Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy różne kolory przemieszczają się z różnymi prędkościami?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
19-12-2024 22:24sedda (-3 punktów)Czy różne kolory przemieszczają się z różnymi prędkościami?
Czy całe światło widzialne przemieszcza się z tą samą prędkością? A może (długość fali? częstotliwość?) zmienia prędkość, z jaką przemieszcza się światło. Podobnie jak światło fioletowe kontra światło czerwone. A co powiesz na coś takiego jak fale radiowe kontra gamma?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

sedda (-3 punktów)
Usunięte przez moderatora
alsor (3283 punktów)
>Czy całe światło widzialne przemieszcza się z tą samą prędkością? A może (długość fali?
>częstotliwość?) zmienia prędkość, z jaką przemieszcza się światło. Podobnie jak światło fioletowe
>kontra światło czerwone. A co powiesz na coś takiego jak fale radiowe kontra gamma?

pewnie zwykle tak samo, a gdy jest inaczej wtedy... cuda się dzieją,
nad którymi fizycy debatują od setek lat.
Jacholek (5699 punktów)
>Czy całe światło widzialne przemieszcza się z tą samą prędkością?
W próżni wszystkie fale elektromagnetyczne propagują się z tą samą prędkością. Różnice pojawiają się dopiero w przypadku przemieszczania się w ośrodku, oczywiście w przezroczystym dla danej częstotliwości. pl.wikiped(*)ść_światła
alsor (3283 punktów)
>>Czy całe światło widzialne przemieszcza się z tą samą prędkością?
>W próżni wszystkie fale elektromagnetyczne propagują się z tą samą prędkością. Różnice pojawiają się dopiero w przypadku przemieszczania się w ośrodku, oczywiście w przezroczystym dla danej częstotliwości. pl.wikiped(*)ść_światła

fantastyczne wnioski.

a dlaczego nie miałoby tak być:

goła biała fala biegnie równo swoje,
ale raptem wchodzi w to medium, no i tam następuje absorpcja itd.

czyli finalnie wylatuje mniej tej energii,
co my sobie tłumaczymy koślawo rzekomym rozszczepieniem na składowe:
niebieskie, zielone, żółte i czerwone..

a może raz i wreszcie posumujmy energię tej tęczy z pryzmatu - i co się okaże?

okaże się że z powodu interferencji coś tam wypadnie jakby dłuższe, a w innym miejscu krótsze...

i plus zagadka:
a co z tym co w ogóle nie przeszło - co z tym się dzieje?

czerwone + niebieskie = R + B = Magenta?

jaką to ma prędkość - prędkość magenty np. w wodzie = ?

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365