 |
Biedroń - Godson: Czy prawica się cywilizuje? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 07-02-2013 23:14 | Małyska (6054 punktów) | Biedroń - Godson: Czy prawica się cywilizuje?
8 na 8 | Posłowie PO i RP - John Godson i Robert Biedroń zaapelowali w czwartek o spokojną debatę m.in. ws. związków partnerskich i poszanowanie inności. Zastrzegli, że obaj nie zmieniają swych poglądów, ale tylko za pomocą dialogu można zbudować Polskę wspólną dla wszystkich. wiadomosci(*)3,wiadomosc.html?ticaid=110065Coś się jednak zmienia w naszej siermiężnej rzeczywistości. Po niespotykanej histerii środowisk prawicowych w sprawie związków partnerskich, w czwartek (7.02 2013 r. - radzę zapamiętać tą datę) pierwszy raz w trzeciej RP zobaczyłem próbę cywilizowanej dyskusji o związkach partnerskich i o inności w ogóle. Mówię o naszej rzeczywistości, mocno różniącej się od tej normalnej, europejskiej, ale jakże innej od dotychczasowej polskiej. Oto w "Kropce nad i" wystąpili posłowie Robert Biedroń i John Godson. Temat ten sam - związki partnerskie, homoseksualizm, transseksualizm, itp. Jakże inna dyskusja! Przecierałem oczy ze zdumienia. Poseł Godson, znany z mocno konserwatywnych, biblijnych wręcz przekonań, toczył dyskusję z Robertem Biedroniem (przedstawiać nie muszę). Usłyszałem wreszcie (prawie) normalną, na w miarę europejskim poziomie polemikę o problemach ludzi żyjących w Polsce. Mocno krytykowany poseł Godson , po ostatnich występach u red. Lisa w telewizyjnej dwójce, skonfundowany nagle zmienia ton i nastawienie w sprawie związków partnerskich. Chyba jest mu trochę głupio gdy został przyrównany do najzajadlejszych homofonów i próbuje cos zmienić w swoim wizerunku. Nieważne, ważne, że zmienia język nietolerancji na koncyliację. Widać jak trudno mu to przychodzi, jak pewne słowa więzną w gardle, ale z niego wychodzą. Poseł Godson zgodził się, że o związkach partnerskich jednak trzeba rozmawiać. Mało tego, sprzeciwił się zamiataniu tematu pod dywan. To postęp. W "Kropce..." było jak w telewizji, prawicowy poseł wił się jak stonoga aby nie powiedzieć tego co chciał (co powiedzą koledzy partyjni?). Godson trwał przy swoich biblijnych przekonaniach - homoseksualizm to grzech, biblia mówi, że to zboczenie(!). Próbował poprawiać swoje stanowisko tłumacząc, że prawo stanowi inaczej, ale słowa poszły w świat. Ripostował poseł Biedroń: "John, wczuj się w naszą sytuację, przypomnij sobie Martina Luthera Kinga, niewolnictwo! Związki partnerskie to życie w miłości, nie można uważać ich za nieważne".To musiało zrobić wrażenie na Godsonie. Miękł w oczach i było widać, że coś się w nim zmienia. Budująca była atmosfera dyskusji. Obydwaj zapewniali o swojej przyjaźni a zwroty mój przyjaciel John, czy mój przyjaciel Robert były mocno podkreślane. Nie bardzo wierzę w przemianę fundamentalnej prawicy. Może wystąpienie Godsona, mocno prawicowego przedstawiciela konserwatyzmu, wspólnie z liberalnym Biedroniem, ich telewizyjna zażyłość, przetrze szlak porozumienia. Mocno w to wątpię, ale jest to pierwsza jaskółka. Tak czy inaczej, zobaczyliśmy pierwszą w Polsce próbę cywilizowanej dyskusji. Oby tak dalej. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
Unulfo (3273 punktów) (zablokowany) |
>Coś się jednak zmienia w naszej siermiężnej rzeczywistości...
Sondaże, sondaże, sondaże...
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
3 na 3 | Małyska (6054 punktów) | >szlak porozumienia. Mocno w to wątpię, ale jest to pierwsza jaskułka. Tak czy inaczej, zobaczyliśmy Oops za jaskółkę przepraszam. Błąd wynikający z pośpiechu... Jeszcze raz sorry...
|
|
 | 2 na 2 | romaro (25211 punktów) | >Oops za jaskółkę przepraszam. Błąd wynikający z pośpiechu... Jeszcze raz sorry... Nie przejmuj się. Ja pomyliłem Józefa z bogiem, co zaraz mi wytknięto i słusznie. Józef na miano boga jeszcze nie zasłużył sobie u wielu ateistów,a tym bardziej u katolików, choć ci ostatni modlą się do niego, bo jest przecież patronem rodziny i chyba patronem pracy. Dla ciekawskich, bóg Neptun jest patronem astrologicznym Ryb - grecki Posejdon - władca mórz. Neptun jest też patronem narkomanów i pijaków, ale także PISARZY, muzyków, poetów i marzycieli. Tak więc w razie czego módl się do Neptuna. >Poseł Godson zgodził się, że o związkach partnerskich jednak trzeba rozmawiać. Mało tego, sprzeciwił się zamiataniu tematu pod dywan. To postęp. W Wyborczej podano najnowszy sondaż. Platformie spada, mocno spada w dużych miastach. Trochę urosło na wsi. PO zaczyna głaskać swoich wyborców. Pytanie, na ile są w stanie się "ukorzyć" przed swoimi wyborcami i na jak długo? Przestałem im wierzyć jeszcze przed wyborami.
|
|
4 na 4 kulka_na_mole (20109 punktów) (zablokowany) | Prawicowo-kościelne oszołomy radykalizują się i coraz śmielej i głośniej, żeby nie powiedzieć bezczelniej, wygłaszają swoje poglądy, przy czym te głosy dotyczą coraz szerszego spektrum spraw. Z drugiej strony coraz więcej mamy przykładów wyrażania niezgody na wszędobylstwo KK, na państwo wyznaniowe. Co będzie dalej? Jako ateista i antyklerykał mam nadzieję, że wrzaski kato-oszołomów zwiastują odkatoliczenie społeczeństwa i państwa, jako realista obawiam się, że wcale nie musi do tego dojść, bo nie widzę za bardzo chętnych do przeprowadzenia tego odkatoliczenia. Za paręnaście lat władzę w Polsce zaczną sprawować dzisiejsze nastolatki, które w większości nie wydają się być zwolennikami świeckości państwa, ograniczenia wpływów KK, raczej albo są zwolennikami KK (choćby i niewierzącymi w Boga), albo po prostu olewającymi problem, a tym samym niezainteresowanymi zmianami.
Uwielbiam ludzi. Ich wygląd, ich sposoby myślenia, ich poglądy. Dlaczego? Bo uwielbiam się śmiać.
|
|
 | | romaro (25211 punktów) | Nic dodać, nic ująć.
|
|
13 na 13 | Meretseger (61860 punktów) | To chyba jednak niepokojące, gdy jedynymi potrafiącymi się dogadać (a przynajmniej gadać jak ludzie) politykami polskimi są - rodowity Nigeryjczyk i działacz ruchu LGBT.
|
|
 | Unulfo (3273 punktów) (zablokowany) | >To chyba jednak niepokojące, gdy jedynymi potrafiącymi się dogadać (a przynajmniej gadać jak ludzie) politykami polskimi są - rodowity Nigeryjczyk i działacz ruchu LGBT.
Nawet Pani dała się nabrać na ten teatrzyk? Polacy się przecież świetnie ze sobą dogadują, ale za kulisami i pod stołem. Taka tradycja.
"Mój Boże! Jacy ci rozumni ludzie są głupi!" Beaumarchais
|
|
1 na 1 | Kasianna132 (617 punktów) | >.Mocno w to wątpię, ale jest to pierwsza jaskółka.
Też w to wątpię, wszak jedna jaskółka wiosny nie czyni...
|
|
1 na 1 | Grzegorz (5685 punktów) | >Temat ten sam - związki partnerskie, homoseksualizm, transseksualizm, itp. Jakże inna dyskusja! Przecierałem oczy ze zdumienia. Poseł Godson, znany z mocno konserwatywnych, biblijnych wręcz przekonań, toczył dyskusję z Robertem Biedroniem (przedstawiać nie muszę). Usłyszałem wreszcie (prawie) normalną, na w miarę europejskim poziomie polemikę o problemach ludzi żyjących w Polsce. Myślę że zbyt optymistycznie rozciągasz cechy Godsona na resztę polskiej prawicy. Godson mimo zakręcenia na tle religii nigdy nie przejawiał agresji wobec swoich rozmówców i nie stosował obrzucania rozmówcy błotem zamiast argumentowania (nawet jeśli jego argumenty trudno uznać za argumenty sensu stricto, bo to właściwie odniesienia do Biblii i tradycji chrześcijańskiej).
|
|
1 na 1 meercat (934 punktów) (zablokowany) |
> przetrze szlak porozumienia.
Godson to napawający smutkiem ewenement - czarnoskóry prawicowiec. Znalazł sposób, żeby przetrwać... Choć moim zdaniem jest tylko przykładem jak chrystianizm jest w stanie wyprać mózg. Myślę, że pojedynczy przypadek i to tak nietypowy, nie może świadczyć o cywilizowaniu się prawicy. Dla mnie myślenie, że prawica się ucywilizuje to tak jak wierzyć, że z warszawskiego Ghetta jedzie się do luksusowego hotelu. Taka wiara jest dla mnie naiwna i tylko osłabia tych, którzy powinni być waleczni. Nie wolno patrzeć na prawicowców jako na ludzi cywilizowanych.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|