Racjonalista - Strona głównaDo treści
Prawda uniwersalna

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
04-11-2023 00:06Hamerlik Konopka (19904 punktów)Prawda uniwersalna
nie dotyczy ani dobra ani zła, bo te są indywidualne ale niektórzy sądzą, że takowa istnieje w obserwacji rzeczywistego świata.

Prawda uniwersalna czy raczej zbiorowa objawia się w jednym systemie pojęciowym.

Wyobraźcie sobie dwa indywidua patrzące na krowy, z czego jedno pojmuje krowę jako osobnika a drugie jako gatunek.

Pierwsze widzi dwie krowy a drugie tylko jedną.
Prawda pierwszego jest nieprawdą drugiego, bo ich systemy pojęciowe różnią się.

Chciałbym rozszerzyć znaczenie zła i dobra na wszystkie znaczenia całych systemów pojęciowych.

Skoro znaczenie pewnych pojęć potrafi różnić się bardzo od siebie, to znaczy, że różnią się również całe systemy pojęciowe.

Daje się zauważyć, że co jest prawdą w jednej kulturze, w odmiennej jest nieprawdą.
Różnice kulturowe to nie tylko różnice moralne ale także różnice systemów pojęciowych.
Ludzie z różnych kultur widzą odmienne światy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

haish (2909 punktów)
>nie dotyczy ani dobra ani zła, bo te są indywidualne ale niektórzy sądzą, że takowa istnieje w
>obserwacji rzeczywistego świata.
>Prawda uniwersalna czy raczej zbiorowa objawia się w jednym systemie pojęciowym.
>Wyobraźcie sobie dwa indywidua patrzące na krowy, z czego jedno pojmuje krowę jako osobnika a drugie
>jako gatunek.
>Pierwsze widzi dwie krowy a drugie tylko jedną.
>Prawda pierwszego jest nieprawdą drugiego, bo ich systemy pojęciowe różnią się.
>Chciałbym rozszerzyć znaczenie zła i dobra na wszystkie znaczenia całych systemów pojęciowych.
>Skoro znaczenie pewnych pojęć potrafi różnić się bardzo od siebie, to znaczy, że różnią się również
>całe systemy pojęciowe.

Prawda uniwersalna jest tożsama z prawdą obiektywną uwzględniającą percepcję gatunkową.
Jeżeli niezależne od siebie i nie powiązane ze sobą zespoły badawcze w sprawie konkretnego zagadnienia dochodzą do tych samych lub podobnych wniosków mamy do czynienia z prawdą obiektywną.
Według obecnych kryteriów pojęciowych miłość kojarzona jest nie tylko z narządem serca, ale też z fizjologią. Jednocześnie zdecydowana większość tak myślących ludzi wie, że siedliskiem uczyć i emocji jest ludzki mózg i psychika. Instynkty ogólnie tkwią w podświadomości i bardzo wielu trudno nad nimi zapanować, - a instynkt przetrwania zmusza ludzi do prokreacji aby przedłużyć gatunek. Akt seksualny daje też poczucie przyjemności której domaga się nasz mózg. Od niepamiętnych czasów ludzkość stosuje różne metody i techniki aby dostarczyć mózgowi przyjemności zręcznie pomijając zwierzęcą prokreację. Serce jako takie nie bierze w tym zadnego udziału.
Jednak nadal serduszko jest symbolem miłości. To ma swój początek w mniemanologii starożytnych uczonych egipskich - według nich mózg człowieka był organem produkującym śluz - łzy, wydzieliny z nosa i gardła. To jest bezrozumnie kontynuowane w dzisiejszych czasach nawet przez uczonych rabinów, dla których jedną z najważniejszych rzeczy w ich religii jest 'wyjście z niewoli egipskiej' - wielu ortodoksów trzyma się jak tonoący brzytwy miłowania sercem i innych przyziemnych (materialnych) rzeczy zamiast kłaść nacisk na sposób myślenia jako WYJŚCIE Z EGIPTU.
Podobnie jest z obrzezaniem, - staroegipski obyczaj jest kontynuowany po dziś dzień, zaś w Torze jest napisane, że 'obrzezanie' Awrachama miało miejsce gdy był on już w bardzo podeszłym wieku (sic!!!!). Napisano tam też że z Sarą (akkadyjskie SAR = głowa) spłodził będąc dawno po andropauzie i menopauzie Sary syna Ichaka(sic!!!!).

Bardzo ciekawym i interesującym faktem dla racjonalnego i obiektywnego badacza jest to że pośród wszelakich intencji i świętych od niemal wszystkiego w Chrześcijaństwie nie ma patronów rozumu, są Jezuici - ci od 'najświętszego serca jezusowego', ale patronów rozumu, umysłu, psychiki, inteligencji nie uświadczysz.

>Daje się zauważyć, że co jest prawdą w jednej kulturze, w odmiennej jest nieprawdą.
>Różnice kulturowe to nie tylko różnice moralne ale także różnice systemów pojęciowych.
>Ludzie z różnych kultur widzą odmienne światy.

To są raczej systemy mniemano'logiczne'
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Bardzo ciekawym i interesującym faktem dla racjonalnego i obiektywnego badacza jest to że pośród wszelakich intencji i świętych od niemal wszystkiego w Chrześcijaństwie nie ma patronów rozumu, są Jezuici - ci od 'najświętszego serca jezusowego'
Bo w chrześcijaństwie dobro i prawda reprezentowane są przez ten sam obiekt (obiekt kultu oczywiście). Co skutecznie eliminuje z religii logikę jako odrębną dyscyplinę: jesteś dobry (=gorliwy w wierze na wszystkie zalecane przez hierarchów sposoby), toś zarazem ową dobrocią mądry (=znasz Prawdę).

cr
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>nie dotyczy ani dobra ani zła
A może mieszasz etykę z logika?
Bo dobro i zło to kategorie etyczne, a prawda (z fałszem do kompletu) jest wartością logiczną.

cr
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>>nie dotyczy ani dobra ani zła
>A może mieszasz etykę z logika?
>Bo dobro i zło to kategorie etyczne, a prawda (z fałszem do kompletu) jest wartością logiczną.

No mieszam i dochodzę do wniosku, że w kategoriach logicznych objawiają się różnice takie jak w kategoriach etycznych.

Uwazam, że cały system pojęciowy zakorzeniony jest w odczuwanych emocjach.
Uważam, ze ludzie różnicy się znacznie systemami emocjonalnymi różnią się także systemami logicznymi.

Ktoś powie, że matematyka jak bóg, jest tylko jedna ale ja w to wątpię.

youtu.be/5VCiU1osa3w
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>w kategoriach logicznych objawiają się różnice takie jak w kategoriach etycznych.
Czyli jakie?

cr
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>>w kategoriach logicznych objawiają się różnice takie jak w kategoriach etycznych.
>Czyli jakie?

Weźmy za przykład teorie naukowe - teoria wielkiego wybuchu, strun, czarnej materii, horyzontu zdarzeń, zakrzywienia przestrzeni, dylatacji czasu, itd.

Wszystkie one są wynikiem logicznych wniosków, matematyki, ale tylko pewna grupa osób jest zdolna je rozumieć i się z nimi zgodzić, nie wykraczając już poza nasz gatunek.

Zauważ, że poprawność równania 2+2=4 wynika z twoich emocji.
Twoje emocje informują Cię, że to jest dobre jak również, że 2+2=5 jest złe.

Uważam, że odmienne emocje, wynikające z odmiennej struktury i funkcjonalności organizmu pociągają za sobą odmienne systemy pojęciowe, odmienną matematykę.

youtu.be/5VCiU1osa3w
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>w kategoriach logicznych objawiają się różnice takie jak w kategoriach etycznych.
>>Czyli jakie?
>Weźmy za przykład teorie naukowe - teoria wielkiego wybuchu, strun, czarnej materii, horyzontu zdarzeń, zakrzywienia przestrzeni, dylatacji czasu, itd.
>Wszystkie one są wynikiem logicznych wniosków, matematyki, ale tylko pewna grupa osób jest zdolna je rozumieć
Nie wszyscy rozumieją, ale przecież niekoniecznie z powodu braku zdolności.

>Zauważ, że poprawność równania 2+2=4 wynika z twoich emocji.
>Twoje emocje informują Cię, że to jest dobre, jak również, że 2+2=5 jest złe.
Informują mnie nie emocje, lecz pamięć, i nie o etyce, a o zgodności z faktami.

>odmienne emocje, wynikające z odmiennej struktury i funkcjonalności organizmu pociągają za sobą odmienne systemy pojęciowe, odmienną matematykę.
Od czapy ten wniosek.


cr
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>>Twoje emocje informują Cię, że to jest dobre, jak również, że 2+2=5 jest złe.
>Informują mnie nie emocje, lecz pamięć

O nie, na pewno nie.

Spróbuj maleńkie dziecko nauczyć dowolnym sposobem, że 2+2=5 i niech to zapamięta.

Wtedy zobaczysz, że dziecko puknie się w głowę i spojrzy na Ciebie z wyrazem "co za bzdura?!".

Pamięć jest tylko wspomaganiem ale nie jest motorem transformacji logicznych.
O poprawności i niepoprawności transformacji logicznej informują Cię emocje.


youtu.be/5VCiU1osa3w
Thoter (6650 punktów)

>O poprawności i niepoprawności transformacji logicznej informują Cię emocje.
>

Amerykański producent samochodów Tesla nie może się uspokoić. Najpierw niepokoje wywołały doniesienia o warunkach pracy w fabrykach, teraz grozi lawina procesów sądowych. Sygnalista wyłowił 75 000 wewnętrznych danych i przekazał je niemieckiemu "Handelsblatt".
Wybuchowe dane obejmują informacje pochodzące z samej grupy, ale także poufne informacje na temat klientów Tesli. Sama spółka informowała o tym w swoim raporcie finansowym za drugi kwartał. Prawdopodobnie musiało tak się stać, gdyż w kilku stanach USA toczą się obecnie kosztowne procesy sądowe w tej sprawie.
Znany jest już nawet sygnalista. Mówi się, że jest to Łukasz K., Polak, który od 2018 roku pracuje w fabryce Tesli w Norwegii.
Według spółki oskarżony otrzymał już od sądu zakaz dalszego wykorzystywania danych. Według Handelsblatta Tesla do niedawna groziła byłemu pracownikowi wszelkimi środkami prawnymi, ale w połowie października zaproponowała, że ​​zrzeknie się wszelkich roszczeń prawnych, jeśli usunie dane. Mówi się, że były uczeń Muska odrzucił tę propozycję, ponieważ nadal miał do odkrycia dalsze skargi.


Hamerlik zauważ, jak ktoś ma ogromne pieniądze, jakie ma problemy z chciwością ludzką.
Biedacy, których zatrudniono i dano im zarobić, zamiast dbać o interes kapitalisty, dbają o swój interes. Kapitalista, zamiast stawiać czoła chińskim komunistom, musi się użerać z niepotrzebnymi problemami, jakie mu stwarzają chciwi cwaniacy, których zatrudnił.
Hamerlik, dalej chcesz żeby wszsytko było jawne ??
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>Wybuchowe dane

A tam wybuchowe, wszyscy wiedzą, że prawo to sciema, która obowiązuje tylko biedotę.
To są tylko takie gierki o to, kto więcej hasju dla siebie wyrwie.
Widziałeś jakieś głośnie dochodzenia i procesy po "skandalu" z manipulacją spalinami w niemieckich samochodach?
Hajs rządzi światem ale że to słabo toleruje biedota dorobiono do tego ideologię, że światem rządzi tajna i pośrednia demokracja.

W rzeczywistości tajna i pośrednia rządzi tylko podatkami jakie pod przymusem nakłada na biedotę, pożerając przy tym połowę.

youtu.be/5VCiU1osa3w
Thoter (6650 punktów)

>Hajs rządzi światem ale że to słabo toleruje biedota dorobiono do tego ideologię, że światem >rządzi tajna i pośrednia demokracja.
>

Plany wojen światowych powstały i powstają w bankach JP Morgan i Chase.
Banki te inwestują w wojny i potem czerpią korzyści.
Żyd Morawiecki ściągnął do Polski agentów z JP Morgan i bezprawnie podarował im ponad 20 mln PLN.

www.cda.pl/video/167938174f

Edward Griffin - Finansowy potwór z Jekyll Island ( Wall Street) cz 1
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>Biedacy, których zatrudniono i dano im zarobić, zamiast dbać o interes kapitalisty, dbają o swój interes. Kapitalista, zamiast stawiać czoła chińskim komunistom, musi się użerać z niepotrzebnymi problemami, jakie mu stwarzają chciwi cwaniacy, których zatrudnił.
>Hamerlik, dalej chcesz żeby wszsytko było jawne ??

Wciąż chcę i żądam aby wszelka własność była publicznie jawna, żeby zwiazywala przedmiot własności zawsze z osobą fizyczną, z nazwiskiem i adresem zamieszkania, żeby była opodatkowana podatkiem określanym w jawnej demokracji bezpośredniej z przeznaczeniem tego podatku w zasadniczej części na BEZPOŚREDNI dochód gwarantowany wszystkich użytkowników publicznie jawnej księgi kapitału.

Przy tym rozwiązaniu prawo miałby szansę przestać być farsą i batem na biedaków a ludzki świat mógłby stać się mniej zakłamany.

Współczesne "prawo" będące wynikiem tajnej i pośredniej demokracji to miks farsy, kłamstwa, absurdu i manipulacji.

W żadnym stopniu nie wierzę ani nie ufam temu "prawu".
Nigdy też mu się nie podporządkuje z przekonania, a co najwyżej z obawy przed złem jakie mnie może dosięgnąć.

Niemniej już zawsze będę zwalczał "prawo" pochodzące z tajnej i pośredniej demokracji, bo ono jest fałszywe i niemoralne.

youtu.be/5VCiU1osa3w
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Twoje emocje informują Cię, że to jest dobre, jak również, że 2+2=5 jest złe.
>>Informują mnie nie emocje, lecz pamięć
>O nie, na pewno nie.
>Spróbuj maleńkie dziecko nauczyć dowolnym sposobem, że 2+2=5 i niech to zapamięta.
>Wtedy zobaczysz, że dziecko puknie się w głowę i spojrzy na Ciebie z wyrazem "co za bzdura?!".
Dziecko nie zaakceptuje też odmienności w wyuczonym na pamięć wierszyku, nawet bezsensownym.

cr
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>Dziecko nie zaakceptuje też odmienności w wyuczonym na pamięć wierszyku, nawet bezsensownym.

Kwestionujesz właśnie znacznie nauki i wszelkich odkryć.
Matematyka podobnie do innych nauk polega na odkryciach.

Jak ktokolwiek miałby odróżnić prawidłowy wynik od nieprawidłowego gdyby nie uczucia?

Jak ktokolwiek miałby stworzyć nowe pojęcia świata gdyby nie uczucia.

Myślisz się sądząc, że logika jest oderwana od emocjonalności. Nie jest. Logika jest bardzo złożoną emocjonalnością. Nasze umysły w 100% zbudowane są z emocji, tych prostych i nagle dominujących nad psychiką i tych bardzo złożonych o powolnym wpływie na psychikę.

Skąd to wiem?
Czuję to.

youtu.be/5VCiU1osa3w
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>Jak ktokolwiek miałby odróżnić prawidłowy wynik od nieprawidłowego gdyby nie uczucia?
Tak, jak maszyna.

>Myślisz się
Mylisz?

>Skąd to wiem?
>Czuję to.
A ja czuję, że nie wiesz.

cr
Hamerlik Konopka (19904 punktów)
>>Jak ktokolwiek miałby odróżnić prawidłowy wynik od nieprawidłowego gdyby nie uczucia?
>Tak, jak maszyna.

Właśnie.
Stąd moje przekonanie, że maszyny podczas działania tak samo jak my odczuwają i myślą abstrakcyjnie.

youtu.be/5VCiU1osa3w
chętnie racjonalistka (29094 punktów)

>>>Jak ktokolwiek miałby odróżnić prawidłowy wynik od nieprawidłowego gdyby nie uczucia?
>>Tak, jak maszyna.
>Właśnie.
>Stąd moje przekonanie, że maszyny podczas działania tak samo jak my odczuwają i myślą abstrakcyjnie.
"Stąd", czyli konkretnie skąd?

cr
07-11-2023 10:36 
 Ocena 1 na 1
Wolnośćmyśli (1516 punktów)
>Zauważ, że poprawność równania 2+2=4 wynika z twoich emocji.
Emocje to: strach, radość, zdziwienie, ufność, tęsknota itd. która z tych emocji udowadnia poprawność równania 2+2=4 ?
Bo mnie się wydaje, że robi to LOGIKA.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365