Racjonalista - Strona głównaDo treści
Why do Jet Engines and Rockets focus the exhaust?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
06-09-2024 11:54mazbii (4 punktów)Why do Jet Engines and Rockets focus the exhaust?
Moje pytanie brzmi: jeśli jest to problem masowy, w którym masa/prędkość spalanego paliwa jest przyczyną ciągu, dlaczego odrzutowce i rakiety projektuje się z dławikiem w pobliżu wydechu, aby zwiększyć prędkość/zmniejszyć masę spalin? Czy energia nie byłaby nadal taka sama niezależnie od prędkości, ponieważ wyrzucana masa maleje? W jaki sposób zmiana geometrii dodaje energię? Czy chodzi tylko o zwiększenie całkowitego spalania?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

endymion (638 punktów)
problem jest taki, że dostajesz cioty co miesiąc i dlatego nie potrafisz kochać
musisz medytować, żeby nie krwawić z pizdy, bo inaczej nie dorośniesz i nie będziesz nadawała się do małżeństwa
możesz mieć ciotę tylko kiedy ja ci powiem, bo taka jest prawda wiary

wtedy będzie uśmiech, drzwi, drabina i język steganografia
alsor (3283 punktów)
>Moje pytanie brzmi: jeśli jest to problem masowy, w którym masa/prędkość spalanego paliwa jest
>przyczyną ciągu, dlaczego odrzutowce i rakiety projektuje się z dławikiem w pobliżu wydechu, aby
>zwiększyć prędkość/zmniejszyć masę spalin? Czy energia nie byłaby nadal taka sama niezależnie od
>prędkości, ponieważ wyrzucana masa maleje? W jaki sposób zmiana geometrii dodaje energię? Czy chodzi
>tylko o zwiększenie całkowitego spalania?

Pewnie chodzi o prosty strumień, zamiast rozproszonego - stożkowego.

To leci sferycznie, zatem trzeba to sprasować maksymalnie, najlepiej do prostej.

w przypadku wyrzutu gazów w postaci sfery mamy tę samą energię,
bo energia nie zależy od kierunku: E = mv^2/2,
natomiast pęd ma postać mv, więc zależy od kierunku strumienia.

np. weźmy wylot w postaci półsfery: i jaki pęd to ma?

jeżeli prędkość wylotu jest równomierna na tej półsferze, bo zwykle tak jest,
to wtedy pęd sumaryczny pójdzie chyba 1/2 tylko,
zatem po skolimowaniu można z tego uzyskać 2 razy większy ciąg, a wydatek energii pozostanie taki sam.

Być może nie jest to rewelacyjny zysk, no ale... najwyraźniej inżynierki ubzdurali sobie coś dawno temu, więc tak robią, znaczy zawężają te dysze wylotowe aby zaoszczędzić kilka kg paliwa.
mazbii (4 punktów)
>Moje pytanie brzmi: jeśli jest to problem masowy, w którym masa/prędkość spalanego paliwa jest
>przyczyną ciągu, dlaczego odrzutowce i rakiety projektuje się z dławikiem w pobliżu wydechu, aby
>zwiększyć prędkość/zmniejszyć masę spalin? Czy energia nie byłaby nadal taka sama niezależnie od
>prędkości, ponieważ wyrzucana masa maleje? W jaki sposób zmiana geometrii dodaje energię? Czy chodzi vlc.onl/
>tylko o zwiększenie całkowitego spalania?

I got this,,..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365