowie ub.r. saldo rachunku obrotów bieżących i kapitałowych było nieznacznie ujemne.

Ja rozumiem, że lektura długa i nic tam o Kaczyńskim nie ma więc typowy romaro znudzi się po dwóch stronach, jednakże słowa "panika", "ucieczka", "drenaż", "tąpnięcie", "wycofali", "likwidacja" w kontekście polskiej gospodarki w raporcie NBP nie pojawia się. W artykule "eksperta" z portaliku "Natemat" nie pojawiają się zaś słowa "dobry", "korzystny", "pozytywny" co czyni ten artykuł zupełnie odmiennym od analizy NBP.

Podwyższenie stóp procentowych przez Fed, a także ponowne nasilenie się obaw o perspektywy wzrostu na świecie przyczyniło się do znaczącego wzrostu niepewności na międzynarodowych rynkach finansowych. Zwiększone obawy inwestorów znalazły odzwierciedlenie we wzroście rentowności obligacji skarbowych gospodarek wschodzących i spadku rentowności obligacji skarbowych głównych gospodarek, tradycyjnie postrzeganych jako aktywa bezpieczne. Towarzyszył temu spadek indeksów giełdowych na świecie.
romaro (25211 punktów)
Tak dużo napisałeś...
Odniosłem się tylko do sankcji, które prędzej czy później odczujemy. Nie będę dyskutował z twoimi teoriami. Kręci się to jeszcze z rospędu. Tabela daje do myślenia. Via Carpatia adios, chyba że TA PUTINOWSKA Unia GreTora dołoźy nam. Modlić się nam zostaje aby rząd nie powoływał się na takich ekonomistów, na jakich powołuje się prawników.
Teraz putinizacja - nie skomentowałem tych durnot, ale zmusiłeś mnie. Czy to aby nie prawica mówi o karze śmierci dla Tuska? Można powiedzieć, że mamy własnego Chodorkowskiego.
Burnham (1149 punktów)
>Tak dużo napisałeś...

No właśnie i nic o Kaczyńskim.
Co robić ... Może pogadamy wobec tego o karze śmierci ? Tak jest ! Porozmawiajmy o karze śmierci dla Tuska i o "prawicy" aby ukryć fakt, że nie masz bladego pojęcia o gospodarce. Nie jesteś partnerem do dyskusji poważnej. Jesteś po prostu typowym, zwyczajnym, szarym odbiorcą papki medialnej i nie jesteś w stanie obronić się nawet przed najbardziej prymitywną propagandą.
14-04-2016 14:58 
 Ocena 1 na 1
romaro (25211 punktów)
Na prawicy już nie tylko sami prawnicy, teraz się okazuje, że i ekonomiści. Dobra zmiana.
Wyrok to opinia. Nie mam bladego pojęcia o ekonomii powiadasz? Może i nie mam, ale nie trzeba eksperta by nie przewidzieć dokąd taki sposób prowadzenia polityki doprowadzi. Mówisz że papkë łykam? Czy masz mnie za idiotę?A tak na marginesie - czy uważasz, że oglądanie TVP Info jest na Topie? W życiu bym nie pomyślał kiedyś, że trafią tam fachowcy z TVTrwam. Dobra zmiana qurwa.
A wiesz o ile spadła oglądalność? kto za to gòwno zapłaci? - My. Za szkapy - My. Za zmianę podręczników? - Tutaj straty będą nie do odrobienia.
Brzostowski (7067 punktów)
> Mówisz że papkë łykam? Czy masz mnie za idiotę?

No co Ty!

Najbardziej śmieszą mnie lemingi w hełmach dociśniętych chomątem.
14-04-2016 14:51 
 Ocena 1 na 3
Brzostowski (7067 punktów)
To jest właśnie przykład sprofilowania tego forum. Większość forumowiczów, wyłapuje z otaczającego świata wszystkie negatywne opinie, zjawiska, które mają miejsce i przypisują je rządowi PiS. Często zupełnie bez związku z rządem, nie rozumieją nic lub niewiele ze zjawisk zwłaszcza tak skomplikowanych jakie mają miejsce w ekonomii, polityce społecznej, międzynarodowej.

Po prostu, są to ludzie o niskim rozumieniu zjawisk, z bardzo dużą niechęcią do PiS, co przekłada się na ich opinie. Bazują głównie na opiniach innych, nie potrafią zrozumieć poważniejszych opracowań. Przyciśnięci do muru argumentacją, uciekają od dyskusji, wobec oczywistych faktów przeczących ich stanowisku milczą, pozostawiając posty bez odpowiedzi lub nazywają przeciwników propagandystami PiS.

Typowi synowie wiatru i kurzu.

Najbardziej śmieszą mnie lemingi w hełmach dociśniętych chomątem.
14-04-2016 15:17 
 Ocena 3 na 3
romaro (25211 punktów)

>Po prostu, są to ludzie o niskim rozumieniu zjawisk
A witam. Czy to nie ty jesteś od ogłaszania cudów? Szkoda, że nie od prawa - rozwiązałbyś problem.
14-04-2016 15:22 
 Ocena 1 na 1
Brzostowski (7067 punktów)
>>Po prostu, są to ludzie o niskim rozumieniu zjawisk
>A witam. Czy to nie ty jesteś od ogłaszania cudów?
A jaki to cud ogłosiłem? Możesz to światu przypomnieć, bo ja jakoś nic nie pamiętam abym ogłaszał jakieś cuda.

Jestem jednak gotowy ogłosić, cud zrozumienia przez leminga jakiegoś zjawiska, daj mi tylko szansę.Zacznij od rozumienia sensu słów których używasz, np "ogłosić".

Najbardziej śmieszą mnie lemingi w hełmach dociśniętych chomątem.
14-04-2016 18:39 
 Ocena 1 na 1
Burnham (1149 punktów)
Problem jest dużo poważniejszy bowiem to nie tylko o PiS się rozchodzi i nie tylko o to forum. Ludzie żyjący w systemach demokratycznych poszukują prostych odpowiedzi i prostych recept, najlepiej etykietowanych. Etykieta może być marką firmy samochodowej, domu mody, partii politycznej czy przynależności do prądu światopoglądowego - słowem wszystko to co nie wychodzi poza wyuczony przez odbiorcę kontekst. Literaturoznawcy zwracają uwagę na fakt, że właściwie literatura jest parafrazą tego co do tej pory napisano bowiem działa na poziomie tekstu będącego odniesieniem do szerszego kontekstu wypowiedzi (przykładowo "Władca pierścieni" jest innym opisem starożytnego "Beowulfa" czy innych opowiadań germańskich, "Gra o tron" nowożytnym Szekspirem dla mas, a amerykański nurt transcendentalizmu w XIX wieku był swoistą fascynacją znacznie starszego zjawiska jakim jest Hinduizm, itd.) Inaczej rzecz ujmując, ludzie komunikują się za pośrednictwem kontekstów bowiem nie sposób wszystkiego za każdym razem na nowo definiować - to jest po prostu niemożliwe. Dramat zaczyna się wtedy, gdy ludzie poruszają się w kontekstach narzuconych przez lobbystów (partie polityczne czy wielkie korporacje), ale w ogóle nie są tego świadomi - albo po prostu, są to ludzie, którzy nigdy nie zadają pytań bowiem już to wiedzą (a tą "wiedzę" czerpią z kontekstu właśnie). Każdy z nas ma szereg takich kontekstów mniej lub bardziej zrozumiałych dla siebie, ale właśnie racjonalizm polega na tym by chcieć zrozumieć. Bo nawet rzecz nie polega na tym by rozumieć wszystko, ale by po prostu wyrobić w sobie nawyk analizowania rzeczywistości.

Romaro i inni bronią się przed racjonalizmem jak mogą. Są to przypadki zupełnie nie do odratowania. Gdy ktoś napisze coś spoza kontekstu jaki im wpojono to romaro jak kataryna (to tak jakby dać do przeanalizowania partię szachową procesorowi na jakim działa Commodore 64 - po prostu w pewnym momencie komputer przestanie liczyć bo głębszej analizy nie jest w stanie przeprowadzić) odgrywa melodię w kółko tę samą - w sfery narracji dobrze mu znanej. Właśnie dlatego romaro i jemu podobni będzie doszukiwał się odpowiedzi na mój post w kontekście specyficznej retoryki politycznej coś bredząc o Kaczyńskim, prawicy i śmierci dla Tuska, ale do raportu NBP przykładowo już nie zajrzy bowiem to by wymagało od niego wprowadzenia do własnego języka, do jego własnej komunikacji, zupełnie nowego kontekstu. Nowy kontekst to nowe słowa, narracja i nowe pytania. To za dużo roboty ...
mancziz (1830 punktów)
Tak a propos obligacji:

www.money.(*)na-zabraknie,83,0,2058323.html

Nie zawsze to najbardziej nam pasujące wytłumaczenie ma sens, chociaż tutaj też jest za co PiSowi przywalić. Tylko po co to tak na oślep robić...
Brzostowski (7067 punktów)
Nie wiem czy jest to "Putinizacja", ale na pewno jest to zjawisko obiektywnie występujące.

W wielu krajach Europy dzieją się rzeczy nienormalne, niezgodne z prawem, niedemokratyczne, itd... i Europa nie reaguje, do póki ktoś nie zrobi z tego afery podpierając się lewakową (nie mylić z lewicową) poprawnością polityczną lub dopóki czyjeś interesy nie są zagrożone.

Dlatego też nikt nie reaguje gdy w krajach: GB, Szwecja, Francja w wydzielonych społecznościach panuje prawo szariatu i wszyscy to wiedzą, akceptują. Wyobrażacie sobie? W Polsce dzielnice gdzie panują inne zasady prawa? Oni to robią w imię praw człowieka...

Oto mówi się, że w Polsce media są rządowe. OK, jest to nie w porządku. Nie to co Niemcy! Przypomnę o "ciszy nad gwałtami". Teraz ostatnio słyszę: Merkelowa przeprosiła Erdogana, bo w TV niemieckiej ktoś z niego jaja robił. Jak to zatem jest? Gdy kiedyś gazety niemieckie nazwały Lecha kartoflem, a ten się obraził to lemingi mówiły: "no przecież nikt go nie będzie przepraszał, media w Niemczech są wolne...". Tak? A teraz MErkelowa przeprosiła Erdogana? To co to się stało?

Otóż, cała ta zabawa w prawa i wolności, zasady; kończy się tam gdzie silniejszy ma interes.

Niemcy wybudują NordStream2, trzeba być kretynem aby nie widzieć, iż jest to układ Rosja-Niemcy, umowa w kontrze wobec interesów UE, w tym państw Europy Śr-Wsch. Silnieijsze kraje UE: Francja, Holandia dobrze o tym wiedzą, więc je przekupiono umożliwiając udziały w projekcie lub niezłe umowy. Rosja w sposób oczywisty komrumpuje:

"Umowa między Rosją a Niemcami w sprawie budowy gazociągu podpisana została 2 tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, w których kanclerz Schröder stracił stanowisko. Wkrótce po wyborach były już kanclerz Gerhard Schröder objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej konsorcjum powołanego do budowy gazociągu."

"Podobne kontrowersje wywołało działanie fińskiego polityka Paavo Lipponena. Pełniąc funkcję premiera, był on zwolennikiem projektu Gazociągu Północnego. Po zakończeniu działalności politycznej w 2008 został zatrudniony przez spółkę Nord Stream. Do jego obowiązków należy wspieranie Nord Stream w kontaktach z władzami i instytucjami fińskimi."

Oto na naszych oczach rozwija się korupcja, układy na szkodę UE, pierwsze jest prawo tego co przy korycie, itd...

Takich przykładów można podać dużo.

Tymczasem lemingi ekscytują się tym, że Jarek zastopował TK i w Polsce już będzie koniec demokracji!

Obudźcie się tłuki.

Najbardziej śmieszą mnie lemingi w hełmach dociśniętych chomątem.
Alderyk Olrzyk (19376 punktów)
(zablokowany)

Nigdy nie uwierzę, że w niemieckiej ZDF jakakolwiek satyra polityczna jest nadawana przypadkowo, po prostu w imię swobody twórczej i wolności słowa. ZDF to nie jest przecież pierwsza lepsza stacja komercyjna, ale kanał telewizji publicznej, w dodatku o strategicznym znaczeniu ze względu na jego zasięg.


"U nas, brat brata kocha, ale swoją drogą,
Poluje na okazyę, by go kopnąć nogą". - Mikołaj Biernacki
dzentelmen (2000 punktów)
>Jak wiadomo jedną z podstawowych cech ustroju zaprowadzonego przez Władimira Putina jest
>wybiórczość sankcji karnych: dotykają one tylko wrogów lub konkurentów władzy (np. Chodorkowskiego),
>natomiast przyjaciele władzy i sama władza żadnych sankcji karnych obawiać się nie muszą.

To norma, Putin nic nowego nie wymyślił. Przypomnij sobie jak zachód zachował się wobec Snowdena, Wikileaks itd. Więc nie nazywałbym metody eliminacji wrogów władzy - "ustrojem Putina"- bo to nieprawda. Wszędzie gdzie polityka znaczy trochę więcej, i wszędzie tam gdzie decydenci mają na głowie odpowiedzialność w szerszej skali niż to ma miejsce w krajach takich jak nasz, sięga się niekiedy po metody sprzeczne z głoszonymi wartościami. (choć gdyby przyjrzeć się bliżej to i u nas pewnie korzysta się z "różnych" metod).

>Aktualnie w Unii Europejskiej występują podobne trendy, wybiórczego traktowania sankcji, jako metody
>na walkę z władzą w UE, aktualnie zdominowaną przez Niemcy.

Doprawdy nie bardzo rozumiem jak można porównywać politykę wewnętrzną Rosji, która bądź co bądź jest mocarstwem, do polityki wewnątrz Unijnej?

>Polska, która po ostatnich wyborach
>przestała być sługą Niemiec nagle staje się obiektem jakiś procedur prowadzących do sankcji.

W Polsce rządzi ideologia prawicowa, a Unia trwa, i prowadzi politykę w myśl "lewicowych ideałów". Każdy rząd prawicowy musi mieć wobec tego pod górę. Zważywszy jeszcze na fakt, z jakim rozmiarem problemów boryka się wspólnota, a jaką w świetle tego politykę proponuje Kaczyński czy Orban, o innych nie wspominając, trudno się spodziewać żeby sobie z "dzióbków spijali".

>A we Włoszech jest jeszcze inny temat - kto tak naprawdę rządzi: władze oficjalne, czy mafia.

Jedni i drudzy. I komu to przeszkadza nazywać Italię -krajem demokracji?

Więc reasumując. Nie widzę żadnej "Putinizacji" (cokolwiek to znaczy) UE. Warto przypomnieć, wobec powszechnej krytyki polityki Putina, jakie metody stosują Amerykanie, czy Chińczycy i Brytyjczycy, doprawdy nie widzę różnicy. Różna propaganda "ubiera" -jeden szajs- w różne opakowania.

Pozdrawiam.

"Temu, kto spogląda na świat racjonalnie, świat ukazuje swoje racjonalne aspekty". - Hegel.

Wróć do listy wątków działu Świat
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365